Завдяки глибокому проникненню в наше життя гаджетів, які вміють знімати відео, фахівцем з установки системи відеоспостереження може стати будь-який школяр, який відрізняє Wi-Fi від USB. Справді, кожен Android'ний мобільник з відеокамерою цілком може грати роль камери спостереження з вбудованим сервером. Ось тільки надійність у подібного рішення ніяка. На відміну від спеціалізованих пристроїв, які, до того ж, призначені для роботи в несприятливій обстановці: дощ, пил, вітер, мороз. У таких випадках виходом з ситуації може бути тільки камера, яка не звертає уваги на погоду.
Конструкція, технічні характеристики
У комплекті з камерою є розбірні кронштейн-кріплення, насадка для регулювання фокусу, муфта для підведення кабель-каналу і захисний козирок з гвинтами. Кріплення складається з круглої площадки з трьома отворами під кріпильні гвинти і стрижня, який угвинчується в центр майданчика. Даний стрижень забезпечений кульовим кріпленням, що дозволяє повернути камеру на будь-який кут і закріпити її в такому положенні.
Камера, в свою чергу, має два різьбових отвори для кріплення до стрижня (різьблення тут стандартна 1/4 ", вона використовується в усіх фото / відеоштативи). Одне з різьбових отворів розташоване в центрі корпусу, друге - трохи ближче до задньої частини камери. Корпус апарату і кронштейн виготовлені з металевого сплаву з сріблястим напиленням, яке відбиває сонячні промені і виключає сильне нагрівання.
Кришка об'єктива прівінчівается безпосередньо до корпусу, що має потрібну різьбу. Гумова прокладка по периметру кришки герметизирует камеру. Об'єктив розташований на друкованій платі, винесеною з корпусу трохи вперед. По периметру плати розташовані двадцять інфрачервоних світлодіодів, про їхню ефективність ми розповімо нижче. Об'єктив камери легко повертається пальцями, але для більш точного налаштування фокусування краще використовувати прикладену насадку з отвором.
Задня кришка камери також забезпечена гумовою ущільнюючої прокладкою. До корпусу дана кришка пригвинчується трьома гвинтами. У кришці знаходиться отвір, в який вставляється одна з двох герметичних затискних муфт. У стандартну муфту входить короткий кабель, який має LAN-роз'єм. Додаткова муфта передбачає підведення кручений пари всередині гофрованого кабель-каналу діаметром 1/2 ". У такому випадку для вилки кабелю в камері передбачений внутрішній роз'єм LAN.
Захисний козирок прівінчівается крізь щілинне отвір до верхньої частини корпусу камери двома гвинтами, де для них є посадочні гайки; завдяки наявності довгої щілини цей козирок може бути зрушений щодо камери вперед або назад на кілька сантиметрів.
Основні технічні характеристики камери наведені в таблиці:
Характеристики
датчик зображення
CMOS з прогресивним скануванням
об'єктив
- фікс. Фокусна. расст .: f = 4,2 мм / F1.8
- фіксована діафрагма
- кут огляду по горизонталі = 64,1 °
Мін. освітленість
Колір: 0,1 люкс при F1.8; Ч / Б: 0 люкс з ІК-підсвічуванням
Витримка
від 1/5 до 1/10 000
Відео
відеостандарт
H.264 [email protected] і / або MJPEG, два паралельні потоки
Дозвіл, частота кадрів
- H.264, MJPEG. Бітрейт від 6mbps до 28кбіт / с, змінний / постійний
- 15 кадр / с при 2048 × 1536
- 30 кадр / с при 1920 × 1080/1280 × 720/640 × 480
інтерфейси
Мережа
1, Ethernet (10/100 Base-T), RJ-45 connector
харчування
PoE Class 2 (IEEE802.3af) / 6.29 W (IR on)
Вивантаження даних
SMTP / FTP / HTTP
інше
3 зони детекції руху, 4 маски приватності
Інші характеристики
Клас захищеності, робоча температура
IP66 (повна пилонепроникність + захист від сильних водяних струменів); 50 ° C ~ 40 ° C
Мережа, протоколи
TCP, UDP, HTTP, HTTPS, DHCP, PPPoE, RTP, RTSP, IPv6, DNS,
DDNS, NTP, ICMP, ARP, IGMP, SMTP, FTP, UPnP, SNMP, Bonjour
програмна обробка
- спрацьовування сигналу тривоги: по детектору руху (три довільних зони), активація вручну, включення за розкладом, перезавантаження системи, повідомлення про записи, виявлення несанкціонованого впливу на камеру
- 3 зони детекції руху, 4 маски приватності (приховування осіб)
Габарити (діаметр × довжина), маса
∅77 × 197 мм, 584 г
експлуатація
Харчування до камери, як видно з таблиці специфікацій, надходить по LAN. Для його забезпечення знадобиться маршрутизатор, який має порти з харчуванням (PoE, Power on Ethernet). Ми ж обмежилися простеньким інжектором, який всього лише «додає» потрібні вольти.
