- Що таке дата-центри і їх особливості
- Вітчизняні дата-центри
- Чому вітчизняні дата-центри непопулярні
- Перша причина
- друга причина
- третя причина
- висновок
- Відгуки про хостинг:
Якщо у господаря будь-якого веб-сайту запитати, де саме розміщений його інтернет-ресурс, відповідь буде блискавично: «На сервері у хостера». І це правильно. Однак де саме знаходиться сервер хостинг провайдера?
А ось про це переважна більшість веб-майстрів не замислюються. І дарма! Вся справа в тому, що сервери хостинг Україна розміщуються в особливих приміщеннях - так званих дата-центрах. І від їх надійності багато в чому залежить якість роботи хостинг провайдерів.
Тим часом надійність вітчизняних дата-центрів не задовольняє сьогоднішнім вимогам. І це - досить велика проблема.
Що таке дата-центри і їх особливості
Дата-центр - це спеціально підготовлене приміщення (або навіть стоїть окремо будівлю), де забезпечуються умови для безперебійної та стабільної роботи серверів. Це дуже складне завдання.
Навіть домашній персональний комп'ютер в ході роботи споживає чимало електричної енергії і виділяє досить багато тепла. А що буде, коли зібрати разом сотні, або тисячі постійно працюючих із значним навантаженням серверів, загальна потужність кожного з яких, (обчислювальна та споживана), в безліч разів більше потужності звичайного персонального комп'ютера?
У зв'язку з цим сьогодні дата центр - це дуже складний технічний комплекс. До його складу входять системи резервного та основного електроживлення, система контролю фізичного доступу до серверів, прецизійна кліматична система.
Вітчизняні дата-центри
Компанії, які володіють вітчизняними дата-центрами, здають місця в них в оренду.
Нещодавно основними орендарями були тільки корпоративні клієнти, які використовували надані площадки для вирішення якихось власних завдань. А всі їхні вимоги до щільності, обчислювальної потужності і енергоспоживанню набагато менше тих, які пред'являють кращі хостинги України, що надають власні ресурси для розміщення інтернет-проектів в разделяемом режимі (або режимі спільного використання). Але останнім часом ситуація змінилася.
Ринок росте так швидко, що загальне число серверів і їх потужність (і, як наслідок, тепловиділення і енергоспоживання) руйнують всі розрахунки за темпами зростання.
Вкрай бурхливий розвиток інформаційного наповнення вітчизняного сегмента Мережі призвело до швидкого підвищення кількості існуючих в ньому веб-сайтів. У свою чергу, це послужило причиною значного зростання потужності і кількості серверів. Таким чином, має велике значення підвищилася також навантаження на дата-центри.
Чому вітчизняні дата-центри непопулярні
У новинах різноманітних онлайн-видань все частіше стали з'являтися різні повідомлення про тимчасове зупинення якихось інтернет-проектів, головною причиною яких стали певні неполадки в дата-центрах. На такому тлі заяви багатьох експертів про те, що ні в Петербурзі, ні в Москві немає реально надійних дата-центрів, які здатні гарантувати нормальну роботу встановлених в них серверів, виглядають досить правдоподібними.
Зрозуміло, не можна сказати, що різні аварії і неполадки трапляються регулярно. Але їх частота говорить про ненадійність сьогоднішніх вітчизняних дата-центрів і труднощі, які можуть через це виникнути у орендують їх хостерів, власників інтернет-проектів, з одного боку, і відвідувачів різних сайтів - з іншого.
Як же склалася подібна ситуація? Чому сьогоднішні дата-центри, практично забезпечують роботу більшості російськомовних веб-сайтів, виявляються ненадійними? Виявляється, причин багато.
Перша причина
Перша - це помилки при проектуванні, що будуються знову, або переобладнується дата-центрів. Дата-центр - це досить складний технічний комплекс. Його працездатність забезпечують кілька інженерних систем.
Між тим організаціям, які займаються їх проектуванням і будівництвом, часто просто не вистачає досвіду. При цьому це стосується навіть тим компаніям, які раніше вже займалися підготовкою дата-центрів: потреби клієнтів у сфері ресурсного забезпечення змінюються вкрай швидко.
При проектуванні спеціальних систем кондиціонування серверних приміщень сьогодні у всьому світі практикується застосування формули N + 1. Її суть полягає в наступному.
Експерти вираховують загальну кількість тепла, яке виділяється при найбільшому навантаженню дата-центру, і кількість кондиціонерів, які необхідні для підтримки нормальної температури. А при установці до даного кількості додають ще один кондиціонер, здатний в разі поломки одного з основних механізмів тимчасово замінити його.
В даний час в наших дата-центрах дане правило часто не дотримується. Що разом з жаркою погодою здатне привести до дуже неприємних наслідків.
друга причина
Другою важливою причиною щодо слабкої надійності вітчизняних дата-центрів є те, що їх творці часто не враховують динаміку зростання енергетичного споживання розміщується оснащення.
