Греки протестують проти урізання соціальних виплат. фото AFP
Крах євро відклали Ірина Ковальчук https://cdn.segodnya.ua/img/article/2582/1_main.jpg https://cdn.segodnya.ua/img/article/2582/1_tn.jpg 2011-07-23T08: 21 : 21 + 03: 00 Світ Завдяки проблемам з доларом і кредиту Греції євровалюта цього року не ослабне.
Все це подіяло на ринки як заспокійливе - на торгах євро підріс. Але, як відзначають експерти, на час. Всі три провідні рейтингові агентства світу - S & P, Moody's і Fitch - продовжують наполягати, що Греція все ж стане першою країною єврозони, де буде зафіксовано технічний дефолт. Як пише Financial Times, скорочення поточної вартості приватної заборгованості Греції відбудеться всього на 21% і борговий тягар Греції становитиме 125% ВВП (зараз 150%). А для стабілізації грецької економіки необхідне скорочення на 50%. Це означає, в майбутньому проблема повториться, якщо не відбудеться ще більш потужного грошового вливання. Європейський політолог Олександр Рар упевнений, що воно відбудеться і євро залишиться на плаву: "Ніхто не бачить ніякої іншої розумної альтернативи, так що триватиме політика заклеювання дірок у міру їх виникнення. Якщо буде валитися Португалія, їй теж допоможуть. Проблеми будуть, коли перед дефолтом виявляться такі великі країни, як Італія або Іспанія . І що тоді робити, точно ніхто не знає. Але зараз в Європі досить оптимістична обстановка, адже є і країни, де в цьому році намітилося значне зростання економіки. В першу чергу це Німеччина і Франція ". Відзначимо, що пару тижнів тому з'ясувалося, що проблеми з оплатою своїх боргів почала відчувати Італія. Її держборг -1,8 трлн євро (112% від ВВП).
Але найближчим часом економісти очікують зміцнення євро за рахунок ослаблення долара. Правда, теж ненадовго. "У цьому році євро досягне $ 1,5, але в наступному році обвалиться, адже проблеми Греції не вирішені, а просто відкладені, - вважає київський експерт по світових ринках Eavex Capital Костянтин Литвин. - Я вірю, що Греція оголосить технічний дефолт через 2 3 роки. Так само думає і борговий ринок ". За даними українського експерта, фінансові установи вже почали позбуватися від італьянcкіх, а заодно і іспанських паперів, а значить - вони не вірять в швидке вирішення проблем в цих країнах.
Експерти не виключають, що найкращим варіантом для Греції і ЄС було б розставання. "Відразу б європейські банки -держатель грецьких паперів зазнали колосальних збитків, і стан загальноєвропейської фінансової системи погіршився б. З Греції пішов би відтік грошових мас, була б інфляція, девальвація і т. Д., Як в РФ в 1997-98 рр. Але в більш довгостроковій перспективі це було б правильним рішенням, оскільки знизило б боргове навантаження на Грецію, а повернення до драхми зробило б її товари більш конкурентоспроможними ", - говорить Литвин. The New York Times пише, що будь-який валютний союз сам по собі не може працювати вічно: "Якщо Європа дійсно хоче зберегти переваги єдиної євровалюти, їй буде потрібно більше фінансової та економічної інтеграції. Країнам доведеться відмовитися від значної частки суверенітету ".
ЯКЩО ГРЕЦІЯ ПІДЕ З ЄС
Ряд експертів вважає й, що, можливо, кращим варіантом для Греції і ЄС було б розставання. "Відразу б європейські банки-власники грецьких паперів зазнали колосальних збитків, і стан загальноєвропейської фінансової системи погіршився б. З Греції пішов би відтік грошових мас, була б інфляція, девальвація і т. Д., Як в РФ в 1997-98 рр. Але в більш довгостроковій перспективі це було б правильним рішенням, оскільки знизило б боргове навантаження на Грецію, а повернення до драхми зробило б її товари більш конкурентоспроможними ", - говорить Литвин. The New York Times пише, що будь-який валютний союз сам по собі не може працювати вічно: "Якщо Європа дійсно хоче зберегти переваги єдиної євровалюти, їй буде потрібно більше фінансової та економічної інтеграції. Країнам доведеться відмовитися від значної частки суверенності".
Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram
Підписуйтесь на нашу розсилку