Калібрування монітора. Як самостійно налаштувати передачу кольору на моніторі

  1. Калібрування монітора вбудованими засобами Windows
  2. Перший крок
  3. другий крок
  4. третій крок
  5. четвертий крок
  6. п'ятий крок
  7. шостий крок
  8. Калібрування кольору для дизайнерів і фотографів
  9. Веб-ресурси для перевірки зображення

Для перевірки передачі кольорів використовується калібрування кольору - це цикл тестів і налаштувань для перевірки яскравості, контрастності на пристрої відображення: телевізорі, моніторі або проекторі

Для перевірки передачі кольорів використовується калібрування кольору - це цикл тестів і налаштувань для перевірки яскравості, контрастності на пристрої відображення: телевізорі, моніторі або проекторі. Така перевірка допоможе вам досягти того, щоб пристрій відображало кольору без спотворень, тобто мало правильну передачу кольору. Потрібно налаштувати всі параметри кольору так, щоб вони відповідали вашим вимогам. Метою калібрування монітора є максимально природне відображення квітів відповідно до їх натуральними спектральними характеристиками.

Користувачі, які працюють з фотографією, використовують методи калібрування на базі сторонніх програм або налаштувань, вбудованих в графічний редактор Photoshop. Професіонали використовують спеціальний пристрій - калібратор, який прикладають до екрану монітора для точного визначення відображуваного кольору. Все це робиться для того, щоб при редагуванні фотографія на екрані виглядала точно так же, як її майбутній друкарський відбиток.

Але, оскільки окремі пристрої-калібратори досить дорогі і порівняти з вартістю хорошого смартфона або фотоапарата, то для більшості користувачів вони не підійдуть. Тому в цій статті ми розповімо, як можна налаштувати монітор за допомогою вбудованої утиліти калібрування Windows і сторонніх програм, а також онлайн-тестерів.

Калібрування монітора вбудованими засобами Windows

Калібрування монітора вбудованими засобами Windows

Для початку давайте розглянемо калібрувальник квітів в операційній системі Windows. Для версії операційної системи Windows 7 потрібно зайти в Панель управління - Екран, і знайти інструмент Калібрування квітів. У Windows 10 потрібно зайти в Пуск - Параметри (іконка у вигляді шестерінки), Система - Екран - Розширені можливості пошуку екрану, і тиснемо на Калібрування квітів.

Після того, як запустили утиліту, варто обов'язково сісти зручно і включити саме те освітлення, при якому ви будете працювати з комп'ютером. Ваше робоче місце повинне бути достатньо освітлене. Переконайтеся, що монітор знаходиться на рівні ваших очей, в загальному - так, як ви його використовуєте при звичайній роботі. Розгорніть вікно калібрування на весь екран для більш точного налаштування. Калібрування кольорів в Windows дуже багата на настройки, тому вона ділиться на шість кроків, які наведені нижче:

Перший крок

Можна використовувати вбудовані налаштування зображення на вашому моніторі або ноутбуці (можливо, для ноутбука стане в нагоді окрема утиліта для роботи з зображенням - зазвичай вона поставляється в комплекті з драйверами). Потрібно вибрати настройки за замовчуванням для вашого монітора, або, якщо є можливість, включити режим автоматичної настройки. Наприклад, для багатьох моніторів Asus існує утиліта Splendid, яка використовує шаблони параметрів кольорів під кожен окремий режим використання монітора відповідно до типу відображуваного контенту.

другий крок

Більш важлива для портативних комп'ютерів. Матриці ноутбуків більш чутливі до змін колірної гами. Вибираємо пункт «Налаштування гами». Посередині перед вами буде сірий квадрат з дев'ятьма точками, а зліва - повзунок, який можна відрегулювати так, щоб точки на квадраті стали невидимими, тобто зійшлися з яскравістю на загальному тлі.

третій крок

Потрібно зайти в налаштування «Електроживлення», знайти їх можна в панелі керування Windows. Тут нам знадобиться регулятор яскравості. Але ви також можете використовувати клавіші + - в настройках яскравості вашого монітора або окремі функціональні клавіші на вашому ноутбуці. Для прикладу налаштування буде наведено зображення з чоловіком в сорочці. Вам потрібно налаштувати яскравість так, щоб костюм і сорочка були добре помітні на екрані, а знак X, який знаходиться на задньому фоні, був майже не помітний.

