Увага. Це всього лише роздуми, перший погляд на пристрій. Воно досягло стадії, коли все досить функціонально, стабільно, і тому ми вважали за можливе опублікувати цей матеріал. Обмовлюся, що якби не було великого числа витоків фотографій цього пристрою, то і говорити про нього не варто було б. Однак компанія не змогла утримати свій головний секрет на 2009 рік, тому ви маєте доступ до цього матеріал.
позиціонування
Основне питання, яке почнуть ставити собі користувачі, що не читають Mobile-Review.com постійно, - чому Nokia раптом вирішила відкласти свого фаворита, платформу S60, в сторону і зайнятися просуванням Maemo (тобто фактично Linux). До недавнього часу Maemo використовувався тільки в такому класі пристроїв, як Internet Tablet.
Наші завзяті читачі знають з безлічі матеріалів підгрунтя історії з Maemo, для тих, хто вперше читає наш сайт, перекажу коротко, чому було прийнято таке рішення. Але спочатку згадаю, що вперше інформація про смартфон на Maemo з'явилася від вашого покірного слуги, як і ряд інших штрихів, деталей, потім вони успішно або не дуже трактувалися на різних ресурсах. Те, що у Nokia з'явилося «секретна» зброя, стало загальновідомим фактом. Для чого потрібно це зброя? Давайте розберемося разом.
В арсеналі Nokia є кілька платформ для створення телефонів, це S30 (бюджетні телефони), S40 (середній і високий цінові сегменти), а також S60 (смартфони, вартість від 200 Євро і вище). Якщо дивитися на внутрішнє позначення платформ, то можна назвати ще кілька, але вони не грають ролі, тому будемо дотримуватися загальноприйнятих, знайомих обивателю назв.
Зростання ринку смартфонів, перетворення звичайних телефонів в дуже функціональні моделі - все разом диктує необхідність мати гнучку, відкриту для розробок платформу, яка дозволить створювати потужні у всіх сенсах рішення. Усередині Nokia такий платформою до 2007 року вважали саме S60. На ринку склалася зрозуміла ситуація: компанія Microsoft не мала можливостей для створення мобільної версії своєї ОС, її просування, успішного нарощування частки. Фактично в 2009 році це вилилося в те, що в компанії прийняли негласне рішення довести до розуму Windows Mobile 7, а потім спробувати мігрувати на «дорослу» ОС. Тобто відмовитися від створення мобільної версії, зберігши Windows CE, а для мобільних пристроїв запропонувати наступну версію Windows 7.5 / 8, яка вийде в кінці 2012 року. На даний момент розвиток мобільного сімейства Windows Mobile якщо не припинено, то заморожено. В цьому є логіка, тому що, не добившись успіху в минулому, компанія не ризикує вкладати гроші в сьогоденні. Та й розвиток ринку йде рівно в тому ж напрямку.
Наприклад, компанія Apple адаптувала версію BSD для свого телефону Apple iPhone, також вона використовується в мультимедійних плеєрах компанії, з'явиться в Internet-планшеті в 2011 році. Вертикальна ОС, яка присутня в різних пристроях, в результаті може з'явитися не тільки в сенсорних апаратах, але й в клавіатурних без сенсорного екрану.
У Samsung не визначилися в 2007 році, яка з платформ буде пріоритетною, компанія вкладала вельми значні кошти в випуск, виробництво товарів на кожній з ОС. У той же час стратегічно не було ніяких коливань, мобільні пристрої в 2010 році будуть не тільки телефонами, але і комп'ютерами. В результаті компанія об'єднала в рамках одного підрозділу обидва напрямки. Поки у Samsung немає подібних продуктів, які були б вертикально орієнтовані, але вони з часом з'являться, рівно так само, як у Nokia, Apple, Google. Кожна з компаній йде до цього ринку своїм шляхом, наприклад, Apple розпочав похід з боку ОС, а також ряду пристроїв, плюс задіяли розробників. В Google повільно розробляють свою ОС Android, щоб на другому етапі заполонити ринок великим числом пристроїв (це трапиться в 2010 році), на третьому етапі - запропонувати свої ноутбуки (2012-2013 роки). Хоча перші пристрої класу MID на Android ми бачимо вже сьогодні, але розквіт цього ринку почнеться в 2011 році, як і поява перших ноутбуків.
