Карти, цифри, CorelDRAW

  1. Робота зі стилями об'єктів в версії X7

Час гроші. Це загальновідомо. Але також відомо, що і часу, і грошей Бог створив недостатньо. Колись, в далекому 1997 році, я подорожував з Атланти в маленьке американське місто Кларксбург. Приземлившись в аеропорту Вашингтона і страшно поспішаючи (на роботу треба було потрапити хоча б до 10), сідаю в таксі і прошу швидше відвести мене кудись в Америку. А водій, здається, мексиканець, з його іспанським англійським тільки мовчки киває. Я, з моїм російським англійською, мовчки показую йому візитку з адресою і чекаю, куди він мене завезе. А мексиканець дістає туристичну карту Вашингтона і його околиць, і малює на карті фломастером найоптимальніший шлях. Я спокійно, а головне швидко, тому як все можна купити, крім часу, добираюся в розташування офісу компанії без п'яти десять. Тепер мексиканцям в Америці, звичайно, простіше возити російських туристів. До наших послуг - навігатори, а в гаджети закачано постійно оновлювані карти. Але перш ніж карти потрапляють в навігатори, хтось їх повинен отрисовать. А як це можна зробити простіше і дешевше? Наш варіант відповіді - за допомогою комп'ютера і CorelDRAW. Отже, беремо карту Вашингтона, Москви або Ташкента - кому що ближче ...

Підготовка растрової основи карти в Corel PHOTO-PAINT

Починаємо з Corel PHOTO-PAINT. Завдання: відсканувати карту, щоб потім зробити з неї туристичний путівник. Дозвіл потрібно не менше 400 dpi. Потрібна також корекція зображення. Робимо це за допомогою команд «Файл • Отримати зображення • Вибрати джерело»; «Вказати тип сканера» і «Отримати» зображення.

Якщо карта була відсканована окремими фрагментами, «зшиваємо» їх в одне зображення c накладенням частин карти. Але фрагменти поміщаємо на різні верстви. Для одного з об'єктів знижуємо коефіцієнт непрозорості і трансформуємо, поки фрагменти зображень не співпадуть. Потім піднімаємо непрозорість до 100% і об'єднуємо об'єкти. Процес трудомісткий, тому краще сканувати цілісне зображення - тут буде незамінний широкоформатний сканер.

Далі використовуємо «Лабораторію по коректуванню зображень» (меню «Налаштування»). Напевно нам буде потрібно змінити співвідношення між світлими, темними і проміжними відтінками, посилити насиченість кольору і підвищити контрастність.

А якщо ми будемо друкувати нашу карту, то перетворимо її в відповідну колірну модель в растровому редакторі командою «Зображення • Перетворити в кольори CMYK».

Після коригування растрової основи перенесемо наш об'єкт в програму CorelDRAW для ручної векторизації.

Чим гарний CorelDRAW для картографії?

  • Різноманітні інструменти малювання.
  • Настроюються заливки різних видів, що настроюються абриси.
  • Підтримка роботи з шарами.
  • Система графічних, текстових та колірних стилів.
  • Підтримка роботи з бібліотеками символів.
  • Підтримка багатосторінкових (корисно при виготовленні атласів).
  • Велике робоче поле документа.
  • Робота з різними колірними моделями, можливість виробляти кольороподіл.
  • Наявність колірних гармоній, що дозволяють змінювати колірні співвідношення зображення.
  • Можливість підготовки електронних документів.
  • Робота зі зв'язаними зображеннями.
  • Імпорт-експорт файлів різних форматів.

Векторизация карти в CorelDRAW

Пропонуємо наступну послідовність робіт:

  1. Імпорт растрової основи.
  2. Створення колірної палітрикарти.
  3. Складання послідовності шарів, створення нових.
  4. Оформлення майданних об'єктів цифрової основи. Підбір кольору і типу штрихування для майданних об'єктів, використовуючи інструменти малювання і візерункову заливку.
  5. Отрісовка і фарбування майданних об'єктів.
  6. Оформлення лінійних об'єктів. Підбір кольору, типів ліній, стилів штрих-пунктирних ліній для оформлення кордонів об'єктів і виконання лінійних умовних знаків.
  7. Виконання відтворення лінійних об'єктів карти.
  8. Створення системи умовних знаків для виконуваної карти, використовуючи інструменти малювання і готові бібліотеки символів графічної програми.
  9. Підбір гарнітури, розміру і кольору шрифтів, розміщення підписів у відповідних об'єктів.

