- Що таке місія бізнесу?
- Де місія Netpeak Group?
- Як саме працює місія Netpeak?
- Що робить агентство?
- Що роблять SaaS-продукти?
- Навіщо потрібні інвестиції?
- Навіщо потрібні соціальні проекти?
- «Моє Місто» - проект для комплексних змін середовища проживання
- Хто дає гроші?
- Що робить «Моє Місто»?
- Соціальний ресторан 4City
- Що в результаті?
- висновок
У цьому пості хочу поділитися досвідом створення та реалізації місії бізнесу і її роллю в роботі компанії з 550 співробітниками. Так, сьогодні в Netpeak Group понад 550 фахівців, з них 400 - в агентстві Netpeak.
Що таке місія бізнесу?
Місія компанії - це сенс її існування крім заробляння грошей. Вона формує цінності і принципи бізнесу, відображає призначення компанії, її відмінності від інших учасників ринку, визначає ту роль, яку компанія хоче грати в суспільстві.
Більшість бізнесів прописують місії просто тому, що так прийнято. Формалізм. «Так роблять Google, Facebook, Apple, Tesla, японські технологічні гіганти, значить так треба зробити і мені», - думають багато підприємців, хоча і не всі. Далі сторінки на сайті така місія не йде.
Насправді місія - наріжний камінь. Саймон Сінеко на TedX сформулював гіпотезу золотих кіл з питаннями Why? How? What? Це основа для успішної роботи бізнесу.
How? - бачення того, яким повинен бути проект, а також його образ в майбутньому. Відповідь на Why? - місія вашого проекту, навіщо він виведений на ринок. Відповідь на питання What? - це цілі. Чіткі smart-цілі і кроки, які необхідно зробити, щоб бізнес досяг тієї місії і того why, яке ви поставили.
Приклади місій:
- Google: «Організувати всю наявну в світі інформацію, зробивши її доступною та зручною для використання в універсальному масштабі»;
- Innocent drinks: «Залишити після себе те, що завдяки нашим зусиллям стало трохи краще».
- А Netpeak? ..
Де місія Netpeak Group?
У перші чотири роки життя агентства витрачати час на створення місії було просто нікому. Netpeak Group прийшла до формування місії поступово.
Ми починали в Одесі і усвідомлювали, що живемо в країні з дуже низьким ВВП на душу населення і величезною кількістю проблем. Тому поставили собі питання: що конкретно ми можемо зробити?
Замість того, щоб нити про те, як все погано, важко і як нікому подбати про нас або про близьких нам людей, ми вирішили працювати - працювати заради розвитку економіки всієї країни. Ми зробили великий акцент на тому, що наша місія - допомога у розвитку малого і середнього бізнесу за допомогою всіх можливостей інтернет-простору. Ми щиро поставили собі головну мету - потрапити в рамках одного покоління з третього світу в перший, не змінюючи свою географічну дислокацію.
Наша місія сформульована від простого до складного:
на сторінці місії вказано, що кожен співробітник вибирає, заради чого він працює, але вже сьогодні вся система налаштована так, що компанія працює на верхньому рівні, незалежно від бажань конкретного фахівця.
Як саме працює місія Netpeak?
Netpeak Group складають чотири типи бізнесів:
- Agency (агентство).
- Products (SaaS-продукти).
- Ventures (інвестуються проекти).
- Social (соціальні проекти).
Що робить агентство?
Тут просто. Розвиває бізнес клієнта, надаючи якісні послуги SEO та PPC. Фахівці агентства мотивовані зробити ці послуги кращими на ринку. Краще бізнесу - більше ВВП.
Плюс ми отримуємо додаткові кошти для розвитку продуктів.
Що роблять SaaS-продукти?
Це складніше, треба пояснити - навіщо і чому.
На наш погляд, розвиток економіки держави можливо тільки через масовий розвиток глобальних бізнесів. Бізнесів, найбільш вигідних з точки зору зв'язки «витрати-результат». Ми прийшли до висновку, що найкраще цим критеріям відповідають SaaS-продукти в сфері B2B, і, завдяки агентству, почали розвивати саме їх.
В B2B (бізнес для бізнесу) - тому що програмний продукт чогось варта і він повинен приносити цінність кінцевому користувачеві. А найкраще цінність продукту розуміють саме бізнеси.
