- Купив комп'ютер, що далі?
- Мегагерци або кіловати?
- Що пропало, то пропало
- Обережно, буде жарко
- Бачення в хмарах
- Проти системи крокуємо строєм
- Як стати мільйонером?
Що, серйозно, можна робити гроші з повітря? І на них можна буде купити щось справжнє, а не насіння для віртуальної ферми? І в якийсь такій країні світу валюта біткойн ?! Практичний посібник з добування криптовалюта від «Популярною механіки».
Так, дійсно, ваш комп'ютер може виробляти гроші - не з повітря і навіть не з електрики, а просто з нічого. Сьогодні за біткойни можна запросто купити піцу, машину або квартиру, до того ж криптовалюта вільно обмінюється на звичайні гроші, будь то долари, євро або рублі. На момент написання статті один біткойн варто аж 12 000 доларів США.
Що стосується державної монополії на друк грошей, так це всього лише мода останнього сторіччя. Ще в 1930-х роках в провідних економічних державах світу діяв золотий стандарт, і банкноти служили просто символом лежачого в сховищах золота. А до цього люди століттями розплачувалися золотими, срібними та бронзовими монетами. Той, хто був здатний добути (або, кажучи сучасною мовою, намайніть, від англ. Mine - «добувати») золото, ставав сам собі друкарським верстатом.
Біткойн дуже схожий на золото. Як і жовтий метал, він володіє трьома фундаментальними властивостями, які роблять якийсь актив грошима. Перше властивість - захищеність. Золото підробити важко, а біткойн - неможливо: кожна угода з криптовалюта записується на комп'ютери безлічі власників біткойн-гаманців, і, щоб фальсифікувати угоду, довелося б зламати сотні тисяч машин одночасно. Друге властивість - визнання учасниками ринку. З цим проблем теж немає: продавці візьмуть у вас криптовалюта в обмін на товари, тому що потім вони зможуть так само легко купити на неї те, що потрібно їм.
Третє, головне, властивість - відносна рідкість. Саме завдяки йому золото служило прекрасними грошима протягом багатьох століть. Припустимо, ковбоєві не вистачає монет на нову кінь. Як би йому не хотілося, він не зможе швидко роздобути грошенят: на дорозі вони не валяються, їх можна лише заробити або вкрасти, що небезпечно. Як варіант, можна відправитися на копальні і намайніть собі золота, але це непросто. І чим більше буде старателів, тим менше у нього шансів знайти заповітний самородок. При золотом стандарті не буває інфляції: грошей ніколи не буде занадто багато, тому що вони видобуваються важкою працею. Якщо ж золота в економіці стає занадто мало, воно дорожчає, і натовпу старателів відправляються на копальні.
Біткойн влаштований точно так же. Кількість монет обмежена: сьогодні видобуто вже 80% біткойнов, а до 2033 року вони повністю закінчаться. Чим більше користувачів намагається роздобути новий біткойн, тим важче стає це зробити - так влаштований алгоритм криптовалюта. Це необхідно розуміти, перш ніж почати Майні.
Купив комп'ютер, що далі?
З сайту предпочитаемой криптовалюта потрібно завантажити софт для Майнінг. У переважній більшості випадків він безкоштовний. Комп'ютер повинен бути підключений до інтернету, але швидкість з'єднання не важлива, так як обсяги даних, що пересилаються невеликі. «Залізо», електрику і інтернет - це все, що потрібно, щоб почати добувати криптовалюта.
Мегагерци або кіловати?
Вибираючи обладнання для Майнінг, ви будете враховувати три основні цифри: вартість «заліза», енергоспоживання і хешрейт. І якщо перші два параметра цілком звичайні, то останній специфічний для Майнер. Він визначає обчислювальну потужність і вимірюється в H / s (хешів в секунду). Щоб зрозуміти, що таке хешрейт, необхідно осилити ще невеликий шматочок теорії. Але це останній!
Уявіть собі, що весь текст журналу, який ви тримаєте в руках, пропустили через якусь математичну функцію, яка видала результат - 16-значний номер. Припустимо, ми виправили всього одну букву в журналі - і результуюче число виявиться іншим. Функція згортки, що перетворює масив даних довільної довжини (журнальний текст) в число заданої довжини, називається хеш-функцією. А число - це і є хеш.
Хешування широко використовується в криптографії, програмуванні, базах даних. Деякі хеш-функції побудовані таким чином, щоб з одного і того ж масиву даних виходили різні хеш-кодування (хоча значення функції набагато менш різноманітні, ніж практично випадкові вхідні). На цій неоднозначності будується алгоритм управління складністю видобутку криптовалюта.
