Моделі виховання: заборони та приписи

  1. Вузький коридор, залізні рукавиці: жорстке виховання
  2. Мінне поле в тумані: педагогічна шизофренія
  3. Чисто поле, ліс густий: природне виховання
  4. Просторий будинок: світ розумних обмежень
  5. Просторий будинок з лінією розвитку
  6. Відео від Яни Щастя : Інтерв'ю з професором психології Н.І. Козловим

Коли дітей по факту не виховують взагалі ніяк, це називається потурання : Діти бігають безхазяйні, батьки зайняті своїми справами. Якщо ж батьки своїх дітей якось виховують, то виникає питання: як, за якою моделлю? Моделі виховання - це стабільні відносини між старшими і молодшими, де активна яка виховує роль належить старшим.

Центральне питання різних моделей виховання - питання про заборони і приписах. В будь-якій сім'ї, у будь-якого батька є уявлення, що можна, що не можна, а також, конкретніше - що дитині можна, що не можна, а що обов'язково. Завжди є приписи, завжди є заборони, але в різних сім'ях погляди на це сильно різні. Скільки має бути заборон, яких, наскільки вони обов'язкові? Що можуть і повинні наказувати приписи, а де залишати дітям можливість вибору, залишати свободу?

Моделі виховання іноді усвідомлені, іноді не цілком. У якихось випадках буває, що батьки на словах декларують одну модель виховання, а на ділі реалізують іншу. Досить поширені випадки, коли батьки використовують у своїй практиці кілька моделей одночасно.

Ідеальної моделі, найкращим чином підходить будь-яким батькам і будь-якій дитині - ні, але є моделі більш проблемні, є спірні, а є досить вдалі. Перерахуємо і откомментіруем основні моделі:

Вузький коридор, залізні рукавиці: жорстке виховання

Модель виховання " вузький коридор "Ставить завдання максимально жорстко регламентувати життя і поведінку дитини (вихованця), однозначним чином переводячи його з точки А в точку Б.

Розумні, сильні і люблячі батьки (вихователі) можуть колись влаштовувати дітям (вихованцям) ситуацію жорстких приписів і щільного контролю: якщо це необхідно і в інтересах дитини. Як тимчасова виховний захід, це буває доречно, і влаштувати місяць "нічого крім навчання" перед надходженням дітей до вузу - дітям швидше допомогу. Модель "Вузький коридор" в позитивному варіанті звучить як армійський стиль виховання, а з сильного дитини справедливі батьки за допомогою такої моделі можуть виховати воїна - суворого до себе і дисциплінованого. У такому стилі традиційно відбувається підготовка спецпідрозділів, де військових готують до граничних навантажень і готовність при необхідності віддати життя, не замислюючись.

Мінне поле в тумані: педагогічна шизофренія

Коли дітей по факту не виховують взагалі ніяк, це називається   потурання   : Діти бігають безхазяйні, батьки зайняті своїми справами

Їжачок в тумані...

Дитина живе в оточенні великої кількості начебто строгих заборон, але заборон таких, які насправді можна порушувати. Коли і як будеш за це покараний - невідомо. У такій обстановці дитина живе як ніби в тумані, де його з усіх боків оточують стримують речі і стіни, але через які можна прориватися. Вони здаються, що є, вони лякають - але якщо протягнути руку або пройти крізь них - їх немає.

Однак в цьому туманному просторі нерідко раптом відбуваються вибухи: коли у батьків не витримують нерви, вони спалахують, починають кричати, кричати, можуть шльопнути, смикнути, правда щось заборонити - але потім вибух стихає, і далі туман до наступної непередбачуваною спалаху і чергового вибуху. Обговорення см. →

Чисто поле, ліс густий: природне виховання

У цій моделі основне завдання батьків прибрати виховання як таке: по можливості прибрати будь-які правила, настанови, повчання і заборони. Тут батьки переконані, що виховувати потрібно тільки власним прикладом, при цьому діти мають право бути вільними. Якщо дітям можна щось вирішити, то давайте дозволимо: діти важливіше, ми їх любимо. Це не зовсім вседозволеність, але на рівні здорового глузду працює принцип "Чим менше заборон, тим краще". Зрозуміло, що батьки все одно вчать дитину тому, що життєво необхідно, що збереже життя дитині і оточуючим ( "з сірниками, ножем і сокирами діти не бавляться"), проте в ідеалі всі соціальні заборони в цій моделі повинні бути прибрані. Дитина на волі, як в чистому полі.

