Методика вивчення англійської мови: яку вибрати

  1. Класичні ефективні методики вивчення англійської мови
  2. З репетитором
  3. Самостійне навчання
  4. Яка методика вивчення англійської мови найкраща
  5. Авторські сучасні методики вивчення англійської мови
  6. метод Драгункина
  7. метод Пімслера
  8. метод Петрова
  9. метод Франка
  10. метод наминаючи
  11. Метод Розетті Стоун
  12. метод Замяткіна
  13. Методика Станіслава Мюллера
  14. У чому полягає методика прискореного вивчення англійської мови
  15. 4 правила, завдяки яким методика вивчення англійської мови буде ефективна

З цієї статті ви дізнаєтеся:

  • Які класичні методики вивчення англійської мови

  • Які існують авторські сучасні методики вивчення англійської мови

  • У чому полягає методика прискореного вивчення англійської мови

  • Дотримання яких правил допоможе підвищити ефективність вивчення англійської мови

Англійська мова є одним з найпоширеніших у світі, тому існує безліч способів і методів його вивчення. За книгами або в ході повсякденного спілкування, власними силами або з викладачем, в спеціальній школі або через Інтернет - вибір в даному випадку залежить від можливостей і переваг кожного конкретного учня. Щоб ви не загубилися в цьому розмаїтті, пропонуємо вашій увазі статтю про найбільш популярних способах вивчити англійську. Отже, спробуємо розібратися в тому, яка методика вивчення англійської мови є найефективнішою.

Класичні ефективні методики вивчення англійської мови

В групі

Групові заняття, які практикуються в мовних школах, ефективні з наступних причин: тут і мовне середовище, і досвідчені викладачі (в тому числі носії мови), і оточення однодумців, і сучасне обладнання (інтерактивні дошки, навчальні програми, програвачі і т.д. ).

Мовні школи є саме тим місцем, де ви зможете спілкуватися англійською, не покидаючи Росії. Найціннішим вважається спілкування з носіями мови, проте практикуватися з російськомовними людьми також дуже корисно.

Заняття в групі допоможуть вам удосконалити розмовну англійську і подолати мовний бар'єр. Такі уроки підійдуть і для новачків, хоча переважно мати базове знання мови.

Переваги даної методики вивчення англійської мови очевидні, проте є у неї і суттєві недоліки. Головний з них полягає в тому, що час заняття, як і увага викладача, ділиться на всіх учасників групи. Іншими словами, з технічного боку ви практикуєте англійська не весь урок, а лише час, що приділяється викладачем особисто вам. Частину заняття ви лише спостерігаєте за тим, як це роблять інші учні. Це, безумовно, теж корисно, проте набагато менш ефективно, ніж індивідуальне навчання.

Рекомендовані до прочитання статті:

З репетитором

Багато хто вважає цю методику вивчення англійської мови кращої завдяки особистісному підходу. Кваліфікований репетитор з нуля складає програму навчання для кожного учня відповідно до його цілями і початковими знаннями і, що не менш важливо, індивідуально коректує її в процесі роботи. А справжній професіонал, крім усього іншого, візьме до уваги характер і темперамент займається. Для початківців вивчати англійську мову з нуля ідеально підійдуть зустрічі з російськомовним репетитором. Можна сміливо стверджувати, що регулярні заняття з репетитором є ефективною методикою вивчення англійської мови.

Однак недоліки у даного способу також є. По-перше, існує ризик розбіжності характерів учня і викладача. По-друге, вартість послуг дійсно хороших репетиторів досить висока.

По-друге, вартість послуг дійсно хороших репетиторів досить висока

Самостійне навчання

Методики вивчення англійської мови самостійно з нуля також можуть бути ефективними для розвитку навичок. Які інструменти при цьому можна застосовувати?

Сміливо використовуйте книги та самовчителі як джерело додаткових знань, якщо ви прийняли рішення вивчати англійську мову самостійно. Вони допоможуть вам освоїти програму в прийнятному темпі, без зобов'язань і обмежень, присутніх в інших формах навчання.

