- §5. Засоби захисту від мобільних вірусів ............................................. ..15
- §5. Засоби захисту від мобільних вірусів.
ЗМІСТ
ВСТУП ....................................................................................... ..3
§1. Смартфони і комунікатори - в чому різниця? .......................................... .......... 4
§2. Історія розвитку мобільних вірусів ................................................... 6
§3. Шляхи поширення мобільних вірусів .......................................... ..10
§4. Дослідження стану мобільних пристроїв учнів
МОУ «Гімназія №24» .................................................................. ... 14
§5. Засоби захисту від мобільних вірусів ............................................. ..15
ВИСНОВОК ................................................................................. ..20
ВСТУП
Віруси для мобільних телефонів не така вже нова тема, але актуальною вона стає саме тепер. Всього за два останніх роки вони заразили кілька мільйонів трубок по всьому світу. А недавно подібна напасть досягла і нашої країни, тому для росіян ця тема теж стає дуже актуальною.
Мета роботи: з'ясувати, чи дійсно існує небезпека мобільного вірусної епідемії і як захистити свій мобільний телефон від шкідливого програмного забезпечення.
Гіпотеза: Велика частина мобільних пристроїв схильна до небезпеки зараження вірусом, що може привести до вірусної мобільного епідемії.
Завдання роботи:
1) з'ясувати, що являє собою мобільний вірус;
2) розглянути історію розвитку мобільних вірусів;
3) визначити основні шляхи поширення мобільних вірусів;
4) провести опитування серед учнів МОУ «Гімназія №24», на підставі якого зробити висновки про кількість вірусоуязвімих пристроїв;
5) розробити деякі рекомендації щодо захисту свого мобільного пристрою.
§1. Смартфони і комунікатори - в чому різниця?
Всі мобільні телефони можна розділити на два типи: телефони, що використовують операційну систему (смартфони, комунікатори) і телефони, що працюють під управлінням прошивки. Прошивка - це програма, що управляє роботою телефону, але «вшита» в сам телефон. Кожен з виробників мобільників створює свої прошивки для конкретних моделей (зумовлюючи тим самим функціональність телефону).
Як вже було зазначено, тема розповсюдження вірусів серед мобільних апаратів вже не так вже й нова, оскільки вперше вони дали себе знати кілька років тому. Ситуація різко змінилася з появою і широким поширенням смартфонів і комунікаторів. Ці пристрої мають операційними системами з «інтелектом», достатнім для того, щоб стати місцем існування вірусів. Чим же особливі ці пристрої? Спробуємо розібратися.
Смартфон - це телефон з функціями комп'ютера. За формою смартфон схожий на телефон. Він зазвичай не має сенсорного екрану, а набір тексту виробляється зі стандартною телефонної клавіатури. Однак на телефонній клавіатурі незручно набирати великий обсяг тексту, а на маленькому екрані менш комфортно читати книгу або переглядати будь-яку таблицю. Тому в якості заміни КПК (кишенькового персонального комп'ютера) смартфон навряд чи підходить. Це скоріше новий «просунутий» телефон з великими можливостями. Для смартфонів розроблені свої операційні системи - Windows Mobile і Symbian - і адаптоване під них програмне забезпечення.
Комунікатор - це КПК з вбудованим GSM / GPRS модулем. Комунікатор дозволить своєму власникові здійснювати телефонні дзвінки і виходити в мережу Internet. Комунікатор має більший за розміром сенсорний екран, а введення символів здійснюється за допомогою стилуса. Операційні системи комунікатора - ті ж що і в КПК плюс програмне забезпечення для роботи з телефонним модулем. Комунікатор можна використовувати і як телефон, проте зручніше при цьому користуватися гарнітурою. Як варіант, можна використовувати комунікатор тільки для виходу в інтернет і як КПК, залишивши при цьому телефон для розмов. Перевага такого варіанта в першу чергу в тому, що якщо раптом у комунікатора «сядуть» акумулятори, ви, по крайней мере, не залишитеся без телефону, та й розмовляти по телефону все-таки зручніше.