А тепер розглянемо кожен етап детально.

Імпорт растрової основи | Відскановану, а потім і оброблену в растровому редакторі карту поміщаємо на нижній шар нового документа. У «Диспетчері об'єктів» цей шар можна перейменувати - назвемо його «фон-карта» - і заблокувати від випадкових зрушень при редагуванні (значком олівця). Цей шар не виводиться на друк, його можна заблокувати значком з принтером поруч з назвою шару в «Диспетчері об'єктів». Аналогічно можна заблокувати будь-який шар для редагування.

Створення кольорової палітри документа | Колірна палітра карти робиться на основі стандартної кольорової палітри, або на базі растрового документа командою «Вікно • Кольорові палітри • Створити палітру з документа» або «Вікно • Кольорові палітри • Додати кольору з документа». В процесі роботи колірна палітра документа доповнюється новими квітами або редагується за допомогою «Редактора палітр». Крім того, всі колірні співвідношення можна зберегти у вигляді колірних стилів. Їх можна також перетворити в різні колірні режими або сумішеві кольору, щоб підготувати документ для комерційної друку.

Складання послідовності шарів, створення нових шарів | Шари - це набір прозорих «плівок», розташованих в певному порядку. Шари можна міняти місцями, відключати, блокувати або видаляти. Панель шарів викликається з меню «Інструменти • Диспетчер об'єктів». Шар створюється за допомогою значка «Створити шар» в нижній частині докера «Диспетчер об'єктів» або з контекстного меню «Диспетчера об'єктів». Воно також допоможе керувати шарами - переміщати, копіювати, видаляти, змінювати порядок шарів, приховувати або показувати властивості об'єктів.

Воно також допоможе керувати шарами - переміщати, копіювати, видаляти, змінювати порядок шарів, приховувати або показувати властивості об'єктів

Фоновий шар із заблокованим растрових зображенням і контекстне меню диспетчера об'єктів

Фоновий шар із заблокованим растрових зображенням і контекстне меню диспетчера об'єктів

Послідовність тематичних шарів, створених при відображенні фрагмента карти з заблокованим для перегляду фоновим шаром

При роботі з шарами карти слід дотримуватися кількох правил. Шари фонових елементів маємо нижче шарів штрихових елементів. Далі все робимо послідовно. Т. е. Головні дороги, які перетинають другорядні дороги і вулиці, маємо в верхньому шарі, а текстові написи - вище шару з символьними умовними знаками ...

Тематичні шари створюємо в міру відтворення окремих груп об'єктів або створюємо відразу всі верстви, отрісовивая самий навантажений фрагмент карти, щоб потім вивести його на друк для коригування колірних поєднань.

Створення умовних позначень - майданні умовні знаки | Ці картографічні знаки - озера, ліси, сади, квартали населених пунктів. Їх будують з використанням кольору, різного виду заливок іштрихувань. Вони показують якісні відмінності зафарбовувати об'єктів.

Звичайно, якщо знаки мають однорідну заливку, використовуємо інструмент «однорідна заливка». А в парі з ним - інструмент «інтелектуальна заливка», який створює нові об'єкти з замкнутих областей. Для оформлення об'єктів, в яких фон поєднується зі значками або штрихуванням (сади, болота, площі), використовуємо векторну візерункову заливку, вибравши відповідний варіант з бібліотеки контенту в папці Vector Patterns (команда «Вікно • Вікна настройки • Connect») або створюємо призначену для користувача заливку і зберігаємо її. Наприклад, створимо заливку для позначення фруктового саду - підготуємо приклад заливки, відкриваємо меню «Інструменти • Створити • Заливка візерунком». Вказуємо тип візерунка і дозвіл. Прямокутною областю виділяємо область майбутнього візерунка. Новостворена заливка з'явиться в списку варіантів заливок інструменту «узорная заливка».