Якщо займатися безперервно і за всіма правилами, то програма навчання на DVD може принести відмінні результати в самостійному освоєнні іноземної мови. Такий метод дозволить вам вільно формувати графік занять. Деякі труднощі можуть виникнути через відсутність можливості спілкуватися з викладачем або іншими учнями, тим самим тренуючи розмовну мову. Тому фахівці рекомендують DVD-курси учням, які володіють базовими знаннями і бажаючим освіжити їх у пам'яті.

  • Онлайн-навчання.

Завдяки зручності і гнучкості метод онлайн-навчання сьогодні стає все більш популярним серед тих, хто вивчає мову. Він оптимальний для тих, хто володіє базовими навичками роботи в Інтернеті і здатністю працювати індивідуально, але не може підтримувати графік занять в класі.

Отже, ви цілком можете вивчати англійську мову самостійно за кращими сучасними методиками, встановлюючи на свій розсуд графік навчання, а також способи перевірки знань. Адже це чудово, коли ніхто не змушує вас вивчати нудні правила, ви можете пропустити урок і позайматися пізніше у вільний час, чи не так?

Разом з тим, даний спосіб навчання має і суттєві недоліки. Щоб освоїти матеріал, потрібно бути дисциплінованим і займатися регулярно. Безумовно, тематичні самовчителі і онлайн-ресурси послужать гарною підмогою, проте вони не замінять спілкування з викладачем, готовим в потрібний момент вказати на помилки і підкоригувати план роботи.

Методика вивчення англійської мови власними силами принесе очікуваний результат, якщо ви готові невідступно слідувати плану, займатися регулярно і не пропускати заняття.

Читайте матеріал по темі: З чого почати вивчення англійської мови новачкові

Яка методика вивчення англійської мови найкраща

  • Грамматико-перекладний метод (Grammar-translational method).

Даний метод набув популярності лише в середині XX століття, проте його основи були закладені ще два століття тому. Основний акцент при вивченні мови в даному випадку ставиться на лексику і граматику. На початку заняття викладач пояснює матеріал на рідній мові, після чого учні приступають до його перекладу на англійську, і навпаки. Даний метод дозволяє засвоїти на досить високому рівні граматику англійської мови, проте через те, що вона відірвана від живої розмовної мови, у багатьох учнів виникають труднощі в спілкуванні.

  • Метод фізичного реагування (Total physical response).

При використанні даної методики вивчення англійської мови учень пропускає через себе всю отриману інформацію і на початку навчання нічого не говорить. Його завдання на перші двадцять уроків -Отримати пасивні знання, тобто слухати англійську мову, читати слова і пропозиції, але не вимовляти їх. Пріоритет на початку навчання віддається слів, що позначає фізичне дію. Далі учень починає реагувати на те, що він прочитав або почув, виключно діями. Наприклад, почувши слово "сісти", він сідає, дієслово "встати" - встає, і так далі. Накопичивши початковий багаж знань, учень починати говорити.

  • Метод мовчання (Silent way).

Даний метод, розроблений в середині 60-х років, заснований на наступному твердженні: спочатку в кожному з нас закладено знання мови, і в процесі навчання не слід заважати учню і нав'язувати думку викладача. На початкових рівнях учні освоюють вимова, при цьому вчитель не вимовляє ні звуку, використовуючи для позначення звуків і слів складні кольорові таблиці і символи. Наприклад, для відтворення слова "dog" знадобиться квадратик, що позначає звук [d], потім квадратик, який символізує звук [о], і так далі. Познайомившись за допомогою табличок і фігур з новим матеріалом, учні приступають до закріплення отриманих знань в групі.

  • Суггестопедия (Sugesto pedia).

В кінці 70-х років минулого століття болгарський психіатр Лозанов вперше випробував систему суггестопедии при лікуванні навіюванням, тим самим заклавши основи популярної нині методики вивчення англійської мови. Послідовники даного методу вважають, що освоїти іноземну мову набагато простіше, якщо на період навчання уявити себе в ролі іншої людини, придумавши нову біографію і ім'я. Практика показує, що суггестопедия допомагає позбутися страху помилок і сорому, повністю розслабитися і повірити у власні сили. Прихильники методики також застосовують так зване "занурення" в мовне середовище, яке передбачає життя протягом 10 днів за сценарієм, складеним викладачем, без рідної мови, вправ і підручників. Навчальний день в ході занурення становить від 12 до 14 годин, протягом яких учні встигають виконати різноманітні види робіт.