Після такого екскурсу в розстановку сил на ринку виникає питання: чому S60 відклали в сторону? Адже це практично ідеальна ОС для мобільних пристроїв, телефонів, і вона створювалася саме для них. В цьому і криється проблема S60, яка є і її гідністю. На ринку будуть потрібні вертикальні ОС, які можна буде використовувати як в телефонах, так і в комунікаторах, ноутбуках, MID. Тобто в цілому наборі різних пристроїв з різною архітектурою, продуктивністю і так далі. Зовсім інші завдання, і тут виходить, що S60 можна адаптувати під несподівано виникли питання тільки ціною тотальної перебудови. Май Nokia велику базу розробників, величезне число програм і супутніх сервісів для S60, довелося б створювати весь набір пристроїв на S60. Але, на щастя чи нещастя, для S60 є помірне число розробників, програм, софта. Достатня, але не надмірне. Їм сьогодні жертвують, одночасно з цим розробляючи всі сервіси з урахуванням як S60, так і Maemo. Плюс всі ключові SDK повинні вміти працювати з Maemo в майбутньому, дозволити мігрувати розробникам на цю платформу, плюс залучити нових. Фактично розробники Apple отримують можливість створювати швидко програми для платформи від Nokia. І це її плюс.
Створення Symbian Foundation відбувається в момент, коли в Nokia приймається остаточне, стратегічне рішення. На ринку з вертикальними рішеннями її основним продуктом стає Maemo. Чому S60 віддають на відкуп іншим виробникам? Все просто: самостійно компанія не зможе нести витрати по розробці, підтримці двох ключових платформ. Вони будуть існувати паралельно, при цьому S60 повинні підтримувати всі компанії, що беруть участь в Symbian Foundation. Розрахунок будується на бажанні Samsung виробляти сильні пристрою на S60, цього партнера бачать як рушійну силу. Але в Samsung, прорахувавши ситуацію, починають розробляти власну вертикальне Linux-рішення, інтегрують свій інтерфейс TouchWiz, роблять його крос-платформних, це підготовка до майбутніх продуктів на Linux. Вижимання всього з поточної ситуації. Останнім пристроєм, який може носити ім'я флагмана на S60 від Samsung, є Samsung i8910 HD. Надалі пристрої переходять в середній клас, і тут йде повне копіювання дій Nokia. Адже компанія планує опустити вартість смартфонів S60 нижче, зробити їх доступнішими, фактично розширити свою ринкову частку за рахунок проникнення в нижні цінові сегменти. У найближчі 18 місяців компанія продасть на ринку близько 170 мільйонів смартфонів, близько 40 мільйонів доведеться на Samsung, Sony Ericsson і інших виробників. В Бирюльки №29 ми обговорювали цю цифру (на жаль, цей матеріал доступний тільки російською мовою, але ви можете скористатися автоматичним перекладачем).
У цій ситуації рушійною силою для S60 стає ціна, апарати вже восени 2010 року стануть помітно дешевше, флагманами стають пристрої на Maemo, на ринку їм протистоять S60-смартфони від Sony Ericsson, тільки цей виробник буде боротися за ринок смартфонів, використовуючи S60, у компанії немає можливостей для розвитку напрямку Linux, хоча вона активно веде переговори з рядом гравців, намагається знайти компромісне рішення і створити свою вертикальну ОС. Поки безрезультатно.
