Корисні поради по Windows XP

  1. Підвищення продуктивності системи відключаємо індексування
  2. Очищення папки передбачень
  3. Режим сну Дозволяє
  4. Пароль і сплячий режим
  5. Відмова від візуальних ефектів
  6. Швидке завершення роботи
  7. Відключення непотрібних служб
  8. відключення Dr.Watson
  9. Зменшення затримки виведення меню
  10. Видалення непотрібних програм
  11. Відмова від автоматичного завантаження Windows Messenger
  12. Автоматичне знищення завислих вікон
  13. Відключення служби QoS
  14. Прискорення доступу до сусідніх комп'ютерів
  15. Утиліти для управління Windows XP
  16. прозорість вікон
  17. Теми, стилі та інші красивості
  18. Налаштування параметрів системи

Підвищення продуктивності системи

відключаємо індексування

У Windows XP є спеціальна служба індексування, в завдання якої входить створення і підтримка індексу всіх файлів на дисках з метою прискорення їх пошуку. Однак дана перевага обертається уповільненням виконання багатьох операцій, таких як відкриття, закриття та ін. Відмова від індексування призведе до прискорення виконання команд, а також звільнить істотну частину машинних ресурсів. Тому краще індексацію відключити.

Для цього відкриваєте папку «Мій комп'ютер», клацаєте правою клавішею миші на іконці жорсткого диска і вибираєте команду Властивості. Після цього прибираєте галочку напроти пункту Дозволити індексування диска для швидкого пошуку (рис. 13), а потім повторюєте процедуру для всіх, хто лишився жорстких дисків комп'ютера. Дана можливість актуальна тільки для дисків з файловою системою NTFS.

Дана можливість актуальна тільки для дисків з файловою системою NTFS

Мал. 13. Відмова від індексування диска

Очищення папки передбачень

Однією з новинок Windows XP стала можливість попереджувального читання, при якому з диска заздалегідь зчитуються ще не затребувані дані. В результаті запуск ряду програм буде здійснюватися швидше. Однак і у цій приємній можливості є своя негативна сторона. Дані про запуск програм - спеціальні сценарії їх завантаження, в яких описано, які файли потрібно заздалегідь помістити в пам'ять, - система зберігає на жорсткому диску в папці Prefetch (C: \ Windows \ Prefetch), причому обсяг папки зростає мало не в геометричній прогресії , що, природно, впливає на продуктивність системи в цілому. При цьому багато хто з зберігаються в ній даних давно вже стали неактуальними. Тому періодично, наприклад раз на місяць, вміст папки Prefetch краще видаляти.

Режим сну Дозволяє

Якщо ви не використовуєте сплячий режим, то краще буде його зовсім відключити. Завдяки цьому ви звільните на жорсткому диску місце, рівне об'єму оперативної пам'яті.

Для цього клацніть в панелі управління на іконці Електроживлення і у вікні на закладці Сплячий режим зніміть галочку напроти пункту Дозволити використання сплячого режиму (рис. 14).

14)

Мал. 14. Відмова від сплячого режиму

Пароль і сплячий режим

Якщо сплячий режим вам необхідний, то в багатьох випадках для прискорення роботи можна принаймні відмовитися від введення пароля при виході з режиму. Щоб система не запитувала пароль, виберіть у панелі управління значок Електроживлення і на вкладці Додатково відключіть опцію Запитувати пароль при виході з цього режиму.

Відмова від візуальних ефектів

Слід визнати, що розробники Windows XP домоглися свого і нова система дійсно вражає уяву: красиво спливаючі меню, ефектні тіні, настроюються екранні шрифти та багато іншого. Однак все це добре (хоча для більшості користувачів, прямо скажемо, не так уже й важливо, наприклад, з тінню курсор або без) за умови солідних ресурсів - 256 Мбайт і більш оперативної пам'яті і процесор не слабкіше 800 МГц. В іншому випадку від візуальних ефектів краще відмовитися. Для цього клацніть правою кнопкою на папці «Мій комп'ютер», виберіть команду Властивості і перейдіть на закладку Додатково. Потім в розділі Швидкодія натисніть кнопку Параметри і виберіть варіант Забезпечити найкращу швидкодію (рис. 15).

