Нові факти про користь і шкоду алкоголю.
«Алкоголь в малих дозах корисний в будь-яких кількостях» - цей жарт люблять згадувати лікарі, пояснюючи, чому вони вважають за краще не говорити пацієнтам про можливу користь помірної випивки. У тому, що надмірне вживання алкоголю шкідливе для здоров'я, ніхто особливо не сумнівається. А ось з приводу помірних доз баталії йдуть вже не перший рік, пише Хроніка.інфо з посиланням на charter97 .
Для початку потрібно зрозуміти, що таке «помірне вживання». Справа в тому, що в різних країнах норми сильно розрізняються. Відмінності починаються з того, що вважати однією «порцією» (або «дрінком»): у Великобританії це, наприклад, 8 грам алкоголю, а в Японії - майже 20. У США порцією вважається 14 грам алкоголю: це еквівалент 350 мілілітрів (приблизно банки ) пива, 150 мілілітрів (приблизно келиха) вина або 45 мілілітрів (приблизно чарки) горілки.
Відповідно, уявлення про те, коли слід зупинитися, теж скрізь різні. У Великобританії вважають, що 3-4 порції (тобто 24-32 грама алкоголю) в день для чоловіків «не тягнуть за собою помітної шкоди для здоров'я»; для жінок це 2-3 порції (16-24 грама). В Японії чоловікам офіційно рекомендують пити не більш двох порцій саке в день (39,5 грама алкоголю); орієнтири для жінок відсутні. Нарешті, в США чоловікам радять пити не більш двох порцій в день (28 грам), а жінок - не більше однієї (14 грам). До речі, норми для жінок менше не тільки тому, що ті зазвичай менше важать, а й через статевих відмінностей в метаболізмі алкоголю.
Різні уявлення про помірність ведуть до деякої плутанини в розмовах про користь і шкоду «помірного вживання», але все-таки зазвичай мова в таких випадках йде про 10-30 грамах алкоголю на добу. Причому, судячи з усього, алкоголю будь-якого: спроби з'ясувати, які напої краще впливають на здоров'я, а які гірше (наприклад, чи дійсно червоне вино має переваги), переконливих результатів не дали.
Потрібно відзначити, що з наукою про користь і шкоду алкоголю є серйозна проблема: довгострокових рандомізованих досліджень (тобто таких, де людей випадковим чином розподілили б на групи і одним довгий час давали алкоголь, а іншим - ні) на цю тему не проводилося. Всі існуючі роботи можна розділити на два види: короткострокові, які вивчають вплив спиртного на конкретні фізіологічні параметри, і довгострокові наглядові, в яких зазвичай порівнюється здоров'я тих, хто п'є помірно, і тих, хто не п'є зовсім. Але з обома видами досліджень є проблеми: короткострокові можуть виявити тільки короткострокові ж впливу, а довгостроковим наглядовою бракує рандомізації, тобто випадковості розподілу. До групи тих, хто не п'є зовсім, можуть потрапити, наприклад, люди з алкогольною залежністю в минулому або люди з серйозними захворюваннями, в тому числі психічними, - а ці фактори можуть сильно впливати на їх тривалість життя і, відповідно, на результати.
Користь чи шкода
Однак за відсутності інших наукових даних доводиться покладатися на ті, що є. Численні дослідження в різних країнах (1, 2, 3) продемонстрували, що у людей, які помірно вживають алкоголь, показники смертності трохи нижче, ніж у непитущих. Метааналіз 34 робіт на цю тему виявив, що найменший рівень смертності був у тих чоловіків і жінок, які вживали в середньому 6 грам алкоголю (тобто приблизно половину американської порції) в день.
У таких досліджень є строгі критики: автори кількох оглядових аналізів (1, 2) стверджують, що в багатьох роботах по цій темі містяться помилки і, наприклад, якщо виключити з групи «непитущих» людей з алкогольною залежністю в минулому, то здається цілющий ефект вживання малих доз практично пропадає.