Мільярди жителів планети вже не уявляють собі життя без мобільника, причому багато хто з них звикли проводити за допомогою мобільних терміналів фінансові операції, що, звичайно, не сховалося від уваги хакерів. До слова, основна відмінність вірусів для портативних смартфонів і комунікаторів від комп'ютерних - скритність роботи і цілком відчутної матеріальної шкоди. Справа в тому, що будь-який смартфон або комунікатор - пристрій з можливістю здійснення платних викликів і перегляду сторінок в Інтернеті. Отже, саме ці функції є головними цілями зловмисників. Отже, технічна досконалість сучасних смартфонів і комунікаторів робить їх легкою здобиччю для мобільних вірусів. «Мобільні віруси давно перестали бути лише екзотичним екземплярами в базах даних вірусних лабораторій. Сьогодні досить потрапити в місце великого скупчення людей - метро, кінотеатр, аеропорт, і смартфон вже знаходиться під загрозою », - йдеться в офіційному повідомленні компанії. Наскільки реальною є загроза і чого можна чекати від шкідливого вірусу? Список функцій шкідливих програм для мобільних телефонів вселяє повагу: мобільні віруси вміють блокувати роботу карт пам'яті, можуть непомітно для користувача розсилати SMS-повідомлення на платні сервіси, красти дані з адресної книги і відправляти їх господареві підступної програми. Уже існує, який встановлює тотальний контроль над смартфоном і відсилає зловмисникові інформацію про здійснені дзвінки і відправлених SMS. По каналах телемовлення йде відкрита реклама (по суті вірусу) «Перехоплювач смс».
На думку фахівців з компанії «Доктор Веб», висловлювані побоювання дещо перебільшені. «Говорити про епідемію мобільних вірусів поки немає особливих підстав. В силу пристрою мобільних телефонів і величезного різноманіття платформ написати універсальний епідеміологічний вірус практично неможливо. Шкідливі програми для мобільних телефонів відрізняються тим, що не можуть самостійно поширюватися. Щоб відбулося зараження, користувач повинен програму встановити і дозволити запуск ... ».
Даний аналітичний огляд присвячений сучасним вірусним загрозам для мобільних пристроїв - техніки, що працює під управлінням портативних операційних систем і оснащеної технологіями бездротової передачі даних. Однак його практична сторона стосується в основному смартфонів і комунікаторів. Саме цей сектор мобільних пристроїв найбільш привабливий для вірусів.
§2. Історія розвитку мобільних вірусів.
Перед тим, як зануритися в історію мобільних вірусів, слід взагалі розібратися, що це таке. Вірус для стільникового телефону являє собою додаток, яке маскується під яку-небудь гру або заманливий інтернет-файл. Після того як абонент викачує його на свій телефон, починається «підривна діяльність».
Історія мобільних вірусів налічує трохи менше десяти років - досить серйозний вік за мірками стільникового ринку. Правда, все починалося не зовсім з мобільних телефонів, вірніше не тільки з них. Простежимо коротку хронологію.
«Піонером» став поштовий черв'як Timofonica. Його, правда, не можна вважати повноцінним мобільним вірусом, оскільки утиліта встановлювалася на комп'ютер і займалася тим, що розсилала SMS-повідомлення, що містять нехитрий текст: «Інформація для вас: Telefonica вас надуває!» На щастя, цим руйнівні можливості псевдо-вірусу і обмежувалися - він не встановлювався на телефон, не множився в системі і не вів ніякої підривної роботи. Однак поява Timofonica показало, що власники мобільних телефонів не застраховані від отримання непотрібних їм повідомлень, які гіпотетично можуть містити шкідливі утиліти. У тому ж році відбувся інцидент з кількома сотнями абонентів японського оператора стільникового зв'язку, мобільні телефони яких по дивній випадковості почали дзвонити в поліцію, що привело до перевантаження мережі. Але ці два випадки тільки передували появі серйозних мобільних загроз.
