- Чи збирається міхур лопнути?
- Озера і потоки
- «Дурні» гроші йдуть за «розумними» грошима
- Хто не купився на Ethereum?
- ICO = Ідіоти постійно купують занадто багато
- висновки
- резюме
Автор: Метт Прусак - стипендіат Шварцмана в університеті Цінхуа, менеджер з розвитку бізнесу в IoT-стартапі Jupiter, інвестиційний стратег в Tano Capital.
«Дворазовий, триразовий, чотириразовий міхур ... Спостерігайте, як фондовий ринок потрапляє в біду ...», - Гарт Нікс.
Чи збирається міхур лопнути?
Популярність торгівлі криптовалюта, особливо ефіром, в останні кілька місяців сильно зросла. Після того, як курс ETH з січня виріс на більш ніж 3000%, не дивно, що багато хто зацікавлений у вкладенні коштів в «новий біткоіни».
Проте, ринкові ціни викликають все більше занепокоєння з кількох причин - від припливу наївних інвесторів до натиску ICO (первинного розміщення монет). Тому зараз саме час подумати про те, щоб відмовитися від прибутку і почекати стабілізації ситуації до входження на ринок.
Блокчейн і ефіріум мають великий довгостроковий потенціал, однак стикаються з короткостроковими бар'єрами. Навіщо чекати і намагатися розрахувати час спадів замість того, щоб продати зараз і купити під час падіння?
Озера і потоки
Для аналогії, подумайте про екосистему Ethereum (ефір плюс альтернативні монети, такі як Augur, Golem і Gnosis) як про озеро.
З січня 2017 року це озеро втекла величезна кількість валюти, різко піднімаючи ціну на ефір в очікуванні майбутньої вартості і піднімаючи рівень «води» до високої позначки. Реальність полягала в тому, що не було достатньо надійних місць для втекания озера. Люди вважали за краще зберігати свій капітал в ефірі, тому що віддача від нього історично була вище, ніж від будь-яких альткоінов, які він породив.
Почалися ICO.
Ці ICO надали безліч інвестиційних можливостей держателям ефіру. Подібно IPO в «.com» бумі, Ethereum-інвестори прагнули направити ефір в ICO стартапів, створюючи компанії на основі Ethereum. В обмін на свій ефір інвестори отримали торгуються токени. Після потрапляння токенов на біржі для відкритої торгівлі ранні інвестори могли або нажитися на очікуваної торгової «популярності» або продовжувати розмірковувати про майбутнє зростанні цих токенов в міру розвитку компаній.
Ці альткоіни - це «потоки», в які буде вливатися весь накопичений капітал, що зберігається в ефірі. У той час як ефір сам по собі є базою, капітал тепер все частіше перекачується в ці монети. Без безперервного великого припливу капіталу від фіатних інвесторів в екосистему Ethereum вартість ефіру буде стабілізуватися або падати.
Тим часом інвестори, які тримають ефір, чекають того моменту, коли ринкова капіталізація Ethereum перевищить капіталізацію біткоіни, і останній буде повалений з позиції домінуючою криптовалюта. Чого ці інвестори не розуміють, так це того, що цей момент вже настав. Їм не слід порівнювати ринкову капіталізацію біткоіни (який переважно ізольований) і ринкову капіталізацію ефіру.
Замість цього їм потрібно порівнювати ринкову капіталізацію екосистеми Ethereum з біткоіни, тобто сукупну капіталізацію ефіру разом з усіма його альткоінамі.
Якщо ви подивіться на капітілізаціі ринку криптовалюта, то сім з топ-10 валют вже засновані на Ethereum. Ті, хто чекає чергового різкого подвоєння в ціні, можуть так і залишитися в очікуванні, оскільки вартість продовжує розпорошуватися між різними Ethereum-токенами.
«Дурні» гроші йдуть за «розумними» грошима
Зростання цін на ефір, що мав місце в останні кілька місяців, викликав величезний інтерес до майбутнього технології.
Це призвело до появи необґрунтованих домислів серед інвесторів, які досить погано поінформовані про цю середовищі, але мають намір не пропустити «новий біткоіни». В результаті ціна злетіла до небес, а капітал почав надходити від спекулянтів, які не сильно розбираються в технології.
