Лабораторія МЕТЕОТЕХНОЛОГІЙ / Установка Linux

  1. Історія створення Linux
  2. дистрибутиви Linux
  3. Жорсткі диски
  4. розділи дисків
  5. файлові системи
  6. Розмітка диска на розділи
  7. Установка ОС Linux
  8. Контрольні питання

Історія створення Linux

Розвиток обчислювальної техніки почалося зі створення комп'ютерів, що відрізнялися великими розмірами, що пов'язано з елементної базою того часу. Розвиток технологій з часом дозволяло збільшувати продуктивність і зменшувати габарити комп'ютерів. Головним напрямком розвитку засобів обчислення вважалися суперкомп'ютери - обчислювальні машини, доступ до яких одночасно мають багато користувачів: у кожного користувача є свій термінал (монітор і клавіатура). Управління таким комп'ютером здійснюється за допомогою операційної системи UNIX. Це на багато користувачів і багатозадачна ОС, тобто за комп'ютером одночасно працюють кілька користувачів і при цьому кожен з користувачів може виконувати кілька програм відразу. Всі взаємодія користувачів з машиною здійснюється шляхом виконання окремих команд в командному рядку.

На початку 1980-х років з'явилися перші персональні комп'ютери фірми IBM з процесором Intel, якими керували за допомогою операційної системи MS-DOS. Через деякий час для MS-DOS з'явилася графічна оболонка Windows 3.11, істотно спрощує роботу користувача через наявність інтуїтивно-зрозумілого інтерфейсу. Починаючи з версії Windows 95 - це вже графічна операційна система, де режим командного рядка тільки емулюється.

У 1994 році була випущена перша версія операційної системи Linux, розробленої фінським студентом Лінус Торвальдс . Ця операційна система базується на ОС UNIX, але орієнтована на роботу з широким класом пристроїв: від суперкомьютеров до персональних комп'ютерів і навіть мобільних пристроїв.




Зовнішній вигляд комп'ютера

Основним принципом взаємодії користувача і комп'ютера, як і в UNIX, залишилася робота в командному рядку. Завдяки сово широкому поширенню і затребуваності, з часом у ОС Linux з'явилося кілька графічних оболонок: KDE, GNOME, Unity, MATE, LXDE. Це дозволило за допомогою ОС Linux вирішувати більш широке коло завдань. Для проведення наукових досліджень ОС Linux підходить найкраще: висока продуктивність, висока надійність, відсутність вірусів, безкоштовність програмного забезпечення (ліцензія GPL) і головне - це СИСТЕМА, де всі завдання вирішуються однотипно, за певними правилами.

Операційна система Linux набула поширення як для управління серверами, так і настільними комп'ютерами користувачів (і ноутбуками). Процес установки на сервер і ноутбук нічим принципово не відрізняється. У нашому курсі ми орієнтуємося на роботу з метеорологічними даними, що знаходяться на вашому локальному комп'ютері і тому в меншій мірі будемо приділяти увагу серверним рішенням. При необхідності можете подивитися матеріали іншого курсу по системному адміністрування Linux .
Логотипом ОС Linux є пінгвін Тукс, який за задумом авторів зображений відпочиваючим на березі після вдалого обіду

пінгвін Тукс

дистрибутиви Linux

Оскільки всі програми, що входять до складу ОС Linux поширюються на умовах ліцензії GPL, то, існує безліч різновидів Linux, які називаються збірками і поширюються бесплано. З історичної точки зору, найвідомішим є Red Hat Linux, який з деякого часу став комерційним, що призвело з появи дистрибутива Fedora Linux, який поширюється безкоштовно з метою виявлення помилок в Red Hat. Однак у Red Hat незабаром з'явився альтернативний дистрибутив CentOS (Red Hat без комерційних програм), який відрізняється стабільністю, надійністю і хорошою докуметація, яка повністю збігається з документацією по Red Hat Linux.

Основою інший гілки дистрибутивів є Debian, дуже добре зарекомендував себе дистрибутив, зручний в налаштуванні і надійний. Всі програми, що входять до його складу проходять тривалу процедуру тестування. На основі цього дистрибутива з'явився найпоширеніший в світі дістрібітів - Ubuntu Linux, який відрізняється зручністю використання і простотою. Гаслом розробників є "Linux може встановити навіть домогосподарка". Дистрибутив підтримується компанією Canonical, створеної Марком Шаттлвортом (першим космічним туристом, що побував на Міжнародній космічній станції).
Ми будемо орієнтуватися на роботу з Lubuntu Linux з оболонкою LXDE, який з'явився як альтернатива використанню ресурсоемкого Ubuntu Linux. Вибір за основу цього дистрибутива пов'язаний з тим, що він повністю базується на Ubuntu Linux, але використовує спрощену графічну оболонку LXDE, що дозволяє встановлювати цей дистрибутив на досить "старих" комп'ютерах.

