КОЖНІЙ ТВАРИ ПО ПАРЄ: PAIR TRADING ДЛЯ ПОЧАТКІВЦІВ

Багато починаючі інвестори вважають, що заробляти на фондовому ринку можна тільки при зростанні котирувань на обраний актив. Інвестори трохи досвідченіші знають про коротких позиціях, що дозволяють заробляти на зниженні вартості активу. Але варто пам'ятати, що існує цілий клас так званих «market-neutral strategies» - стратегій, що дозволяють заробляти незалежно від загального напрямку руху ринку. Найпростіша з подібних стратегій називається «pair trading» ( «парний трейдинг») і сьогодні я вам про неї розповім.

З математичної точки зору ідея парного трейдингу полягає в пошуку двох активів з високим ступенем кореляції: як тільки стандартне відхилення виходить за межі певного коридору, то можна припустити, що найближчим часом все повернеться на круги своя - і саме на цьому русі котирувань і можна заробити . Говорячи простою мовою: якщо у нас є два активи, динаміка чиїх котирувань історично схожа, і ми бачимо якесь незвичайне розбіжність ( «спред») - можна припустити, що це тимчасова аномалія, на якій можна заробити. В такому випадку ви купуєте той актив, який занадто дешевий і шорти (продаєте) той, який дуже дорогий: при виправленні аномалії ви отримуєте свій дохід. Причому вам не важливо за рахунок чого саме дана аномалія виправиться (падіння «дорогого» активу, зростання «дешевого» або ж комбінація даних факторів): за рахунок того, що ви робите протилежні ставки (купуєте один актив і шорти інший), ви захищаєте себе від даного ризику і в будь-якому випадку опиняєтеся у виграші в разі виправлення аномалії.

В умовах ідеального ринку подібні аномії ща не повинні відбуватися: ринок прагне до ефективності і виправляє такі неточності. Проте, ми живемо в реальному світі, де інформація не поширюється миттєво, а люди роблять помилки - і це створює можливості для заробітку. При цьому існує маса різних можливостей для парного трейдингу, включаючи, але не обмежуючись:

1) Звичайні / привілейовані акції

Якщо у компанії одночасно торгуються на біржі і звичайні, і привілейовані акції, то це, як правило, створює відмінні можливості для парної торгівлі. Так, наприклад, кілька років тому однією з популярних стратегій була гра на спреді між звичайними і привілейованими акціями Ощадбанку. Справа в тому, що Ощадбанк був популярною опцією для входу на російський ринок для іноземних інвесторів - і часто в моменти виходу якихось позитивних для Росії новин він активно ріс. При цьому, інвестори в першу чергу звертали увагу саме на звичайні акції банку, в результаті чого в подібні моменти спред між звичайними і привілейованими акціями значно зростав. Потім в якийсь момент звичайні акції вже ставали занадто дорогими через підвищений попит - і інвестори переключалися на привілейовані, що підвищувало їх вартість і виправляло зрослий спред. Таким чином, шорт звичайних акцій і покупка привілейованих на піку спреду (і в очікуванні його схлопування) приносили помітну прибуток практично без ризиків. Або ж, навпаки, часом привілейовані акції росли занадто сильно, в результаті чого спред схлопивается - і, знову ж таки, парний трейдинг дозволяв заробляти на відновленні спреду.

2) Різні гравці одного сектору

Ще один варіант для парного трейдингу - це пара з двох компаній одного сектора. Логіка тут така: якщо у нас є дві компанії, які займаються одним і тим же, але ринок оцінює одну з них, наприклад, в два рази дорожче, ніж іншу, то це співвідношення має підтримуватися незалежно від динаміки котирувань сектора. Навіть якщо все акції в секторі будуть дешевшати, компанія А повинна як і раніше залишатися в два рази дорожче компанії Б - і парний трейдинг дозволить заробити на зміні спреду, навіть якщо обидва активу будуть дешевшати. Так, наприклад, раніше непогано працювала пара «Сбербанк-ВТБ», проте потрібно розуміти, що все змінюється - ринок переглядає перспективи компаній і цілком може бути, що завтра він «передумає» і оцінить компанію Б дорожче - спред в такому випадку розгорнеться на протилежний, а ви понесете значні збитки.

3) міжбіржові арбітраж

Оскільки часто акції однієї і тієї ж компанії торгуються на різних біржах і за різну валюту, часом виникають можливості для так званого позабіржового арбітражу - через різницю курсів вам може бути вигідно купити актив на одній біржі з одночасною його продажем на інший. Так, наприклад, акції Ощадбанку торгуються на московській біржі, а в Лондоні можна купити так звані GDR - глобальні депозитарні розписки, що дають право власності на певну кількість акцій емітента (у випадку зі Сбербанком одна розписка = 4 акціях). Оскільки на московській біржі котирування в рублях, а на зарубіжних - в іноземній валюті, то через різницю курсів часом один і той же актив може коштувати по-різному на різних ринках, що створює можливості для позабіржового арбітражу.

В цілому, парна торгівля - одна з найбільш простих і найменш ризикованих торгових стратегій. Фактично вона полягає в тому, що ви захищаєте себе від більшої частини ринкових ризиків (несприятливий рух ринків / зміна вартості активу), беручи на себе фактично тільки ризик несприятливої ​​зміни спреду. При цьому ви автоматично хеджіруете свої ризики в плані закриття спреду: вам абсолютно все одно за рахунок якого саме активу з пари виправиться ваша аномалія - ​​ви в будь-якому випадку заробите на виправленні неефективності ринку. Так, ваш дохід навряд чи буде значним, однак і ризики ваші значно нижче, ніж чим просто при інвестуванні в той чи інший дохід. Головне - уважно стежте за обраною парою, адже як я вже говорила, знайдена закономірність в русі може в будь-який момент зникнути - життя не стоїть на місці. Ну а уважний читач вже зрозумів, що для успішного парного трейдингу слід вибирати брокера, який надає широкий вибір інструментів і ринків, адже чим більше їх вибір - тим легше вам буде знайти відповідні пари активів.

Дополнительная информация

rss
Карта