Перший справжній вірус для мобільних пристроїв, здатний дійсно заподіювати шкоду, з'явився тільки в червні 2004 року, коли на поштові скриньки найбільших розробників антивірусного програмного забезпечення надійшов лист з доданим файлом Сaribe. Антивірусним компаніям це повідомлення було розіслано для того, щоб продемонструвати принципову можливість існування мобільних вірусів. Проведений аналіз файлу показав, що це ні багато ні мало черв'як для операційної системи Symbian OS мобільних пристроїв. Розроблено вірус був групою вірусів, яка спеціалізується на створенні нових вірусів для нестандартних систем і додатків. На цей раз членам групи вдалося привернути увагу до вірусів для смартфонів. Особливо несподіваним виявилося те, що для поширення себе, улюбленого, вірус використав не звичну електронну пошту, а Bluetooth.
На жаль, вихідний код цього вірусу був опублікований в Мережі і протягом короткого часу для програмної платформи Symbian OS були написані сотні різноманітних вірусів, в числі яких були як черв'яки, так і трояни. А через місяць з'явилося шкідливий додаток і для платформи Windows Mobile - Duts. Слідом за цим послідували інші Windows Mobile-віруси, зокрема, Brador, що став першим з мобільних вірусів, який відкривав доступ до зараженого пристрою ззовні. Нарешті, надзвичайно неприємним стала поява в лютому 2006 року RedBrowser - першого мобільного вірусу для телефонів з підтримкою Java, що різко збільшувало потенційну аудиторію заражених пристроїв. Слідом за ним з'явилися інші віруси, які представляли загрозу для функціональності зараженого телефону і балансу власника (мова йде про втрату грошей внаслідок відправки SMS-повідомлень). Незабаром за тим стала цілком реальна небезпека втрати всіх особистих даних.
У листопаді 2004, на деяких інтернет-форумах мобільного тематики був під виглядом інсталяційного пакета нових ікон і «тим» робочого столу розміщений новий троянець - Skuller . Запуск і установка в систему цієї програми призводить до підміни іконок стандартних додатків операційної системи на іконку із зображенням черепа. Одночасно в систему, поверх оригінальних, встановлюються нові додатки. Таким чином, цей троянець продемонстрував усьому світові дві неприємні особливості: можливість безперешкодної перезапису системних додатків і відсутність стійкості операційної системи по відношенню до пошкоджених системних файлів.
Розвиток і поява перших сімейств мобільних вірусів зручно представити у вигляді таблиці:
Кількісний розвиток родин мобільних вірусів в перші роки їх появи (2004-2005) проходило досить рівномірно: нові шкідливі програми під ОС для мобільних пристроїв (не рахуючи модифікацій уже відомих вірусів) з'являлися в середньому близько двох разів на місяць (див. Малюнок 1).
Рис.1. Збільшення кількості відомих сімейств мобільних вірусів (2004-2005)
У цьому ж контексті доречно було б розглянути статистику по числу країн, в яких були зафіксовані прецеденти заражень в перші роки поширення вірусів (див. Рисунок 2).
Рис.2. Прецеденти заражень мобільних пристроїв в різних країнах (2004-2005рр)
§3. Шляхи поширення мобільних вірусів.
Як вже було зазначено, для того щоб вірус потрапив в телефон, користувач повинен сам дати на це дозвіл: запустити або встановити програму, прийняти SMS, MMS, або який-небудь файл. Із сукупності цих факторів слід висновок, що в даний час мобільні системи наражаються на небезпеку практично тільки завдяки людському фактору. Як випливає з наведеної вище таблиці, функціонал більшості відомих мобільних вірусів заснований виключно на кількох особливостях операційних систем: можливості перезапису будь-яких файлів, включаючи системні, і крайньої нестійкості системи при її зіткненні з несподіваними (нестандартними для даного дистрибутива або пошкодженими) файлами.
Ситуація здається особливо лякає, якщо враховувати привабливість сфери мобільних пристроїв для різноманітних вірусів. Від сфери комп'ютерів її відрізняють наступні «вигідні» особливості:
- Підвищена «якісна» контактність між пристроями: як правило, мобільні пристрої здатні забезпечувати постійний зв'язок із зовнішнім світом (з мобільними мережами, інтернетом, з комп'ютерами та один з одним). З цією метою вони оснащені великою кількістю технологій обміну даними: SMS, MMS, Bluetooth.