Нижче наведено список посилань на образи DVD-дисків найпоширеніших версій Linux:

Дистрибутиви поширюються як у вихідних кодах, так і в бінарних пакетах, відкомпільованих для 32 або 64 розрядних операційних систем. Досвід роботи показує, що переважна установка дистрибутивів, створених для 32-розрядних систем, незалежно від використовуваного апаратного забезпечення.

Жорсткі диски

Жорсткий диск являє собою кілька круглих пластин, покритих магнітним матеріалом. Пластини розташовані одна над іншою на одній осі і обертаються з постійною швидкістю. Запис і читання інформації осуществяется за допомогою головок, що переміщаються по Радіс уздовж поверхні пластин. Поверхня кожної пластини представляється у вигляді набору концентричних доріжок. Кожна доріжка розбивається на блоки по 512 байт, звані секторами. Сектор - це мінімальна одиниця читання / запису даних при роботі з диском. Доріжки, розташовані одна над іншою утворюють циліндр.

Таким чином, жорсткий диск характеризується кількістю поверхонь (головок), доріжок (циліндрів), секторів. Наприклад, 8x2048x35. Розмір диска визначається як 8x2048x35 x 512 байт.

В операційній системі Linux кожному диску дається строго певну назву. Так, IDE-диску, підключеному до першого контролера в режимі master відповідає ім'я hda (hd - hard disk, a - перший по порядку), а першого SCSI-диску відповідає назва sda (sd - scsi disk, a - перший). Кожен комп'ютер може містити до чотирьох IDE-дисків і до семи SCSI-дисків. Назви дисків представлені в таблиці.

Назва диска Опис hda IDE-диск Primary Master hdb IDE-диск Primary Slave hdc IDE-диск Secondary Master hdd IDE-диск Secondary Slave sda ​​SCSI-диск перший sdb SCSI-диск другий sdc SCSI-диск третій sdd SCSI-диск четвертий sde SCSI- диск п'ятий sdf SCSI-диск шостий sdg SCSI-диск сьомий

розділи дисків

Жорсткий диск може бути розбитий на кілька розділів, при цьому кожен розділ представляє собою як би окремий диск. Диск може бути розбитий на чотири основні розділи, які охоплюють як 1,2,3,4. При необхідності розбиття диска на більшу кількість розділів необхідно основний розділ розбити на кілька логічних розділів. У цьому випадку основний розділ стає розширеним розділом. Логічні розділи нумеруються з 5,6,7,8. Загальна кількість логічних розділів на диску не повинно перевищувати чотирьох.
Наприклад, перший розділ диска hda має назву hda1, другий - hda2.

файлові системи

Файлова система забезпечує зберігання інформації на фізичних носіях, механізми запису і читання цієї інформації. В операційній системі Linux передбачена робота з декількома типами файлових систем. Список деяких з них представлений в таблиці.

Тип файлової системи Опис ext2 Друга розширена (extended) файлова система ext3 Третя розширена (extended) файлова система, на додаток до ext2 здійснює журнал дій ext4 Четверта розширена (extended) файлова система swap Розділ віртуальної пам'яті (свопинга) nfs Мережева файлова система, що забезпечує доступ до дисків на інших комп'ютерах локальної мережі iso9660 файлова система CD-ROM і DVD-ROM vfat файлова система FAT16, FAT32 ntfs файлова система NTFS smb Мережева файлова система, що працює через протокол SMB, застосовуваний в Windows

Для різних розділів диска можуть бути задані різні файлові системи.

Розмітка диска на розділи

Файлова система містить наступні каталоги:

Каталог Призначення / Кореневий каталог / bin Виконувані файли / boot Файли загрузчиков / dev Файли пристроїв / etc Файли налаштувань програм / home Файли користувачів / lib Файли бібліотек / tmp Тимчасові файли / usr Програми користувача / var Службові програми

Для того, щоб обезапасіть систему від нестачі вільного дискового простору окремі каталоги файлової системи можуть бути розміщені в різних розділах жорсткого диска. Наприклад, до каталогу / home може бути змонтований розділ диска розміром 10 Гбайт. В цьому випадку, вміст каталогу / home буде розміщуватися тільки в цьому розділі диска і загальний розмір цього каталогу ніколи не перевершить вказаний розмір в 10Гбайт. Таким чином, в разі переповнення каталогу / home інші каталоги системи не будуть відчувати нестачу вільного дискового простору, оскільки розміщуються в інших розділах диска.

