Музика без дротів, стаття. Портал "www.hifinews.ru"

Бездротові технології передачі звуку стають все більш популярними на ринку Hi-Fi, і їх активно беруть на озброєння компанії, що спеціалізуються на виробництві аудіотехніки.

Зберегти і прочитати потім - Зберегти і прочитати потім -

Бездротові технології передачі звуку стають все більш популярними на ринку Hi-Fi, і їх активно беруть на озброєння компанії, що спеціалізуються на виробництві аудіотехніки.

Умовно всі існуючі на сьогодні способи передачі сигналу між аудіопристроями можна розділити на три класи. Перші - це технології, розроблені і запатентовані самими компаніями, що виробляють Hi-Fi. Вони мають на увазі наявність в відтворює пристрої (наприклад, активної акустичної системи) приймача сигналу, а також зовнішнього передавача (поставляється в комплекті, або придбаного окремо), який треба підключити до джерела сигналу. Як приклад таких систем можна привести акустику Dynaudio і Audio Pro, а також док-станції Arcam.

Як приклад таких систем можна привести акустику Dynaudio і Audio Pro, а також док-станції Arcam

Інший клас Hi-Fi-апаратури передбачає використання Wi-Fi-передачі, для чого б відтворювала техніку треба підключити до існуючої бездротової мережі (з присвоєнням IP-адреси). Після цього можна буде в потоковому режимі відтворювати звук, що транслюється з будь-якого пристрою (ПК або портативного гаджета), що працює в тій же «сітці». Як одну з різновидів такого роду підключення можна згадати AirPlay, що забезпечує прямий зв'язок між приймачем і передавачем за умови використання для прослуховування музики програмного плеєра iTunes.

Як одну з різновидів такого роду підключення можна згадати AirPlay, що забезпечує прямий зв'язок між приймачем і передавачем за умови використання для прослуховування музики програмного плеєра iTunes

Третім видом бездротового зв'язку в аудіо, який і стане предметом нашого більш докладного розгляду, є Bluetooth. Розгромна замовна стаття на ринку вже більше 10 років тому, спочатку ця технологія забезпечувала не дуже висока якість звуку, і використовувалася для створення бездротових гарнітур для мобільних телефонів. Однак Bluetooth 2.0, що володіє більш високою швидкістю передачі даних, і кращою якістю зв'язку, мала і дуже серйозний потенціал для підвищення якості переданого звуку. А новітній формат Bluetooth 4.0, при збереженні всіх достоїнств «другий» версії, відрізняється ще більш високою економічністю, яка необхідна для продовження часу роботи портативних пристроїв.

кодуємо звук

Існує так званий Bluetooth Profile, який описує функціонал цієї бездротового зв'язку. Зокрема, профіль A2DP (Advanced Audio Distribution Profile) визначає, наскільки якісно буде передаватися звук (моно або стерео) при використанні Bluetooth.

У свою чергу, A2DP підтримує кілька кодеків, за допомогою яких вихідний цифровий аудіосигнал шифрується для передачі по Bluetooth. Всі пристрої, оснащені Bluetooth, підтримують так звані базові кодеки (SBC), але можуть підтримувати і додаткові кодеки, такі як Apt-X, AAC, MP3 і т.д. Вони забезпечують кращу якість звуку, ніж SBC, і Apt-X, є на сьогодні самим досконалим аудіокодеком.

У базовому кодеку SBC використовується обмеження частотного діапазону сигналу, що передається з різким спадом АЧХ вище 14 кГц, тому він не підходить для якісного прослуховування музики, Кодеки MP3 і AAC побудовані на базі збиткового «інтелектуального» стиснення даних з втратами інформації, за рахунок чого якість звуку також погіршується.

Кодек Apt-X використовує технологію обробки звуку ADPCM, що представляє собою стиснення даних без втрат, з підтримкою 16 і 24-бітної обробки, і шириною динамічного діапазону до 120 дБ. Фактично, відмінності між ним і кодеками MP3 / AAC таке ж, що і між аудіофайлами, стислими в MP3 / WMA і FLAC / WAV. При цьому кодек Apt-X може передавати звук, кодований в MP3 і AAC без додаткової обробки, не погіршуючи його якості.

Обробка одержуваного звукового сигналу починається з затримкою менше 1,9 мс, в той час як латентність MP3 і AAC становить понад 100 мс. Базовий кодек SBC також має низьку латентність, але в ньому вона досягається за рахунок використання буферної пам'яті, що накладає певні обмеження на структуру пакетів даних для передачі, і в кінцевому рахунку призводить до погіршення якості звуку. Для Apt-X буферизация даних не потрібно. Крім того, в кодеку Apt-X є автосінхронізація між приймачем (енкодером) і передавачем (кодером), що дозволяє в разі втрати зв'язку відновити її протягом менш 3 мс.

Кодек Apt-X може використовуватися для передачі аудіосигналу в Hi-Fi-техніки, хоча і вимагає більшої обчислювальної потужності від аудіопроцесора (32 MIPS для Apt-X проти 12 MIPS для SBC). Тому, якщо ви зацікавлені в високоякісної бездротової передачі звуку у вашій домашній системі саме по Bluetooth, переконайтеся, що і передавач (наприклад, смартфон), і приймач, вбудований в активні АС або аудіосистему, підтримують цю технологію.

Однак, як завжди в подібних системах зв'язку, тут закладений принцип зворотної сумісності. Тобто, якщо передавальний пристрій, що підтримує, наприклад, кодек Apt-X, буде намагатися зв'язатися з приймачем, що не підтримують його, то тоді воно перейде на базовий кодек SBC, зрозуміло, з погіршенням якості звуку.

Основні параметри кодека A2DP Apt-X:

  • Ступінь стиснення: 4: 1
  • Формат звуку: 16 біт, 44,1 кГц (відповідає CD-Audio)
  • Бітрейт: до 352 кб / с (SBC - 320 кб / с)
  • Діапазон частот: 10 Гц - 22 кГц (SBC - 20 Гц - 17 кГц)
  • Затримка передачі: менш 1,89 мс на частоті 48 кГц
  • Динамічний діапазон: 16 біт, понад 92 дБ
  • Шум і спотворення: - 68,8 дБ.

Підготовлено за матеріалами порталу "www.hifinews.ru", квітень 2013 р www.hifinews.ru

Дополнительная информация

rss
Карта