  • Аудіо-лінгвальний метод (Audio-lingual method).

Прихильники даної методики вивчення англійської мови, що з'явилася також в 70-х рр. XX століття, вважали, що багаторазове повторення граматичних і фразеологічних структур в навчальних діалогах допомагає домогтися їх автоматичного використання в мовленні. На початковому етапі учень займався багаторазовим повторенням почутого слідом за фонограмою або викладачем, надалі йому дозволялося вимовляти деякі фрази самостійно. Для прослуховування текстів в школах були обладнані спеціальні лінгафонні кабінети. Крім того, учні займалися виконанням однотипних практичних завдань - заміною слів і словосполучень в структурі пропозиції відповідно до зразка. Істотним недоліком даного методу є те, що, починаючи живе спілкування, багато учнів не могли правильно вжити слова і фрази, колись завчені ними.

  • Комунікативний метод (Communicative method).

Дану методику вивчення англійської мови також часто називають "кембріджської" або "оксфордской", адже її основи були розроблені саме в цих британських університетах. Головним завданням методу було навчання живому спілкуванню, в ході якого розвиваються одночасно основні мовні навички (граматика, усне і письмове мовлення, читання, аудіювання). Наочно демонструють суть комунікативної методики широко відомі навчальні курси "Headway" і "New Cambridge English Course". Навчання базується на позитивному емоційному настрої, груповій роботі, ігрових елементах, проведенні цікавих дискусій, що дозволяє піднести студенту матеріал в контексті реальної ситуації. В ході приємного спілкування учень легко починає розмовляти англійською мовою і швидше засвоює правила лексики і граматики. Багато фахівців називають комунікативну методику вивчення англійської мови кращої, адже вона дозволяє підвищити мотивацію учнів, врахувати їх індивідуальні особливості, зробити заняття цікавими і творчими.

Читайте матеріал по темі: Школа англійської мови онлайн: ефективний метод вивчення

Авторські сучасні методики вивчення англійської мови

метод Шехтера

В основі даної методики вивчення англійської мови - не загальноприйнята схема «від теорії до практики», а зворотна модель. Вона схожа з тим, як дитина починає говорити рідною мовою. І дійсно, адже ніхто не навчає малюка відмінками і побудови речень. В основі системи Ігоря Юрійовича Шехтера лежить аналогічний принцип. Процес навчання проходить в три етапи: в ході першого викладач дає учням лексичні одиниці, слова і вирази, в ході другого і третього він коригує їх застосування, граматичні та синтаксичні аспекти.

На першому ж занятті вчитель ставить перед учнями певне завдання, наприклад, поцікавитися здоров'ям співрозмовника. Надалі всі учні пробують свої сили в різних ролях і намагаються впоратися із завданням, розігруючи невеликі «етюди».

Багато сучасні педагоги-психологи називають найефективнішою методикою вивчення англійської мови саме систему, розроблену Ігорем Юрійовичем Шехтером. Ефективність методу пояснюється тим, що в ході спілкування між людьми, які володіють мовою приблизно на однаковому рівні, зникає страх ведення діалогу і невпевненість.

метод Драгункина

Олександр Миколайович Драгункін розробив унікальну систему, яка на основі російської мови допоможе освоїти будь-яку іноземну. Автор впевнено називає англійську мову простим і стверджує, що його коріння, особливо система граматичних часів, йдуть в давньоруську мову. Процес навчання передбачає вивчення нових слів по транскрипції, написаної російськими буквами, і граматичних конструкцій, розділених на минуле, сьогодення, майбутнє.