Це схоже на те, що сказав автор книги «А де ж яхти клієнтів?» Фред Швед мл. :
Будь-який ринок цінних паперів, на якому переважають роздрібні інвестори, буде мати величезну волатильність, зумовлену настроями. Навіть ветеран фондового ринку не витримає постійних 25% коливань ціни протягом тижня. Єдина причина, по якій більшість спекулянтів на ринку криптовалюта можуть виносити цю волатильність - це неймовірна впевненість у майбутній віддачі. Це означає, що якщо ця впевненість буде порушена, то ринок скоректується - ймовірно, швидко і з силою.
Але це ніяк не допомагає тому факту, що входять на ринок інвестори не мають уявлення про те, що ця технологія робить.
Щоб отримати докази, досить подивитися на зростання ціни Ethereum Classic з $ 5,86 на 30 квітня до $ 21,53 на 1 липня 2017 року. Ethereum Classic, продукт розколу в блокчейн-співтоваристві в минулому році, не є основним Ethereum-блокчейном. За фактом, коментатори ринку прогнозують, що Ethereum Classic чекає вимирання.
Незважаючи на те, що Ethereum Classic має таку ж фундаментальну технологію, він не має ніякого відношення до масового початку використання Ethereum серед недавніх проектів (і Enterprise Ethereum Alliance) - але ціна продовжує зростати.
Хоча є кілька незрозумілих інвестиційних випадків, що стосуються Ethereum Classic, мені здається високо ймовірним, що підйом ціни був обумовлений неінформірованнимі інвесторами, які не розуміють різниці між цими двома валютами.
Далі проблема ускладнилася тим, що спостерігалося зростання числа роздрібних інвесторів, які мають обмежене уявлення про те, як працюють фінанси. Коли 21 червня 2017 року на біржі GDAX, що належить Coinbase, ціна на ефір в результаті масового замовлення на продаж різко впала до $ 0,10 за монету (від поточного діапазону в районі $ 300), то були ліквідовані сотні маржинальних трейдерів.
Хоча біржа вимагає від трейдерів підтвердити, що вони є акредитованими інвесторами з активами не менше $ 5 млн, щоб отримати доступ до торгів досить було натиснути кнопку для підтвердження акредитації. Необхідності в ідентифікації особистості контрагента (KYC) не було.
Зайве говорити, що обговорення в Інтернеті, що послідували за цим крахом і ліквідаціями, виявили неприємний факт: багато хто з цих «акредитованих інвесторів» такими не були. Насправді це були спекулянти, які ризикували далеко за межами своїх коштів в очікуванні високих майбутніх доходів.
Прохання до Coinbase «скасувати» угоди і загрози групового позову натикалися на глуху стіну, але потім компанія оголосила, що вона буде і дотримуватися умов торгів, і компенсувати збитки для інвесторів. Це послужило імпульсом до подальших божевільним вкладенням.
Флагманська біржа продемонструвала, що вона виручить маржинальних інвесторів, які взяли на себе негативні ризики. Таким чином, Coinbase запропонувала інвесторам гумовий шнур для банджи-джампінгу, створюючи серйозну проблему морального ризику.
Наївні інвестори продовжать вливатися, лише погіршуючи ситуацію.
Хто не купився на Ethereum?
Швидкий погляд на інтернет показує, що інтерес громадськості до Ethereum значно вийшов за рамки його початковій, нишевой аудиторії.
Хоча масове початок використання технології - це чудово, останній ажіотаж був викликаний бажанням розбагатіти.
Батько 23-річного творця Ethereum Віталіка Бутеріна 13 червня написав у Twitter, що підслухав, як менеджер магазину пропонував 71-річної тітоньці одного зробити безпрограшна вкладення в Ethereum:
The Wall Street Journal в своїй статті про перспективи ефіріума привів думка власника невеликого бізнесу в Брукліні Захарі Маллард: «Багато моїх друзів продають біткоіни і купують ефіріум».
