Mod-ний редактор відео - VirtualDubMod. Частина 1

Очевидно, що відео, отримане після захоплення, яким ми займалися протягом двох попередніх статей, поки що не годиться для запису на диск або для комфортного перегляду - розмір файлу дуже великий, дратує реклама, гребінка по краях зображення ... Іншими словами, це поки ще сирий матеріал, який належить довести до розуму.

Обробка отриманого файлу в ідеальному випадку повинна складатися з двох частин: обробка звуку та обробка відео. Про роботу з відео ми поговоримо докладно нижче. Що стосується звуку, то є два шляхи: простий - стиснення його в MP3 в VirtualDubMod в процесі фінального стиснення відео, і якісний - обробка в якому-небудь спеціальному аудіо-редакторі, наприклад, Adobe Audition , І подальше зведення в тому ж VirtualDubMod. Про обробку звуку ми поговоримо докладно іншим разом.

Що ж стосується системних вимог - на жаль, навіть цілком сучасний комп'ютер не позбавить вас від тривалого очікування результату. При обробці відео важлива умова - наявність у вашому комп'ютері не менше двох жорстких дисків (SATA або IDE, поки не важливо), підключених до різних HDD-контролерам, що дозволить майже вдвічі скоротити час виконання операцій, пов'язаних з перенесенням великих обсягів інформації (зведення звуку і відео, вирізання зайвих фрагментів зі збереженням результуючого файлу і ін.).

Приступимо. Відкриємо наш файл - File-Open video file ... І через кілька секунд він готовий до редагування. Які ж завдання нам належить вирішити? По-перше, прибрати сміття (зайві фрагменти, рекламу); по-друге, обрізати нерівні кордону кадрів, зменшити дозвіл кадру (захоплювали відео ми з максимальною роздільною здатністю - 720х576 - для того, щоб зберегти найкращу якість відео), по-третє, прибрати шум відео, з метою поліпшення його якості і збільшення ступеня фінального стиснення , ну і, по-четверте, зробити фінальне стиснення відео з максимальною якістю. І в самому кінці - накласти вже оброблений звук на стислий відео. Як бачите, все просто :).


1. Видаляємо сміття

Насамперед видалимо все зайве з нашого файлу, цю операцію необхідно робити разом зі звуковою доріжкою, щоб зберегти синхронізацію звуку та відео.

Для того щоб знайти фрагменти, які належить видалити, скористаємося повзунком, розташованим в нижній частині вікна програми. Щоб виділити "кандидата на видалення", досить встановити повзунок на початок епізоду мишкою і з точністю до кадру відкоригувати його положення клавішами "вправо - вліво". Після того як ми переконаємося в точності положення повзунка, натискаємо клавішу Home, після чого повторюємо цю операцію для вказівки закінчення фрагмента і натискаємо End. Тепер, після натискання клавіші Del, ми видалимо фрагмент (загальне зауваження: НІЯКІ зміни в вихідний файл не вносяться, зміни здійснюються тільки в результуючому файлі). Повторюємо цю операцію необхідну кількість разів.

Щоб внесені нами зміни були збережені, необхідно зберегти відео з вирізаними фрагментами в новий файл. VirtualDUBMod дозволяє робити це в режимі DirectStreamCopy (прямопотоковое копіювання), тобто файл не буде пошкоджена, програма просто скопіює наш файл БЕЗ віддалених фрагментів. Для того щоб зберегти файл в режимі DirectStreamCopy при збереженні файлу (File - Save As ...), змінюємо значення VideoMode - на DirectStreamCopy.

Після того як все зайве зникне з наших очей, можна відокремити звук для його обробки і подальшого стискання. Відкриваємо файл, вже не містить зайвих фрагментів, входимо в меню Streams - Stream List, натискаємо на кнопку Save WAV. Збережено WAV-файл відкладемо до кращих часів.

Тепер же приступимо до складнішого етапу.


2. Зменшуємо рівень шуму за допомогою фільтрів

Тут все не так просто, як на попередньому етапі, з огляду на те, що якість отриманого вами відео може сильно відрізнятися.

Для програм сімейства VirtualDUB існують сотні фільтрів на всі випадки життя. Ця обставина, поряд з безкоштовністю, простотою і наочністю програми, визначило її величезну популярність. Всі фільтри в абсолютній більшості складаються з одного єдиного файлу з розширенням "VDF" дуже невеликого розміру (кілька десятків кілобайт). Серед них існує невелика кількість платних фільтрів, але, як показує досвід, вони не тільки не мають переважної переваги в якості над безкоштовними фільтрами, а й часто поступаються їм.