Створення умовних позначень - лінійні умовні знаки | Щоб показати річки, дороги, кордони, лінії залізниць, застосовують лінійні умовні знаки. Ми побудуємо їх, використовуючи інструменти малювання: вільна форма, крива Безьє, перо, художнє оформлення.

При складанні знаків, зображуваних безперервної лінією, вибираємо необхідний колір, товщину і тип лінії. Для креслення пунктирних ліній в настройках інструменту «перо абрису» є список стилів пунктирних ліній, який можна редагувати за допомогою кнопки "Змінити стиль» і створювати / зберігати власний варіант пунктирною лінії, вказуючи довжину штриха і значення пробілу між штрихами.

Форма кінців ліній може бути округляє або квадратної. При оформленні карт використовується варіант, коли кінець штриха вирівнюється за початковою і кінцевою точками контуру. Наконечники абрисів можна брати з набору, представленого в вікні налаштувань абрисів, або створювати призначені для користувача наконечники на основі нових об'єктів.

Способи створення лінійних умовних знаків:

Умовні позначення робимо з кількох ліній, наприклад, лінію залізниці будуємо з суцільною і пунктирною. Малюємо довільну криву товщиною 0,8 мм, дублюємо її натисканням на клавішу «+». Для верхньої лінії встановлюємо товщину абрису 0,4 мм і створюємо стиль пунктирною лінії, встановлюючи по 10 точок для штриха і просвіту. Для пунктирною лінії вибираємо білий колір.

Подвійну лінію робимо на основі двох кривих з різними параметрами абрисів.

Складна лінія створюється способом розміщення символу з символьного шрифту уздовж довільної кривої.

Для створення ліній різного типу кордонів можна скористатися інструментом «Художнє оформлення» - створювати власні мазки для кистей різних типів або власні призначені для користувача набори елементів для розпилювача.

Для створення ліній різного типу кордонів можна скористатися інструментом «Художнє оформлення» - створювати власні мазки для кистей різних типів або власні призначені для користувача набори елементів для розпилювача

Створення умовних позначень - точкові умовні знаки | Точкові картографічні умовні знаки створюємо з елементарних фігур прямокутників, еліпсів, багатокутників, довільних кривих, елементів символьних шрифтів. Можна створювати складні об'єкти, отримані як результат логічних операцій над простими об'єктами (об'єднання, виключення, перетин). Символами можуть бути групи об'єктів. Умовні знаки отрісовиваємих з растрової основи або імпортуємо з геоінформаційних програм.

Отрісовка майданних і лінійних об'єктів | Виконуємо традиційними інструментами малювання: вільна форма, крива Безьє, перо. Для зручності швидкого перемикання між інструментами призначаємо «гарячі клавіші» за допомогою команди меню «Інструменти • Налаштування • Параметри». У списку параметрів вибрати підрозділ «Команди». У списку всіх команд вибрати «Панель інструментів» і призначити нове поєднання клавіш необхідного інструменту.

Модифікувати отрисовать криву можна, змінюючи інструментом «Форма» положення вузлів в точках перегину, змінюючи напрямок і довжину дотичних.

Корисне

Стилі об'єктів і набори стилів можна зробити доступними і в інших документах. Для цього експортуємо їх в файл таблиці стилів (.cdss) CorelDRAW. У документі присутні всі стилі об'єктів, набори стилів, колірні стилі і стандартні властивості об'єкта. А ще можна імпортувати і використовувати стилі і їх набори з інших документів.

Фонові і майданні об'єкти на нижніх шарах можуть закривати основне растрове зображення і заважати при відображенні написів. В цьому випадку тимчасово застосовуємо до нижчого об'єктів ефект однорідної прозорості. Закінчивши отрисовку, вибираємо всі об'єкти, до яких застосовано єдиний стиль, і видаляємо прозорість.

Стилі об'єктів | В CorelDRAW можна спростити векторизацію карти, створюючи набори стилів об'єктів різної вкладеності. Наприклад для відтворення лінії залізниці створюємо набір стилів «залізна дорога». У нього включаємо два стилю - для зовнішньої лінії і пунктирною з прорізами.