Веб-сайт BroBible, орієнтований на учасників різних братств в коледжах, опублікував статтю під назвою: «What Is The Etherum Cyrptocurrency And How Will It Make You Rich AF ».
Почнемо з того, що в слові «Ethereum» в заголовку статті допущена помилка, і воно написано як «Etherum». Перш, ніж рекомендувати ефіріум як канал для інвестицій, слід було б правильно вказати його назву.
По-друге, «AF» = «As fuck», що видається дещо сумнівним як прогнозованого рівня оцінки.
І ця неграмотність і нічим не обґрунтована налаштованість на зростання ціни оточує нас всюди.
Сабреддіти, сфокусовані на ефіріуме, обліплені мемамі про людей, які купують ламборджини, а технічний аналіз показує, як швидко ефір досягне позначки в $ 1000 за монету. Інвестори, які керуються технічно аналізом, з таким же успіхом можуть покладатися на астрологію.
Новачки оплакують відсутність миттєвої віддачі від інвестицій, які збільшилися на 90 +% лише за червень 2017 року. Настрій на підйом на ринку настільки високий, що при відсутності новин проявляється тенденція до зниження ціни, що припускає, що як тільки оптимістичні очікування перестануть «надувати міхур», ефіріум здметься.
Це не та атмосфера, яка свідчить про раціональне інвестування.
Як писав Бернард Барух про бум фондового ринку в 1929 році:
Минулого тижня водій Uber розповідав мені про інвестиції в криптовалюта. Історія повторюється.
Чи зможуть інституційні трейдери зберегти поточну ситуацію на ринку? На жаль для «биків», вхід основних інституційних гравців здається малоймовірним в короткостроковій перспективі.
В останньому аналізі Goldman Sach (написаним тільки після того, як інвестори попросили їх вивчити біткоіни) говориться, що криптовалюта знаходяться в міхурі. ICO (детально див.нижче) досить чітко підтверджують цю гіпотезу.
Як тільки урядове регулювання покращиться (що в принципі несумісне з децентралізованим, анархічним характером базової технології), інституційні інтереси безсумнівно перейдуть в дії. Однак на даний момент це здається малоймовірним.
ICO = Ідіоти постійно купують занадто багато
Оцінки ICO - божевільні. Ethereum, по суті, став «машиною ICO».
Це компанії, які отримують фінансування серії С для продуктів посівного рівня - ми говоримо про десятки мільйонів доларів за технічну документацію та команди без будь-яких результатів, багато з яких зазнають невдачі.
Один тільки ефіріум під час масового продажу зібрав $ 18 млн.
У минулому році компанія, яка провела ICO, взяла гроші інвесторів і покотила на відпустку в Іспанію. При цьому Національної комісії з цінних паперів і бірж (SEC) це було байдуже. Це капіталізм Дикого Заходу.
Для розуміння поточної ситуації на ринку - ось два недавніх ICO, які мали б більше червоних прапорів, ніж Олімпійські ігри в Пекіні, якби оцінювалися професійним співтовариством венчурного капіталу. Проте, це астрономічно успішні IPO.
Приклад №1. Bancor - робить ринок стартап, який не зміг правильно створити свій власний ринок.
Bancor зібрав близько $ 153 млн приблизно за три години. Навіть вони самі цього не очікували: кампанія по фінансуванню перевищила початкову мету на $ 51 млн і тим самим завищила поставку токенов Bancor на більш ніж 50% від очікуваної кількості, одночасно переповняючи мережу ефіріума.
Незабаром після ICO вийшла стаття під назвою « Bancor is Flawed », Автор якої розкритикував загальну концепцію (поки ще не існуючої) системи Bancor на декількох рівнях. Bancor опублікував довгий відповідь , Проте величезна кількість питань, піднятих критиками, змушують задуматися, чи дійсно інвестори знали, у що вони вступають.
Моє припущення: більшість інвесторів не мали поняття про те, чим дійсно займається Bancor.
Приклад №2. Стартап Patientory, що займається медичними записами і не має власних записів.