У подібній ситуації для смартфонів на Maemo від Nokia виникає великий часовий лаг з конкурентами. Фактично можна говорити, що тільки Nokia і Apple мають однакові рішення в 2010-2012 роках, що дозволить їм наростити свою ринкову частку в цьому сегменті. Для Samsung час кілька упущено, але за рахунок маркетингових хитрувань це буде не так помітно. Уже сьогодні віджети поширені не тільки на телефонах, але і на нетбуках, інтеграція елементів інтерфейсу продовжиться. Але назвати зовнішню видимість повноцінної масштабованої вертикальної ОС не можна. Для LG поки немає ніякої перспективи в цьому напрямку, в компанії не усвідомлюють ринкову тенденцію, тільки-тільки починають бачити обриси майбутнього ринку. У Sony Ericsson проблемний період, компанія втратила два роки, нове керівництво явно витратить близько року на реорганізацію, вступити в гонку виробник зможе не раніше середини 2010 року, а результати будуть видні в 2011-2012 роках, коли Google, Nokia, Apple вже будуть щосили мірятися силами на цьому ринку. Вперше компанії інтегрують сервіси, софт, пристрої в одну вертикаль, можна умовно назвати цей ринок вертикальним. Це основна відмінність від минулих років, змінюється парадигма. Ринок стає вертикальним, пристрої зв'язані між собою єдиною ОС, але відрізняються їх технічні характеристики, розміри.
Сподіваюся, що настільки «короткий» розповідь дозволив вам зрозуміти, чому компанія Nokia вибрала Linux / Maemo як ОС для майбутнього вертикального ринку. Тепер давайте зупинимося на позиціонуванні N900 / RX-51 (друге позначення - внутрішнє ім'я пристрою під час розробки).
У грудні 2008 року в Барселоні компанія вводить термін «комп'ютер», їм нарікають Nokia N97. Компанія знайомить нас зі своєю концепцією, майбутнім розвитком пристроїв. Цей флагман побудований на S60, він стає останнім флагманом на цій платформі (будуть проміжні пристрої, але Maemo в пріоритеті). Що виходить? Протягом року на ринку присутня флагман, це Nokia N97. Потім його змінює N900, модель стає новим флагманом. Але в плані технічних характеристик це майже повна копія N97, тоді в чому ж плюси для покупця? Напевно, в Nokia вперше знайомлять нас не просто з пристроєм, а з новою ОС. І це знайомство буде вкрай приємним, активним.
Багато реклами, перший пристрій в лінійці, будуть і інші. Але розквіт цієї лінійки припаде на 2011 рік, поки ж окремі моделі і тільки. Це період двуцарствія, будуть виходити моделі як на S60, так і на Maemo. У звичайних покупців може піти обертом голова - що ж вибрати, здавалося б, все схоже. Але для тих, хто хоч раз спробує щось подібне RX-51, вибір буде однозначний. Втім, оцінити ОС і інтерфейс можна буде нижче, завершуючи тривалий розповідь про позиціонування, перейду до найсмачнішого.
Враження від зовнішності, дизайну
Форм-фактор бічного слайдера, тут немає ніякого механізму розкриття, як на Nokia N97. Напевно, тому пристрій спробують представити врівень з цим апаратом, хоча це витрати маркетингу. Механізм має автоматичну доведення, зібрано пристрій на рівні Nokia E75.
Камера, як в Nokia N97, також присутній шторка (подряпини не з'являються, поки у всякому разі). Модуль камери практично такий же, інтерфейс камери аналогічний S60, це єдина деталь, яка об'єднує дані платформи.
Слот для карт microSD захований під задньою кришкою, підтримується «гаряча» заміна, карти до 32 Гб. Батарейка в 1320 мАг, що стандартно для таких продуктів. Але при роботі енергоспоживання явним чином вище, ніж в тому ж Nokia N97. У режимі очікування апарати порівнянні. Знову підкреслю, що у нас була фінальна версія, а прототип, що й зрозуміло.
Пристрій побудований на процесорі ARM Cortex-A8, поки рано розкривати інформацію про частоту процесора, обсяг оперативної пам'яті, нехай це залишиться маленькою таємницею до анонсу смартфона. Об'єм вбудованої пам'яті - 32 Гб.
Є роз'єм microUSB, підтримується зарядка від кабелю, також вихід на ТВ. Не знаю, що вам ще розповісти про пристрій, зовнішність, дизайн в ньому аж ніяк не головне.
Враження від Maemo
Всередині RX-51 коштує Fremantle. Більшості з вас це ні про що не говорить. Скажімо так, це наступна версія Maemo і вона сильно відрізняється від того, що ми бачимо на Nokia N810. Втім, дивіться самі на скріншоти, вони краще продемонструють те, що я маю на увазі.
