В'ячеслав Шрамович і Жанна Безп'ятчук BBC News Україна
Image caption Командири захоплених МБАКов Богдан Небилиця і Роман Мокряк
Після захоплення Росією трьох військових судів ВМС України в Чорному морі на території включеного Криму утримують понад двадцять українських моряків.
24 моряка
З початку конфлікту українська сторона заявляла, що на захоплених росіянами кораблях перебувало 23 людини, тоді як російські медіа з посиланням на "главу Криму" Аксьонова писали про 24 затриманих.
Ваш пристрій не підтримує відтворення
Відео інциденту біля Керченської протоки опублікував Арсен Аваков
У вівторок прес-служба української Генпрокуратури підтвердила цифру 24.
"В даний час малі броньовані артилерійські катери (МБАКи)" Бердянськ "," Нікополь ", рейдовий буксир" Яни Капу ", а також 24 військовослужбовців України захоплені військової окупаційною владою РФ", - написав представник прокуратури Андрій Лисенко.
імена
Image caption Артилерійський катер "Бердянськ" разом з екіпажем, а також двома іншими українськими кораблями росіяни затримали біля берегів Криму в неділю
Ще раніше в ЗМІ почали з'являтися імена затриманих українців - журналісти ТСН оприлюднили список 18 військових , А група InfoResist розширила його до 22 імен .
У той же час російські ЗМІ оприлюднили імена трьох українських моряків, які отримали поранення під час захоплення кораблів.
У прес-службі українського військового флоту повідомили BBC News Україна, що поки офіційно не розкривають імен затриманих моряків через узгодження всіх необхідних процедур.
Проте, рідні та знайомі декількох з них підтвердили інформацію про те, що їхні близькі входили до складу корабельної групи, захопленої в Чорному морі.
Андрій Ейдер
Image caption Андрій Ейдер
BBC News Україна поговорила з батьком матроса Андрія Ейдер, одного з поранених українських моряків з катера "Бердянськ".
Дмитро Ейдер розповів, що Андрій нібито подзвонив своїй дівчині посеред ночі з російського номера і розповів, що був прооперований і знаходиться в лікарні.
Втім, батько сумнівається, що це дійсно був його син. Поки сім'ї лише вдалося з'ясувати, що хлопець отримав осколкові поранення кінцівок.
"Якби він мені подзвонив, я б голос своєї дитини точно дізнався, він гаркавить. Нам невідомо більше того, що повідомляють російські ЗМІ", - говорить батько Андрія.
Він також зазначає, що його син повинен мати статус військовополоненого.
"Вважаю, що розгляд його справи в російському цивільному суді є незаконним. Справа військовополонених може розглядати тільки військовий суд. Ми на боці військових, саме вони повинні цю ситуацію вирішувати", - відзначає Дмитро Ейдер.
Андрію 18 років. Він прослужив на катері "Бердянськ" два місяці.
Хлопець дуже хотів стати саме військовим моряком, пішов служити в ВМС України за контрактом.
Його командири розповідали, що Андрій встиг добре себе зарекомендувати.
BBC News Україна також поспілкувалася з волонтером українських ВМС, яка підтримує контакти з сім'ями затриманих моряків, які перебувають в Одесі.
Вони поки не готові контактувати з журналістами, побоюються, що це може зашкодити безпеці їхніх рідних.
командири катерів
Також стало відомо, що командир захопленого МБАКа Богдан Небилиця - один з курсантів Академії ВМС ім. Нахімова в Севастополі, які відмовилися перейти на бік Росії і пішли на службу в український флот.
Image caption Богдан Небилиця
За даними ЗМІ, Богдан Небилиця був призначений командиром одного з двох "Айленд", які США недавно передали ВМСУ - їх чекають в Україні в наступному році.
Про командира іншого захопленого росіянами МБАКа "Бердянськ" Романе Мокряк ще в 2015 році писало видання "Новий час" (тоді він служив на ракетному катері "Прилуки").
"Мокряк п'ять років прослужив на підводному човні" Запоріжжя ". Коли в Криму зацвіла так звана російська весна, з 101 чоловік його екіпажу переважна більшість вирішила перейти служити в ЧФ РФ, проте Мокряк і ще 29 людина не зрадили Україну", - писав журнал.
Image caption Роман Мокряк
Саме по МБАКу "Бердянськ" росіяни відкрили вогонь під час захоплення (в мережі з'явилося фото ушкоджень).
Відео
ФСБ Росії оприлюднило відео "Опитування" трьох затриманих українських моряків.
На ньому, за даними ЗМІ: "оперуповноважений 7-го управління Головного управління військової контррозвідки СБУ старший лейтенант Андрій Драч (перебував на катері" Нікополь "), комендор-сигнальник матрос катера" Нікополь "Сергій Цибізов, командир дивізіону суден забезпечення військово-морської бази "Південь" ВМС України ..., капітан 3-го рангу Володимир Лісовий ".
На відео все говорять про те, що українська корабельна група в неділю увійшла "в територіальні води РФ". При цьому вони не реагували на вимоги російських прикордонників негайно зупиниться.
Image caption МБАКи "Нікополь" і "Бердянськ" - одні з найновіших в складі бойового флоту ВМС. Всього їх шість
Через анексії Криму Україна і міжнародне співтовариство не визнають акваторію Азовського моря, в районі Керченської протоки і на підходах до нього, територіальними водами Росії.
У той же час Володимир Лісовий сказав на камеру, що "свідомо ігнорував" радіо-запити російських прикордонників і "усвідомлював, що дії української групи носять провокаційний характер".
При цьому, видно, що чоловік під час виступу читає текст, імовірно, з телесуфлера.
У ВМС України у відповідь заявили , Що "з розумінням ставляться до так званим свідченнями наших військовослужбовців, ... адже методи роботи спецслужб Росії ні для кого не є секретом".
"У 2014 році в Криму частина наших людей побувала в катівнях ФСБ Росії і прекрасно розуміє тиск і заходи впливу", - йдеться в заяві ВМС, опублікованому 26 листопада.
"На відео - наші військові. Ми добре знаємо цих хлопців. Зараз вони зовсім інші, і кожен може побачити наслідки шаленого тиску на них", - додали там.
А в СБУ підтвердили , Що на судах перебували представники спецслужби, які займалися "контррозвідувальних забезпеченням".
У вівторок Сімферопольський суд Криму обере запобіжний захід для українських моряків.
На підставі перших рішень можна зробити висновок, що кримські прокурори проситимуть помістити їх під варту на два місяці.
Слідкуйте за нашими новинами в Facebook , Twitter і Telegram