Через 30 секунд після подачі живлення камера готова до роботи. В першу чергу рекомендується знайти цю камеру в локальній мережі, для чого можна скористатися фірмовою програмою IP Utility. Плюс даної програми в тому, що вона, крім IP-адреси камери, відображає ще й серійний номер моделі, а це може бути ох як корисно, якщо ви розвертаєте комплекс спостереження в десяток або кілька десятків камер. Після того як підключення до мережі камери знайдені і опинилися в списку, користувач може швидко перейти до налаштувань кожної з них. Для цього потрібно клацнути мишкою по рядку з IP-адресою пристрою, і в запустив браузері з'явиться стартова сторінка потрібної камери.
Повноцінна робота з камерою можлива тільки в браузері Internet Explorer; для роботи у всіх інших браузерах доведеться встановити сторонній софт (VLC). Ми не стали мудрувати, а набрали потрібний IP-адреса в браузері Internet Explorer. Після швидкої аутентифікації (за замовчуванням пара логін / пароль є нехитрі admin / 123456) було запропоновано встановити невелике доповнення, яке зберігається на борту камери. Без цієї надбудови неможливо побачити картинку з камери, а тому - погоджуємося.
Після установки користувач побачить головну сторінку, де левову частку площі займає вікно перегляду відео. На верхній панелі сторінки є кнопки запуску налаштувань, перемикання відеопотоку, розгортання відео на весь екран і масштабування. Тут же знаходиться кнопка, натиснувши яку приводить до створення миттєвого знімка (цей знімок копіюється в папку UsersІмя_ПользователяPictures).
Налаштування камери складаються з безлічі пунктів, кожен з яких знаходиться в певній категорії: Мережа, Установки IP, Відео, Події і т. Д. Мабуть, немає таких параметрів, які не можна було б тут змінити.
Розглядати, вивчати настройки - справа невдячна, загрожує розтягнутися на добру сотню сторінок. Краще ознайомитися з PDF-керівництвом, яке вільно скачується з сторіночки продукту. До речі, воно написано в стилі оглядової статті і чудово переведено на російську мову.
Ми ж замість сухого студіювання нескінченних IP, SNMP і RTP розглянемо один або кілька, як нам здається, найбільш важливих питань. Перший з них, звичайно ж, стосується параметрів відеопотоку.
Камера в стані транслювати одночасно два різних відеопотоку з різними способами стиснення: H.264 і / або MJPEG. Розмір і частота кадрів вибирається у відповідній вкладці, тут же регулюється режим бітрейта (постійний, змінний) і якість стиснення.
Не забудемо і про детекторі руху - це не менш важливе питання. Ця установка проводиться в окремій однойменній вкладці загального параметра Відео. Усього доступно три прямокутних зони, в яких буде відслідковуватися зміна картинки. Ці зони можуть мати будь-який розмір, перекривати один одного, мати незалежними налаштуваннями чутливості, інтервалу і порога спрацьовування. За замовчуванням чутливість становить 70, проте, за нашими спостереженнями, такої величини недостатньо для впевненого спрацьовування детектора руху. Тому чутливість у всіх трьох зонах була піднята до 90.
