Марк Цукерберг: великий і жахливий

Американець Марк Цукерберг - одна з найбільш відомих персон в світі. Він заснував мережу Facebook, яка всього за вісім років свого існування стала другою за вартістю після Google інтернет-компанією в США з капіталом в 90 мільярдів доларів. Два роки тому журнал Time назвав Цукерберга "Персоною року", а після невдалого IPO акціонери Facebook подали на нього в суд, звинувативши мільярдера в тому, що він приховував від вкладників прогнози про слабке зростання прибутків компанії. Про Цукерберга був знятий фільм "Соціальна мережа", який отримав кілька номінацій на "Оскар" в 2010 році, але його самого продовжують звинувачувати в крадіжці інтелектуальної власності Гарвардського університету. Хто ж такий цей "великий і жахливий Гудвін", який створив кращу соціальну мережу в світі і викликає стільки критики на свою адресу і суперечок?

Інтернетівський кіндер-сюрприз

У Facebook дійсно немає рівних по глобальному охопленню населення планети. На останній день березня 2012 року в неї був зареєстрований 901 мільйон користувачів. Кнопку like ( "мені подобається") щодня натискають два мільярди людей. Більше половини передплатників - 526 мільйонів чоловік - заходять в мережу

щодня.

Facebook народилася в 2004 році в спальні кампусу Гарвардського університету, студентом якого був Цукерберг. Ця подія і знайшло відображення у фільмі "Соціальна мережа", а також в книзі Бена Мезрича "Випадкові мільярдери". Видана за рік до цього, вона послужила основою для сценарію фільму. Втім, сам Цукерберг ні книгою, ні фільмом був незадоволений. Він каже, що Мезріч багато нафантазував, що діалоги героїв невдалі, а деякі персонажі взагалі вигадані.

Що стосується фільму, то особливе невдоволення Цукерберга викликало те, що у фільмі він був показаний не дуже комунікабельним малим, нездатним вибудовувати відносини з дівчатами. В інтерв'ю журналу The New Yorker Марк заявив, що це брехня, адже під час навчання в Гарварді він довгий час зустрічався з американкою китайського походження Прісцили Чен, яка вчилася там же, але тільки на медичному факультеті.

Фільм "Соціальна мережа" критики визнали нудним, сірим і бездарним.

Життя ж самого Цукерберга була насиченою та яскравою. Його інтерес до комп'ютерів проявився, коли він був ще зовсім дитиною, а у віці 12 років Марк створив програму, яку назвав Zucknet. Цю програму почав використовувати його батько-стоматолог в своєму робочому кабінеті: вона дозволяла секретарці повідомляти про прихід того чи іншого пацієнта простим натисканням кнопки на комп'ютері. Ту ж messaging system - систему відправки послань - сім'я використовувала для спілкування всередині будинку.

Під час навчання в старших класах школи Цукерберг створив версію музичної інтернет-програми, яку назвав Synapse. Нею зацікавилися такі гіганти бізнесу, як компанії Microsoft і AOL, які запропонували Марку після закінчення школи штатні посади з високим окладом, але він відмовився.

Facebook Цукерберг створив разом зі своїми трьома однокурсниками - Дастіном Московітцем, Крісом Хьюзом і Едуардо Саверіном. Мережа діяла на території Гарвардської "общаги" кілька місяців - до червня 2004 року. А потім Цукерберг кинув коледж, повністю присвятив себе розвитку свого дітища і перевів його штаб-квартиру в Пало-Альто, що в штаті Каліфорнія. До кінця 2004 року у його мережі було вже близько мільйона користувачів.

Вже через рік Facebook отримує визнання і серйозну підтримку від акул венчурного бізнесу: компанія Accel Partners вкладає в мережу 12,7 мільйона доларів, хоча в той час Facebook була доступна лише так званої "Ліги плюща" - об'єднання восьми найстаріших навчальних закладів на північному сході США.

Незабаром після цього Цукерберг відкриває свою мережу і для інших вузів, число користувачів збільшується до 5,5 мільйона. До нього звертаються Yahoo і MTV з пропозицією продати компанію, але той на угоду не йде, а продовжує удосконалювати свою мережу, розширюючи набір всіляких привабливих "фішок".

Тим часом сходження комп'ютерного генія тривало. У 2010 році разом з Time Цукерберга зазначив і журнал Vanity Fair, який помістив його фотографію на перше місце в списку "Нової еліти", а також Forbes, який віддав йому 35-е місце в списку світових багатіїв з капіталом 6,9 мільярда доларів. Зараз стан Цукерберга майже в два рази більше, хоча сказати, скільки саме у нього грошей, не може ніхто.