Уточнимо, чому саме SaaS.
SAAS (Software as a service - «Програмне забезпечення як послуга») - модель надання програмного забезпечення, в якій софт не встановлюється на комп'ютер користувача, а знаходиться на серверах творця програми. Користувач за фіксовану регулярну плату отримує до нього доступ онлайн.
Якщо ви зробили програму і продали її за умови разової оплати, то заробили один раз суму грошей і все. У якийсь момент «нові клієнти» закінчаться, а для зростання бізнесу вам потрібно примудритися залучати все більше і більше нових користувачів.
Щомісячна оплата (або будь-яка інша, але періодична система оплати) SaaS-моделі - логічна і справедлива, так як програмний продукт повинен постійно розвиватися і вдосконалюватися. В якійсь мірі виходить, що велика кількість клієнтів софта скидаються невеликими грошима на те, щоб потрібний їм програмний продукт працював і розвивався. SaaS-проект може постійно зростати і генерувати з кожним місяцем все більшу виручку.
В результаті:
- Перебуваючи в Україні, вчимося будувати успішні глобальні продукти.
- Будемо ділитися знаннями (в спеціальному SaaS Journey Blog) - і сприяти появі інших продуктів.
- В результаті успіху отримуємо не тільки знання, досвід, а й ресурси: команди і гроші.
Навіщо потрібні інвестиції?
Знову просто:
- Отримавши ресурси, активуємо механізм по системному вирощуванню вже не тільки людей, а цілих бізнесів.
- Шукаємо технології і додаємо компетенції щодо побудови глобального бізнесу.
Навіщо потрібні соціальні проекти?
Паралельно з розвитком бізнесів потрібно міняти і середу, в якій ці проекти живуть - якщо дуже бідним людям дати багато грошей, не підготувавши їх як слід, буде біда.
Поміняти «мізки» всім жителям Одеси (Офіси Netpeak розташовані в 8 містах 5 країн, але 60% команди працюють саме тут) покликана платформа по реалізації соціальних проектів «Моє Місто». Після успішної перевірки гіпотези в Одесі - запустимо проект і в інших містах.
Навіщо це треба? Люди звикли до оточуючого простору, і навіть якщо хочуть змін на краще, то не хочуть самі в цьому брати участь, сподіваючись на когось іншого. «Моє Місто» допомагає об'єднатися всім небайдужим для системних змін середовища проживання.
Цей проект викликає багато інтересу у коментаторів, тому не полінуємося розповісти про нього в деталях.
«Моє Місто» - проект для комплексних змін середовища проживання
6 серпня 2015 року Netpeak спільно з компанією VertaMedia заснували "Моє місто" - краудфандінговую платформу для реалізації ідей, системно поліпшують Одесу.
Ідея максимально проста:
- Одні одесити придумують проекти по поліпшенню міста.
- Інші одесити фінансують ці проекти, допомагають ресурсами або поширюють про них інформацію.
- Треті - реалізують, зібравшись в одну команду.
ФАУНДЕР розробили концепт проекту, націлений на кожного одесита, який буває онлайн. Для цього ми спеціально порахували, скільки одеситів мають доступ до інтернету, і визначили критичну масу активних городян, спільні дії яких здатні змінити ціле місто. Це 22 000 чоловік.
Життя платформи забезпечують п'ять основних елементів:
- Учасники, члени спільноти.
- Проекти спільноти.
- Ідеї спільноти.
- Події. Це все цікаве і корисне, що відбувається в місті. Різні акції, екскурсії, добрі ініціативи, виставки, курси.
- Інші проекти. Хороші і корисні проекти, але не спільноти «Моє Місто».
Про останніх двох пунктах МГ просто розповідає на сайті - і до них можуть приєднатися всі бажаючі. Таким чином модель платформи самодостатня, результативна і безперервно залучає нових активістів.
Якщо проводити паралелі з бізнесом, то «Моє Місто» - це «маркетплейс» соціальних проектів з одного боку і активістів - з іншого. У підсумку «Моє Місто» повинен стати потужною екосистемою, яка незалежна від влади, але при цьому розвиває Одесу, акумулюючи енергію активних одеситів.