Зважаючи на величезну кількість фільтрів і ще більшої кількості можливих налаштувань ми розглянемо способи настройки і використання найбільш популярних з них.

Ланцюжок фільтрів в програмі формується в віконці Filters, що викликається при виборі з меню Video / Filters ... При натисканні кнопки Add ... з'явиться вікно, яке відображає список доступних фільтрів. Вбудованих фільтрів (позначені як Internal) нам буде не достатньо, так що доведеться вам скачати їх з Інтернету, благо, більшість з них мають крихітний розмір (десятки кілобайт).

Зазвичай по краях кадру міститься різний "сміття", спотворене зображення або ж просто чорні смуги, щоб позбутися від цього неподобства, застосуємо вбудований фільтр Null transform (Video / Filters / Add / Null transform / Cropping). Як випливає з назви, сам цей фільтр нічого не робить. Придатний він тільки для обрізки країв кадру. Після натискання кнопки "Cropping" з'явиться вікно для обрізання країв кадру: тут ви можете вибрати, на скільки пікселів обрізати кожен з країв кадру. Також в цьому вікні можливий попередній перегляд зображення з обрізаними краями, згідно з поточними установкам. Перевірте, що краю правильно обрізані для всіх частин відеозапису. Дуже бажано, щоб верхній і нижній краї відео обрізалися на парну кількість пікселів.

На жаль, неможливо вказати універсальну комбінацію фільтрів, придатну для обробки відео ще й через різної якості отриманого відео.

Розглянемо кілька популярних фільтрів і їх налаштування.


Фільтр QSDeinterlace

Призначений для усунення так званого "ефекту гребінки". Виникає даний ефект з наступних причин. Існують два способи представлення відеозображення: застарілий черезрядковий і більш новий прогресивний. Мовний телевізійний сигнал з історичних причин використовує черезрядковий спосіб. Це означає, що кадр складається з двох половинок: спочатку передається перший полукадр (або поле), який відображається в непарних рядках кадру, а потім - другий полукадр, відповідно, він відображається в парних рядках.

Прогресивний кадр містить всі рядки: парні і непарні. Комп'ютерна техніка відображає зображення в прогресивному форматі.

Таким чином, мета даного фільтра - складання повного кадру з двох полів: в непарні рядки записується вміст одного поля, в парні - іншого. В результаті ми отримаємо прогресивне відео, що складається з повних кадрів з частотою 25 кадрів / с. Все сказане справедливо як для поширених у нас стандартів PAL / SECAM, так і для NTSC з тією лише різницею, що частоти там будуть 30 кадрів для чересстрочного і 60 кадрів / с для прогресивного відео.

У більшості випадків достатньо установок за замовчуванням, так як фільтр спочатку налаштований для отримання якісного результату. Але для підвищення якості можна застосувати наступні настройки. У групі "Обробка відео" потрібно вибрати найякісніший режим "Порівняння полів і кадрів" і включити опцію "Очищення шумів руху". Включення цих опцій призведе до деякого уповільнення процесу обробки, але збільшить якість кінцевого відео.


Фільтр Dynamic Noise Reduction

Для видалення динамічного шуму можна застосувати Dynamic Noise Reduction (DNR). Цей фільтр за своєю дією є тимчасовим (temporal), так як використовує два кадри - "цей" і "попередній", отримуючи згладжений піксель як (2 * цей + попередній) / 3, якщо різниця знаходиться в межах від поріг / 2 до поріг . Такий принцип роботи гарантує досить швидке адаптування фільтра до зміни сцени і прийнятне швидкодію. Також цей фільтр допомагає позбутися від шумів, більш-менш випадкових від кадру до кадру. Отже, якщо ви вирішили скористатися DNR, то настройки у нього прості - всього один слайдер, за замовчуванням він встановлений на значення 12. Як правило, це значення є оптимальним, але кращого результату ви зможете досягти, якщо самі поексперіментіруете з нехитрими настройками цього фільтра.


Наступний розглянутий нами фільтр - Smart smoother HiQuality.