Коли один учасник мережі біткойн посилає якусь кількість монет іншому, про цю транзакції дізнаються всі комп'ютери мережі. Інформація про декілька транзакціях упаковується в блок, а блок записується в блокчейн ( «ланцюжок блоків») - публічну бухгалтерську книгу, в якій відображені всі операції з біткойнов за весь час існування криптовалюта. Фокус в тому, що блок одночасно формують всі комп'ютери мережі, і кожен обчислює для блоку свій унікальний хеш. Щоб блок був прийнятий мережею і записаний в блокчейн, його хеш повинен виявитися меншою від визначеного числа, заданого мережею. Це число називається цільовим хешем, і з його допомогою система регулює складність видобутку криптовалюта. Комп'ютер, який першим успішно сформував блок, отримує винагороду - заповітні біткойни. Алгоритм підбирає цільової хеш так, щоб при будь-якої потужності мережі нагорода видавалася приблизно раз в 10 хвилин.
Отже, ось чим буде займатися ваш комп'ютер: формувати блоки один за одним до тих пір, поки хеш не задовольнить заданим мережею умові, в надії, що саме він (ваш комп'ютер) виявиться першим. А хешрейт - це кількість спроб, вчинених за секунду.
Що пропало, то пропало
Блокчейн не містить ніякої персональної інформації про власників біткойнов. Власність на криптовалюта не підтверджується ніякими документами. Доступ до транзакцій дає тільки закритий ключ, який зберігається на вашому комп'ютері, на флешці або в спеціальному апаратному біткойн-гаманці. Якщо ключ був на жорсткому диску, який зламався, - ваші біткойни пропали. Якщо ключ був на флешці, яка загубилася, - ваші біткойни пропали. З 16,8 млн здобутих на сьогоднішній день біткойнов 4 млн вже втрачено.
Обережно, буде жарко
У січні 2009-го ентузіасти Майні перші біткойни на звичайних ноутбуках. Деякі з них згодом стали доларовими мільйонерами. Згодом старателів ставало все більше, кількість необхідних для заробітку розрахунків зростала, і центральні процесори комп'ютерів перестали справлятися з цим завданням. Програмісти виявили, що для швидкісного перебору хешів застосовні алгоритми паралельних обчислень, з якими добре справляються багатоядерні відеокарти. Системи з декількох відеокарт стали настільки популярні серед Майнер, що виробники навіть стали випускати карти без відеовиходів.
Яку відеокарту вибрати для Майнінг? Зовсім не найпотужнішу. Пам'ятайте, що мова йде про фінанси, тому ключовим параметром є окупність. До того ж багато геймерские примочки для Майнінг просто не потрібні. На сайтах, присвячених криптовалюта, регулярно виходять огляди з розрахунком ефективності відеокарт. Наприклад, на момент написання статті була популярна ATI Radeon RX 480 - не найдорожча модель в лінійці.
Щоб розрахувати потенційний дохід від обладнання, скористайтеся калькулятором на сайті whattomine.com. Наприклад, одна відеокарта, працюючи цілодобово, зможе принести приблизно 3,5 долара в день при вартості електроенергії 5,5 рублів за 1 кВт · год. Дві відеокарти дадуть вже 6,5 долара, чотири - 13 (за курсом на момент написання статті). Сучасні материнські плати здатні вмістити до восьми відеокарт - їх теж розробляють з урахуванням запитів Майнер. Це потрібно мати на увазі, збираючи свій комп'ютер.
Ще один найважливіший компонент системи - блок живлення. Стандартні блоки часом не в змозі «прогодувати» навіть одну геймерську відеокарту. Найнадійніший варіант - використовувати серверні БП, які спеціально сконструйовані для цілодобової роботи.
Програми для Майнінг (вони, до речі, безкоштовні) розганяють обладнання до межі, тому необхідно постійно контролювати температуру чіпів відеокарт, інакше вони згорять. Існують спеціальні програми для захисту від перегріву, які обмежують робочу частоту чіпів в разі небезпеки. Комп'ютер для Майнінг повинен стояти в провітрюваному, а краще в кондиційованих приміщенні. В іншому випадку він швидко нагріє повітря в кімнаті, і навіть найпотужніша система охолодження виявиться неспроможна. Майнінг - спекотне справу. Недарма сибірські стартаперів Євген Власов і Олексій Чистов придумали ... обігрівач приміщення, який попутно видобуває криптовалюта.
