Исповедь самотнього Майнера

  1. Перший досвід
  2. початок
  3. база Майнера
  4. відчуття битка
  5. Ферма в зростання
  6. Вчи мову
  7. Поради бувалого
  8. Залізо треба любити
  9. висновки

Володимир Елін - к.т.н., інвестор, винахідник, CEO ПАТ «Интерсофт Євразія», керівник

, інвестор, винахідник, CEO ПАТ «Интерсофт Євразія», керівник

Після Кріптоконференціі у Технопарку «Сколково», про яку я писав у статті « Кріптовалютчікі всіх країн, єднайтеся! », Я вирішив глибше ознайомитися з процесом Майнінг. А враховуючи, що великі гравці - досить закриті особистості, мені спало на думку пошукати спеца простіше і розпитати його про те да се. На удачу така зустріч відбулася. У кафе до мене підійшов симпатичний молодий чоловік років 30-ти, з метою конспірації не назвався, ніяк, і запитав: що ви хотіли б знати про Майнінг ?! У зв'язку з відсутністю будь-яких імен та ніків я назвав його White Wolf. Думаю, це прізвисько йому цілком би підійшло. За чашкою кави White Wolf неквапливо почав свою розповідь, який я законспектировал докладним чином, залишивши в цілому стилістку даного монологу і піддавши розповідь лише дбайливого редактуре, адаптувавши для вдумливого читання.

- Десь у 2010- 2011 рр - Десь у 2010- 2011 рр. в Росії почали з'являтися перші публікації про криптовалюта, нові технології розподілених обчислень. Повідомлялося, що зовсім скоро ми розшифруємо геном людини. На цьому тлі грандіозних успіхів у генетиці і гаджетостроеніі Стіва Джобса, а також найбільших прольотів дот-комів, не особливо чіпляли поєднання з забороненою області - крипто. Віяло чимось КеГеБешно-ЦееРУшним від цього дивного терміна.

Перший досвід

Проте, перше знайомство з розподіленими обчисленнями я отримав, працюючи з проектом [Email protected] , Який дозволяв кожному внести посильний вклад в боротьбу з серйозними хворобами нашої планети, використовуючи домашній комп'ютер під час простою. Роздуми про те, як же це можливо - добувати крипту з електронного ефіру і отримувати за операції ще й винагороду - навели мене на думку: а чи не спробувати самому взяти участь у процесі ?! Тим більше що курс криптовалюта ріс, заробіток теж, бажання і жадібність активно підігрівалися.

На початкових етапах Майнінг можна було використовувати тільки процесор, потім підтяглися і відеокарти. У ті часи у мене було дві відеокарти AMD Radeon-6950, і я зацікавився технологією CrossfireX. Я, звичайно ж, «фолд білки» в проекті [Email protected] ; ідея внести свій внесок, хоч і мізерний, в боротьбу з чумою XXI століття заводила.

Влітку 2011 року я натрапив на статтю про біткоіни, здається, на ресурсі «Бітсмедіа». Відкрив її, зрозумів, що нічого не зрозумів, закрив і тимчасово про це забув. Приблизно те ж саме, напевно, періодично відбувається з не дуже терплячими адептами, до яких я в той час також належав. Вони неодмінно хочуть увірватися в світ генерації криптовалюта або просто Майнінг, не докладаючи особливих зусиль.

початок

Через півроку, а точніше - на початку 2012 р, я знову наткнувся на цю статтю про біткоіни і став її вдумливо вивчати, розбиратися в деталях. Як завжди буває в таких випадках, здавалося, що справа начебто нікчемна, на 5 хвилин. Скачав програму-майнер і направив її на пул спільної генерації криптовалюта. На початку моєї роботи з крипті були в основному консультації з рядком пошуковика з інтернету, діалоги на форумах, вивчення статей з даної тематики на профільних ресурсах. Тоді інформації по крипті було не дуже багато, все якось туманно, незрозуміло. Не дуже допомагали і readme, що додаються до Майнер, а очі і голова від нових термінів ставали квадратними. Довелося глибше зануритися в різні форуми - наприклад, Bitcointalk.