Коротка презентація платформи:
Якщо незрозуміло, дивіться повний виступ Артема Бородатюк на презентації платформи в «Терміналі 42» в грудні 2015 року:
Хто дає гроші?
«Моє Місто» - повністю non-profit і no-politics проект. Ідеї платформи збирають кошти через краудфандінг - кожен може внести свою лепту на сайті. Наприклад, проект «Установка міської лави для зарядки мобільних гаджетів» за 30 днів зібрав 2070 гривень.
Але крім проектів є і сайт, і команда платформи (зараз в неї входять 7 чоловік - і все круті фахівці: відмінний програміст, досвідчений керівник, координатори соціальних проектів).
Спочатку їх фінансували тільки компанії-засновники. Через рік разом з Netpeak платформу підтримують 13 компаній:
- VertaMedia - міжнародна рекламна мережа зі штаб-квартирою в Нью-Йорку, яка спеціалізується на контекстній, медійної та відеореклами. Також офіси розташовані в Києві та Одесі;
- Ringostat - сервіс аналітики телефонних дзвінків з офісами в Одесі і Черкасах;
- Intersog - міжнародна компанія IT-послуг повного циклу. Заснована одеськими програмістами Вадимом Чернега та Ігорем Федулова, які повернулися з Канади і США розвивати бізнес в Україні;
- Clickky - міжнародна рекламна платформа для монетизації мобільного трафіку на зростаючих ринках;
- VRC - перший український національний оператор автопрокату. Компанія заснована на базі американського представництва на території України. Офіси розташовані в Києві, Одесі та Миколаєві.
- KeepSolid - міжнародна IT-компанія розробляє iOS, Android, Mac, Windows, Linux і Web додатки і високонавантажені серверні рішення. Головний офіс знаходиться в Одесі;
- NovaUkraine - некомерційна організація, створена для підвищення обізнаності про Україну в США і в усьому світі і надання гуманітарної допомоги Україні.
- Укртелеком - одна з найбільших компаній України, яка надає повний спектр телекомунікаційних послуг по всіх регіонах країни. Спеціалізується на ринку послуг доступу до інтернету і фіксованої телефонії;
- Singree - студія створення сайтів "під ключ". Орієнтується на малий і середній бізнес: розробляє вебсайти, інтернет-магазини, крос-платформні додатки, рішення для ЖКГ, модульні і кастомниє торгові майданчики;
- New Media - друкарня повного циклу, свідомі і соціально активні хлопці, досвідчена команда експертів, яка вже більше 15-ти років працює в цифрового друку;
- Lanovale - мережа весільних салонів. Хлопці працюють не тільки з фірмами-флагманами весільної та вечірньої моди, а й підтримують початківців дизайнерів, в тому числі і українських;
- Surflaguna - серф-кайт станція. Проект був реалізований в Одесі в першу чергу з метою розвитку спорту та створення серф тусовки.
Один з партнерів, наприклад, повністю оплачує працю менеджера «Моє Місто», отримує від нього щоденні звіти про виконану роботу і бачить список завдань - чим цей фахівець буде займатися в майбутньому. Також всі підтримують проект бізнеси мають доступ до закритої групи в Facebook, де регулярно публікується повна звітність платформи - по проектам і витрат.
Стати партнером платформи і спонсорувати команду може будь-який бізнес. До чого ми, до речі, закликаємо кожну одеську компанію.
Що робить «Моє Місто»?
Краудфандінговая модель платформи і прозора схема збору коштів вже довели свою життєздатність. За рік роботи команда «Моє Місто» спільно з волонтерами реалізували або допомогли реалізувати такі проекти:
- Картки для культурної парковки автомобіля .
- Установка боксів з екопакети для прибирання за собаками .
- Відновлення полотен світової значимості, що належать Одесі .
- Макети пам'яток для людей з порушеннями зору .
- Теплі будиночки для бездомних тварин .
- Художнє оформлення розподільних шаф зв'язку .
- Моє місто без сміття .
- Попереджувальні знаки «не смітити» на пляжах .