Мал. 15. Вікно скасування візуальних ефектів

Швидке завершення роботи

Багатьох не влаштовує той факт, що робота Windows XP завершується досить повільно. Можна трохи прискорити цей процес. Відкрийте системний реєстр regedit (Пуск → Виконати → regedit) і перейдіть в розділ HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Control. Знайдіть ключ WaitToKillServiceTimeout, який визначає час для закриття всіх запущених сервісів. За замовчуванням його значення дорівнює 20 000. Щоб скоротити час завершення, необхідно зменшити це значення, наприклад, в два рази (рис. 16). Конкретне значення ключа індивідуально, залежить від запускаються на комп'ютері сервісів і визначається експериментальним шляхом. Не варто значно зменшувати даний параметр, так як в цьому випадку система не зможе коректно завершити запущені сервіси, що позначиться на стабільності завантаження.

Мал. 16. Налагодження системного реєстру для прискорення завершення роботи Windows

Відключення непотрібних служб

Прискорити роботу системи і звільнити трохи пам'яті можна, відключивши непотрібні системні служби. Однак тут слід бути гранично обережним, тому що наслідки необдуманих дій можуть бути абсолютно непередбачуваними, і пам'ятати, що багато служб для своєї роботи вимагають функціонування інших служб.

Щоб повністю убезпечити себе від можливих проблем, краще ще до початку експериментів зі службами зберегти гілку реєстру HKEY_LOCAL_MACHINE \ System \ CurrentControlSet \ Serviсes, яка відповідає за запуск системних служб. Для цього, виділивши цю галузь в системному реєстрі (Пуск → Виконати → regedit), потрібно викликати контекстне меню, вибрати команду Експортувати і зберегти галузь в файлі. Тоді при виникненні будь-яких проблем ви без зусиль зможете все виправити.

Вимикайте непотрібні служби найзручніше, запустивши вікно адміністрування служб за допомогою команди Пуск → Виконати → services.msc. Потім потрібно двічі клацнути на що цікавить вас службі і на вкладці Загальні скорегувати тип запуску, вибравши варіант Відключено (рис. 17).

Мал. 17. Відключення служби «Оглядач комп'ютерів»

відключення Dr.Watson

Прискорити запуск програм і звільнити оперативну пам'ять можна, відключивши Dr.Watson. Звичайно, це можна робити тільки в тому випадку, якщо ви впевнені, що відладчик вам не буде потрібно. Для цього в системному реєстрі (Пуск → Виконати → regedit) досить перейти в розділ HKEY_LOCAL_MACHINE \ SOFTWARE \ Microsoft \ Windows NT \ CurrentVersion \ AeDebug і визначити значення ключа Auto рівним 0 (рис. 18).

Мал. 18. Відключення Dr.Watson

Зменшення затримки виведення меню

Не секрет, що всі меню Windows XP відкриваються з певною затримкою. Для більш швидкого відкриття меню необхідно змінити значення ключа MenuShowDelay, розташованого в розділі HKEY_CURRENT_USER \ ControlPanel \ Desktop системного реєстру (Пуск → Виконати → regedit). За замовчуванням значення цього ключа дорівнює 400 - це значення можна зменшити до 0, і відкриття меню буде істотно прискорено (рис. 19).

Мал. 19. Вікно налаштування системного реєстру для збільшення швидкості появи меню

Видалення непотрібних програм

З огляду на, що Windows XP надто марнотратно використовує дисковий простір, не даючи користувачеві при своїй інсталяції вибрати дійсно потрібні компоненти, при нестачі місця на диску не завадить видалити непотрібні програми, наприклад ігри або MSN Messenger. Варто відзначити, що при цьому не тільки звільниться місце на жорсткому диску, але може трохи прискоритися завантаження системи, адже кожен раз при завантаженні системи стартує і не потрібний вам Messenger, сповільнюючи тим самим процес запуску.

Правда, безпосередньо це зробити не вдасться, так як окремі елементи системного ПЗ виявляються прихованими і тому не з'являються у вікні установки і видалення компонентів Windows.

Для того щоб приховані компоненти можна було видалити з системи, спочатку потрібно знайти на диску файл sysoc.inf (як правило, він знаходиться на C: \ Windows \ inf) і про всяк випадок зробити його копію. Потім відкрити даний файл, наприклад, в редакторах Notepad або WordPad і видалити з нього параметр hide у всіх непотрібних компонентів. Після збереження файлу sysoc.inf і відкриття з панелі управління вікна Установка і видалення компонентів Windows все цікавлять компоненти стануть доступними для видалення (рис. 20).

Мал. 20. Поява прихованих компонентів Windows

Відмова від автоматичного завантаження Windows Messenger

Якщо ви не хочете видаляти Windows Messenger, то, можливо, має сенс хоча б відмовитися від його автоматичного завантаження при завантаженні операційної системи. Для цього запустіть редактор групових полісів за допомогою команди Пуск → Виконати → gpedit.msc, а потім виберіть Конфігурація комп'ютера → Адміністративні шаблони → Компоненти Windows → Windows Messenger - і встановіть параметр Чи не запускати автоматично Windows Messenger при вході (рис. 21). Тут також можна повністю заборонити використання Windows Messenger.

