- Крок 1. Джерела адрес для розсилки
- Крок 2. Сегментація бази передплатників
- Крок 3. Перенесення сегментів в модуль Email-маркетинг
- Крок 4. Дизайн та верстка поштової розсилки
- Крок 5. Тема оформлення і сніппети
- Крок 6. Збираємо всі разом
- службові листи
- разові розсилки
- Вишенька на торті - регулярні розсилки
- замість висновку
- Що в сухому залишку?
Чому ми займаємося темою красивих розсилок?
Ми не просто "веб-розробники на Бітрікс". Наша ключова компетенція - вміння інтегрувати різні веб-системи і програмні продукти між собою.
ИнтерВолга - компетентний веб-інтегратор . Ми можемо вирішити всі завдання інтеграції власними силами. Ми приносимо користь бізнесу клієнта за рахунок осмисленого застосування веб-технологій.
Яскравий приклад "інтеграційної" завдання - красиві стилізовані листи, які вирішують бізнес-завдання незалежно від того, як саме читає листи ваш клієнт і на якому пристрої.
Ця стаття - продовження серії. Якщо ви читали попередні статті, то вже знаєте звідки береться верстка поштової розсилки і що таке Інлайнер .
Стаття орієнтована на маркетологів і тих менеджерів, перед якими стоїть завдання зробити розсилки на своєму сайті.
Крок 1. Джерела адрес для розсилки
Звідки брати список адрес для розсилки - особиста справа кожного. Варіанти бувають різні:
- всі, хто явно підписався на вашу розсилку на сайті (або забув зняти галочку про згоду на підписку);
- все email-и, які так чи інакше потрапили на ваш сайт або CRM;
- куплені бази адрес для спаму.
Природно, чим менше людина чекає від Вас листи, тим більша ймовірність того, що він натисне кнопку "В спам". Чим більше таких сигналів отримують поштові сервери, тим швидше ви потрапите в чорні списки, і ваші листи взагалі ніхто не побачить.
Ми вибрали такий сценарій: спочатку вважаємо передплатниками всіх, хто є на сайті (~ 3 000 адрес). Якщо відсоток відписок буде низьким (наша аудиторія прихильно поставилася до розсилки), то додамо контакти з CRM (~ 2 000 адрес).
Крок 2. Сегментація бази передплатників
Відправляти однакові за змістом розсилки всім передплатникам вважається поганим тоном. Якщо у вас дуже багато передплатників, які прийшли в різний час і з різною передісторією, рекомендуємо сегментувати (ділити на частини) і робити роздільні відправки. Так ви підвищите якість і "адресність" листів.
У модулі "Email-маркетинг" сегмент передплатників називається "Групою адрес". Адреси потрапляють в групи з кількох "Джерел". Ось як це виглядає:
На цій картинці показана лише частина тих груп передплатників, які ми використовуємо. Плюс сегментації в тому, що коли ми захочемо зробити нову розсилку, вибір кому її відправляти спрощується до вказівки відповідних груп передплатників.
Джерелами адрес, з яких складаються сегменти, можуть бути:
- користувачі сайту
- покупці магазину
- Веб-форми (особливий вид форм зворотного зв'язку)
- Інфоблоки (деякі форми зворотного зв'язку так зберігають повідомлення)
- Введені вручну адреси
А ще ми зробили своє джерело адрес: "автори коментарів з Блогу". Це, наприклад, дало нам можливість включити в сегмент "Фішки" всіх, хто залишав або залишить коментар до постів про персоналізацію, композитному сайті і т.д.
Щоб розподілити email-адреси по групах, я зробив таблицю. У рядках - джерела адрес з невеликою деталізацією. В колонках - групи передплатників (сегменти за інтересами).
Першу групу я назвав "Чи не визначилися" і за замовчуванням помістив в неї все адреси (поставив "1" у відповідній клітинці). Решта групи створював на основі цільових аудиторій нашого сайту і виконуваних сайтом завдань. Всього вийшло 10 сегментів і 240 джерел (велика частина з них це пости в нашому блозі).
Кожен джерело я постарався перемістити (пересунути одиничку) в групу, відмінну від "Чи не визначилися". Цей процес і називається "сегментацією передплатників".
Отриману таблицю рекомендую зберігати в надійному місці. Її потрібно періодично актуалізувати. Наприклад, на сайті з'явилася нова форма зворотного зв'язку, яка зберігає запитання користувачів в новий інфоблок. Згадати, чи є цей інфоблок в якійсь групі передплатників, через півроку буде неможливо, а перевіряти всі - довго.
Крок 3. Перенесення сегментів в модуль Email-маркетинг
Тепер, коли ми знаємо які групи передплатників у нас повинні бути і з чого вони складаються, потрібно перенести їх в модуль Email-маркетинг. Для спрощення процесу можна використовувати фільтр в таблиці.
В результаті вийшли ось такі групи учасників:
На цьому настройка завершена. Пора підключати більш профільних фахівців.
Крок 4. Дизайн та верстка поштової розсилки
Щоб продовжити, потрібна верстка поштової розсилки. В статті про верстку я рекомендував 2 варіанти:
- отримати верстку з конструктора MailChimp
- зверстати самим на фреймворку ZurbInk.