У джинсах на Уолл-стріт

Цей тиждень в середині травня була для Марка Цукерберга, мабуть, найбагатшою на події за всю його життя. 14 травня 2012 року його відзначив свій 28-й день народження, 18-го Facebook розмістила свої акції на біржі, а 19-го її засновник одружився.

Проведення IPO (InitialPublicOffering) - первинне розміщення цінних паперів - Facebook довірила найбільшої в світі фінансової корпорації Morgan Stanley. Та оцінила вартість однієї акції компанії в 38 доларів. При такій ціні вартість всієї компанії збільшилася б до 104 мільярдів доларів, що робило IPO "подією року" - третім за величиною первинним розміщенням акцій за всю історію американського фондового ринку.

У день IPO ажіотаж на біржі Нью-Йорка був неймовірний. На самому початку торгів ціна за акцію піднялася до 42 доларів, але незабаром опустилася до 38. Всього за одну годину Марк Цукерберг піднявся в списку світових багатіїв з 29-го на 24-е місце, а потім повернувся туди, де був.

Після вихідних падіння продовжилося. Ціна за акцію найбільшої соціальної мережі падає до 31, а ще через кілька днів до 27 доларів. Всього за три тижні, що минули після IPO, Цукерберг втрачає від чотирьох до п'яти мільярдів доларів, його стан зменшується з 15,5 мільярда доларів до 11.

Одночасно з засновником мережі мільйони і мільярди втрачають і найбільші акціонери не тільки в США, але і за кордоном, в тому числі і в Росії. Через обвал акцій Facebook, повідомило агентство Bloomberg, стан російського підприємця Алішера Усманова скоротилося на 304,2 мільйона доларів. (Усманов через підконтрольні йому компанії Mail.ru і DST володіє 7,5 відсотка акцій Facebook. - Прим. Ред.)

У США найбільшим акціонером Facebook є Goldman Sachs, і ця компанія втратила на IPO мільярди доларів. Однак якщо акули бізнесу в Америці і що приєдналися до них закордонні олігархи спокійно відреагували на провал Цукерберга на біржі, то численні дрібні акціонери компанії подали на неї в суд. Вони звинуватили керівництво Facebook, а також банк Morgan Stanley в тому, що ті в період до розміщення цінних паперів приховали інформацію про несприятливі прогнози щодо зростання прибутків компанії на найближчі місяці.

Акціонери розраховують на солідну виручку. "Якщо з'ясується, що топ-менеджери Facebook обманювали нас по-крупному, але в цьому божевільному світі ми можемо отримати мільйони доларів", - говорить Зеус Керравала, аналітик ZK Research.

Пресу та Інтернет одночасно заполонили тисячі пояснень того, чому IPO виявилося провальним. Головне з них полягає в тому, що акції компанії були переоцінені, що Facebook створила якийсь мильний міхур, при якому було порушено співвідношення між тим, скільки заробляє компанія, і тим, скільки

вона повинна коштувати. Говорилося про те, що 85 відсотків прибутку компанії становить реклама, але сама соціальна мережа є "чорним ящиком" для рекламодавців, оскільки Facebook, на відміну від інших компаній, які не продає інформацію про користувачів рекламодавцям, а розміщує їх рекламу всередині сайту сама.

У провину Цукербергу ставилося й те, що на зустрічі з інвесторами з Уолл-стріт, що носять при будь-якій погоді краватки, він приходив в джинсах і футболці. Як повідомляє експерт з компанії Computerworld Шерон Годін, яка була присутня на цих зустрічах, "у солідних людей виникало сумнів у тому, чи може цей самовпевнений юнак керувати великою публічною компанією".

"Для Марка Цукерберга настає нова, неприємна життя, - пише кореспондент Рейтер Фелікс Салмон. - Може бути, він це передбачав? І тому вирішив одружитися, щоб компенсувати недолік удачі в бізнесі в своєму сімейному будинку?"

До речі, дружиною Цукерберга стала та сама китаянка Присцила Чен, з якої він навчався в Гарварді.

Час розставляти мережі

Марк Цукерберг дратує дуже багатьох в Америці, хоча в цій країні як ні в якій іншій в пошані креативні хлопці. Причина в тому, що він не сприймає загальноприйняті правила гри. Ще за кілька днів до IPO впливова The Wall Street Journal опублікувала статтю під заголовком "Цукерберг повинен піти у відставку". Засновника найбільшої соціальної мережі, зокрема, звинувачують у тому, що той не намагається залучити найбільших рекламодавців і на цьому компанія втрачає сотні мільйонів доларів. Як приклад наводиться недавнє рішення автомобільного гіганта General Motors відмовитися від розміщення реклами на сайті Facebook в силу його непривабливого для реклами автомобілів контенту.

