Останнім часом процедура відкриття корпоративного рахунку значно ускладнилася. Перш за все, тому що міжнародна банківська система зазнає сильних законодавчі зміни
і перетворюється в грунтовну бюрократичну машину, яка вимагає від клієнта паперового підтвердження кожного заявленого факту про себе. Це сильно затягує час, необхідний для відкриття рахунку, і не гарантує в принципі, що рахунок банком буде відкритий. Тому нижче ми виклали основні моменти, які треба враховувати для успішного відкриття рахунку в іноземному банку.
- перевіряються документи компанії;
- перевіряється профайл підписанта під рахунком;
- вивчається бізнес, який планує вести дана компанія.
Комплаенс (англ. Compliance - відповідність), це перевірка банком кожного свого нового (при відкритті рахунку) або чинного (при скоєнні підозрілих транзакцій або старіння, наданих раніше документів) клієнта, в ході якої оцінюється ймовірність (ступінь ризику) використання клієнтом банківського рахунку для незаконних дій.
Ретельність перевірки може варіюватися в залежності від банку, але відкрити анонімний рахунок без комплаенса (щоб банк не знав нічого про свого клієнта) або купити компанію з відкритим рахунком, яким можна відразу користуватися без проходження додаткових перевірок вже не можливо.
Банківський комплаенс спрямований на те, щоб відсівати тих клієнтів, у законності діяльності яких банк не може бути впевнений на всі 100%, наприклад:
- через нестачу інформації про те, як клієнт заробив свій капітал (навіть, якщо опис бізнесу такого клієнта не містить ознак фіктивності);
- через високоризикового бізнесу з високою ймовірністю шахрайства (наприклад, сайти знайомств);
- через те, що банк не розуміє модель ведення бізнесу (явні ознаки фіктивності, наприклад, клієнт отримує платежі з разюче іншим призначенням, ніж заявлена при відкритті рахунку), або відсутня економічна доцільність операцій.
Банки намагаються позбутися від "токсичних" клієнтів, оскільки вони ризикують втратити ліцензію або збанкрутувати в разі, якщо буде виявлено, що банк використовувався для відмивання грошей або для фінансування тероризму (як на початку 2018 року був з латвійським банком ABLV).
Найчастіше банки відмовляють у відкритті рахунку лише тому, що клієнт допустив помилки при заповненні аплікаційних форм, або надав недостатньо точний опис свого цілком реального і законного бізнесу.
Ми можемо істотно зменшити ймовірність виникнення таких ситуацій за рахунок багаторічного досвіду по супроводу відкриття рахунків і допомоги клієнтам з проходженням вимогливого комплаенса. Але навіть ми не всесильні і ймовірність відмови все одно існує (така ймовірність існує завжди, її можна зменшити, але не можна виключати повністю).
Саме тому перед прийняттям Вами рішення про відкриття рахунку пропонуємо Вам ознайомитися з основними положеннями, на яких ґрунтується банківський комплаенс в більшості країн по всьому світу.
Йдеться про документ під назвою «Міжнародні стандарти з протидії відмиванню грошей, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдженню зброї масового знищення» також відомому, як «Рекомендації FATF 2012 року» (незважаючи на назву, найбільш свіжа редакція цього документа датується лютим 2018 року), а також про офіційні пояснювальних записках FATF на тему проведення банківського комплаенса.
Незважаючи на присутність в назві слова «рекомендації», фактично, цей документ, є основою для KYC / AML законодавства всіх країн світу, виняток становлять: Ірак, Іран, Ємен, Косово, Північна Корея, Сирія, Туніс, Шрі-Ланка, Ефіопія - це країни, які ще не в повній мірі призвели своє законодавство у відповідність до рекомендацій FATF. У всіх інших країнах національне законодавство вже дублює ці рекомендації і банки, які не в повній мірі їм слідують можуть бути визнані порушниками.
З повним текстом Рекомендацій FATF Ви можете ознайомитися на офіційному сайті цієї міжнародної організації за посиланням: http://www.fatf-gafi.org/publications/fatfrecommendations/documents/fatf-recommendations.html )
Далі наведені найбільш важливі витяги з Рекомендацій FATF, які стосуються процедури відкриття рахунку, а також коментарі наших юристів.