четвертий крок

Налаштування контрастності зображення. Використовуйте повзунки контрастності так, щоб складки і гудзики на білій сорочці не зливалися з заднім фоном (стіною).

п'ятий крок

Налаштування балансу по RGB-схемі. Потрібно переміщати повзунки червоного, зеленого і синього кольорів так, щоб смуги стали абсолютно сірими, чи не відливали відтінками відповідного кольору.

шостий крок

Це заключний етап збереження налаштувань калібрування в окремий профіль. Після цього вам буде запропоновано порівняти попередній варіант калібрування з новим. Якщо результати вас повністю влаштовують, слід перейти до налаштувань відображення тексту, тому не забудьте позначити прапорцем "Запустити засіб ClearType".

Налаштування ClearType включає в себе відображення декількох уривків (панграма), які читаються найбільш чітко. В цілому можна сказати, що стандартного калібрувальника в Windows цілком достатньо для звичайних користувачів, які не працюють з графікою і фотографіями. Для оцінки нового профілю калібрування можна також використовувати приклад фотографії з сайту Realcolor.ru. Вибирайте зображення, яке підходить під дозвіл вашого екрану, щоб картинка максимально відображалася в 100% масштабі.

Калібрування кольору для дизайнерів і фотографів

Калібрування кольору для дизайнерів і фотографів

Наступні методи калібрування підійдуть тим людям, які працюють в графічних редакторах і працюють з дизайном і фотографією. Багатьом дизайнерам, фотографам середнього і високого рівня дуже важлива якість зображення, що передається через монітор. Тому для професійного використання підійдуть сучасні РК-монітори з IPS (P-IPS) матрицею, де зображення при повороті екрану майже не спотворюється (НЕ інвертується, що не темнить, що не зеленить). Зображення повинно бути таким, як і справжній колір - білий повинен бути білим, чорний повинен бути чорним.

На жаль, на бюджетних моніторах з матрицями TN + Film такої якості не добитися. На екранах, заснованих на цій технології, при погляді навіть під невеликим кутом видимі кольори вже починають спотворюватися, вицвітати, що негативно впливає на роботу з фотоматеріалами та графікою. Різниця до того помітна, що навіть точки в центрі екрану і на периферії бачаться по різному. Для того, щоб налаштувати монітор для професійного використання, потрібно слідувати декільком пунктам:

  • - монітор повинен бути розташований в зручному для вас місці;
  • - приміщення повинно мати достатнім освітленням. Калібрування потрібно проводити при тому освітленні, при якому ви будете працювати з зображеннями. Якщо, крім природного кольору, ви використовуєте ще й штучний у вигляді настільних ламп або ін., Доцільно буде створити кілька профілів калібрування;
  • - перед тим як почати калібрувати монітор, він повинен попрацювати деякий час включеним. Для РК-монітора - 30 хвилин, для ЕПТ - близько години;
  • - зображення на робочому столі найкраще встановити з неяскравими нейтральними кольорами. В ідеалі - фотографія в сірих тонах.

Тепер безпосередньо перейдемо до сторонніх утиліт калібрування, які популярні серед користувачів.

Adobe Gamma - невелика програма, яка входить в комплект з графічним редактором Adobe Photoshop і дозволяє відрегулювати налаштування зображення для подальшої роботи з програмою. Програма також дозволяє створювати профілі, які потім можуть бути використані в самому редакторі, вони відображаються в окремому меню і користувач може вибрати будь-який з них. Утиліту можна також завантажити окремо, але для цього доведеться скористатися сторонніми ресурсами. Установки вона не вимагає, достатньо просто запустити виконуваний ЕХЕ-файл.

Установки вона не вимагає, достатньо просто запустити виконуваний ЕХЕ-файл

Якщо ви стикаєтеся з калібруванням перший раз, можна скористатися майстром налаштування, для цього при запуску програми вибираємо даний пункт. Потім потрібно вказати назву профілю калібрування (обов'язково латинськими літерами). Потім ми переходимо до налаштування зображення, нам буде доступно відразу кілька кроків.