Такий параметр, як День / Ніч, відповідає за автоматичне або ручне перемикання камери з денного режиму в нічний. За замовчуванням повзунок, що показує поріг спрацьовування автоматики, встановлено на середину поля - 50. Даний поріг занадто великий, тому довелося змінити його значення до 95. Справа в тому, що камера непогано «бачить» в сутінках, при цьому деталізація якщо і падає, то незначно. А перехід в нічний режим має на увазі включення інфрачервоного підсвічування і чорно-білу зернисту картинку, що негайно позначається на якості.
Нарешті, великий інтерес викликає такий параметр, як Екранне меню / Приватні зони. Камера вміє виводити поверх відео до чотирьох текстових екранних меню: статичну напис, динамічно змінюється ім'я камери (якщо в комплексі багато камер), а також дату і час з точністю до секунд. На жаль, розмір тексту не налаштовується, в кінцевому відео розгледіти його можна тільки при збільшенні кадру до розмірів повного екрану.
Крім цих досить шаблонних функцій, камера володіє ще однією, досить рідкісною. Називається вона «маска приватності», і дозволяє закрити декількома прямокутниками довільного розміру і кольору будь-які ділянки видеокадра. Це може знадобитися, наприклад, коли необхідно приховати від камери екран монітора, що потрапляє в кадр. Хіба мало яка інформація виявиться видимої на цьому моніторі, згодом виявиться в відеоархіву, а там - шукай свищі корпоративні таємниці. Ну і інші випадки бувають. Наприклад, ось так могли б виглядати знімки в даному огляді, якби автор заздалегідь не прибрав з козирка під'їзду накопичився там сміття:
Розглянутий варіант використання браузера хороший тим, що не вимагає установки додаткового ПЗ. Залишився, мабуть, останній в цьому ряду питання: як змусити камеру віщати в Інтернет? Адже іноді потрібно поглянути на те, що відбувається здалеку, не з локальної мережі. Дане питання легко вирішується, якщо камера має постійний IP-адреса, але що робити, якщо він присвоюється провайдером динамічно? Тут доводиться згадувати про такий сервіс, як DDNS. На жаль, нині, куди поткнешся, потрібні гроші, гроші і ... ще раз гроші. «Білий» IP пропонується сотнями, а може, і тисячами інтернет-ресурсів, ціни скрізь приблизно однакові. Втім, знайти безкоштовний ресурс - мало, потрібно, щоб камера підтримувала даний ресурс. А це - чергова складність, оскільки в списку DDNS серверів, підтримуваних камерою, не так вже й багато адрес. Нескладно здогадатися, що всі ці сервіси є платними.
Одна справа, якщо камера встановлюється в бізнес-центрі, магазині або якоїсь організації - тут подібні дрібні витрати навряд чи стануть перешкодою. Але зовсім інша справа - користувач-одинак з єдиною камерою, тим більше такої, яка всього лише тестує пристрій. Але, виявляється, і тут можна знайти вихід. Правда, пропонований тут вихід потребують наявності маршрутизатора Dlink, оскільки в ньому є підтримка фірмового DDNS-сервісу D-Link DDNS . Будь-який користувач такого маршрутизатора може зайти на даний сервіс і вхід до облікового запису. Тепер залишається перейти на сайт DynDNS (який, на щастя, підтримується розглянутої камерою) і додати щойно створений хост.
Нарешті, останній крок - змусити камеру транслювати відео в Інтернет без участі ПК. Дуже просто - всього лише прописати потрібні значення в настройках DDNS і не забути активувати даний параметр.
У деяких випадках також може знадобитися налаштувати маршрутизатор, щоб камеру можна було «побачити зовні». У маршрутизаторі Dlink це простіше і швидше за все зробити, використовуючи DMZ.
Нарешті, після недовгих налаштувань, з будь-якої точки світу можна отримати доступ до камери, всього лише набравши в браузері ім'я хоста.
