Історія про Чорну П'ятницю, президент Рузвельт і закон про індичка
Щороку в США святкується День Подяки. Цей сімейне свято, що знаменує початок святкового зимового сезону, і за значенням не поступається Різдва, присвячений першому урожаю, зібраного поселенцями Плімутськой колонії в 1621-му році.
З часів Авраама Лінкольна народ США святкував День Подяки в останній четвер місяця. Але в 1939-му році Рузвельт формально оголосив (а 26-го грудня 1941 року і зовсім підписав відповідний білль) про те, що відтепер Днем Подяки офіційно вважається виключно 4-й четвер листопада.
Справа в тому, що країна перебувала в Великої Депресії, а в 1939-му році листопада було п'ять. Рузвельт вважав, що зайвий тиждень трохи раніше розпочатого сезону свят зможе принести Рітейл та економіці США трохи більше грошей. На цьому ж наполягав і глава мережі магазинів Federated Department Stores (нині Macy's) Фред Лазарус мл., Який і пролобіював ідею в Конгресі.
У той час рітейл був куди як більш цивілізованим, ніж сьогодні. Різдвяні розпродажі починалися строго після Дня Подяки. І навіть рання реклама різдвяних товарів вважалася недоречною. Але через кілька десятиліть торгові мережі стали так поспішати зірвати «різдвяний куш», що перестрибували, та й по сей день перестрибують не тільки через той же День Подяки, а й навіть через Хеллоуїн.
Першою в 2000-му році цей оригінальний фінт вухами зробила мережа побутової техніки і інструментів Lowe's, якій ці два свята, в общем-то, ніколи не приносили радості - аж надто прозаїчний асортимент на зразок шуруповертів та змішувачів. А ось «домашнє і сімейне» Різдво - зовсім інша справа. Lowe's відкрила сезон зимових розпродажів аж 1-го жовтня! Два роки по тому за жвавим торговцем пішли Wal-Mart, Target і інші різнобічно розвинені гіганти. Рітейлери вдало зіграли і продовжують грати на психології споживача, який вважає, що той «купує сани влітку» під нескінченний акомпанемент «Jingle Bells».
До речі, в 1850-му році музикант Джеймс Пирпонт написав свою нетленку під оригінальною назвою «One Horse Open Sleigh», як присвячену Дню Подяки. «Різдвяних гімном» пісня стала завдяки, що дивно, науці і техніці, а якщо говорити точніше, то космосу. 16 грудня 1965 року астронавти Том Стаффорд і Валлі Ширра передали з Gemini 6 в ЦУП NASA повідомлення: «Спостерігаємо об'єкт, схожий на супутник. Напрямок руху об'єкта з півночі на південь по полярній орбіті. Головний модуль рухається за вісьмома допоміжними модулями. Пілот модуля одягнений в червоний костюм ». Потім в ефірі пролунав звук губної гармошки і дзвіночків. Так «Джингл Беллс» стала першою музичною композицією, переданої на Землю з космосу. І саме вона звучить всю зиму у всіх торгових центрах і в ефірі більшості радіостанцій США і інших країн світу.
Чорна курка оффлайн
Головне частування Дня Подяки в США, це зовсім не індичка, як прийнято вважати, а наступна за святом чорна п'ятниця. Саме до цієї п'ятниці в США пристосовуються «найсмачніші» розпродажі, і ситна з'їдена напередодні індичка, доведеться як не можна до речі всім, хто захоче віддати свої сили в гонитві за супер-пропозиціями.
Але чому ж п'ятницю кличуть «чорної»? З безліччю теорій можна ознайомитися в тій же Вікіпедії, але в 1980-х рітейлери стали наполягати на простий «бухгалтерської» етимології. Економісти з незапам'ятних часів відзначають на графіках збитки червоним, а прибуток - чорним кольором і використовують відповідні терміни «бути в червоному» і «в чорному», що відповідає російському «бути в плюсі» і «в мінусі».
Про таких чорних показниках Рузвельт і Macy's навіть не мріяли. Деякі рітейлери роблять за день 25% річного обороту. Але для пересічних продавців і службовців Чорна П'ятниця - це справжнісіньке пекло. Цілий день їх беруть в облогу клієнти, які бажають за всяку ціну дістати кращі пропозиції року. День і ніч в магазинах коштує гамір і тиснява - атмосфера напружена до межі і щороку доходить до інцидентів на кшталт розпилення перцевий балончиків в боротьбі за іграшки ... Дрібних бійок і словесних перепалок і зовсім не злічити.