Перший з них - це налаштування яскравості і контрастності. Їх потрібно відрегулювати так, щоб сірий квадратик посередині максимально злився з чорним, але був помітний, а сама рамка при цьому повинна бути біла. Наступний крок дозволяє нам вибрати тип світіння нашого екрану (тип люмінофора). Заводські установки можна знайти в драйверах моніторах, якщо такий є. Якщо його немає - буде використовуватися настройка за замовчуванням. Якщо ви не знаєте, який тип світіння підійде саме вам, виберіть пункт «Власне»

Після цього переходимо до налаштувань кольорів RGB, а точніше - до налаштування гами. Перед вами будуть три повзунки - Червоний, Зелений, Синій. Їх потрібно відрегулювати так, щоб можна було вирівняти яскравість сірого квадратика на тлі чорних і білих смуг, які мерехтять. За допомогою одного з повзунків можна прибрати зайву кольоровість екрану, або прибрати один з трьох кольорів взагалі. Але якщо зайвих кольорів не спостерігається, то краще за все залишити параметри за замовчуванням.

Наступний крок - це настройка колірної температури. Вона вимірюється в Кельвіна. Так, наприклад, діапазон від 5500 до 6500 К відповідають денного світла, при штучному теплому освітленні (лампи розжарювання, настільна лампа) підійде 5000 К, при люмінесцентному освітленні підійде найвищий показник в 9300 К. Для того щоб визначити колірну температуру, натискаємо на кнопку «Змінити» і перед вами буде зображення у вигляді трьох світлих квадратів. Вам необхідно вибрати той, який буде нейтрально сірим.

Заключний етап складається з визначення точки білого і збереження ваших налаштувань в окремий профіль. Збережені профілі можна легко змінити за допомогою панелі управління в програмі AdobeGamma, всі налаштування розташовані максимально зручно і знаходяться в одному вікні.

Крім сторонніх утиліт, існують також калібрувальник, які працюють в режимі онлайн, і знайти їх можна в Інтернеті. Їх плюс полягає в тому, що вам не потрібно встановлювати ніякі програми на ваш комп'ютер, працюють вони в вашому інтернет-браузері. Але ви також можете використовувати їх як доповнення до тієї ж AdobeGamma або калібрувальник Windows. Існує кілька веб-сервісів, які здатні налаштовувати не тільки контрастність, яскравість і кольоровість вашого монітора, але і регулювати різкість, геометрію, рівень мерехтіння. Це важливо, якщо ви користуєтеся професійним монітором в обробці графіки і фотографій. Ще один плюс онлайн калібрувальник - це перевірка на мертві та некоректно працюють пікселі, за допомогою яких можна з легкістю в один клік діагностувати дефекти з матрицею.

Веб-ресурси для перевірки зображення

  1. Monteon.ru дозволяє визначати якість передачі кольору, наявність битих пікселів, настройку градієнта, рівень мерехтіння, налаштування різкості, яскравості і контрасту. Можна оцінити геометрію і сітку, яка застосовується в основному на широкоформатних екранах.
  2. Online Monitor Test дозволяє провести калібрування за кількома профілями. Підійде для SMARTTV телевізорів і моніторів з роздільною здатністю 1080р. При цьому він може працювати як у вікні браузера, так і у вигляді окремого додатка. Всі версії, крім спрощеної для телевізора, включають в себе весь набір тестів. Але головна особливість цього калібрувальника полягає в перевірці затримки зображення Input lag. Це корисна функція, якщо у вас є два або більше монітора. Єдиний його мінус - це, мабуть, те, що інтерфейс англомовний.

Тепер ви знаєте, що таке калібрування монітора, і для чого вона потрібна. Для проведення даної операції зовсім не обов'язково викликати комп'ютерників, ви зможете впоратися і самі. Для того, щоб якість зображення і його кольоровість не відходили від норми, виробники моніторів рекомендують проводити перекалібровка кожні три-чотири місяці. Якщо ж калібрування не вдається робити, то можливо треба скористатися послугами, які пропонуються в розділі " ремонт моніторів ".

Дополнительная информация

rss
Карта