У будь-якому випадку тут важливо не впасти в спокусу побачити стійкі причинно-наслідкові зв'язки там, де по суті є лише кореляція. На показники смертності навіть на великій вибірці можуть впливати сотні різних факторів, які дуже важко врахувати в дослідженні. Те, що помірно п'ють люди живуть довше, не обов'язково означає, що саме алкоголь подовжує їм життя. Хоча підстави для такого припущення є.
користь
Велика кількість наукових робіт показало зв'язок помірного вживання спиртного зі зниженим ризиком розвитку самих різних проблем серцево-судинної системи. Серед них - ішемічна хвороба серця, серцева недостатність, інсульт, захворювання периферичних артерій. Алкоголь асоційований з більш низькою смертністю у людей з підвищеним кров'яним тиском.
Деякі дослідження показують, що у несильно питущих - як жінок, так і чоловіків - у порівнянні з непитущими нижче ризик розвитку жовчнокам'яної хвороби.
Досить переконливі дані існують про те, що помірне вживання алкоголю пов'язане зі зниженим ризиком розвитку цукрового діабету.
Однак всі ці позитивні ефекти пропадають зі збільшенням кількості алкоголю - зазвичай після 3-4 порцій в день у чоловіків і 2-3 у жінок. Тобто при більш інтенсивному вживанні спиртного асоціація з позитивними показниками здоров'я втрачається і починає відзначатися негативна кореляція: чим більше п'єш, тим здоров'я гірше. Графіки в дуже багатьох дослідженнях на цю тему нагадують букву «J»: при помірному вживанні захворюваність / смертність йде трохи вниз в порівнянні з «нульовим» рівнем вживання, а потім зі збільшенням дози - лінійно вгору.
шкода
Але з можливою користю помірної випивки все, зрозуміло, не так-то просто. Навіть легке вживання алкоголю асоційоване з підвищеним ризиком розвитку деяких видів раку. Особливо яскраво це проявляється з раком грудей у жінок: за деякими даними, до 8 відсотків випадків раку грудей може бути пов'язано з вживанням жінкою спиртних напоїв. Алкоголь асоційований з підвищеним ризиком розвитку пухлин голови та шиї (особливо в поєднанні з курінням), печінковоклітинного раку у людей з гепатитом С, колоректального раку (хоча дані тут суперечливі).
При цьому рак підшлункової залози асоційований тільки з сильним пияцтвом (наприклад, 57 порцій в тиждень для чоловіків), і те саме можна сказати про панкреатиті: судячи з усього, його підвищений ризик пов'язаний лише вживанням великих доз алкоголю.
Не можна не додати, що навіть незначне вживання алкоголю, за деякими даними, може підвищувати ризик отримання травм.
Читайте також: Лікарі назвали брак вживання морозива на спеці
Пити чи не пити
З огляду на безліч цих факторів, лікарі в усьому світі не схильні радити пацієнтам навмисно вживати алкоголь «для здоров'я». Позиція Всесвітньої організації охорони здоров'я до кінця не ясна: в європейському відділенні ВОЗ вважають, що безпечного рівня вживання спиртного не існує, хоча в одній із доповідей ВООЗ йдеться про «низькоризиковому» рівні - не більше 20 грам в день п'ять днів на тиждень. І все-таки більшість світових рекомендацій говорить: якщо вже людина все одно п'є, то йому можна продовжувати пити, але помірно. У багатьох дослідженнях посилаються саме на американські норми (вони, наприклад, містяться в «Керівництві по харчуванню для американців на 2015-2020 роки») - не більше двох порцій (по 14 грам чистого алкоголю, відповідних, нагадаю, приблизно келиху вина, банку пива або чарці горілки) в день для чоловіків і не більше однієї для невагітних жінок.
Вагітним алкоголь однозначно не показаний: хоча у вчених недостатньо даних для того, щоб говорити про шкоду малих доз спиртного для плода, встановити безпечний рівень вживання поки не виходить, тому найрозумніше не випробовувати долю. Крім того, утриматися навіть від помірного вживання варто тим, у кого колись була алкогольна залежність або випадки алкоголізму в сім'ї, і всім, у кого є пов'язані з алкоголем хвороби печінки або підшлункової залози.