- Підвищена «кількісна» контактність між пристроями: їх носять з собою всюди. В процесі цих переміщень пристрої, входячи в сферу дії Bluetooth-зв'язку з іншими апаратами, отримують можливість обмінюватися даними. Ношений в кишені мобільний телефон за лічені години входить в контакт з тисячами інших телефонів, а в умовах великих скупчень людей вони утворюють потужні мережі передачі даних.
- Інтегровані з комп'ютерними мобільні технології являють собою виключно зручну грунт для спамерських розсилок і професійного шпигунства.
- Технології бездротової передачі даних в даний момент можуть забезпечити зловмисникові близьку до абсолютної ступінь анонімності.
Перші два пункти створюють серйозні передумови для миттєвої і глобальної епідемії (наприклад, в разі появи досить потужного Bluetooth-хробака), а останні два сприятимуть залученню в мобільну область вирусописателей-професіоналів, які працюють в зв'язці з кримінальними структурами.
У загальному випадку, серед причин поширення мобільних вірусів можна вказати наступні: уразливості програмного забезпечення; низький рівень «мобільного» грамотності; ставлення власників мобільних телефонів до мобільних вірусів, як до проблеми майбутнього; цікавість (а що буде, якщо я запущу цей файл / гру / програму?); недотримання елементарних правил безпеки.
Серед симптомів зараження виділимо основні: поява після копіювання і установки будь-яких файлів - всіляких неполадок (наприклад, безпричинно «зависає» телефон, не запускаються будь-які додатки, неможливо відкрити будь-яку папку і т.д.); поява невідомих підозрілих файлів і іконок; мобільник мимовільно відправляє SMS і MMS, швидко спустошуючи рахунок власника; блокуються будь-які функції телефону. Як відомо, вірус, отримуючи управління, може робити в системі все те, що може робити користувач: непомітна для користувача масова розсилка SMS та MMS; несанкціоновані дзвінки на платні номери; швидке спустошення рахунку абонента (в результаті дзвінків на платні номери і масової розсилки SMS і MMS); знищення даних користувача (телефонна книга, файли і т.д.); викрадення конфіденційної інформації (паролі, номери рахунків і т.д.); блокування функцій телефону (SMS, ігри, камера і т.д.) або апарату в цілому; швидка розрядка акумулятора; розсилка (від імені власника телефону) заражених файлів усіма можливими способами (e-mail, WiFi, Bluetooth і т.д.); можливість віддаленого управління апаратом і т.д.
Оскільки, як уже було зазначено, віруси пишуться під конкретну операційну систему, то слід назвати поширені з них на сьогоднішній день: Windows CE (Pocket PC, Windows Mobile), Symbian OS, Palm OS і Linux. У секторі комунікаторів переважає Windows, в секторі смартфонів - Symbian. Palm OS і Linux в цілому по області кишенькових пристроїв поширені незначно. Про ступінь захищеності тієї або іншої платформи судити поки рано. Однак результати тестування існуючих мобільних вірусів, представлені на офіційному сайті Касперського показують, що Symbian-телефони автоматично обробляють (завантажують, програють, запускають) будь-який потрапив в папку «Вхідні» файл, в тому числі і отриманий по Bluetooth або MMS - будь це картинка, аудіо-файл або інсталятор. Windows Mobile-телефони лише зберігають отримані файли в пам'ять і чекають, коли користувач сам звернутися до них. Виходячи з усього вищесказаного найбільш схильною до вірусним атакам і найбільш уразливої для них виглядає платформа Symbian. Однак це не більше ніж відображення поточного стану ринку, і навряд чи може бути свідченням «імунної» Windows Mobile. Просто вразливість ОС Symbian, як найбільш поширеною і внаслідок цього найбільш схильною до атакам вірусів платформи для смартфонів, виявилася продемонстрована в першу чергу.
