Нефарбований, негнутий.
Сміх сміхом, а саме так, схоже, будуть починатися оголошення про продаж вживаних iPhone 6 Plus. Скандал з гнеться новітнім смартфоном Apple, що розгорівся в останні дні і здавався спочатку перебільшенням або саботажем, якщо не дурний жарт, так ось скандал цей і не думає вщухати. Навпаки, до уявного справі підшиваються нові сторінки і картина в цілому малюється все менш красивою як для самої Apple, так і для покупців.
Встановити зараз, хто першим виявив неприємну особливість «Шістки Плюс», майже неможливо: історична правда загрузла під мільйонами перепис. Швидше за все «щасливчиком» став один з ранніх покупців 6P, в чиєму кишені телефон вперше і погнувся . А вже після нього популярний відеоблогер Льюїс Хілсентегер відтворив досвід перед камерою (50 млн. Переглядів на сьогоднішній ранок!) - погнувши «Айфон» руками і давши поштовх хвилі божевілля: з того моменту iPhone 6 Plus намагаються зігнути буквально все кому не лінь.
Правильно (Lewis Hilsenteger).
Скажімо прямо, вся ця історія - наречений Bendgate, за аналогією з «Антеннагейтом» та іншими - з самого початку виглядала підозріло. Саботаж з боку конкурентів? Чом би й ні, тим більше, що Samsung вже обіграла ідею в смішному рекламному ролику Note 4 . Чийсь злий жарт? Теж не виключено. Адже середньостатистичний володар «Айфона" не технар і ставлення до техніки у нього відповідне, споживче. Розповідають, що навіть (очевидно божевільний!) розіграш «Apple Wave» - нібито впроваджена в iPhone 6 функція підзарядки від мікрохвильової печі - привів до псування декількох смартфонів. Чого вже говорити про перевірку на міцність! Скажіть людям, що це гнеться - і вони будуть намагатися це погнути, навіть якщо мова йде про сталевий чушці.
Втім, немає лиха без добра. Колективними зусиллями і ціною десятків погнутих смартфонів були встановлені два істотних обставини. По-перше, той факт, що 6P виконаний в алюмінієвому корпусі, ніякої ролі не грає. Жорсткість даного апарату повинні забезпечувати ховаються всередині сталеві ребра. По-друге, згинається він поперек поздовжньої осі і тільки в певному місці - трохи вище середини, під кнопками управління гучністю. Додаток навіть значного зусилля в інших місцях нічого не дає. Ймовірно, тому співробітники Apple Store з таким спокоєм ставляться до спроб незліченних придурків погнути виставлені на вітринах смарти: більшість вже чули, що «Шістка Плюс» гнеться, але не знають «чарівної» точки.
Неправильно! (Consumer Reports)
На жаль, саме ця точка виявилася місцем докладання сили у майже десятка покупців, які звикли тягати «Айфон» в передній кишені джинсів. Що, в свою чергу, змушує поглянути на те, що коїться безумство під іншим кутом. Що якщо спроби погнути 6P на вітрині - НЕ дурість, що не вандалізм? Що якщо це нормальна перевірка товару перед покупкою? Не вимагайте від обивателя занадто багато чого, він давно не вважає смартфон складним електронним пристроєм, скоріше - аналогом праски. А раз так, то і ставлення до нього відповідне. Адже пробують ж на міцність підошву у зимових чобіт у взуттєвому магазині? Так чому не піддати аналогічного тесту смартфон? Тим більше що і сам виробник наполягає, що дефект (якщо він взагалі існує) вкрай рідкісний і турбуватися нема про що - при «нормальної експлуатації» iPhone 6 Plus НЕ погнётся. Але раз так, то і поставитися до результатів дослідів Apple повинна з розумінням. Замість цього вона вважала за краще роздути скандал ще сильніше.
Слідом за незліченними блогерами-одинаками гнути 6P стали ЗМІ з ім'ям. Одним (CNN, Consumer Reports і ін.) Це не вдалося, або вдалося ціною значних зусиль, що перевершують «нормальні». Іншим - знав правильну точку - вдалося без праці. Серед останніх виявився і головний редактор популярного в Європі комп'ютерного журналу Computer Bild: він погнув «Шістку Плюс» , Висловив здивування тим, як легко це зробити, після чого Apple ... відібрала у журналу всі привілеї (CB відтепер не запрошують на презентації і не надсилають їм нове залізо на тестування).
З одного боку, Apple права: нічого роздувати паніку, виробнику краще знати, є дефект або його не існує. З іншого - чи не занадто CB везучі, щоб ось так відразу наштовхнутися на дефектний екземпляр iPhone 6 Plus?
Навмисно не придумаєш.