Але чи таким вже невдалим виявився перший "вихід на публіку"?

Насправді це був провал перш за все для біржових гравців, які витратили мільйони доларів на покупку акцій Facebook, а потім зі сльозами на очах спостерігали, як ці гроші залишають Україну. А керівництво компанії своєї мети домоглося - шляхом IPO воно привернуло мільярди доларів інвестицій, що і є головна мета будь-якого первинного розміщення цінних паперів. І тому, хоч би якою була ціна на акції, компанія продовжить розвиватися. І якщо її і чекає якийсь крах, то пов'язаний він буде не інакше як з передрікає в цьому році кінцем світу.

У 1990-х роках автор цих рядків, який працював в США, спостерігав, як американські експерти не просто критикували, а в відкриту сміялися над засновником компанії Amazon Джефф Безос. Заповзятливий хлопець позичив у батька пару сотень тисяч доларів і відкрив на території свого гаража пункт з продажу книг через Інтернет.

Уже через кілька місяців компанія, штат якої спочатку складався з кількох людей, стала отримувати мільйонні прибутки. Через пару років сам Безос став мультимільйонером. А ще через деякий час акції його компанії різко впали, Amazon стала збитковою. "Ми тебе попереджали, не можна робити гроші з повітря, - говорили Безос. - Іди на землю і почни реальний бізнес".

Виявилося, Безос міцно стояв на землі, а не витав у хмарах. Компанія продовжувала шукати шляхи продажу товарів через Інтернет, налагодила контакти з рекламодавцями і врешті-решт перемогла. Та так, що тепер уже мало хто в Америці представляє, як можна жити, якщо тобі не доставляють поштою куплений через Інтернет новий ноутбук або пральну машину. У Росії цей досвід прийшов десять років потому і зараз також став невід'ємним елементом нашого життя.

Але якщо Amazon - компанія в основному американська, то в Facebook "сидить" весь світ. І багато ентузіастів в самих різних країнах в тій чи іншій мірі намагаються створити щось схоже на дітище Марка Цукерберга.

У Москві оголошено, що російський уряд має намір запустити власну соціальну мережу на базі існуючого порталу з екзотичною назвою россиябездураков.рф. Передбачається, що нова мережа дозволить громадянам створювати численні групи за інтересами, обговорювати нагальні соціальні проблеми і обмінюватися досвідом їх вирішення. Однак експерти зустріли цю ініціативу зі скепсисом. Керівник прес-служби мережі "ВКонтакте" Владислав Циплухін заявив, що уряду варто було б спілкуватися з людьми там, де їм зручніше, а саме в уже існуючих мережах.

Творець проектів з відкритого державі OpenGovData Іван Бегтін також вважає, що краще, ніж Facebook або "Вконтакте", в російському уряді все одно не придумають.

Втім, все залежить від якості проекту. Компанія Microsoft повідомила про покупку за мільярд доларів соціальної мережі Yammer, яку називають "діловим Facebook". Як і в будь-який інший мережі, Yammer надає можливість своїм передплатникам обмінюватися коментарями, публікувати фотографії і відео, але це мережа не для всіх. У ній зможуть зареєструватися тільки працівники підключених до Yammer компаній, кожна з яких зможе на базі Yammer розгорнути власну внутрікорпоративну мережу "тільки для своїх".

Тут ідея Марка Цукерберга отримує зворотний хід: від всієї планети - до кампусу університету, потім в стоматологічну клініку, потім в сімейний будинок. Ви хочете спілкуватися зі своїми близькими виключно по комп'ютеру? Так щоб notebook був під рукою, а face не бачити? Хоч на іншому кінці планети, хоч в сусідній кімнаті? Так ми вже недалеко від цього.

15 000-dək krediti 15 dəqiqəyə əldə et!

Хто ж такий цей "великий і жахливий Гудвін", який створив кращу соціальну мережу в світі і викликає стільки критики на свою адресу і суперечок?
Може бути, він це передбачав?
І тому вирішив одружитися, щоб компенсувати недолік удачі в бізнесі в своєму сімейному будинку?
Але чи таким вже невдалим виявився перший "вихід на публіку"?
Ви хочете спілкуватися зі своїми близькими виключно по комп'ютеру?
Так щоб notebook був під рукою, а face не бачити?
Хоч на іншому кінці планети, хоч в сусідній кімнаті?

Дополнительная информация

rss
Карта