Підводячі підсумок, слід Було б відзначіті, что для мобільної Версії Windows найбільш Поширеними вірусамі є утіліті віддаленого адміністрування (backdoor). Зазвічай це Невеликий файл, Який после запуску «вкорінюється» в каталозі, отрімуючі таким чином управління при кожному запуску зараженногоустройства. При актівності пристрою ВІН Таємно встановлює з'єднання з Інтернетом и відправляє IP-адреси жертви по електронній пошті автору, інформуючі его про ті, что Комунікатор знаходиться в мережі и backdoor активний. Після цього така утиліта відкриває різні порти для прийому команд, що дозволяє автору вірусу отримати персональні дані користувача або завантажити в заражене пристрій програму, яка нищить все закладені в нього дані.
Основні типи шкідливого ПО для Symbian - троянські програми і черви, що займаються руйнуванням або зловмисної модифікацією даних, порушенням працездатності мобільних пристроїв і т. Д. У цій же категорії присутні і багатоцільові троянські програми, які одночасно шпигують за користувачем і «крадуть» особисті дані.
Як уже зазначалося, зазвичай мобільні віруси поширюються по Bluetooth і MMS. Вони здатні викликати дуже швидке зараження великої кількості систем, порушивши працездатність мобільної мережі або перетворивши її в підконтрольну зловмисникові розподілену мережу. Слабкість захисту бездротових протоколів передачі даних дає можливість підготовленим електронним хакерам встановлювати контроль над користувацькими пристроями в момент їх взаємодії з Інтернетом. Крім цього віруси можуть заблокувати основні функції мобільного телефону (наприклад, відправку SMS), видалити гри, вимкнути вбудовану камеру розрядити акумулятор телефону в кілька разів швидше звичайного і т.д. Фактично ніж «розумніші» термінал, тим більше він сприйнятливий до вірусів.
Які ж ознаки вірусного зараження?
- Повільна реакція на дії користувача, особливо при запуску програм
- Спотворення вмісту файлів і каталогів або їх повне зникнення
- Часті збої і зависання апарату
- Мимовільне поява на екрані повідомлень або зображень
- Несанкціонований запуск програм
- Подача довільних звукових сигналів
- Неможливість перевантаження апарату.
Якщо ви виявили один або кілька перерахованих вище ознак, то, швидше за все, ваш мобільний телефон заражений, і потрібно вживати термінових заходів з пошуку і видалення вірусів, а також лікуванню заражених файлів.
§4. Дослідження стану мобільних пристроїв
учнів МОУ «Гімназія №24»
Ми спробували провести тестування і довести, що в даний час велика частина мобільних пристроїв схильна до зараження вірусів. Всього було опитано 104 особи. Тестування показало (див. Малюнок 3):
- Bluetooth доступний 100% (104 чол.), З них практично все (102 чол., Що становить 98%) постійно його використовують;
- послуга MMS доступна 80% (83 чол.) користувачів, але лише 44% (46 чол.) користуються їй;
- Вихід в Інтернет мають 81% (84 чол.) Опитаних, а користуються ним 52% (54 чол.).
- Послуга відправки і прийому SMS повідомлень доступна всім користувачам мобільних апаратів і використовується ними постійно.
За результатами анкетування, більшість мобільних пристроїв має функції, що сприяють поширенню вірусів. Крім того, всі ці функції досить широко використовуються абонентами мобільного зв'язку, що збільшує ризик потрапляння вірусів в телефон.
Мал. 3. Наявність і використання основних можливостей мобільних пристроїв
§5. Засоби захисту від мобільних вірусів.
Серед питань нашої анкети були такі, як «Чи чули ви що-небудь про мобільні віруси?», «Чи знаєте ви, як захистити від них свій телефон?», «Чи варто на вашому мобільному пристрої антивірусна програма?». Ось які відповіді ми отримали (див. Малюнок 4):
- Знають про те, що віруси можуть поширюватися і в мобільній мережі 59% (61 чол.) Опитаних
- Про способи захисту знає лише 33% (34 чол.)