Установка ОС Linux

  • Якщо на вашому комп'ютері встановлена ​​ОС Windows, то необхідно попередньо виконати дефрагментацію диска. Після цього визначте обсяг залишку вільного місця. Запишіть на папері загальний обсяг диска і обсяг дискового простору, яке буде відведено під установку Linux (ці дані стануть в нагоді).
  • Вставте компакт-диск в привід DVD
  • перезавантажте комп'ютер
  • На початку завантаження комп'ютера зайдіть в настройки BIOS і встановіть послідовність завантаження такої, щоб в першу чергу починалася завантаження з DVD
  • перезавантажте комп'ютер
  • Почнеться процес завантаження DVD і незабаром з'явиться Робочий стіл, на якому розташований значок "Install Linux Mint", клацніть по ньому - почнеться процес установки
  • Виберіть мову системи "Русский" і натисніть кнопку "Продовжити"
  • Переконайтеся, що комп'ютер підключений до електромережі і до мережі Інтернет та натисніть кнопку "Продовжити"
  • Виберіть тип установки "Інший варіант" (Не вибирайте пункт "Спільне використання з ОС Windows" це може привести до виходу з ладу ОС Windows і втрати всіх даних!)
  • УВАГА! Дані настройки виконуйте з великою відповідальністю, інакше всі дані на комп'ютері можуть бути загублені.
  • Якщо все місце на диску відведено для іншої операційної системи, то зменшите розмір одного з дисків, для установки Linux в цей розділ.
  • Для цього виділіть мишею ім'я диска зі списку і натисніть кнопку "Змінити ..."
  • Зменшіть рамер диска, на необхідну під Linux місці (не менше 8 Гбайт) і натисніть кнопку "OK"
  • Виділіть мишею пункт "вільне місце" в списку розділів і натисніть кнопку "Додати"
  • У вікні, що з'явилося вкажіть розмір розділу в Мбайтах (зменшите з'явилося число на двухратний розмір оперативної пам'яті), тип файлової системи (ext4), точку монтування розділу (/), а також тип розділу первинний або логічний. Натисніть кнопку "OK".
  • Аналогічно додайте другий розділ для якого вкажіть тип файлової системи (swap)
  • Після того, як створені всі необхідні розділи натисніть на кнопку "Продовжити"
  • Вкажіть часовий пояс, для цього або клацніть мишею по карті, або вкажіть назву міста, і натисніть кнопку "Продовжити"
  • Виберіть розкладку клавіатури "Російська / Російська" і натисніть кнопку "Продовжити"
  • Вкажіть ваше ім'я латинськими буквами (Student), ім'я комп'ютера (desktop), ім'я користувача (student) і пароль (тільки латинські букви і цифри) в двох полях, натисніть кнопку "Продовжити"
  • Коли з'явиться запрошення перезавантажити систему витягніть DVD-диск з приводу і тільки потім натисніть кнопку "Перезавантажити"
  • Після перезавантаження автоматично почнеться процес установки, а потім і процес налаштування системи
  • З'явиться запрошення системи до введення імені користувача і пароля. Linux готовий до роботи!
  • Введіть логін, потім пароль
  • Встановіть повну підтримку російської мови. Для цього треба зайти в Menu в нижній лівій частині вікна, виберіть пункт "Центр управління", потім "Language Support". У вікні натисніть "Встановити". Потім, у вікні "Мова системи", натисніть на кнопку "Установка і видалення мов ...". Поставте "галочку" в пункті "російський" і натисніть кнопку "Застосувати зміни". При наступному вході в сеанс користувача настройки будуть російською мовою (майже скрізь).
  • Встановлення додаткових програм

    Встановлення додаткових бібліотек

    Контрольні питання

  1. Яка операційна система є родоначальницею ОС Linux?
  2. В якій країні була створена операційна система Linux?
  3. Вкажіть тип файлової системи, що використовується в сучасних ОС Windows
  4. Щоб визначити ім'я каталогу, призначеного для зберігання даних користувачів
  5. Вкажіть назву дистрибутива Linux в лінійці Debian, що з'явився найостаннішим
  6. Який один з розділом диска є обов'язковим?
  7. Яку файлову систему використовується для розділу віртуальної пам'яті?
  8. Чи необхідно попередньо проводити дефрагментацію Windows-диска перед початком установки Linux?

Посилання по темі

Офіційний сайт Ubuntu Linux
Офіційний сайт Lubuntu Linux
Офіційний сайт Debian Linux
Офіційний сайт Linux Mint
Офіційний сайт CentOS Linux
Офіційний сайт Fedora Linux
Офіційний сайт Red Hat Enterprise Linux
Офіційний сайт Oracle Enterprise Linux
В якій країні була створена операційна система Linux?
Яку файлову систему використовується для розділу віртуальної пам'яті?
Чи необхідно попередньо проводити дефрагментацію Windows-диска перед початком установки Linux?

Дополнительная информация

rss
Карта