Яка ймовірність, прийшовши в магазин за «айфоном», придбати дефектний екземпляр? Порахувати її неважко. Apple, коментуючи те, що відбувається, офіційно назвала цифру 9 : Стільки покупців звернулися в компанію зі скаргою на зінуті смарт. А скільки всього їх продано? Офіційної статистики поки немає, але порядок сторонніх оцінок в таких випадках зазвичай достатньо точний, тому відштовхнемося ось від чого: на даний момент відомо, що за перший уїк-енд було продано понад 10 мільйонів смартфонів серії 6, і в той же час сумарний веб- трафік з пристроїв iPhone 6 Plus виявився у вісім разів менше трафіку, що генерується iPhone 6.
Виходить, «Шістка Плюс» продається в вісім разів слабкіше «Шістки» і, виходить, розійшлася приблизно двома мільйонами примірників. Таким чином шанс для довільного покупця наштовхнутися на бракований 6P менше одного на двісті тисяч. У побуті такою цифрою безумовно можна знехтувати, на чому і наполягає Apple. Однак результат CB (і багатьох інших, кому вдалося погнути свої «Айфони») вимагає поправки в гіршу сторону. Очевидно, що дефектних примірників насправді набагато, набагато більше. Скоріш за все дефект взагалі присутня в кожному апараті. Але якщо так, де саме він криється?
До речі, виправити назад без пошкоджень не вийде.
Як мінімум два популярних англомовних видання не задовольнилися розпливчастим формулюванням «докласти достатнє зусилля» і поставили точний досвід. Перше з них, уже згадуваний журнал Consumer Reports (видається в США аналогом нашого суспільства щодо захисту прав споживачів), піддав кілька смартфонів різних виробників (Apple, Samsung, LG, HTC) тесту на міцність на спеціальному стенді: смарт спирався на дві точки, точно дозоване зусилля додавалося до третьої. Нічого «кримінального" не розкрилося, все смартфони показали приблизно рівну міцність на вигин; з'ясувалося навіть, що HTC One M8 гнеться легше «Шістки Плюс».
Друге видання, Wired, запросило професора фізики, який проаналізував , Яке зусилля повинно створюватися в кишені штанів, щоб погнути iPhone 6 Plus - і теж прийшов до висновку, що швидше за порвуться джинси, ніж зігнеться смартфон.
Однак уважний спостерігач помітить, що і в тому і в іншому випадку дослідники зробили загальну помилку: вивчали «сферичного коня у вакуумі». Дійсно або подумки вони докладали зусилля до геометричного центру смартфона, тоді як - згадайте початок розмови! - робити це потрібно було трохи вище, під блоком кнопок управління гучністю.
Той самий гвинт.
Таким чином аж до моменту, поки хто-небудь не пожертвує своєю «шістки Плюс», щоб поставити коректний досвід на точному обладнанні, найбільш правдоподібною версією події особисто мені видається версія апаратного дефекту , А саме непродуманого розміщення ребра жорсткості. Запропонував її нікому невідомий користувач сайту Imgur під псевдонімом Alleras4.
Все просто: якщо розібрати смартфон, виявиться, що «чарівна точка» згину збігається з кріпленням одного з внутрішніх ребер жорсткості. У цьому місці кінчається ребро прикручено гвинтом до корпусу. Ось чому так важливо докладати зусилля саме тут. Натисніть трохи ближче до центру смартфона - і ребро прийме «удар» на себе, успішно опираючись вигину. Але прикладіть зусилля точно до гвинта і поглинути його повністю ребро не зможе, а алюмінієвий корпус необхідної жорсткістю не володіє. Готово: iPhone 6 Plus погнутий! Черговий недогляд, який виробнику, звичайно, доведеться виправляти.
Про те, який висновок потрібно зробити з переслідують Apple скандалів через дурних недоглядів, мова в цій колонці вже йшла неодноразово : Не вимагайте від компанії-комівояжера занадто багато чого, вона просто не в змозі забезпечити належну якість своїх продуктів. Однак в даному випадку ситуація виразно розвивається в гіршу сторону: замість того, щоб визнати помилку, нехай знехотя, нехай із запізненням, як завжди було раніше, Apple вирішила зайняти агресивну оборону і напала на журналістів.
Що ж, преса навряд чи сильно постраждає: як правильно підмітив головний редактор CB в листі, вони поки ще в змозі купувати і тестувати пристрої навіть тих виробників, які бояться незалежних оцінок. Постраждає від своєї позиції сама Apple: серія 6 стартувала повільніше п'ятої (про це говорить менший веб-трафік після декількох днів продажів). Краще б «яблучникам» говорити з покупцями, а не затикати їм роти ...
Саботаж з боку конкурентів?Чийсь злий жарт?
Що якщо спроби погнути 6P на вітрині - НЕ дурість, що не вандалізм?
Що якщо це нормальна перевірка товару перед покупкою?
Адже пробують ж на міцність підошву у зимових чобіт у взуттєвому магазині?
Так чому не піддати аналогічного тесту смартфон?
З іншого - чи не занадто CB везучі, щоб ось так відразу наштовхнутися на дефектний екземпляр iPhone 6 Plus?
Яка ймовірність, прийшовши в магазин за «айфоном», придбати дефектний екземпляр?
А скільки всього їх продано?
Але якщо так, де саме він криється?