Але все вищеописане стосується лише звичайного перегляду, але ж відеоспостереження - це не тільки і не стільки перегляд, але і запис. Чи може розглянутий апарат без участі ПК (до пори обмежимося цим умовою) оповіщати про події, що відбуваються? Дані настройки є в розділі Події, тут в першу чергу слід заповнити поля в пункті Сервер подій. Камера підтримує роботу з FTP, SMTP і двома HTTP-серверами.
Наступний крок - вибір способу реакції камери на ту чи іншу подію. Є три варіанти: послати оповіщення (використовується електронна пошта і HTTP CGI), завантажити знімок або відео (використовується електронна пошта, FTP і HTTP CGI) або надіслати URL-команду (HTTP CGI). Виберемо другий пункт, змусимо камеру по тривозі відсилати знімок на FTP-сервер, який ми заповнили раніше:
Тут же можна перевірити правильність введених параметрів, натиснувши кнопку Тест. При цьому камера повинна виконати настроюється дію, в нашому випадку - завантажити знімок на FTP-сервер. Якщо все налаштовано правильно, то камера це неодмінно зробить:
Слід додати, що в якості сервера може виступати і ПК, що знаходиться в локальній мережі. Налаштувати, наприклад, FTP-сервер можна або за допомогою спеціалізованих програм, або засобами, що в Windows.
Так, подібні досліди «на коліні», використання камери в якості простенького реєстратора, який вміє лише сповіщати по електронній пошті та відсилати знімки або короткі ролики - це все ніяк не в'яжеться з істинним призначенням розглянутого пристрою. Камера - це всього лише частина комплексу, нехай і найважливіша частина. Основою ж комплексу повинна бути розумна програма, здатна об'єднати безліч камер, що дозволяє гнучко управляти їх параметрами, вести єдиний архів, допускати швидкий і зручний пошук і перегляд. І така програма є: ACTi NVR3Workstation. Вона доступна на офіційному сайті ACTi і призначена, як нескладно здогадатися, для установки на ПК.
Дана програма має покроковий майстер налаштувань, де можна уточнити розташування майбутнього відеоархіву, а також ввести параметри SMTP і FTP.
Все це, як і багато іншого, можна буде згодом змінити в настройках. Дані настройки логічно розбиті на групи, що ховаються під вкладками.
Деякі з параметрів, наявні в web-конфігураторі камери, в даній програмі відсутні. По всій видимості, виною всьому загальне призначення програми, здатної об'єднати в один комплекс безліч камер різних моделей. У той час як web-конфігуратор містить всі інструменти, наявні в прошивці конкретної моделі камери.
Втім, не так вже й важко безпосередньо підключитися до камери, щоб змінити якісь відсутні в програмі NVR3Workstation настройки. Наприклад, вибрати змінний або постійний бітрейт, якість стиснення, перевернути або дзеркально відобразити відео, включити / відключити цифрове придушення шуму і т. Д. Нічого цього в програмі немає за описаною вище причини, з доступних опцій тут можна знайти лише найосновніші.
Головне вікно програми розбито на кілька модулів, кількість і розташування яких налаштовується за бажанням. Вікно перегляду живого відео може відображати картинку з ста камер одночасно, тут же можна активувати режим «патруль», коли на екран по черзі виводиться картинка з різних камер. Зображення легко масштабується простим поворотом коліщатка мишки, при цьому в правому нижньому кутку з'являється мініатюра, де червоною рамкою окреслено видимий в даний момент регіон. Збільшити конкретну ділянку зображення можна, просто обвівши його мишкою.
У лівій частині вікна розташований список останніх подій, що накопичується з моменту запуску програми. Цей список складається з покажчика типу події, дати і імені камери, на якій зафіксовано даний event. Тут же відображається рівень зафіксованого камерою руху (від 1 до 3). Перейти до швидкого перегляду останніх подій можна подвійним клацанням мишки на вибраній рядку. У вікні перегляду, яке називається Instant Playback (миттєве відтворення), користувач може швидко «відмотати» відеозапис назад або вперед, це робиться шляхом перетягування сірого ділянки таймлініі щодо центрального покажчика. При перетягуванні програма відображає вбрання даний час з точністю до секунди.