Базові положення про банківський комплаєнсом і due diligence
(джерело: 10-я рекомендація FATF)
Фінансовим установам повинно бути заборонено вести анонімні рахунки або рахунки, відкриті на явно вигадані імена. Фінансові установи повинні бути зобов'язані вживати заходів по здійсненню due diligence своїх клієнтів при:
(I) встановлення ділових відносин;
(Ii) скоєнні разових операцій (угод): на суму, що перевищує визначений поріг (15 000 доларів США / євро) ...; або наявності підозр у відмиванні грошей, або фінансування тероризму; або наявності у фінансової установи сумнівів в достовірності, або достатності отриманих раніше даних про особу клієнта.
Коментарі юриста:
Анонімні банківські рахунки залишилися в минулому. Банк завжди повинен знати свого клієнта і провести його ретельну перевірку при відкритті рахунку. Більш того, банк повинен переконатися, що надана клієнтом інформація є достовірною.
Якщо клієнт надає недостатньо інформації і документів, вивчення яких не дозволяє однозначно стверджувати про те, що такий клієнт не бере участі в відмиванні грошей або фінансуванні тероризму - банк відмовляє у відкритті рахунку. Будь-яке сумнів інтерпретується не на користь клієнта.
Кожна зміна підписана з банківського рахунку призводить до того, що отриманих раніше даних про особу клієнта стає недостатньо і банк ініціює нову перевірку.
Саме так виглядає реальність, в якій зараз живе більшість розвинених країн. Якщо деякі банки все ще не в повній мірі дотримуються цих правил - їх діяльність стає об'єктом пильної уваги з боку контролюючих органів. В кінцевому підсумку це призводить до посилення банком своїх правил, або до закриття банку після встановлення фактів відмивання грошей або, фінансування тероризму його клієнтами (які були допущені банком внаслідок недостатнього контролю).
Оцінка ризику
(джерело: пункт 8 пояснювальної записки до 1 рекомендації FATF)
Оцінка ризику - фінансові установи повинні бути зобов'язані вживати відповідних заходів щодо виявлення й оцінки своїх ризиків відмивання грошей і фінансування тероризму (по клієнтам, країнам і географічних регіонах; продуктів, послуг, операцій і каналів збуту). Вони повинні документувати ці оцінки, щоб мати можливість продемонструвати підстави оцінки, забезпечувати їх актуальність, а також мати відповідні механізми для представлення інформації з оцінки ризиків в компетентні органи. Характер і ступінь будь-якої оцінки ризиків відмивання грошей і фінансування тероризму повинні відповідати характеру і розміру бізнесу.
Коментарі юриста:
Ретельність перевірки банком свого клієнта залежить від особливостей бізнесу такого клієнта. Очевидно, що ризик відмивання грошей або фінансування тероризму гранично малий в разі відкриття рахунку місцевою компанією (яка розташована з банком в одній і тій же країні), що займається простим і зрозумілим видом бізнесу (наприклад, ресторанним) і вказує в анкеті для відкриття рахунку очікуваний оборот , який є типовим для цього виду бізнесу.
Якщо ж мова йде про компанії-нерезидента, що займається консалтингом з очікуваним оборотом на сотні тисяч доларів - очевидно, ризик того, що такий клієнт спробує використовувати банк для відмивання грошей або фінансування тероризму - істотно вище. Звичайно, в світі є маса консалтингових фірм, що заробляють десятки і сотні мільйонів доларів і сам тільки вид діяльності не веде до відмови банку при відкритті рахунку. Просто в таких ситуаціях банк проводить додаткову перевірку і запитує дані, що дозволяють встановити, що бізнес клієнта не є вигаданим.
Due diligence для юридичних осіб
(джерело: пункт 5 пояснювальної записки до 10 рекомендації FATF)
При виконанні процедур перевірки щодо клієнтів, які є юридичними особами фінансові установи повинні бути зобов'язані встановити і засвідчити особу клієнта, вивчити характер його діяльності, форму власності і структуру управління.