У гонитві за прибутком в 2000-х магазини відкривали свої двері рано, в 5, а то і 4 годині ранку п'ятниці. Однак в 2011-му найбільші торговельні мережі США, такі як Macy's, Best Buy і Target відчинили свої двері опівночі з четверга на п'ятницю. В цьому ж році Wal-Mart вирішила переплюнути всіх і почати розпродажі о 8 годині вечора в День Подяки, зовсім не закрився всю ніч і весь наступний день. Таке рішення керівництва вилилося в протести працівників, які фактично залишилися без святкової індички. сторінка Facebook із закликами бойкотувати Жадібний четвер налічувала понад 30 тисяч фоловерів (по правді сказати, не так вже й багато, враховуючи, що в мережі працює 1,3 млн. чоловік). Але страйк провалилася. Рітейлер натиснув на профспілкову організацію National Labor Relations Board (оскільки про страйк повинні були повідомити за 30 днів) і пригрозив усім незадоволеним негайним звільненням.
В онлайні п'ятницю стартує в понеділок
Уже кілька років чорні цифри охоплюють і онлайнову роздріб. Відсутність необхідності витрачати дорогий бензин і ще дорожчі час і нерви, давлячись в офлайнових чергах, привело в Інтернет за покупками десятки мільйонів споживачів.
За оцінками аналітичної компанії comScore , В цьому році святковий сезон (з листопада по грудень) принесе американським онлайновим торговцям 43,4 млрд. Доларів (на 17% більше, ніж в 2011-му). За перші 18 днів листопада e-торговці США вже заробили 10,1 млрд. Доларів (приріст 16%). З січня по жовтень 2012 року обіг e-торгівлі склав 143,9 млрд. Доларів. Треба враховувати, що ці цифри не включають в себе продажу онлайнових аукціонів, великі корпоративні закупівлі і покупки, зроблені споживачами з інших країн.
Спеціально для того, щоб розвивати онлайн-продажу, Національна National Retail Federation в 2008-му році створила інтернет-аналог Чорної П'ятниці - Cyber Monday.
Однак на багатьох шопоголіків тисне фактор невідомості: «Не втрачу я в очікуванні кращих онлайнових пропозицій року офлайнові суперпропозиції?». Багато мережі виставляють свої найкращі офлайнові пропозиції онлайн і навіть роблять тижневі розпродажі, як Walmart зі своєю тижнем спеціальних цін Cyber Week. Тому, склавши список обов'язкових покупок, багато споживачів відправляються в офлайновий магазин, а потім чекають понеділкових лістингів, щоб порадіти або засмутитися.
Впливає на кіберпонеділок і те, що в листопаді любителів онлайнових покупок чекають ще два потужних пропозиції, від яких важко буде відмовитися - Green Monday і Free Shipping Day. У перший «кіберпонеділок» грудня, від якого до Різдва залишається не менше 10 днів, користувачів атакує своїми кращими пропозиціями e-Bay. Другий день зазвичай припадає на середину грудня. Куплені в цей день товари будуть доставлені безкоштовно і гарантовано до Різдва. Офіційно беруть участь в акції близько 2500 онлайнових рітейлерів.
За вищезгаданих причин кіберпонеділок в 2011-му році приніс e-торговцям США 1,251 млрд. Доларів. Трохи вище онлайнових продажів Чорної П'ятниці - 816 млн. Доларів і вихідних, наступних за Днем Подяки - 1,031 млрд. Доларів. На тлі загального продажу листопада - грудня 2011-го року в 37,170 млрд. Доларів - цілком собі середній понеділок.
Бюджет активного онлайн-шоппера розмитий на два місяці - купувати все в один день просто нерозумно. Хто б кілька років тому міг подумати, що домашній Blu-ray плеєр буде коштувати 35 доларів? Щоб нічого не пропустити навіть в дорозі, для відстеження будь-якого роду акцій випущені навіть спеціальні додатки під iOS і Android. Домосіди ж можуть моніторити пропозиції на двох офіційних сайтах BlackFriday.Info і BFADS.net, а також десятках інших порталів.
Але чому ж п'ятницю кличуть «чорної»?Однак на багатьох шопоголіків тисне фактор невідомості: «Не втрачу я в очікуванні кращих онлайнових пропозицій року офлайнові суперпропозиції?
Хто б кілька років тому міг подумати, що домашній Blu-ray плеєр буде коштувати 35 доларів?