- Для чого необхідний PCI-Express і що це таке?
- Основні характеристики PCI-Express (1.0, 2.0 і 3.0)
- Зворотна сумісність версій PCI-Express 1.0, 2.0 і 3.0
Коли мова заходить про будь-які інтерфейси в контексті комп'ютерних систем, потрібно бути дуже уважним, щоб не «нарватися» на несумісні інтерфейси для одних і тих же комплектуючих в рамках системи.
На щастя, коли мова заходить щодо інтерфейсу PCI-Express для підключення відеокарти, проблем з несумісністю практично не буде. У даній статті ми це більш детально розберемо, а також поговоримо щодо того, що ж таке цей самий PCI-Express.
Також ви можете ознайомитись з основними характеристиками процесора .
Для чого необхідний PCI-Express і що це таке?
Почнемо, як завжди, з самих азів. Інтерфейс PCI-Express (PCI-E) - це засіб взаємодії, в даному контексті, що складається з контролера шини та відповідного слоту (рис.2) на материнської плати (Якщо узагальнити).
Даний високопродуктивний протокол використовується, як уже було відзначено вище, для підключення відеокарти в систему. Відповідно, на материнській платі присутній відповідний слот PCI-Express, куди і встановлюється відеоадаптер. Раніше, відеокарти, підключалися по інтерфейсу AGP, але якщо цього інтерфейсу, просто кажучи: «перестало вистачати», на допомогу прийшов PCI-E, про докладних характеристиках якого ми зараз і поговоримо.
Рис.2 (Слоти PCI-Express 3.0 на материнській платі)
Основні характеристики PCI-Express (1.0, 2.0 і 3.0)
Незважаючи на те, що назви PCI і PCI-Express дуже схожі, принципи з'єднання (взаємодії) у них кардинально відрізняються. У разі PCI-Express використовується лінія - двунаправленное послідовне з'єднання, типу «точка-точка», даних ліній може бути кілька. У випадку з відеокартами і материнськими платами (не враховуємо Cross Fire і SLI), які підтримують PCI-Express x16 (тобто більшість), можна запросто здогадатися, що таких ліній 16 (рис.3), досить часто на материнських платах з PCI- E 1.0, можна було спостерігати другий слот x8, для роботи в режимі SLI або Cross Fire.
Ну, а в PCI, пристрій підключається до загальної 32- х розрядної паралельної шині.
Мал. 3. Приклад слотів з різною кількістю ліній
(як уже говорилося раніше, найбільш часто використовується х16)
Для інтерфейсу PCI-Express 1.0 пропускна здатність становить 2,5 Гбіт / c. Ці дані потрібні нам, щоб відстежувати зміни цього параметра в різних версіях PCI-E.
Далі, версія 1.0 еволюціонувала в PCI-E 2.0. В результаті даного перетворення, ми отримали в два рази більшу пропускну здатність, тобто 5 Гбіт / c, але хотілося б відзначити, що в продуктивності графічні адаптери, особливо не виграли, тому що це просто версія інтерфейсу. Велика частина продуктивності залежить від самої відеокарти, версія інтерфейсу може тільки незначно покращувати або гальмувати передачу даних (в даному випадку «гальмування» немає, і присутній непоганий запас).
Точно так же в 2010 році, з запасом, був розроблений інтерфейс PCI-E 3.0, на даний момент він використовується у всіх нових системах, але якщо у Вас все ще 1.0 або 2.0, то чи не журіться - нижче ми поговоримо про відносно зворотної сумісності різних версій.
У версії PCI-E 3.0, пропускна здатність була збільшена в два рази в порівнянні з версією 2.0. Також там було вироблено чимало технічних змін.
До 2015 року очікується поява на світ PCI-E 4.0, що для динамічної IT-індустрії абсолютно не дивно.
Ну да ладно, будемо закінчувати з цими версіями і цифрами пропускної здатності, і торкнемося дуже важливе питання забезпечення сумісності різних версій PCI-Express.
Зворотна сумісність версій PCI-Express 1.0, 2.0 і 3.0
Дане питання хвилює багатьох, особливо при виборі відеокарти для поточної системи. Так як задовольняючись системою з материнською платою, яка підтримує PCI-Express 1.0, виникають сумніви, чи буде коректно працювати відеокарта з PCI-Express 2.0 або 3.0? Так, буде, принаймні так обіцяють розробники, які забезпечили цю саму сумісність. Єдине те, що відеокарта, не зможе повністю розкритися у всій красі, але втрати продуктивності, в більшості випадків, будуть незначні.
З точністю навпаки, можна спокійнісінько встановлювати відеокарти з інтерфейсом PCI-E 1.0, в материнські плати, які підтримують PCI-E 3.0 або 2.0, тут взагалі нічого не обмежується, так що будьте спокійні з приводу сумісності. Якщо, звичайно ж, з іншими факторами все в порядку, до таких можна віднести недостатньо потужний блок живлення і т.д.
Загалом, ми досить детально поговорили щодо PCI-Express, що дозволить вам позбавитися від безлічі неясностей і сумнівів з приводу сумісності і розуміння відмінностей у версіях PCI-E.
Для чого необхідний PCI-Express і що це таке?
Для чого необхідний PCI-Express і що це таке?