У мережі шкіл, які практикують методику Драгункина з вивчення англійської мови, бажаючим доступні три види курсів: основний, розмовний і короткий. Новаторський погляд лінгвіста на вивчення мови детально описаний в книзі «Малий стрибок в англійський". Після її вивчення у вас не виникне труднощів з вживанням англійських артиклів і дієслів, а також з побудовою пропозицій. Проте, багато експертів критикують метод Драгункина за недостатній обсяг теоретичних знань і неправильну постановку вимови.

метод Пімслера

Система тридцятихвилинних занять, автором якої є Доктор Пауль Пімслера, розрахована на сприйняття і відтворення інформації. Навчання передбачає послідовне виконання завдань, які проговорюються дикторами. Кожен урок складений за особливою технологією запам'ятовування і озвучений не тільки нашим співвітчизником, але також носієм англійської мови. Завдяки цьому в ході кожного заняття учень засвоює кілька десятків нових англійських слів і виразів.

Основною перевагою методики вивчення англійської мови Доктора Пімслера є її мобільність. Ви можете виконувати аудіо-завдання в будь-якому місці: по дорозі на роботу, в пробці, в ліжку перед сном. Недоліки методу полягають у відсутності якісної перевірки рівня отриманих знань і вимови.

метод Петрова

Поліглот, філолог і перекладач Дмитро Юрійович Петров став відомий серед широкої аудиторії завдяки власній телепрограмі на каналі «Культура», присвяченої вивченню іноземних мов. Його методика, орієнтована на групові заняття, спрямована на те, щоб прищепити учням любов до навчання в максимально комфортних для цього умовах. Тема кожного уроку досить конкретна: розповідь про себе, своє оточення, роботу, захоплення і т.д. Учасники групи починають говорити по-англійськи безпосередньо на першому занятті, що допомагає їм швидше зануритися в мовне середовище.

Методика вивчення англійської мови Дмитра Юрійовича Петрова дозволяє:

  • забезпечити індивідуальний підхід до кожного учня;

  • вже з перших занять позбутися мовного бар'єру;

  • навчитися розмовній англійській;

  • охопити всі аспекти, в тому числі граматику і лексику.

До недоліків методу відносяться:

  • неможливість самостійного навчання;

  • недостатня увага письма та читання;

  • навчання англійській виключно на базовому рівні.

Читайте матеріал по темі: Як навчитися говорити по-англійськи: ефективні способи і поради

метод Франка

Філолог-германіст і педагог Ілля Михайлович Франк запропонував особливу методику вивчення англійської мови, побудовану на читанні книг з чергуванням англійського тексту і російського перекладу. Вивчаючи посібник, учень не витрачає час на пошук в словнику кожного невідомого слова, зберігаючи при цьому нитку розповіді. У міру навчання учень все менше потребує перекладу слів і в результаті починає читати без нього. Метод Франка дозволить вам без особливих зусиль запам'ятати правила побудови речень, освоїти фразеологізми і лексику англійської мови.

переваги:

  • швидкість навчання;

  • зручність і можливість читати на смартфоні, планшеті, ноутбуці, ПК і будь-якому іншому пристрої з монітором;

  • можливість істотно розширити запас англійських слів.

недоліки:

  • відсутність контролю з боку викладача;

  • не передбачено розвиток розмовної мови і вивчення граматики.

метод наминаючи

Євген Олександрович наминаючи (Умрюхін) є автором книги «Іноземний легко і з задоволенням», на сторінках якої описаний метод слухових і моторних енграм. Даним терміном лінгвіст називає «сліди пам'яті», що утворюються в результаті промовляння і сприяють автоматичному сприйняття англійських фраз. Дослідивши механізми функціонування мозку людини в процесі навчання, а також приклад розвитку мови у маленьких дітей, наминаючи запропонував систему щоденних уроків тривалістю не більше 20 хвилин. За його словами, заняття за даною методикою вивчення англійської мови приносять відмінні результати вже через рік, а збільшення тривалості уроків до 1-1,5 годин дозволяє почати говорити на рівні носіїв.