- Антивірусну програму мають лише 8% (9 чол.)
Мал. 4. Показники мобільної грамотності
Це говорить про те, що ситуація з мобільного грамотністю користувачів не зовсім безнадійна. Звичайно, не всі пристрої можуть підтримувати роботу антивірусної програми, саме тому кількість людей, що використовують антивірус невелика.
Проводячи дослідження з даної проблеми, ми протестували на наявність вірусів 52 телефонних пристрою, з них 41% (22 тел.) Виявилися зараженими, причому користувачі цих телефонів про це навіть не підозрювали. Це зайвий раз доводить, що проблема поширення мобільних вірусів актуальна.
А тепер докладніше про захист мобільних пристроїв. Для цього існує кілька способів. Розглянемо деякі з них.
Перший, найпростіший. Якщо ви не хочете, щоб в ваш телефон проник вірус, уважно стежте за всіма приходять повідомленнями. Не відкривайте ті з них, які здаються підозрілими або прийшли від невідомого вам відправника. Крім того, не слід тримати Bluetooth постійно включеним, особливо в місцях масового скупчення людей. В налаштуваннях Bluetooth вашого кишенькового улюбленця обов'язково зніміть галку з пункту «Доступний для всіх». Або хоча б дозвольте доступ до вашого телефону тільки після введення захисного пароля. Як це працює? Працює це все наступним чином - коли інший смартфон або мобільний телефон намагається з'єднатися з вашим, то йому буде запропоновано ввести пароль. І тільки в тому випадку якщо пароль набраний таким самим, як і набраний вами - підключення відбудеться. Намагайтеся ніколи не налаштовувати свій телефон на автоматичне відкриття всіх повідомлень, що прийшли, інакше вірус вже точно проникне в ваш мобільник. Якщо вам пересилають по Bluetooth якийсь підозрілий файл, ви завжди можете відхилити його прийом. е завантажуйте файли з Інтернету відразу на мобільник. Закачайте їх спочатку на ПК, перевірте антивірусом, а вже потім встановлюйте в мобільник.
Ще одним способом потрапляння мобільного зарази в ваш телефон є MMS та SMS повідомлення. Але запам'ятайте що будь-яка програма перед установкою обов'язково запитати вашого дозволу на це (такі особливості ОС), тому ніколи не відповідайте на запит, який виник з нізвідки, тобто ви не знаєте хто, а тим більше навіщо запрошувати з'єднання. Зверніть увагу на те, що деякі віруси можуть повністю виводити з ладу ваші мобільні апарати. Фізичної шкоди мобільні віруси не принесуть (принаймні поки що), а ось привести до краху всю «прошивку» вашого телефону - можуть запросто.
Другий спосіб. Необхідно встановити антивірус на комп'ютер, до якого підключається ваш стільниковий телефон або смартфон. Антивірусна програма зможе швидко знайти і знищити вірус, поки не пізно. Для багатьох сучасних смартфонів вже розроблена спеціальна антивірусний захист. Експерти вже давно працюють над вирішенням цих проблем. На даний момент існує кілька програмних рішень для захисту мобільних пристроїв від вірусів. У «Лабораторії Касперського» розроблені декілька версій антивіруса для Windows, Symbian і Palm OS. Подібні продукти пропонуються як відомими виробниками антивірусів (TrendMicro, Network Associates, F-Secure), так і молодими компаніями, що спеціалізуються безпосередньо на розробці мобільних антивірусних рішень (Airscanner, Simworks). У випадку з MMS-хробаками для мобільних телефонів оптимальною є захист на стороні оператора, при якій весь MMS-трафік проходить через інтернет-сервер з встановленим на ньому антивірусним продуктом.
У Лос-Анджелесі вже були представлені нові стандарти безпеки для мобільних пристроїв. Вони розроблені такими великими компаніями, як Nokia і Samsung. Стандарти були названі Mobile Security Specification і описуються як основа нового покоління захищених мобільних пристроїв. Очікується, що абоненти будуть використовувати цю технологію для захисту операційної системи своїх телефонів. Загальний принцип цієї специфікації заснований на тому, що вся інформація, потребує захисту, буде зберігатися в безпечних секторах телефонів - Mobile Terminal Module (MTM), які гарантовано не можуть бути зламані вірусом. Однак поки невідомо, коли ця технологія стане активно діяти. Фахівці стверджують, що пройде кілька років, перш ніж користувачі мобільних телефонів зможуть реально відчути її переваги.