У момент проектування розрахунок роблять виходячи з максимального числа серверних місць, оцінки їх потужності в даний момент і потужності інших допоміжних систем. Але комп'ютерна техніка розвивається постійно. Сервери стають більш продуктивними. При цьому вони також споживають більше електричної енергії і, таким чином, виділяють більше тепла.
І практично через рік-півтора спостерігати можна перевантажені джерела безперебійного електроживлення і трансформатори, а також не справляється зі своїм завданням систему кондиціонування.
Переобладнання дата-центру завжди пов'язане з солідними витратами, в зв'язку з чим на нього вирішуються лише в крайньому випадку.
третя причина
Є також третя причина недосконалості сьогоднішніх дата-центрів. Вона полягає в недоліках сучасних систем резервного енергопостачання.
У певних дата-центрах повністю відсутні резервні генератори. Пошкодження силових кабелів, різні аварії на живильних підстанціях та інші неприємності такого плану є цілком реальними. У зв'язку з цим будь-який дата-центр обов'язково повинен бути оснащений резервним джерелом електроенергії, наприклад дизель-генератором, який буде включатися автоматично при відключенні зовнішнього електроживлення в найкоротший час.
Проте, наявність цього генератора не завжди рятує від простою. Вся справа тут в тому, що потужностей резервної системи електроживлення буває часто мало для забезпечення нормальної роботи всього розміщеного в дата-центрі оснащення.
Досить часто дана причина щільно перетинається з попередньою. У момент проектування дата-центру загальну потужність резервного генератора розраховують сьогодні виходячи з найбільшого енергоспоживання всіх серверів і обслуговуючих систем (перш за все - спеціальних систем кондиціонування).
Як вже було сказано, енергоспоживання комп'ютерного оснащення зростає. Посилюються також системи кондиціонування. Але мало хто з власників дата-центрів замислюється про повну заміну дизель-генераторів, або установці якихось додаткових джерел електроенергії. У підсумку виходить, що спеціальна система резервної подачі електроенергії є, але її на всіх не вистачає.
Сучасні вітчизняні дата-центри не сильно надійні. Частина, що залишилася без уваги швидкість розвитку різного комп'ютерного обладнання, помилки при проектуванні, а також спроби заощадити на спеціальній системі резервного енергопостачання призводять до появи різного роду аварій, що тягнуть за собою не тільки простої в роботі серверів, але і їх вихід з ладу.
Фахівці стверджують, що побудувати, або переобладнати дата-центри, які будуть відповідати всім сучасним уявленням про надійність, цілком можна. Правда для цього потрібні дуже солідні інвестиції, а бажаючих зробити їх не багато.
Купити хостинг Україна в подібних дата-центрах, зрозуміло, буде коштувати дорожче. Оскільки собівартість їх розробки, побудови, а також обладнання вище. У зв'язку з цим число стійок в надійному дата-центрі обчислюватися має сотнями, або навіть тисячами.
Лише так можна домогтися зменшення їх питомої собівартості, яка в іншому випадку буде дуже високою. Але якщо цей дата-центр не буде заповнений повністю (а подібна ситуація дуже ймовірна), витрати на використання, які також вище, обернуться додатковим підвищенням ціни оренди.
Проте, судячи за прогнозами різних експертів, ціна оренди місць в дата-центрах рости буде в будь-якому випадку. Вся справа тут в тому, що на сьогоднішньому ринку сьогодні склалася дуже цікава ситуація. Так, конкуруючи один з одним, всі оператори сучасних дата-центрів ще недавно регулярно знижували ціну оренди.
Причому зростання орендної плати на землю, підвищення ціни електроенергії (при цьому як за її споживання, так і за отримання загальної потужності) і підвищення зарплати персоналу, а також зменшення курсу долара щодо рубля призвело до значного підвищення собівартості утримання вітчизняного дата-центру.
При цьому в багатьох випадках вартість оренди спеціального місця в стійці виявилася нижчою за ціну її змісту. До речі, можливо це стало однією з головних причин зниження якості послуг, які надають дата-центри.
висновок
З огляду на це, можна зробити такий висновок, що власники дата-центрів будуть змушені підвищувати ціну оренди місць в стійках. При цьому зростання цін не завжди буде гарантією поліпшення якості послуг. Особливо відчуваються зміни в цінах для тих клієнтів, які використовують послуги dedicated і collocation. Тому власники веб-сайтів і хостерів повинні бути дуже уважні, вибираючи дата-центр.
Особливо це вірно щодо тих інтернет-проектів, які вкрай вимогливі до стабільності роботи серверів, наприклад порталів, що діють в сфері електронної комерції.
Сподіваємося, що накопичений досвід дасть можливість власникам дата-центрів зробити всі необхідні модернізації систем для вилучення якихось додаткових доходів завдяки поліпшенню якості послуг.
Відгуки про хостинг:
Однак де саме знаходиться сервер хостинг провайдера?
Як же склалася подібна ситуація?
Чому сьогоднішні дата-центри, практично забезпечують роботу більшості російськомовних веб-сайтів, виявляються ненадійними?