Крім архівних записів з однієї камери, тут можна переглядати і «живе» відео, при цьому картинка дублюється з основного екрану. Вікно Instant Playback існує незалежно від основного програмного вікна, тому може бути переміщено на інший монітор. На жаль, ні розмір вікна Instant Playback, ні його співвідношення сторін не регулюються.
Наявні в правій частині головного вікна вкладки перемикають програму з режиму спостереження в режим перегляду архіву. Швидкий пошук події проводиться як за допомогою наявного календаря, так і за допомогою ручного введення потрібної дати та часу. Тут же є можливість змінити масштаб таймлініі, за це відповідає, що випадає з пунктами, що дозволяють вибрати варіанти масштабування від одного дня до 10 хвилин.
Якщо користувачеві потрібно експортувати частину відеоархіву, зробити це простіше простого: досить виділити потрібний відрізок і вибрати команду Export Video. При експорті відео перекодируется в MJPG, що серйозно збільшує обсяг файлу. При цьому є можливість змінити контейнер, на вибір пропонується тільки AVI.
Можливо, скептик засумнівається: чому и як Згідно Відтворити Вийшла відео? Відповідаємо: на будь-якому сучасному ПК або на «залізному» медіаплеєра, який підтримує відтворення відео з нестандартним (великим) розміром кадру. Правда, таке відео буде «важити» занадто переконливо, поштою таке не відправиш.
якість
Розглянутий програмно-апаратний комплекс веде запис у файли, що мають розширення * .RAW. Не слід проводити паралель з «сирими» відео- або фотоматеріалами, спираючись на це розширення. В даному випадку RAW - це всього лише контейнер, в який упакований відеопотік. Сам же відеопотік має наступні характеристики:
Кодек AVC H.264 [email protected] Дозвіл, частота, бітрейт
- 2048 × 1536, 15 кадр / с, змінний / постійний до 6 Мбіт / с
- 1920 × 1080, 1-30 кадр / с, змінний / постійний до 6 Мбіт / с
- 1280 × 720, 1-30 кадр / с, змінний / постійний до 6 Мбіт / с
- 640 × 480, 1-30 кадр / с, змінний / постійний до 6 Мбіт / с
Крім кодека AVC, камера може також транслювати і записувати відео в MJPEG-форматі, але в такому випадку слід запастися воістину гумовими жорсткими дисками. Набагато вигідніше використовувати AVC: гігабайтний RAW-відеофайл з розміром кадру 2048 × 1536 має 30-хвилинну тривалість. Гігабайтний - це тому, що під час запису архіву матеріал розбивається на шматки обсягом в 1 048 612 кілобайт.
Таким чином, протягом доби одна камера створить архів загальним обсягом приблизно в 48 гігабайт. Багато це чи мало? З одного боку, багато. І навіть занадто. Але з іншого - якщо порівняти якість одержуваного камерою відео з якістю, яке надають будь-які сучасні відеокамери, а потім ще і зіставити обсяги файлів ... У будь-якому випадку виграш залишиться за розглянутій камерою спостереження, оскільки її максимальний бітрейт становить всього лише 6 Мбіт / с, в відміну від відеокамер з їх 24 Мбіт / с і вище. Якщо ж в настройках нашої камери встановити змінний бітрейт, то при наявності в кадрі статичного відео (а відеоспостереження передбачає в основному статичні сцени) середній бітрейт може знизитися і до 4 Мбіт / с.
Ми не збираємося обмежуватися єдиним скороминущим згадкою якості відео. Його потрібно розібрати, вивчити. В першу чергу увагу слід звернути на таку складову якості, як деталізація - це основний, найважливіший параметр в усіх комплексах відеоспостереження. Якщо з трьох метрів обличчя людини не можна розпізнати, то і користі від такого комплексу - кіт наплакав. На щастя, цей приклад ніяк не відноситься до даної камері. Адже роздільна здатність апарату цілком порівнянна з дозволом всіх сучасних камкордеров Full HD. Нижче наведено стопкадр з відеоархіву (розмір кадру становить 2048 × 1536) або менших.