Ми вибрали другий спосіб.
На допомогу прийшов дизайнер Олександр Карпов, який намалював шаблон нашої розсилки. А потім підключився верстальник Артем Звезділін, набив на той час чимало гуль на розсилках. Завдяки їм ми отримали ось таку верстку:
Крок 5. Тема оформлення і сніппети
Наступне що нам потрібно було - зробити тему оформлення (майже як шаблон сайту, але для поштових повідомлень), яка буде використовуватися для розсилок і службових повідомлень.
Поділюся секретом: бажано винести (або продублювати) CSS-стилі розсилки в файл styles.css всередині теми оформлення. Це дозволить підключати дані стилі в редакторі випуску розсилки і бачити повідомлення в правильному оформленні.
Ось так виглядає редагування за умовчанням:
А ось так з підключеними стилями (потрібно в редакторі вибрати вашу тему оформлення):
Крім самої теми оформлення, ми підготували десяток фрагментів (кнопки та інші блоки зі складною версткою) для наших маркетологів.
Крок 6. Збираємо всі разом
Я виходжу з припущення, що на момент виконання аналогічних дій на вашому сайті вже встановлено модуль "Поштові інструменти" і в його налаштуваннях ви включили автоматичну обробку для всіх вихідних листів.
службові листи
Коли у вас готова тема оформлення і включений Інлайнер, саме час зробити все листи з вашого сайту красивими. Для цього необхідно у всіх поштових шаблонах вибрати вашу тему оформлення.
На нашому сайті таких шаблонів виявилося 170 штук. Масового вибору теми оформлення для всіх службових листів на жаль немає.
Тепер можна перевірити як будуть виглядати листи. Найпростіше що я придумав - запросити відновлення пароля. Навіть якщо у вас на сайті немає авторизації - це можна зробити відкривши доступ / bitrix /, коли ви не авторизовані. В результаті мені прийшло ось такий лист:
Перевіряємо, що всі посилання працюють, і вважаємо що "завдання-мінімум" - виконана!
разові розсилки
Наступне що я налаштував - разові поштові розсилки. Процес досить простий:
- Створив розсилку "Семінари" і в якості одержувачів вказав групу передплатників "Семінари".
- Створив випуск цієї розсилки із запрошенням на семінар.
- Вставив в нього наш компонент, який додає теми оформлення (шапки / підвали). Детальніше про цю можливість в статті про модуль "Поштові інструменти"
- Наповнив випуск текстом (рибою)
- Протестував як виглядає такий випуск в моїй поштовій скриньці
- Зберіг отриманий шаблон під назвою "Запрошення на семінар"
Також ми "переодягли" компоненти підписки (sender.subscribe) на розсилку і відписки (main.mail.unsubscribe) в верстку нашого сайту
Тепер можна передавати інструмент маркетологу!
Вишенька на торті - регулярні розсилки
Пам'ятайте ту групу передплатників, яку я назвав "Чи не визначилися"? Туди потрапили адреси, які не вдалося віднести до жодної іншої групи. Щоб їх не образити і дізнатися що їм цікаво, ми вирішили зробити для них регулярну розсилку по свіжих матеріалами нашого сайту: блогу, портфоліо, живий стрічці.
Ставку зробили на те, що одержувачі або змінять перелік рубрик, які їм цікаві, або одпишуть. Головне, щоб ніхто не залишився забутим :)
Регулярна розсилка робиться так само, як і разова, з одним АЛЕ: в текст випуску додаються кілька компонентів. При кожній наступній відправці вони будуть генерувати різний контент. У нашому випадку це нові пости, нові роботи в портфоліо і нові події в живій стрічці.
Сам компонент в 1С-Бітрікс присутній (news.list.mail), а ось шаблони для нього довелося створити (на основі нашої верстки). У редакторі така розсилка виглядає вельми скромно:
А ось в поштовій скриньці набагато цікавіше:
замість висновку
Хочеться сказати окреме спасибі 1C-Бітрікс за наявність можливості відслідковувати статистику по відкриттях листів. Ми свою розсилку запустили і спостерігаємо ось таку картину (на прикладі регулярної розсилки):
Щоб зорієнтуватися в цифрах, які ви бачите, я пошлюся на доповідь сервісу розсилок Unisender . У ньому говориться, що зазвичай розсилки мають:
- 13% відкриттів
- 2.4% переходів
На ці цифри можна розраховувати, якщо ваша розсилка була корисною, очікуваної і не викликала роздратування. Якщо ж у вашій розсилки 20% відкриттів і 4% переходів, то ви просто неймовірні молодці.
Що в сухому залишку?
З одного боку - все просто. З іншого - близько 40 годин роботи декількох дуже дурних людей пішли на те, щоб зробити модні розсилки.
Наступного разу ми зробимо це ще швидше і ще краще. Хочете, покращимо ваші поштові комунікації? Заповнюйте заявку нижче!
Ще по темі e-mail маркетингу:
Оцініть статтю:
Чому ми займаємося темою красивих розсилок?Що в сухому залишку?
Хочете, покращимо ваші поштові комунікації?