база Майнера

Через дефіцит інформації по Майнінг доводилося звертати свою увагу на те, що беруть «сусіди по цеху» - кріптовалютчікі. Як я говорив раніше, спочатку у мене були дві відеокарти AMD Radeon-6950. Продуктивність Майнінг біткоіни для однієї карти була в районі 350-400 Mh / s (мегахешей в секунди). Можна було розганяти частоту роботи пам'яті і ядра, що давало невелике збільшення в хешрейте. Але для Майнінг біткоіни просунуті занижували частоту пам'яті до приблизно 300 Mhz, щоб знизити споживання (менше нагрівання відеокарт, економніше енергоспоживання) і оскільки алгоритм sha-256 був націлений більше на використання ядра відеокарти. А особливо прошаренние починали ще й занижувати вольтаж на чіпі до мінімального робочого рівня, при якому відеокарти працювали б без помилок і збоїв. Звичайно, від заниження такої частоти пам'яті (вольтажу!) Продуктивність падала - але не суттєво.

Споживала одна відеокарта, по-моєму, близько 200 ват, але, якщо чесно, давно це було - точних цифр вже не пам'ятаю.

відчуття битка

В результаті майнер був запущений і спрямований на «довколишній» погляду пул 50btc. Пішли виплати. Здається, тоді там була можливість автоконвертаціі відразу в фіатние гроші і виплати на ЕРС, ніж багато, гадаю, скористалися. Тоді більшість виводило «биток» за мінімальним курсом - аби помацати в кишені реальні гроші.

Я ще застав біткоіни по 5 доларів. У мене навіть в думках не було нічого збирати, притримати; багато хто просто не вірили в зростання. Перший урок був на позначці в $ 30. До речі, урок краху пулу 50btc теж був першим - принаймні для мене. Благо, я не прихильник зберігання грошей в місцях таких віддалених, ставив мінімально розумний автоматичний поріг виведення, тому не постраждав. Та й хіба можна сильно постраждати із заробітком від двох відеокарт?

Ферма в зростання

Далі пішло-поїхало: стрибки курсів, нові висоти і падіння, в які ніхто не міг повірити і спрогнозувати, крах (скам) найбільших бірж і т.д. Тим часом, ферма починала розростатися до балконних розмірів, змінилося не одне покоління відеокарт AMD, стали купуватися відеокарти NVIDIA, які теж починали приносити порівнянний дохід. Застосовувався так званий даунвольтінг, що дозволяє знизити енергоспоживання відеокарт (майже завжди при тій же продуктивності), заміна заводських систем охолодження на спеціалізовані, покупка розеток з віддаленим відключенням (іноді ферма зависала намертво, рятував тільки жорсткий reset з дачі або з відпочинку за бугром).

У певному сенсі, за сукупністю навичок і знань, Майнінг можна зарахувати до свого роду професії.

Я працював з різною крипто, але спочатку був Bitcoin. Пізніше я дізнався, що можна Майні Litecoin за допомогою процесора. Нагадаю, спочатку, на зорі появи біткоіни, його також можна було генерувати виключно за допомогою процесорів в своєму комп'ютері. Потім вже приспіли програми-Майнер, що використовують відеокарти завдяки бібліотеці OpenCL, спочатку для біткоіни, потім для лайткоіна. (Чому не одночасно? Різні алгоритми хешування). А потім - що з'являлося цікавого і «профітних», то і Майн. Зараз це і Ethereum, і Zcach, і Monero, і всі інші.

Вчи мову

У той час спеціалізованого софту для Майнінг було небагато, тому вибір був невеликий. В основному всі використовували відомий cgminer і bfgminer. Вони працювали і на Windows, і на Linux. Однак винда була сильно краще через простоту використання і широкого вибору додаткового софта, що дозволяє управляти частотами відеокарти. У Linuxa же був істотний недолік, який згодом усунули, - неможливість чи управляти частотами, то чи управляти вольтажем, чесно кажучи, не пам'ятаю: не фанат Linux. Хоча свого часу доводилося розбиратися і в ньому.