Метод Розетті Стоун

Rosetta Stone - так назівається програма, призначила для навчання мігрантів іноземної мови. Вона базується на тих же прінціпі інтуїтівного Вивчення іноземної мови, аналогічно методу Шехтера. В ході зайняти учень занурюється в мовне середовище, поневоле начинает розмірковуваті и спілкуватіся англійською мовою. Від нього не потрібно послідовно заучувати правила і слова, головне - намагатися зрозуміти з контексту і за допомогою зображень, про що йде мова. Метод Rosetta Stone допускає наявність російського перекладу.

Основні переваги методу:

  • дана методика вивчення англійської мови охоплює всі його аспекти (граматику, лексику і розмовну мову);

  • учні прекрасно запам'ятовують інформацію, представлену в візуальному або аудіо форматі;

  • програма зверне вашу увагу на помилки і запропонує повторно пройти найбільш складні теми;

  • збереження всіх ваших дій дозволяє контролювати процес навчання.

недоліки:

  • заняття проводяться тільки за комп'ютером, оснащеним мікрофоном;

  • невелика кількість розглянутих тем;

  • частина досліджуваних слів і фраз не може бути застосована в повсякденній мові;

  • учні виконують завдання у вигляді тестів, які багато експертів вважають занадто простими.

метод Замяткіна

Справжнім одкровенням для читачів стала книга Миколи Федоровича Замяткіна «Вас неможливо навчити іноземної мови». Автор пише про те, чому для багатьох навчання англійської в школі залишається безуспішним, а також розкриває суть методу «матричного тай-чі», завдяки якому кожен з нас може освоїти чужу мову. В основі методики вивчення англійської мови Замяткіна - планомірне занурення в мовне середовище і штучне формування потреби мозку в новій інформації, так званого «інформаційного голоду».

Спочатку учень прослуховує діалоги, потім читає книги і дивиться фільми англійською мовою. На кожному етапі проводиться скрупульозна робота з матеріалом, детальне вивчення кожної фонеми і кожного слова. Вражаючі результати досягаються завдяки використанню при цьому техніки медитації. У той же час, автор не обіцяє дива і попереджає, що головне у вивченні мови - наполегливість і високий рівень самодисципліни.

У той же час, автор не обіцяє дива і попереджає, що головне у вивченні мови - наполегливість і високий рівень самодисципліни

Методика Станіслава Мюллера

Лінгвісти, які спеціалізуються на розробці методик вивчення англійської мови, рідко використовують при цьому унікальні можливості людської підсвідомості. Станіслав Мюллер детально вивчив даний аспект і розробив унікальний спосіб навчання, що базується на спільній роботі підсвідомості і свідомості. Якщо основними критеріями при виборі методу освоєння іноземної мови для вас є саморозвиток і мотивація, то система Станіслава Мюллера стане вашим оптимальним вибором. В ході занять учні виконують різноманітні завдання, спрямовані перш за все на розвиток мислення і уяви. Автор також застосовує такі ресурси людини, як голографічна пам'ять і здатність до сверхобучаемості.

Голографічна пам'ять допомагає узагальнити досвід, накопичений за все життя, і розкриває необмежений потенціал у вивченні іноземної мови.

Сверхобучаемость передбачає високий рівень працездатності, що дозволяє освоювати нові знання і навички значно швидше і легше.

Читайте матеріал по темі: Як можна вивчити англійську мову: поради та рекомендації

У чому полягає методика прискореного вивчення англійської мови

В основі будь-якої методики швидкого освоєння іноземної мови - здатність говорити і сприймати англійську мову на слух при скромному словниковому запасі.

Вчені Оксфорда провели дослідження і з'ясували, що 50% розмовної англійської мови складають 100 найбільш вживаних слів! А якщо ваш словниковий запас складе тисячу слів, то ви зможете досить впевнено вести просте спілкування англійською. Отже, щоб за 2-3 місяці заговорити на іноземній мові, озбройтеся тисячею слів і вивчіть граматику, переглядаючи цікаві відео та проходячи аудіювання.