Схоже, з такою роздільною здатністю сектор спостереження буде в безпеці. Подивимося, чи допомагає це висока роздільна здатність «в життя»:
Допомагає, однако! Номер автомобіля, припаркованого в 20 метрах від камери, можна розрізнити досить чітко. На відміну від номера, що належить машині віддалік. Тут вже потрібно докласти фантазію, щоб розпізнати символи на держномері. Що стосується геометричних спотворень - вони абсолютно не заважають, адже фільми знімати цією камерою ми не збираємося.
На закінчення хочеться розповісти про роботу інфрачервоного підсвічування, якою оснащена камера. Її ефективна дальність - це перше, що цікавить. Щоб з'ясувати це питання, ми глибокої темної ночі (спасибі рідному ЖЕКу за багаторічне і абсолютна відсутність освітлення у дворі!) Провели наступний експеримент:
По всьому видно, що розташовані навколо об'єктива 20 інфрачервоних світлодіодів «б'ють» приблизно на 20 метрів (по метру на кожен світлодіод, жарт). Також було з'ясовано, що камеру не слід встановлювати при наявності в кадрі об'єктів на близькій відстані (в даному випадку підвіконня і кущі бузку) - ці об'єкти надто засвічуються світлодіодами, що заважає розглянути що відбувається на віддалі.
До речі, під час експлуатації апарату з'ясувалося, що налаштовувати автоматичне перемикання камери з денного режиму на нічний потрібно з обережністю. Справа в тому, що при нестачі освітленості, камера, як властиво всім відеогаджетам, компенсує цю нестачу збільшенням витримки. А це, в свою чергу, призводить до змазування зображення - швидко рухаються стане нагадувати привид. У наступному ролику, який оповідає про безтурботне існування місцевої автовласниця, можна бачити такі змазування.
Висновки
Розглянута камера цілком гідна носити звання HD-камери, навіть не дивлячись на те, що роздільна здатність падає від центру кадру до його краях - на жаль, закони оптики. Досить якісне (для систем відеоспостереження) стиснення матеріалу дозволяє отримати з відеоархіву повноцінний стоп-кадр, який не поступається за якістю фотографії, зробленої хорошим мобільником або средненьким фотоапаратом-мильницею. Ось тільки перераховані гаджети навряд чи зуміють працювати цілими днями під дощами і вітрами, безперебійно створюючи відеоархів всього, що відбувається в поле зору об'єктива.
Відсутність необхідності в окремому харчуванні - безсумнівний плюс, хоч і тягне за собою обов'язкову наявність відповідного маршрутизатора з PoE (втім, інжектор теж непогано справляється зі своєю роллю). Адже куди простіше протягнути одну-єдину виту пару, ніж замислюватися про способи протягування електролінії до важкодоступних закутках.
За звичкою хотілося знайти і описати недоліки пристрою, але, на жаль, щодо власне камери претензій ніяких так і не знайшлося. Можна, звичайно, поскаржитися на відсутність автоматичного фокусування або поворотних сервомеханизмов, але не вийде: моделі з перерахованими «пляшками» напевно присутні в асортименті виробника, а запити покупця залежать від його можливостей. Єдиний знайдений недолік стосується тільки програмного забезпечення, і полягає він у відсутності додатки для операційної системи Android, яке дозволяло б вести віддалене спостереження за допомогою мобільних пристроїв. Однак відсутність це тимчасове, оскільки розробник готовий в самому незабаром представити в Google Play відповідну програму.
за надане для тестування обладнанняЗалишився, мабуть, останній в цьому ряду питання: як змусити камеру віщати в Інтернет?
Дане питання легко вирішується, якщо камера має постійний IP-адреса, але що робити, якщо він присвоюється провайдером динамічно?
Чи може розглянутий апарат без участі ПК (до пори обмежимося цим умовою) оповіщати про події, що відбуваються?
Можливо, скептик засумнівається: чому и як Згідно Відтворити Вийшла відео?
Багато це чи мало?