Батьки тут - не старші, а рівні, і з усіх питань з дитиною домовляються. Тиснути на дитину - не можна, дитина може тільки сам зацікавитися тим, що пропонують йому дорослі.

При цьому, на відміну від потурання, де виховні впливу відсутні як такі, в цій моделі виховний процес здійснюється через зіткнення дитини з природними, природними обмеженнями. Замість заборон батьки влаштовують зіткнення з реальністю. Вони не говорять «я тебе не пущу без шапки», а пішов без шапки - вуха відморозив - хто винен? А чого не слухав? Маму й тата потрібно слухатися не тому що вони такі шкідливі, а тому що вони тобі розповідають, що життя таке. Обговорення см. →

Просторий будинок: світ розумних обмежень

У цій моделі два важливих пункти: чіткість заборон і простір свободи. Перше - свобода. Тут батьки прагнуть до того, щоб дитина жила в просторі свободи. мав можливості вільно грати, пробувати і балуватися. Чим більше у дитини свободи і чим менше заборон - тим краще. Заборони тут скоріше - вимушений захід. Вони заздалегідь відомі, понад цього нічого немає, і поки ти їх не порушуєш, ми тебе завжди любимо.

Встановлюючи заборону, батьки думають, наскільки він необхідний і намагаються зробити його зрозумілим для дитини . З іншого боку, при необхідності заборонити батьки позначають заборона чітко і впевнено, жорстко стежачи за його дотриманням: "не можна" тут означає "не можна". Як стіни в будинку. Стіна не пускає не тому що вона зла, а просто тому що вона тут стоїть. Такий порядок, і з цим не сперечаються. Обговорення см. →

Просторий будинок з лінією розвитку

Основа цієї моделі - підхід "Просторий будинок", тобто чіткість заборон і простір свободи. Від моделі "Просторий будинок" цей підхід відрізняється проголошеними сімейними цінностями і позначенням шляху, що веде до цінностей. Тут у вихователів є подання куди жити, у них є чіткі цінності, і вони не бояться їх транслювати. Наприклад, це чесність, а не як зручно, дисципліна, а не як вийде. і співробітництво, а не думати тільки про себе. На відміну від моделі просторого будинку без червоної межі, де батьки уникають прямо вчити своїх дітей, тут батьки собі це дозволяють. На відміну від батьків, які покладаються лише на вільний вибір дітей, тут батьки радять, рекомендують, наставляють, а колись, якщо це необхідно, визначають життєві вибори дітей.

Йти не за всіма, а придивлятися до своїх особливостей. Чи не лінуватися, а вірити в себе. Чи не боятися, не здаватися і ставити найрізноманітніші цілі. Чи не вестися, а виробляти в собі риси лідера. І завжди думати головою, а не як доведеться.

Це не вузький коридор і не залізні рукавиці, це м'яке, але гранично уважне управління життям дитини. Обговорення см. →

Відео від Яни Щастя : Інтерв'ю з професором психології Н.І. Козловим

Теми бесіди: Який жінкою потрібно бути, що успішно вийти заміж? Скільки разів одружуються чоловіки? Чому нормальних чоловіків мало? Чайлдфрі. Виховання дітей. Що таке любов? Казка, якої б краще не було. Плата за можливість бути поруч з красивою жінкою.


Якщо ж батьки своїх дітей якось виховують, то виникає питання: як, за якою моделлю?
Скільки має бути заборон, яких, наскільки вони обов'язкові?
Що можуть і повинні наказувати приписи, а де залишати дітям можливість вибору, залишати свободу?
Вони не говорять «я тебе не пущу без шапки», а пішов без шапки - вуха відморозив - хто винен?
А чого не слухав?
Скільки разів одружуються чоловіки?
Чому нормальних чоловіків мало?
Що таке любов?

Дополнительная информация

rss
Карта