DNR ОБОВ'ЯЗКОВО застосовується ПЕРЕД наступним описуваних фільтром, так як в зворотному випадку в силу специфіки роботи Smart smoother HiQuality утворюються контури, які рухаються в кожному кадрі, причому виникають вони переважно по краях рухомих об'єктів (виникає своєрідний "крайовий ефект"), не зачіпаючи при цьому їх середини. Даний фільтр особливо добре підійде для відео, яке містить багато рівномірно забарвлених областей (особи крупним планом, мальовані мультфільми та ін.).

Фільтр використовує розмиття зображення, що, незважаючи на страшний термін, при грамотному використанні майже не призведе до втрати різкості. Включаємо вбудований попередній перегляд, знаходимо кадр з великою кількістю дрібних деталей, але з заднім планом однорідного кольору, включаємо режим Visualize Blur і починаємо налаштовувати, стежачи за тим, щоб чорним \ сірим кольором були залиті всі деталі \ контури предметів, присутніх в кадрі, а шум \ артефакти, які потребують видалення, навпаки, не були б видно на білому тлі. Це дозволить нам позбутися від бруду, уникнувши розмиття самого зображення.

Фільтр здатний використовувати два види розмиття. Average pixels відмінно працює з однорідними колірними поверхнями (мультфільми та ін.), Але мало годиться для звичайного "живого" відео. Weighted average практично однаково добре працює з будь-яким матеріалом, але його основне призначення - все ж "живе" відео. Отже, вибираємо метод і розбираємося зі слайдерами.

Перший слайдер відповідає за розмір плями розмиття, це дуже важливий параметр, його потрібно вибирати в залежності від структури \ розміру артефактів, які треба видалити. З шумом, до якого варто застосовувати значення нижче 5, як правило, відмінно справляється і DNR, а ось крупноструктурірованний, "важкий" шум - якраз прерогатива цього фільтра. Отже, в залежності від шуму вибираємо значення слайдера від 5 до 13, не забуваючи, що збільшення плями веде до кращого придушення шуму \ артефактів, але до зменшення різкості зображення, крім того, сильно збільшуючи час обробки. Його регулювання необхідна при виборі будь-якого методу розмиття.

Другий слайдер відповідає за те, наскільки близькі повинні бути кольору сусідніх пікселів, щоб бути змішаними, це менш критичний параметр, але все ж він потребує регулювання в залежності від колірної зашумленности. Вибираємо значення від 50 до 150. Крім того, при явно неякісних кольорах (наприклад, при захопленні зі старою касети) має сенс включити опцію Check grayscale - порівняння буде проводитися в шкалі сірого кольору. Регулювання цього параметра також необхідна при виборі будь-якого методу розмиття.

Третій слайдер відповідає, власне, за "потужність" фільтра, якщо відео попередньо вже було оброблено шумоподавляющіе фільтрами, ставте його на 128 плюс-мінус 50; максимальне значення підійде для брудного відео, але будьте готові до можливої ​​появи ефекту "мокрого скла". Треба відзначити, що цей параметр регулювати треба тільки при використанні методу Average pixels.

Четвертий слайдер безпосередньо пов'язаний з чекбоксів Weighted with difference - він вказує максимальну різницю між квітами пікселів, після якої режим Weighted with difference буде відключатися. Відповідно, чим правіше стоїть слайдер, тим потенційно більш однорідну за кольором картинку ми отримаємо в результаті.

З очищенням зображення ми закінчили, тепер, якщо є бажання, можна спробувати додати різкості. Це досить неоднозначна процедура, яка може різко погіршити візуальне якість і додати складнощів для кодека при стисненні. Практика показує, що дуже гучне відео практично неможливо вичистити ідеально, чи не додавши при цьому нових артефактів. Тому майже завжди залишається шум, невидимий для ока, але виявляється при збільшенні чіткості, оскільки майже всі фільтри для підняття різкості так чи інакше використовують механізм збільшення контрасту в окремих областях.


Збільшення різкості за допомогою XSharpen

В результаті застосування описаних вище фільтрів, крім зниження рівня шумів, ми неминуче отримаємо і зниження різкості всієї картинки, в цілому, для підвищення різкості існує фільтр XSharpen.

Даний фільтр діє шляхом перегляду кожного кадру через невелике віконце, в якому відбувається перетворення кожного пікселя в найяскравіший або темний піксель в віконці. За розмір цього вікна відповідає слайдер threshold.

Слайдер strength відповідає за інтенсивність виробленої операції - при значенні 255 буде отримано ефект максимальної сили.