Втілення однієї ідеї - розподільні шафи зв'язку в центрі Одеси стали набагато красивіше
Багато проектів просто зараз знаходяться в статусі збору коштів або втілення . А недавно стало відомо ще про один великому проекті, який заснував вже не сам Netpeak (нагадаю, Netpeak - національний партнер платформи), а «Моє Місто» спільно з креативним IT-простором iQSpace .
Соціальний ресторан 4City
натхненні ідеєю Urban Space 100 в Івано-Франковс, команди «Моє Місто» і iQspace вирішили зробити в Одесі ресторан 4City , Прибуток якого буде йти на фінансування інших соціальних проектів. У фундамент проекту закладено відразу кілька ідей.
1. Перша ідея прозора - є ресторан, він заробляє гроші, гроші йдуть на соціальні проекти, які покращують місто.
2. Друга ідея - про об'єднання. На створення ресторану знадобиться 300 000 у.о., тому було вирішено зібрати 300 засновників, кожен з яких віддасть: 1000 у.е. Тобто цей проект покаже місту і країні, що люди можуть об'єднуватися навколо спільної ідеї. Ідеї некомерційної, так як назад гроші ніхто із засновників не отримає.
3. Існує багато більш «простих» бізнесів, які можна було б зробити, щоб фінансувати соціальні проекти. Однак була обрана ідея ресторану - чому? У цьому полягає третя ідея - ідея залучення і залучення якомога більшої кількості одеситів. Ресторан за один день пропускає сотні гостей, за місяць - тисячі, за рік - десятки тисяч. Тільки за перший рік діяльності ресторану кілька десятків тисяч одеситів пройдуть через заклад, залишивши внесок в розвиток міста.
Інтер'єри майбутнього 4City
Уявіть: ви зустрічаєтеся з друзями в цьому ресторані і з них ще не все знають про концепт проекту - для них даний заклад нічим не примітна. Але ось вам приносять чек і на чеку написано, що X гривень із суми буде витрачено на установку лавок в парку. Гості мимоволі втягуються в поліпшення міста. Цей перший крок дуже важливий для зміни ментальності одеситів, розвитку їх громадянської самосвідомості і віри в свої сили міняти місто самостійно.
Постійне фінансування соціальних проектів, об'єднання 300 засновників - патріотів Одеси, залучення десятків тисяч одеситів і гостей міста в те, щоб зробити наше місто кращим - лише перша історія подібного роду в Одесі.
4. Ми розраховуємо, що працюють за цією моделлю бізнеси з'являться в інших сферах соціального підприємництва, засновники ресторану знайдуть один в одному партнерів для нових проектів, з'явиться критична маса особистостей, залучених в розвиток міста. Ресторан стане каталізатором великої кількості ініціатив. І це - четверта і сама невловима ідея даного проекту.
Що в результаті?
Про користь проектів «Моє Місто» кажуть одесити, майже щодня ЗМІ міста та країни розповідають про ці ініціативи і про те, як вони втілюються в життя і змінюють Одесу.
Якщо продовжити тему з 4City, то за перші два тижні після анонсу кількість одеситів-засновників поектов збільшилася вдвічі.
Жителі бачать результати роботи активістів просто на вулиці, поруч зі своїми будинками, стоянками, місцями прогулянок - і це найкращий доказ того, що, створивши «Моє Місто», Netpeak в якійсь мірі запустив серію позитивних змін в соціумі.
висновок
Netpeak Group - це спроба на базі Netpeak Agency (що само по собі корисно для ВВП) навчитися будувати Netpeak Products (що само по собі корисно для ВВП), щоб масово будувати бізнеси в рамках Netpeak Ventures (що само по собі корисно для ВВП), щоб розвинути економіку країни і перейти з третього світу в перший за рахунок готовності населення це зробити завдяки довгостроковій роботі Netpeak Social.
Ще побачимо, чим це все закінчиться, але нам здається, що у нас виходить. В цьому і полягає наш кейс того, як не тільки придумати місію і викласти її на сайт, а дійсно підпорядкувати місії всю діяльність компанії.
Що таке місія бізнесу?Де місія Netpeak Group?
Як саме працює місія Netpeak?
Що робить агентство?
Що роблять SaaS-продукти?
Навіщо потрібні інвестиції?
Навіщо потрібні соціальні проекти?
Що робить «Моє Місто»?
Що таке місія бізнесу?
How?