Мал. 21. Відмова від автоматичного завантаження Windows Messenger

Автоматичне знищення завислих вікон

Як це не сумно, але зависли вікна на комп'ютері нікого не дивують, а завислі завдання періодично доводиться знімати. Однак є більш зручний варіант - можна налаштувати Windows XP так, щоб завислі вікна в системі віддалялися автоматично. Для цього відкрийте системний реєстр regedit (Пуск → Виконати → regedit) і в розділі HKEY_CURRENT_USER \ Control Panel \ Desktop скоректуйте значення параметра HungAppTimeout, який визначає час (в мілісекундах), через яке не відказали додаток вважається завислим. Потім в тому ж розділі надайте значення 1 параметру AutoEndTasks (рис. 22) - це означає, що додаток буде автоматично завершаться через вказаний в параметрі WaitToKillServiceTimeout (розділ HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Control) інтервал часу - за замовчуванням значення WaitToKillServiceTimeout одно 20 000, тобто 20 с. Бажано утриматися як від істотного зменшення часу вимикання (система може не встигнути коректно завершити запущені сервіси), так і від істотного його збільшення. Наприклад, в разі перебою з харчуванням джерело безперебійного живлення виявиться не в змозі забезпечити резервне живлення на весь період, що потребується для коректного завершення роботи всіх запущених процесів.

Мал. 22. Налаштування параметра AutoEndTasks для автоматичного закриття завислих вікон

Відключення служби QoS

Як відомо, служба QoS обмежує швидкість зв'язку, наприклад, в разі звичайного телефонного з'єднання, за яким може відбуватися підключення до Інтернет-провайдера. Іноді цю службу цілком можна відключити. Для цього запустіть редактор групових полісів за допомогою команди Пуск → Виконати → gpedit.msc, а потім виберіть Конфігурація комп'ютера → Адміністративні шаблони → Мережа → Диспетчер пакетів QoS. Двічі клацніть на опції Обмежити резервовану пропускну здатність і підсвітите в діалоговому вікні варіант «Включено». Після цього зменшіть значення параметра Обмеження пропускної спроможності (%) з 20 до 0 (рис. 23).

Мал. 23. Вікно відключення служби QoS

На заключному етапі необхідно перевірити настройки мережі і тільки переконавшись, що все в порядку, перезавантажувати комп'ютер.

Прискорення доступу до сусідніх комп'ютерів

Ймовірно, ви помічали, що при зверненні до сусіднього комп'ютера система надовго завмирає, перш ніж відобразити список підключених комп'ютерів, - в цей час Windows XP перевіряє запуск планових завдань на сусідньому комп'ютері. Найчастіше без даної операції цілком можна обійтися, для чого потрібно відключити в реєстрі відповідну функцію.

Знайдіть в системному реєстрі (Пуск → Виконати → regedit) розділ HKEY_LOCAL_MACHINE \ SOFTWARE \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ Explorer \ RemoteComputer \ NameSpace і видаліть ключ {D6277990-4C6A-11CF-8D87-00AA0060F5BF} (рис. 24).

24)

Мал. 24. Видалення ключа {D6277990-4C6A-11CF-8D87-00AA0060F5BF} для прискорення доступу до сусідніх комп'ютерів

Утиліти для управління Windows XP

Сьогодні існує чимало програм для настройки і оптимізації Windows XP. І, що найприємніше, багато хто з них можуть застосовуватися користувачами, які не мають глибоких знань про операційну систему: всі налаштування в цих програмах прості і зрозумілі і кожна можливість пояснюється на доступному рівні.

прозорість вікон

Нерідко під час роботи доводиться тримати відкритими відразу кілька вікон і постійно перемикатися між ними. Щоб знизити кількість перемикань, можна змінити прозорість вікон, хоча цей спосіб розрахований на любителя - одних він влаштує, а іншим не сподобається.