При відображенні майданних об'єктів - житлових масивів, парків, зелених зон - краще заздалегідь створювати набори стилів, визначаючи колір, товщину і тип контурів, кольору і типи заливок. Чи можемо створити стилі заздалегідь або в міру відтворення окремих тематичних шарів. Модифікуючи стилі, за одну операцію можна змінювати зовнішній вигляд всіх об'єктів, до яких застосовано той чи інший стиль.

Створити стилі об'єктів можна кількома способами:

a) Створити новий набір стилів, привласнити йому назву і вибрати параметри для абрисів і заливок.

б) отрисовать векторний об'єкт, вибравши для нього певні абриси і заливки. У контекстному меню вікна «Стилі об'єктів» вибрати команду «Копіювати властивості з ...» і скопіювати в стилі властивості векторного об'єкта.

в) отрисовать векторний об'єкт, задати для нього параметри абрисів і заливок і просто перетягнути цей об'єкт в «Вікно стилів», помістивши на ім'я нового набору.

Також створюються стилі для текстових об'єктів. Тут, крім контурів і заливок, вказуємо ще гарнітуру, накреслення, вирівнювання, відстані між словами і символами.

Робота зі стилями об'єктів в версії X7

Працювати зі стилями об'єктів в CorelDRAW Graphics Suite X7 стало значно зручніше. У абрисах з'явилися нові настройки. Наприклад, можна уточнювати розміщення абрису всередині, зовні або точно по межі об'єкта.

Удосконалено функції заливок растрових і векторних візерунком. Покращені інтерактивні елементи керування у вікні настройки «Властивості об'єкта» дозволяють швидко знаходити, переглядати, застосовувати і змінювати заливки векторних і растрових візерунком. Також можна зберігати створені або модифіковані заливки в новому форматі FILL. Візерунками в форматі FILL можна вільно обмінюватися з іншими користувачами CorelDRAW. У фонтанних зливках з'явилися два нових типи - еліптична і прямокутна, а головне - окремим вузлам заливки можна призначати прозорість.

Управління прозорістю також включено в якості і стилі об'єктів. Це значно розширює можливості відтворення умовних позначень. За допомогою нових опцій можна швидко вказати, чи буде прозорість застосовуватися до абрису об'єкта, його заливці або ж до того й іншого.

Тепер при наведенні курсору на один із стилів у вікні настройки «Стилі об'єктів» з'являється нове спливаюче повідомлення, яке пропонує швидкий попередній перегляд результату застосування цього стилю.

Малювати карти легше за допомогою цифрового пера. У новій версії доступні інструменти, при роботі з якими можна змінювати розмір кінчика пензля, швидкість застосування ефекту і силу натиску на цифрове перо. Новий інструмент «Згладжування» видалить нерівні краї і зменшить кількість вузлів кривої, що дозволить точніше малювати контури картографічних об'єктів.

І це ще не всі нововведення, покликані значно спростити роботу по відображенні карт ...

В основний набір може включатися кілька дочірніх стилів. Наприклад, набір «масиви» для позначення житлових масивів міста включає стилі з різними однорідними заливаннями ( «жовтий», «рожевий», «помаранчевий» і т д.), Що виділяють різні райони міста. Цей прийом використаний при відображенні житлових масивів на туристичній карті Ташкента. Якщо буде потрібно змінити всі об'єкти і залити їх єдиним кольором, досить відкрити контекстне меню стилю «масиви», вибрати всі об'єкти і застосувати до них головний стиль.

Робота з бібліотекою символів | Отже, намальовані майданні і лінійні позначення, переходимо до роботи з бібліотеками символів. Для точкових умовних знаків створюємо шар «Знаки».

Для туристичної карти отрісовиваємих символи, що позначають музеї, виставкові зали, торгові центри, театри і кінотеатри, готелі та інші об'єкти (в програмах-навігаторах їх зазвичай називають POI - points of interest). Зміни для наших символів автоматично поширюються на всі екземпляри, що спрощує і прискорює редагування карти.