Успіх прискореного вивчення мови залежить від наступних факторів:

  1. Психологічний аспект. На самому початку занять чітко сформулюйте свою мету і кілька позитивних установок, переважно в письмовому вигляді. Наприклад - "я вивчу основи англійської мови за два місяці і відправлюся до Великобританії (або отримаю нову роботу)". Уявляйте кожен день в яскравих фарбах ті прекрасні емоції, які ви отримаєте в подорож або на новій перспективній посаді. Важливо, щоб процес навчання був пов'язаний з тим, що дійсно важливо для вас в майбутньому.

  2. Власний інтерес. Серед всіх існуючих способів вивчення мови зупиніть свій вибір саме на тому, що імпонує особисто вам. За таким же принципом відбирайте матеріали (аудіо та відео, посібники тощо), за якими ви будете навчатися. Думка оточуючих в даних питаннях не повинно бути вирішальним.

  3. Інтенсивність занять. Якби будете відвідувати уроки, скажімо, п'ять разів на тиждень протягом трьох місяців, то результат не змусить себе чекати.

Щоб вивчення мови було результативним, сконцентруйте свою увагу на цьому процесі, завжди пам'ятайте про вашої заповітної мети і кожне заняття починайте в чудовому настрої!

Читайте матеріал по темі: Топ-25 кращих способів запам'ятовування англійських слів

4 правила, завдяки яким методика вивчення англійської мови буде ефективна

Щоб процес навчання іноземної мови проходив якісно і результативно, візьміть до уваги наші прості рекомендації. Вони допоможуть мінімізувати ефект вікових змін мозку і освоїти англійську так само легко, як це вдається дітям.

1. Використовуйте техніку інтервальних повторень. Завдяки їй ви будете значно простіше і швидше запам'ятовувати нові слова і фрази. Суть методики полягає в повторенні вивченого матеріалу через певні проміжки часу. Якщо мова йде про нові слова, їх слід повторювати в такій послідовності:

  • кілька разів безпосередньо на уроці;

  • на наступний день;

  • через декілька днів;

  • через тиждень.

2. Вивчайте не тільки мову, але й контент. Досвідчені викладачі та вчені-лінгвісти відмінно знають, що набагато простіше вивчати мову паралельно з будь-яким цікавим матеріалом, ніж в якості абстрактного явища. Неодмінно слід доповнювати уроки розглядом цікавого для учнів контенту на іноземній мові - можна дивитися фільми, прослуховувати подкасти, читати літературні твори і т.д. В ході експерименту одна група учнів освоювала французьку мову звичайним методом, інша - альтернативним, який передбачає викладання одного з базових предметів французькою. Які ж були результати? Виявляється, істотний прогрес продемонстрували учні саме другої групи.

Через постійну нестачу часу нам не завжди вдається знайти час для щоденних занять, через що багато приділяють мови 2-3 години в тиждень. Однак буфер оперативної пам'яті людського мозку не так великий, і при великій кількості нової інформації він може просто переповниться. Тому експерти рекомендують проводити нехай менш тривалі заняття, але щодня. А за допомогою спеціальних мобільних додатків ви зможете практикувати мову в будь-яку вільну хвилину.

3. Повторюйте матеріал перед сном. Щоб освоїти нову мову, вам буде потрібно заучувати великі масиви інформації, що складаються переважно з слів і фраз. Як показали результати досліджень американських вчених, учні запам'ятовують інформацію набагато міцніше перед сном, ніж на уроці протягом дня. Тому, щоб процес навчання проходив простіше і ефективніше, не забувайте повторити нові слова перед сном.

4. Змішуйте старі знання з новими. Прагнучи швидше досягти прогресу в навчанні, ми приступаємо до нового матеріалу, забуваючи про вже пройдений. Однак повинно бути інакше. Змішуючи масиви інформації, ми простіше засвоюємо нові знання і закріплюємо отримані раніше. Процес навчання по даному алгоритму проходить значно швидше.

Які інструменти при цьому можна застосовувати?
Адже це чудово, коли ніхто не змушує вас вивчати нудні правила, ви можете пропустити урок і позайматися пізніше у вільний час, чи не так?
Які ж були результати?

Дополнительная информация

rss
Карта