Для активізації настройки прозорості необхідна додаткова утиліта Glass2k, що дозволяє за допомогою контекстного меню або за допомогою комбінації гарячих клавіш Ctrl + Shift + [0-9] швидко змінювати прозорість будь-якого вікна (рис. 25). Наприклад, комбінація Ctrl + Shift + 0 зробить вікно непрозорим, а комбінація Ctrl + Shift + 1 забезпечить максимальну прозорість. Прозорість вікна при цьому запам'ятовується, і при новій його завантаженні відновлюються встановлені раніше значення. Для видалення програми досить видалити файл Glass2k.exe.

exe

Мал. 25. Результат зміни прозорості вікон

Теми, стилі та інші красивості

Можливість зміни тим робочого столу, візуальних стилів, шпалер і екранів входу в систему, звичайно, не саме головне достоїнство Windows XP, але упускати її з уваги не варто. Тим більше що тепер для цього можна скористатися спеціальними утилітами, що представляють собою справжні системи управління інтерфейсом і допомагають в одну мить змінити зовнішній вигляд Windows XP.

Найбільшої популярності серед таких утиліт отримали Styles XP & Style Builder і Window Blinds XP. Утиліта Style XP дозволяє імпортувати, вибирати і змінювати окремі параметри інтерфейсу (рис. 26), а Style Builder служить для створення тем і стилів, які можуть використовуватися Style XP. Результат імпорту тим і стилів вражає - вікна будуть виглядати, наприклад, як на рис. 27.

Window Blinds XP, в свою чергу, дозволить скористатися тисячами скінів для Windows XP, які, правда, доведеться завантажувати з Інтернету. Ніяких додаткових знань при роботі з утилітою не потрібно - досить викликати звичні властивості Екрану з панелі управління, де з'явиться кілька додаткових пунктів меню (рис. 28). Результат після зміни оформлення вікон може виглядати, наприклад, як на рис. 29.

Мал. 26. Завантаження та керування файлами за допомогою Styles XP

Мал. 27. Зовнішній вигляд вікна після застосування Styles XP

Мал. 28. Вікно налаштування інтерфейсу за допомогою Window Blinds XP

Мал. 29. Зовнішній вигляд вікна після застосування Window Blinds XP

Налаштування параметрів системи

Налаштувати параметри системи допоможуть утиліти Tweak-UI і TweakNow Power Pack.

Tweak-UI (рис. 30) допоможе викликати редактор групових полісів і відредагувати зміст головного меню і робочого столу, приховати або відкрити значки в панелі управління, змінити деякі настройки інтерфейсу, параметри переміщення миші, включити або вимкнути будь-які візуальні налаштування і багато іншого .

30) допоможе викликати редактор групових полісів і відредагувати зміст головного меню і робочого столу, приховати або відкрити значки в панелі управління, змінити деякі настройки інтерфейсу, параметри переміщення миші, включити або вимкнути будь-які візуальні налаштування і багато іншого

Мал. 30. Вікно утиліти Tweak-UI

TweakNow Power Pack є професійною повнофункціональної утилітою для управління настройками системи та ряду вбудованих додатків. У числі можливостей програми - управління та оптимізація пам'яті, автоматизація системи (наприклад, автоматичне закриття завислих програм), настройка індексації та автозапуску, видача докладної системної інформації (дані про пам'ять, процесор, відеокарту, дисках, мережі та ін.), Управління дисками ( створення віртуальних дисків, приховування дисків (рис. 31), очищення жорстких дисків від нагромадилося сміття, наприклад видалення вмісту папок Temporary Windows, Temporary Internet, файлів виду backup, scandisk тощо. (рис. 32), перегляд та редагування системних файлів (boot .int, sys tem.ini, win.ini і ін.). Можна отримати інформацію про завантажених процесах і при необхідності видалити якийсь процес або ж прямо з вікна утиліти інсталювати або видаляти програми або компоненти Windows, очистити робочий стіл або видалити програму з автозапуску і багато інше.

Широкі можливості TweakNow Power Pack і в плані зміни різноманітних налаштувань: можна приховувати значки в панелі управління (рис. 33), додавати (видаляти) програми в головне меню, змінювати властивості екрану, настройки доступу до Інтернету (рис. 34), змінювати налаштування різних меню, властивості панелі задач і самих різних панелей інструментів.

34), змінювати налаштування різних меню, властивості панелі задач і самих різних панелей інструментів

Мал. 31. Приховування дисків за допомогою TweakNow Power Pack

Приховування дисків за допомогою TweakNow Power Pack

Мал. 32. Результат пошуку сміття на жорстких дисках в середовищі TweakNow Power Pack

Результат пошуку сміття на жорстких дисках в середовищі TweakNow Power Pack

Мал. 33. Доступ до елементів панелі управління в TweakNow Power Pack

Доступ до елементів панелі управління в TweakNow Power Pack

Мал. 34. Вікно налаштувань Internet Explorer за допомогою TweakNow Power Pack

КомпьютерПресс 6'2003

КомпьютерПресс 6'2003

Дополнительная информация

rss
Карта