Хотілося б докладніше зупинитися на антивірусний програмному забезпеченні. Антивірусна програма (антивірус) - програма для виявлення вірусів і лікування інфікованих файлів, а також для профілактики - запобігання зараженню файлів або операційної системи шкідливим кодом.
Не секрет, що наявність спеціального ПЗ, яке забезпечує надійний захист проти найсучасніших мобільних вірусів, є критично важливим, адже не з проста практично всі виробники антвіірусного ПО звернули свій погляд на проблему безпеки мобільних пристроїв. Розробки в цьому напрямку ведуть як вітчизняні, так і зарубіжні компанії: на ринку є такі рішення, як антивірус Касперського Mobile, BitDefender Mobile Security, F-Secure Mobile Anti-Virus, Norton Smartphone Security, Handy Safe для Windows Mobile Pocket PC, Trend Micro Mobile Security.
Характеристики таких програм дуже стандартні.
По-перше, слід зазначити багатофункціональність компонування систем. Крім повноцінного антивіруса з можливістю «лікування» заражених об'єктів в мобільні антивіруси включають персональний брандмауер, спам-фільтр для SMS і шифрування даних з парольним доступом до системі. Подібне ПО за запитом користувача може оперативно перевірити внутрішню пам'ять, карту пам'яті або весь пристрій, видаляючи шкідливі файли.
По-друге, мобільні антивіруси забезпечують сканування папок і архівів електронної пошти в режимі реального часу. Особливо це актуально для сервісів, які з найбільшим успіхом використовуються більшістю корпоративних користувачів за допомогою мобільних пристроїв. Аналогічним чином в онлайн-режимі скануються всі вхідні файли програм і документів, які завантажуються на комп'ютер з застосуванням Bluetooth і MMS. До того ж антивірусний продукт контролює запуск виконуваних файлів і інші канали зв'язку, а при запуску аналізує апаратні можливості пристрою, стан їх захисту і підказує користувачеві найбільш оптимальну для нього стратегію захисту. Коли програма виявляє заражений файл, вона зазвичай негайно ізолює його, щоб захистити всі інші дані в системі, і запитує дозвіл на подальші дії у користувача.
По-третє, сучасне антвірусное ПО підтримує регулярне автоматичне оновлення своїх баз по бездротовій мережі. Додаткові бібліотеки підвищують його результативність - зазвичай вони з'являються на сервері виробника відразу ж після виявлення нового зразка вірусу. Оновлення антивірусних баз і функціональних модулів продукту повинно відбуватися автоматично, відповідно до періоду, заданого користувачем, або за замовчуванням.
По-четверте, захисне ПЗ від вірусів оптимізовано спеціально для мобільних пристроїв. З огляду на той факт, що смартфони і комунікатори зазвичай мають більш слабкими в порівнянні з настільними комп'ютерами ресурсами, антивірусне ПЗ може працювати з моделями, у яких частота невелика частота процесора (від 200 МГц) і оперативна пам'ять (від 64 Мб). Вони займають досить невеликий обсяг пам'яті (до 10-12 Мб). При цьому установка можлива безпосередньо через мобільний інтернет-підключення або через підключення до настільного комп'ютера, а мінімально споживані ресурси не сильно зменшують термін роботи акумулятора.