Patientory недавно завершив ICO на позначці в $ 7,2 млн і на даний момент, менш ніж через місяць, має ринкову капіталізацію в розмірі $ 20 млн (після досягнення пікового рівня в $ 60 млн). У глави компанії менше чотирьох років загального стажу роботи і немає технічної освіти та досвіду (зате є MBA). При цьому вона управляє компанією, ринкова капіталізація якої за місяць зросла з $ 7,2 млн до $ 60 млн, незважаючи на відсутність готового продукту і доходу, а тим більше прибутку.
Ті, кому цікаві деталі, можуть ознайомитися з критикою бізнес-плану Patientory тут . Той факт, що дані пацієнтів можуть просочитися в публічний блокчейн і бути записані назавжди - лише одна проблема серед багатьох.
Хоча ми розглянули тільки два приклади, вони досить репрезентативні для ринку в цілому. У той час, як у інших компаній є куди більш надійні плани (Brave's BAT і Mysterium - це ті, що здалися мені цікавими), оцінки ринкової вартості всіх цих фірм нерозривно пов'язані. Як тільки кілька основних блокчейн-стартапів зазнають невдачі, люди кинуться продавати свої маркери, перш ніж вони стануть марними, і інвестори втратять до них довіру.
Навіть якщо припустити, що невдалі стартапи не викликають короткострокових коригувань ринку, ICO в цілому привели до концентрації ефіру в руках цих переоцінених стартапів. Їх голови не можуть платити співробітникам і оплачувати свої рахунки в ефірі - для цього їм потрібно перевести ці кошти назад в звичайну валюту.
Як тільки всі вони почнуть ліквідовуватися, інші фірми також почнуть продавати свої запаси, щоб отримати якомога більше коштів. Хоча стартапи заохочуються до того, щоб утримувати ефір для підтримки стабільної ціни, вони повинні будуть врахувати падіння ринкових цін і втрату нефінансових резервів.
висновки
Я оптимістично налаштований по відношенню до блокчейн і дуже оптимістично по відношенню до ефіріуму. Проте, я б не купував його за цією ціною. Якщо ви купите валюту за ціною, яка помітно нижче поточної, і будете її зберігати, відмінно. Однак при теперішній ціні потенціал зростання в порівнянні з ризиком здається спотвореним. Якщо ви вперше почули про Ethereum від The New York Times, ви не маєте відношення до «розумним» грошей.
Можливо, я абсолютно неправий. Можливо, нескінченну притоку доларів від інвесторів допоможе подолати неминучий провал більшості з цих компаній, які вийшли на ICO. Або ж, можливо, ви можете розрахувати час початку цього надлому. Якщо так, то в ваших руках більше влади. Але що якщо падіння відбудеться, коли ви спите? У цілодобових ринків це не виключено.
А що, якщо крах вдарить по всьому портфелю замовлень, і ваш стоп-лосс буде закритий на рівні, який набагато меншою, ніж сума розміщення? Минулого тижня це сталося з багатьма інвесторами.
Якщо ви хочете вичавити додатковий прибуток, це ті ризики, які вам доведеться прийняти.
резюме
- В останні місяці ціна ефіріума злетіла вгору, що вказує на потенціал блокчейна.
- «Дурні» гроші тепер ідуть за «розумними» грошима.
- Ціна ефіру може вирівнятися через те, що ICO тепер надають вихід для відтоку капіталу.
- Багато з цих ICO зазнають невдачі, караючи «дурні гроші» і викликаючи корекцію ринку.
За моїми прогнозами, в наступні шість місяців Ethereum чекає сильного удару. Візьміть легкий виграш і чекайте відкату ринку.
Будьте пильними покупцями.
Чи збирається міхур лопнути?Чи збирається міхур лопнути?
Навіщо чекати і намагатися розрахувати час спадів замість того, щоб продати зараз і купити під час падіння?
Це схоже на те, що сказав автор книги «А де ж яхти клієнтів?
Хто не купився на Ethereum?
Чи зможуть інституційні трейдери зберегти поточну ситуацію на ринку?
Але що якщо падіння відбудеться, коли ви спите?
А що, якщо крах вдарить по всьому портфелю замовлень, і ваш стоп-лосс буде закритий на рівні, який набагато меншою, ніж сума розміщення?