Символи отрісовиваємих інструментами малювання або запозичуються з символьних шрифтів. При бажанні можемо створити власний набір символів і зберегти як символьного шрифту. Cимвол також можна імпортувати з геоінформаційних систем та інших програм.

Тепер наші векторні символи поміщаємо на сторінку документа або на робоче поле. Відкриваємо вікно «Диспетчер символів». Вибираємо потрібний символ, клацанням правої кнопки миші відкриваємо контекстне меню і вибираємо команду «Символ • Створити символ» (або в меню «Правка • Символ • Створити символ»). Для символу задається ім'я, і ​​він поміщається в бібліотеку.

У бібліотеку символ можна помістити ще простіше - досить перетягнути об'єкт в список символів в диспетчері символів і привласнити йому ім'я.

Далі символи редагуємо, перейменовуємо, видаляємо, перетворюємо назад в об'єкт. При видаленні одного символу в документі видаляються всі його екземпляри. Можна видалити і всі символи, які зберігаються в бібліотеці документа, але не використовуються. Символи, створені для карти, зберігаються в файлі. Якщо треба обмінятися ними з іншими користувачами, можна зберегти або експортувати символи в формат Corel Symbol Library (CSL) і створити бібліотеку символів. При збереженні малюнка у форматі Corel Symbol Library (CSL) всі екземпляри символу зберігаються разом з документом.

На карту символи поміщаються простим перетягуванням з диспетчера символів.

Текстові написи и Підписи | Тестові об'єкти розміщуємо на окремих шарах. Для написів одного виду аналогічно створюються стилі. Тексти розміщуються вздовж довільних шляхів.

Гармонії кольору | Карта отрисовать, можна прибрати прозорість і підкоригувати кольори. Попередньо не забудьте включити все раніше заблоковані шари.

Переходимо до гармонії кольору. Ми використовуємо цю функцію для того, щоб підібрати оптимальні колірні поєднання. Пов'язуємо кольору, вибираючи відтінки. А зв'язавши, можемо міняти їх все разом одноразово. А можемо, якщо потрібно створити і мати під рукою і інші колірні схеми, про запас.

Всі об'єкти при відображенні карти - векторні. Створюючи стилі, ми не забували включати масштабування абрисів і заливок. Тому тепер можемо змінити масштаб карти, не втрачаючи якості, наприклад, збільшити її формат.

Звичайно, при друку карти потрібно підготувати легенду, заголовки, врізки, фотографії та малюнки. Зробимо їх пов'язаними файлами, тоді в основному документі вони будуть збережені в низькій роздільній здатності, а при підготовці до друку всі зображення будуть зібрані у високій роздільній здатності, що і дозволить якісно надрукувати нашу чудову карту.

Тепер, коли карта отрисовать, можна готувати її до закачування на будь-який з гаджетів мандрівника по країнах і континентах або до друку.

Звичайно, в CorelDRAW можна зробити автоматичну прив'язку картографічного зображення до географічних координат і перетворення картографічних проекцій. Адже CorelDraw - це універсальний графічний редактор, а не спеціалізована картографічна програма, як Map Grafix, Mercator, Atlas Pro. Вартість такого ПО дуже висока, а на його освоєння потрібно чимало часу. Навіть професіоналам-картографам буває простіше і зручніше працювати сCorelDRAW. Для тих, хто хоче професійно розібратися в картографії, можемо порекомендувати книгу «Оформлення карт, комп'ютерний дизайн» (А. В. Востокова, С. М. Кошель, Л. А. Ушакова).

Вирішальний аргумент на користь CorelDRAW - простота і зручність роботи при створенні саме туристичних карт, інтерактивних путівників, які допоможуть в хвилину важких роздумів, у каменю покажчика на незнайомому перехресті. Підкажуть, куди піти, щоб і коня не втратити, і місця дивовижні відвідати, і гроші свої не витратити даремно.

Про авторів: Олена Свистунова ( [email protected] ), Викладач комп'ютерної графіки; Олександр Свистунов ( [email protected] ; http://alexrash.livejournal.com/ ), Письменник, директор інтернет-компанії InterNext.

А як це можна зробити простіше і дешевше?
Чим гарний CorelDRAW для картографії?

Дополнительная информация

rss
Карта