Бачення в хмарах
Замість того щоб тримати в будинку гуде вентиляторами і пашить жаром ящик, обчислювальні потужності для Майнінг можна просто орендувати. Промислова ферма візьме на себе всі турботи про закупівлю та оновлення обладнання, а вам залишиться лише спостерігати за цифрами в віртуальному гаманці. Наприклад, на фермі HashFlare ви можете забронювати потужність в 2273 GH / s на рік за 500 доларів. На момент написання статті ферма обіцяє відповідний річний дохід 1200 доларів. А вчора обіцяла 1500 ...
Проти системи крокуємо строєм
Сюрприз: скільки б відеокарт ви не купили, ви не зможете Майні біткойни. У 2013 році компанія Cloud Hashing почала будувати майнінговие ферми промислового масштабу, використовуючи замість графічних чіпів (GPU) більш ефективні (і розроблені саме для цього) інтегральні схеми спеціального призначення (ASIC - application-specific integrated circuit). Понад 4% потужності всієї мережі біткойн виявилося зосереджено в одних руках, а складність видобутку багаторазово зросла, закривши дорогу в Майнінг простим користувачам (як ми дізнаємося нижче, не назавжди).
Ринок відповів появою нових криптовалюта з алгоритмами, що роблять використання ASIC неефективним. До них відноситься широко відома Ethereum ( «ефір»), «омолодження» репліка біткойнов Lightcoin, яка набирає обертів Zcash і багато інших. Спрощено, зараз у кожного приватного «старателя» є вибір: будувати систему з відеокартами і працювати з новими криптовалюта або придбати побутової ASIC-майнер і добувати біткойни.
Побутові Майнер постійно поліпшуються і дешевшають: наприклад, сучасний Antminer S9 розвиває жахливі 14 TH / s (терахешей в секунду!) І коштує 100-150 тисяч рублів (можна порівняти з пулами відеокарт). З іншого боку, як підказує калькулятор whattomine.com, на момент написання статті вісім відеокарт RX 480 здатні щодня заробляти для власника на шість доларів більше. До слова, ще вчора першість залишалося за Antminer і біткойнов - курси криптовалюта по відношенню до долара змінюються щодня, і від їх коливань залежить заробіток. Так що вибір GPU або ASIC - це питання особистих переваг.
Майнер може працювати соло або приєднатися до пулу користувачів. Цей вибір простий. Згадайте теорію: нагороду отримує один з тисяч (або сотень тисяч, в залежності від валюти) комп'ютерів, підключених до мережі. Виграти в цю лотерею малоймовірно, який би потужний комп'ютер ви не купили. Тому користувачі об'єднуються в пули. Якщо один з комп'ютерів пулу отримує нагороду, вона ділиться між усіма учасниками пропорційно їх хешрейту. Саме участь у пулах дозволяє отримувати більш-менш прогнозований дохід від Майнінг. В іншому випадку свого заповітного біткойнов можна не дочекатися і за кілька років.
Як стати мільйонером?
Майнінг - це складне хобі. Термін окупності техніки (недешевої), щоденний заробіток, цінність раніше здобутих грошей - всі ці параметри щодня змінюються слідом за коливаннями курсу криптовалюта. На цьому ринку дуже багато недосвідчених трейдерів, які легко піддаються паніці, тому курси скачуть з шаленою амплітудою і темпом. Передбачити прибутковість в таких умовах практично неможливо.
Одна з перспективних стратегій - відстежувати появу нових криптовалюта і Майн їх, поки складність невисока. Вирости можуть ті валюти, які обіцяють усунути недоліки наявних. Наприклад, Zcash і Monero стали успішними, тому що запропонували набагато більшу ступінь анонімності, ніж у біткойнов. А Centurion пообіцяла прискорити транзакції, які в мережі біткойн можуть займати від декількох хвилин до півгодини.
Вибираючи Майнінг як інвестиції, варто пам'ятати головне правило трейдера: ніколи не класти всі яйця в одну корзину.
Стаття «Гроші з повітря» опублікована в журналі «Популярна механіка» ( №3, Лютий 2018 ).
Купив комп'ютер, що далі?Мегагерци або кіловати?
Що, серйозно, можна робити гроші з повітря?
І на них можна буде купити щось справжнє, а не насіння для віртуальної ферми?
І в якийсь такій країні світу валюта біткойн ?
Купив комп'ютер, що далі?
Мегагерци або кіловати?
Яку відеокарту вибрати для Майнінг?
Як стати мільйонером?