Вимоги до ідентифікації і перевірки клієнтів і бенефіціарів власників, викладені нижче в пунктах (a) і (b), спрямовані на вирішення двох завдань, по-перше - запобігання незаконного використання юридичних осіб та утворень за допомогою глибокого вивчення клієнта для правильної оцінки пов'язаних з діловими відносинами потенційних ризиків відмивання грошей і фінансування тероризму; і по-друге, прийняття відповідних заходів для зниження цих ризиків. Дані вимоги повинні природним чином доповнювати один одного, як дві сторони одного процесу. В даному контексті фінансові установи повинні бути зобов'язані:
(A) ідентифікувати і верифікувати клієнта. Заходи, які зазвичай необхідні для задовільного виконання цієї функції, зажадають отримання такої інформації:
(I) назва, юридична форма і документ про заснування - перевірку можна здійснити, наприклад, за свідченням про реєстрацію, certificate of good standing, партнерській угоді, трастовим договором або іншим документам з надійного незалежного джерела, що підтверджує назву, форму і поточний статус клієнта;
(Ii) правомочності, що регулюють діяльність і зобов'язання юридичної особи або освіти (наприклад, статут і установчий договір), а також імена відповідних осіб, що займають вищі керівні посади в структурі такої юридичної особи або освіти (наприклад, старших керівників, директорів компанії, довірчих власників трасту);
iii) адреса зареєстрованого офісу і, якщо вони відрізняються, фактична адреса місця здійснення діяльності;
(B) ідентифікувати бенефіціарів власників клієнта і вживати розумних заходів для посвідчення особи таких осіб, використовуючи наступну інформацію:
(I) для юридичних осіб:
(Ii) персональні дані фізичних осіб (якщо такі є, оскільки можливо такий розподіл часток участі, при якому фізичних осіб (що діють самостійно або спільно), які здійснюють контроль над юридичною особою через право власності, може і не бути), що володіють, в кінцевому підсумку , контрольною часткою участі 30% в юридичну особу;
(I.ii) в тих випадках, коли є сумніви з пункту (ii), є чи особи (особа) з контрольною часткою участі бенефіціарними власниками (власником) або жодна фізична особа не здійснює контроль через майнові інтереси, особисті дані фізичних осіб ( якщо є), які здійснюють контроль юридичної особи або освіти на інших підставах;
(I.iii) якщо фізичних осіб, зазначених у пунктах (ii) або (i.ii) вище, не виявлено, то фінансові установи повинні ідентифікувати та вжити розумних заходів для посвідчення особи відповідної фізичної особи, що займає старшу керівну посаду.
Коментарі юриста:
Це - стандартна процедура, яку повинні проходити клієнти при відкритті рахунку. Для деяких ситуацій передбачено спрощений її варіант, але ми не будемо зараз їх розглядати (на жаль, спрощені процедури не застосовуються по відношенню до власників міжнародного бізнесу, які є резидентами України). Відмова від надання даних для проведення перевірки або надання даних, яких недостатньо для проведення перевірки - все це веде до відмов банків у відкритті рахунку.
Визначення високого ризику
(джерело: пункт 15 поясніельной записки до 10 реккомендаціі FATF)
Існують обставини, які характеризуються більш високим ступенем ризику відмивання коштів та фінансування тероризму і вимагають прийняття посилених заходів перевірки KYC / AML. При оцінці ризиків відмивання грошей і фінансування тероризму, пов'язаних з типами клієнтів, країнами або географічними областями, конкретними продуктами, послугами, операціями (угодами) або каналами поставок, приклади ситуацій потенційно високого ризику (крім зазначених в Рекомендаціях з 12 по 16), можуть бути наступними:
(A) Фактори ризику, пов'язані з клієнтом:
■ Ділові стосунки здійснюються при незвичайних обставинах (наприклад, занадто велике незрозуміле географічне відстань між фінансовою установою та клієнтом).
■ Клієнти, які не є резидентами.
■ Використання юридичних осіб або утворень для накопичення власних коштів.
■ Компанії, які мають номінальних акціонерів або акції на пред'явника.
■ Бізнес інтенсивно використовує наявну форму розрахунків.
■ Структура власності компанії здається незвичайною або надмірно складною, враховуючи характер діяльності компанії.
(B) Країнні або географічні фактори ризику:
■ Країни, які не мають належних систем протидії відмиванню грошей і фінансуванню тероризму, що має бути встановлено такими надійними джерелами, як звіти про взаємну оцінку або звіти про детальній оцінці, або опубліковані звіти про прогрес.
■ Країни, щодо яких застосовані санкції, ембарго або аналогічні заходи, встановлені, наприклад, Організацією Об'єднаних Націй.
■ Країни, певні надійними джерелами як такі, що високий рівень корупції або іншої злочинної діяльності.
■ Країни або географічні області, які, за даними надійних джерел, надають фінансування або підтримку терористичної діяльності або на території яких діють встановлені терористичні організації.
(C) Фактори ризику, пов'язані з продуктами, послугами, операціями (угодами) або каналами постачання:
■ Приватний банкінг.