враження
Скажімо так, це будуть мої враження, а також моєї родини, плюс людей, знайомих з пристроєм. Час завантаження в порівнянні з S60 менше, смартфон швидкий. З огляду на, що це прототип, було очікувано, що протягом дня він кілька разів перезавантажувався без жодних видимих причин. Це боротьба з помилками, чи буде подібне в комерційній версії - не знаю, сподіваюся, що ні. Але за винятком цього прикрого факту все інше працювало просто на ура.
Багато візуальних ефектів, плавні переходи, хороша реакція сенсорного екрану, пристрій значно відрізняється цим від Nokia N97, сильно нагадує Apple iPhone. У той же час інтерфейс не справляє враження копії Apple iPhone, він інший, вкрай приємний, чимось нагадує продукти від HTC. Буквально все відзначили, що цей пристрій не схоже на щось від Nokia, у всіх були приємні враження.
Навіть браузер працює стабільно, підтримує флеш, відео, а також аплети. Сумісність зі старими програмами часткова, щось працює, щось ні. В цілому більшість додатків працює, іноді вони вимагають якісь бібліотеки, яких на наших пристроях немає.
Тим, хто знайомий з Diablo (Maemo 4.2), цей пристрій здасться добре знайомим: наявність того ж числа клавіатур на екрані, перемикання мов, реалізоване краще, ніж на S60, наявність віртуальної клавіатури, незважаючи на апаратну. Все типово. Рівне така ж організація пам'яті. Наявність kickstand, можна поставити апарат для перегляду відео. Екран має стандартний дозвіл 800х480 пікселів, він резистивний, добре реагує на натискання, управління пальцем не викликає питань. Можливо, в комплект будуть вкладати стилус на зразок того, що ми бачили в Nokia N97.
Мені часто ставили запитання: чи можна гортати інтерфейс під Fremantle? Не зовсім розумію питання, але сторінки, що містять більшу кількість пунктів, ніж уміщається на екрані, можна перегортати, кінетика присутня. Копіювання тексту є скрізь.
Робота GPS не викликає ніяких питань, холодний старт за пару хвилин, чутливість порівнянна з Nokia N97. З коробки пристрій має утиліти для роботи з Twitter, Facebook. Плеєр уміє працювати з неконвертованого відео (тут є застереження: у нас встановлені додаткові кодеки, чи будуть вони у фінальній поставці - залишається невідомим). Сподіваюся, що майже сто знімків інтерфейсу дозволяють судити про будову і про те, що воно вийшло не схожим на S60. Більш повітряним.
Останній штрих, про який зовсім забув згадати. Все контекстні меню зроблені спливаючими, закрити відкрите меню легко, досить натиснути на будь-яку область екрану поза цим меню, і воно закриється. Мені подобається, як організовано перемикання між активними додатками (видно їх мініатюри), можна закривати як все додатки, так і окремі. У режимі очікування ви має можливість налаштувати робочий стіл, використовувати як теми оформлення, так і віджети.
Подумав, що описувати детально всю функціональність не варто (Нелінивих, але треба залишити щось для анонса). Думаю, що більш докладний опис варто очікувати до моменту анонса. Тоді ми пройдемося по всіх функцій, докладніше поговоримо про пристрій і його можливості. Але точно можу сказати, що на сьогодні це найпотужніший пристрій у всіх сенсах, що має приємний функціональний інтерфейс. Модель не стане широко поширеною, але це ключова віха, нове слово для ринку і Nokia. Ми присутні при зародженні вертикального ринку. І це вже сталося. На ринку пристрій з'явиться в кінці 2009 року за ціною близько 550 Євро (ціна до моменту анонса може бути відкоригована).
У найближчі дні ми плануємо опублікувати фотографії та перші враження ще про низку пристроїв. Сподіваюся, вам буде цікаво.
Посилання по темі
Поділитися:
Ми в соціальних мережах:
Є, що додати ?! Пишіть ... [email protected]
Для чого потрібно це зброя?Після такого екскурсу в розстановку сил на ринку виникає питання: чому S60 відклали в сторону?
Чому S60 віддають на відкуп іншим виробникам?
Що виходить?
Але в плані технічних характеристик це майже повна копія N97, тоді в чому ж плюси для покупця?