Крім поліпшення якості відео, фільтрація дозволяє і зменшити розмір кінцевого файлу, тому що шуми дуже погано стискаються і їх відсутність полегшить роботу кодеку.

Остання з обов'язкових операцій, яку нам належить провести - зміна фінального розміру кадру. Захоплення ми з вами робили в дозволі 720х576, ось з цього і будемо виходити.

При зменшенні розміру кадру (а саме його нам і належить робити) бажано зберігати співвідношення сторін, кратні 4-м по горизонталі і 2-м по вертикалі. Не вдаючись в арифметику скажу, що для нашого випадку оптимальним дозволом буде 512х384.


Вибираємо фільтр Resize

Як видно, поле "Filter mode" дозволяє вибрати один з декількох способів зміни розміру зображення. Зупинимося на цих способах більш докладно, тому що цей фільтр вам доведеться застосовувати завжди при стисненні відео в MPEG4 як при зменшенні зображення, так і при його збільшенні.

"Nearest neighbor". Найшвидший і найгірший метод, оскільки використовується просто значення найближчої точки вихідної картинки. По суті, частина точок відкидається (при зменшенні) або дупліціруется (при збільшенні).

"Bilinear". В обох напрямках проводиться лінійна інтерполяція (використовується 2х2 матриця, тобто 4 найближчих точки). Швидкий і непоганий метод, злегка згладжує картинку, проте при великих збільшеннях починає проявлятися блокова структура.

"Bicubuc". В обох напрямках проводиться кубічна інтерполяція (по матриці 4х4, тобто використовується 16 найближчих точок), дає більш різку картинку. При збільшенні дає значно кращий результат, ніж білінійну метод. Оскільки деталі промальовуються чіткіше, посилюються і шуми, тобто картинки з шумами потрібно збільшувати дуже обережно. Значно повільніше, ніж білінійну фільтр.

"Precise bilinear". В обох напрямках проводиться лінійна інтерполяція, але замість 2х2 використовується повна билинейная матриця. При збільшенні працює аналогічно білінійну методу, але при зменшенні дуже ефективно згладжує шуми.

"Precise bicubuc". В обох напрямках проводиться кубічна інтерполяція по повному Бікубічеський ядру. Дуже хороший як при збільшенні, так і при зменшенні картинки. Повільніше всіх попередніх. Є вибір між трьома значеннями одного з параметрів (але на око різницю не видно). A = -1.00 дає найбільш чітку картинку.

"Lanczos3". Використовується матриця 6х6 (тобто кожна точка обчислюється по 36 сусіднім точкам). Багато хто вважає цей метод найкращим, але він і найповільніший.

Отже, в поле "New width" пишемо 512, а в поле "New height" - 384. Filter Mode - Precise Bicubic (A = -1.00). У разі необхідності збільшення кадру, навпаки, застосовуємо Precise Bilinear. Режими "Precise" більш точно виробляють ресайз, тому рекомендується застосовувати саме їх.

Як правило, Resize в ланцюжку фільтрів повинен бути останнім, тому що при зменшенні розміру будуть приховані артефакти, що з'явилися під час обробки іншими фільтрами, і якість картинки візуально покращиться.

Після формування ланцюжка фільтрів ми повинні побачити наступне:

Програми сімейства VirtualDUB дозволяють переглянути результат роботи ланцюжка фільтрів до того, як буде вироблено саме стиснення.

Для цього достатньо натиснути кнопку "Output playback" в панелі інструментів:

І в правому вікні ми побачимо відео, пропущене через сформовану нами ланцюжок фільтрів (майте на увазі, що після стиснення відео трохи зміниться, так як кодек внесе свої корективи). Ця можливість корисна тим, що дозволяє нам експериментально підібрати настройки застосовуваних фільтрів.

Перед початком обробки відео бажано відключити в редакторі обробку звуку - "Streams" - "Stream" - клікнути по єдиному в нашому випадку звуковому потоку і натиснути кнопку "Disable". В результаті чого після стиснення наш відеофайл нічого очікувати утримувати звукову доріжку, але це не біда, тому що ми її вже зберегли на початку роботи для подальшої обробки.

Отже, ми розглянули початковий етап редагування відео, і застосування деяких популярних фільтрів, в подальшому розглянемо фінальне стиснення відео і обробку звуку.

Питання та пропозиції надсилайте за адресою [email protected]

Андрій АЧІНОВІЧ

Які ж завдання нам належить вирішити?

Дополнительная информация

rss
Карта