Лайк, плюс, клас, палець вгору - як його ні обізву в будь-якої соціальної мережі, лайк все одно залишається лайки, навіть якщо він відображається не у вигляді великого пальця (як в класичному дизайні Фейсбук, звідки він і прийшов), а в вигляді зелених цифр, стрілок або сердечок. Кількість лайків під нашими фотографіями, думками і повідомленнями може підняти нам настрій і самооцінку , Але з психологічної точки зору все не так-то просто. Американські дослідники пішли далеко вперед від європейських і займаються вивченням феномена лайків протягом останніх чотирьох років. Вони з'ясували безліч цікавих деталей, пов'язаних зі схваленням в соціальних мережах.
сутність лайка
Міцно ввійшов у сучасну російську просунутий мову термін «лайк» з'явився на світовому просторі завдяки Фейсбуку, у нас же він став відомий завдяки мережі ВКонтакте. Потім звичний термін перейшов і на інші соціальні майданчики від Твіттера і Інстаграма до Ютуб, так що складно уявити собі ті часи, коли користувачі не могли коротко висловлювати свою думку з приводу одиниці інтернет-інформації (фотографія, повідомлення, пост, текст і так далі) . До цього плюсики (і мінуси теж!) Широко використовувалися тільки на тематичних форумах, де вони йшли не стільки на підтримку того чи іншого поста, скільки в «карму» і загальні окуляри активності автору повідомлення.
Згодом поняття лайка кілька розширилося. Стало доречно лайкать не тільки пости, яким ти хочеш дати позитивну зв'язок, але і взагалі висловлювати цим дією солідарність з основною думкою, підтримку основної ідеї і загальну підтримку віртуальної особистості автора. Це стало своєрідним проявом емпатії у віртуальному всесвіті, так як інтонації, дотики і жести в інтернеті не працюють.
Крім того, лайк кілька «монетизувати». Іноді в прямому сенсі - інтернет-ЗМІ, великі канали та групи живуть за рахунок лайків і показують їх кількістю свою впливовість. Іноді в переносному - в світі особистісного спілкування лайк став валютою соціального капіталу. Чим більше лайків ти роздаєш, тим більше отримуєш.
Цікаво, що поставити лайк і отримати його - два абсолютно різних за значимістю дії. Лайки часто ставляться під впливом сіюсекундной симпатії і лише представники старшого покоління надають їм велике значення в такий момент, скупо їх роздаючи. А ось отримання лайка сприймається тим, хто його отримав, як вираз вдячності і симпатії в довгостроковому режимі.
Результати досліджень
Основні психологічні і соціологічні дослідження по феномену лайків проводилися в США. Так в 2014 році в рамках вивчення впливу інтернету на формування психологічних розладів з'явилися цікаві цифри. Дослідники запитували у активних користувачів світової мережі будь-якого віку, як часто в добу вони використовують лайки в різних соцмережах. Результати дуже показові: люди різного віку використовують лайки так чи інакше, але чим старша людина, тим рідше він їх роздає.
Відсоток користувачів, які використовують лайки кілька разів за вихід онлайн:
Люди 1946-1964 року народження - 24%;
Люди 1965-1981 року народження - 32%;
Люди 1982-1991 року народження - 45%;
Люди 1992-1999 року народження - 52%;
люди, народжені після 2000 року - 71%.
При цьому ці ж дослідження стверджують, що чим молодша людина, тим частіше він сидить в мережі. Значить, чим щільніше ми зростаємося зі всесвітньою павутиною, тим більше лайків видаємо.
Ще одні важливі дослідження провела Американська психологічна асоціація. Вона вивчала взаємовплив емпатії в реальному житті і емпатії у віртуальному житті (яка частково, але не повністю виражається в лайок). Виявилося, що чим більше людина проявляє віртуальну емпатію, тим менше він її демонструє в звичайному житті. Тобто багате інтернет-спілкування знецінює живі емоції і можливості їх прояву.
психологічний вплив
Чим більше ми лайкать інших людей і коментуємо їх контент, тим вище наш соціальний капітал. Однак такий соціальний капітал працює тільки на відносини з малознайомими людьми. Чим ближче до нас людина, якій ми ставимо лайк, тим більше шкоди завдає заплюсовиваніе його повідомлень і фотографій. В особистому спілкуванні з важливими для нас людьми необхідно писати особисті коментарі з справжніми емоціями, а не заміняти їх безликими лайками. Саме в цьому і буде полягати золоте етичне правило інтернет-етикету: лайкать тих, хто сподобався, але далекий, пиши тим, хто подобається поблизу вас.
Легка ейфорія від отримання великої кількості лайків дійсно з'являється у більшості користувачів, однак ефект її швидкоплинний. Потім настає емоційна спустошеність і почуття деякого самотності, так як в довгій перспективі лайки не несуть в собі емоційне посилання.
Багато дослідників вважають, що звичка ставити лайки замість словесного схвалення робить наш словниковий запас біднішим. Так що якщо ви ставите лайк, то по можливості доповнюйте його словесним коментарем, розповідаючи, що саме ви плюсуєте або хотіли б підтримати.
Також інтернет-етикет досить чітко визначає, коли доречно ставити лайки (і дізлайкі) в разі спілкування з медіа-явищами (медіа-явищем може бути і людина, яка веде мовлення на широку аудиторію, а не тільки група, канал або паблік). В такому випадку лайк перетворюється не тільки в данина ввічливості і хорошого тону, а й валюту, якої ви розраховуєтесь за вподобаний вам товар. Блогери, які закликають своїх передплатників ставити лайки, роблять це не з любові до слави, а з цілком конкретних економічних міркувань. «Заплатити» Лайком за гарно проведений час цілком чесно, також їм можна підтримати окремих медіа-персон навіть в тому випадку, якщо поки ви сам контент не любили, але цінуєте старання.