Як раніше згадував, мій основне джерело знань по Майнінг - інтернет! Зараз, звичайно, все сильно спростилося, з'явилися великі агрегатори типу «Найсхеша», який випустив зручну програму «Майнер» з графічним інтерфейсом. Ця прога візуалізує зміни по найбільш вигідним в даний момент часу алгоритмам (вигідним криптовалюта, так буде, напевно, простіше сприймати непідготовленій людині), а людям відсилає вже сконвертовані за курсом біткоіни, отримуючи, природно, свій відсоток.

До речі, в ті часи в основному були консольні програми-Майнер, де доводилося прописувати додаткові параметри для кращої оптимізації процесу, крім адреси пулу спільної генерації. А взагалі всі ці інструкції знаходилися на форумах. Правда, з мого досвіду, коли людина перший раз все це бачить - тут же починає ставити купу питань; мабуть, як і в будь-якому іншому незнайомому справі.

Поради бувалого

У Майнінг є багато інших нюансів: скажімо, редагування біоса карти і перепрошивка чіпів для оптимізації продуктивності і енергоспоживання. Всі інструкції, знову ж таки, є в мережі на форумах, але людині непідготовленій буде вкрай туго в це вникнути. Доведеться витратити свій особистий час і увагу. Можна, звичайно, і без того обійтися. Купив в магазині відеокарту, поставив ферму для Майнінг на балкон або в комору, натиснув кнопку «бабло» - все, сиди відпочивай. Але приємніше адже, коли твоя відеокарта після редагування таймінгів пам'яті дає до 20% приросту хешрейта і т.д.

При бюджетному Майнінг, думаю, доцільно розмістити свою міні-ферму на заскленому балконі. Варто розуміти - влітку ферма гріється, хоча осінь, зима, весна для неї - час кліматичного комфорту. До речі, ферма шумить, хоча особливої ​​уваги не привертає і не заважає; дешево і сердито. А був початковий етап Майнінг, коли невелика ферма (4-5 карт) стояла в моїй кімнаті, що часом ночами заважало швидко заснути.

Безумовно, участь людини в ряді процесів Майнінг просто необхідно - купити, встановити систему, налаштувати її, оптимізувати обладнання для Майнінг, стежити, щоб не зависала, не глючить. Намагатися знайти, в чому причина глюків обладнання, постійно бути в курсі останніх новин і курсів криптовалюта, в розвитку і застосуванні законодавчої бази і т.д. Хоча якщо все налаштовано добре, ферми місяцями можуть працювати без особливої ​​участі людини - адже для цих цілей і їх стабільного функціонування вже написано купу спеціальних програм.

Залізо треба любити

Якщо прикинути співвідношення витрат до вигоди в бюджетному, а не промисловому масштабі, то обладнання може окупитися за 5-10 місяців, кажу з власного досвіду. Все, звичайно, залежить від курсу криптовалюта: продаєш чи відразу або відкладаєш і чекаєш бажаного курсу, щоб откешіться. Багато що залежить і від правильного вибору базової криптовалюта, яка раптово може злетіти в ціні в кілька разів від різних факторів.

Робота Майнера - в першу чергу для тих, хто сам любить возитися з залізяками і налаштовувати їх, тоді виникає збіг психологічних і економічних інтересів. Хоча буває і так - все працює фігово, злості не вистачає, постійно «відвалюються» карти, через що висне ферма ... Навіть не хочу про це. В даному випадку простіше витягнути зависає карту з ферми і покласти на полицю, якщо зовсім біда. Або поставити Майні відеокарту з дефектом окремо від інших відеокарт.

Можна ще довго розповідати про різні події: наприклад, про заплановані падіння нагород в екосистемі криптовалюта біткоіни, поява його клонів та інших криптовалюта, про нові проривних концепціях, розкол в суспільстві розробників біткоіни ... Міркувати про анонімність криптовалюта, їх легалізації в правовому полі різних держав, особливості біржової торгівлі, локальних гаманцях і т. д., але для цього доведеться сильно напружитися ...