■ Анонімні операції (угоди) (які можуть включати готівку).
■ Ділові стосунки або операції (угоди), що здійснюються без присутності сторін.
■ Платежі, отримані від невідомих або незв'язаних третіх осіб.
Коментарі юриста:
Власники міжнародного бізнесу, які є резидентами України потрапляють в групу підвищеного ризику. Найбільш обережні банки взагалі не відкривають рахунки компаніям, контрольованим бенефіціарами з України. Причиною тому є високий рівень корупції і триває кілька років антитерористична операція на сході країни.
Ситуація стає ще складніше, якщо рахунок відкривається на нерезидентних компаній (коли компанія відкриває банківський рахунок не в тій країні, де вона зареєстрована, а на іншому кінці світу), в структурі компанії присутні номінальні акціонери або структура власності є заплутаною ( «матрьошка» в якій одна компанія володіє другою компанією, а та в свою чергу - третьої і так далі). У таких ситуаціях відкриття рахунку стає все складніше і банки застосовують посилені заходи перевірки клієнтів.
Посилені заходи due diligence
(джерело: пункт 20 пояснювальної записки до 10 рекомендації FATF)
Фінансові установи повинні вивчати, в межах розумного, підстави їх мета всіх складних, незвично великих операцій (угод) і всіх незвичайних схем угод, які не мають очевидної економічної або правової мети. При підвищеному ризику відмивання коштів та фінансування тероризму фінансові установи повинні бути зобов'язані вживати посилені заходи контролю відповідно до виявлених ризиками. Зокрема, вони повинні посилити ступінь і характер моніторингу ділових відносин, щоб визначити, чи є відповідні операції (угоди) або діяльність незвичайними або підозрілими. Приклади заходів KYC, які можуть застосовуватися щодо ділових відносин, що характеризуються підвищеним ризиком, включають:
■ отримання додаткової інформації про клієнта (наприклад, рід діяльності, розмір активів, інформація, доступна через відкриті бази даних, Інтернет і т.д.) і більш часте оновлення даних по клієнту і вигодоодержувача;
■ отримання додаткової інформації про характер ділових відносин;
■ отримання інформації про джерело коштів або джерелі стану клієнта;
■ отримання інформації про причини запланованих або проведених операцій (угод);
■ отримання від вищого керівництва дозволу на встановлення або продовження ділових відносин;
■ здійснення посиленого моніторингу ділових відносин шляхом збільшення кількості та частоти перевірок і виявлення характеру операцій (угод), які вимагають подальшої перевірки;
■ вимога про проведення першого платежу через відкритий на ім'я клієнта рахунок в іншому банку, що підкоряється аналогічним стандартам НПК.
Коментарі юриста:
Деякі Клієнти НЕ розуміють, чому банк требует так много информации або проводити перевірку кожної догоди. Така поведінка банку говорить про застосування посилених заходів due diligence через присутність у клієнта додаткових факторів ризику, які були описані вище. Якщо не виконувати всі вимоги банку або надавати недостатньо повну інформацію, то банк прийде до висновку про неможливість достовірно підтвердити законність діяльності клієнта і піде закриття рахунку.
Кращий спосіб прискорити відкриття рахунку і зменшити кількість питань з боку банку - надати максимально повний пакет документів:
- паспорта бенефіціара;
- utility bill не старші 3-х місяців;
- Bank Reference Letter (рекомендаційний лист з банку, який Вас знає);
- дані про 3 постачальників і 3 замовників + контракти;
- документи про вищу освіту бенефіціара (диплом);
- письмове CV бенефіціара в довільній формі (всі місця робота і бізнес);
- документи про трудову діяльність бенефіціара або документи про реєстрацію бенефіціара як фізичної особи-підприємця;
- документи про матеріальне становище бенефіціара (виписка про рух коштів з особистого банківського рахунку за 6 місяців; документи про право власності на нерухомість і автомобіль; виписка про рух коштів з корпоративного банківського рахунку за 6 місяців однією з вже існуючих компаній бенефіціара і документи про володіння компанією ; з рахунку якої зроблена виписка).
Звертаємо Вашу увагу на те, що не всі з наведених вище документів обов'язково повинні бути у Вас в наявності (це перелік можливих документів). Розуміючи, які документи ви можете надати в банк, в якої юрисдикції перебувати компанія, конкретику саме вашого бізнесу, ми можемо порекомендувати вам, в якому банку у вас велика ймовірність на успішне відкриття корпоративного рахунку.