ВИСНОВОК
На закінчення можна сказати: мобільні віруси існують! Це вже не міф, а реальна загроза! До недавнього часу вважалося, що мобільні віруси, якщо і погрожують, то тільки просунуте-навороченим мобільниках, власникам звичайних мобільників боятися нема чого. На жаль, це вже не відповідає дійсності! Оскільки вже створені Кросплатформені мобільні віруси, прихильність якоїсь однієї ОС не гарантує захист від вірусів. Спочатку існувала грань між мобільними і комп'ютерними вірусами стерта. Тепер ці пристрої можуть взаємно заражати один одного. Комп'ютерним вірусам для широкого поширення знадобилося більше 20 років. Мобільні віруси пройшли цей шлях набагато швидше, а значить, мобільні вирусописатели активно використовують досвід створення і поширення комп'ютерних вірусів. У світі налічується близько 5 млрд. Абонентів стільникового зв'язку. Багато буквально не розлучаються зі своїми мобільниками. На мобільниках зберігається конфіденційна інформація. Неважко уявити масштаби наслідків у разі виникнення епідемій мобільних вірусів. Звичайно ж, не потрібно перебільшувати проблему виникнення мобільних вірусів, але не варто і відмахуватися від неї, вважаючи, що проблема штучно роздувається антивірусними компаніями і ЗМІ.
Із звіту «Огляд вірусної активності за 2008 г.» антивірусної лабораторії «Доктор Web»: «... Про можливість виникнення якоїсь глобальної епідемії мобільного вірусу поки ми тільки говоримо. Але не варто забувати, що технічні передумови для цього вже існують і розвиваються з досить великою швидкістю. »
Спрогнозувати подальший розвиток в області мобільних вірусів досить складно, оскільки вона перебуває в стані нестійкої рівноваги: кількість факторів, що провокують серйозні загрози безпеки, зростає швидше, ніж готовність до них технічної і соціального середовища.
До збільшення кількості шкідливих програм для мобільних пристроїв зокрема і до збільшення загроз для безпеки смартфонів і комунікаторів в цілому ведуть такі тенденції:
- стає дедалі більше їх відсоток серед використовуваних для мобільного зв'язку пристроїв. Чим популярніша технологія, тим простіше і вигідніше її атакувати;
- в міру того, як область розширюється, збільшується і кількість кваліфікованих фахівців, потенційно здатних атакувати її безпеку;
- смартфони і комунікатори стають все більш потужними і функціональними, починаючи витісняти собою кишенькові комп'ютери. Це означає, що у вірусів і вірусів з'являється все більше можливостей;
- збільшення функціональності пристрою природним чином веде до збільшення кількості потенційно цікавої інформації, яка в ньому зберігається. На відміну від звичайного мобільного телефону, що містить в середньому випадку лише адресну книгу, в пам'яті смартфона або комунікатора можуть зберігатися будь-які файли з тих, які зазвичай зберігають на диску комп'ютера. А використання програм для доступу до захищених паролем онлайн-сервісів (наприклад, ICQ) ставить під загрозу безпеку особистих даних.
Матеріали нашого доповіді можна використовувати на уроках інформатики і ІКТ для підвищення інтересів учнів до предмету; для оформлення тематичних газет в декаду інформатики та математики; дані роботи можуть бути представлені на класних тематичних годинах.
Вивчення даної теми не обмежується рамками нашого доповіді. Ми плануємо докладніше вивчити класифікації антивірусних програм (наприклад, сканери, ревізори, сторожа, вакцини або серверні антивіруси, антивіруси на робочих станціях, лже-антивіруси та інші), методи роботи антивірусного програмного забезпечення (такі як метод відповідності визначенню вірусів в словнику, метод виявлення дивної поведінки програм, метод виявлення за допомогою емуляції, метод «білого списку» та інші), порівняти розвиток мобільних і комп'ютерних вірусів і антивірусних програм.
1. Смартфони і комунікатори - в чому різниця?1. Смартфони і комунікатори - в чому різниця?
Чим же особливі ці пристрої?
Наскільки реальною є загроза і чого можна чекати від шкідливого вірусу?
А що буде, якщо я запущу цей файл / гру / програму?
Які ж ознаки вірусного зараження?
Серед питань нашої анкети були такі, як «Чи чули ви що-небудь про мобільні віруси?
», «Чи знаєте ви, як захистити від них свій телефон?
», «Чи варто на вашому мобільному пристрої антивірусна програма?
Як це працює?