Наостанок висловлю думку про те, що щось схоже було в свій час при появі інтернету. Думка, звичайно, тривіальна, але інших аналогій на розум мені швидко не приходить.

висновки

  • Майнінг як новий тип людської діяльності, мені здається, є заняттям більш корисним, ніж шкідливим. Відпрацьовується нова технологія і екосистема фінансових взаєморозрахунків, алгоритми взаємодії і оптимізація різних бізнес-процесів людської діяльності, галузева застосовність. Крім того, на цьому можливо заробити пристойний капітал.
  • Звичайно, є ризики через високу волатильність криптовалюта. Не у всіх виходить аналізувати різні тренди, наприклад, можна необачно дорого закупитися обладнанням, коли все впало в рази, і довго відбивати вкладене.
  • Для бюджетного надомного бізнесу при наявності перелічених вище навичок, знань, цілеспрямованості Майнінг - цілком собі прибуткове, самодостатнє заняття. Намайніл один біктоін, продаю по частинах, на що і живу.
  • Для промислового Майнінг можливо застосовувати той же мультиплікатор у вигляді досвіду, знань, підприємницької інтуїції, вважаючи його цілком прибутковим бізнесом.
  • Нагадаю: Майнінг у нас поки не в правовому полі, і як платити податки - ніхто не знає. Тому люди будуть викручуватися з величезними прибутками в криптовалюта, чекаючи закону про легалізацію або повного закриття цієї діяльності. До речі, на інтернет свого часу теж грішили - «рука Заходу», все буде погано, а сьогодні він спокійно працює в кожному будинку і у кожної людини на планеті Земля, крім, хіба що, папуасів.
  • Всьому можна навчитися, Майнінг в цьому захоплюючому процесі - не виняток. Адже це навіть не вивчення програмування; але почитати форуми таки доведеться. Хоча зараз навіть на Youtube є наочні ролики: куди тикати і чого робити.
  • Дуже складно відповісти на питання, що далі, якщо заборонять Майнінг в якійсь країні, і які перспективи можуть у нього бути в зв'язку з цим в даному регіоні. Дивлячись які закони будуть прийняті.
  • Багато чого буде залежати від ринку: що і скільки буде коштувати. Якщо щось невигідно - кому це буде цікаво?
  • Коли криптовалюта коштувала копійки, вона, власне, і не отримувала такої частки уваги соціуму. Всі хочуть заробити - причому багато і при мінімальних стартових зусиллях. Жадібність як двигун прогресу! Зараз криптовалюта і технологія блокчейна вже щось більше, ніж просто Майнінг.
  • Чи може криптовалюта закінчитися ?! З початку появи біткоіни утворилося кілька сотень, а може, й тисячі альткоінов, частина яких канула в безодню за відсутністю пропозиції чогось нового. Але з'явитися ще не одну сотню криптовалюта зі своїми блокчейнамі не складе особливих труднощів. А вже з решти виживуть дійсно проривні концепції і технології.
  • Якщо розглядати біткоіни і його саморегулятивних систему, то він розрахований до 2140 року. Але навіть за самодостатнім біткоіни стоять розробники - що у них на думці, ніхто не знає. Вони можуть взяти та й змінити алгоритм хешування, відправляючи всіх нас до витоків його створення на відкритих. Зауважу, що його давно вже Майні на Асіка, спеціалізованих під конкретний алгоритм sha-256, на чому він і побудований.

У кафе до мене підійшов симпатичний молодий чоловік років 30-ти, з метою конспірації не назвався, ніяк, і запитав: що ви хотіли б знати про Майнінг ?
Роздуми про те, як же це можливо - добувати крипту з електронного ефіру і отримувати за операції ще й винагороду - навели мене на думку: а чи не спробувати самому взяти участь у процесі ?
Та й хіба можна сильно постраждати із заробітком від двох відеокарт?
Чому не одночасно?
Якщо щось невигідно - кому це буде цікаво?
Чи може криптовалюта закінчитися ?

Дополнительная информация

rss
Карта