Навіщо потрібен блог творчому проекту

  1. Варвара, скажи, блог для творчих підприємців ніж повинен відрізнятися від інших блогів?
  2. Навіщо творчому проекту блог? Хіба недостатньо інтернет-магазину з описами його товарів?
  3. Чому б просто не писати в Фейсбук або Інстаграм?
  4. Що потрібно, щоб був блог? Як почати? Чи потрібно планувати цей процес, складати контент-план або...
  5. Що входить в професійний блог? Адже це не тільки пости по темі, потрібна експертна складова? Або...
  6. Чи є якась константа для всіх творчих блогів або завжди все залежить від конкретного проекту і його...
  7. Краще це робити самому або знайти фахівця (копірайтера, редактора, маркетолога), а самому займатися...
  8. Які двигуни / платформи підходять для ведення творчого блогу?
  9. Твій проект Start Blog Up - як він допомагає блогерам? Кому саме він допоможе?
  10. Розкажеш про успіхи клієнтів?
  11. Твій другий проект «Будинок, в який хочеться приходити» - він про що? Можна його назвати прикладом...

Серед наших передплатників і студентів тренінг-центру багато творчих підприємців. А творчий проект - це своя специфіка, особливий підхід і завжди індивідуальність. І все маркетингові інструменти для творців повинні підбиратися особливо ретельно. Навіщо потрібен блог для творчого проекту, і чи можна без нього обійтися? Про це ми поговорили з Варварою Лялягіной - творцем і керівником проекту Start Blog Up. Варвара вчить креативних блогерів створювати і розвивати свої майданчики і, звичайно, заробляти з їх допомогою.

Варвара вчить креативних блогерів створювати і розвивати свої майданчики і, звичайно, заробляти з їх допомогою

Варвара, скажи, блог для творчих підприємців ніж повинен відрізнятися від інших блогів?

В першу чергу завданням і стратегією, а вони вже підтягують все інше. Творчий підприємець використовує блог як інструмент для просування свого особистого бренду, позиціонування своєї справи, своїх продуктів і послуг. Коло тем постів буде будуватися навколо того, що важливо і цікаво знати аудиторії, це вже не просто формат «що бачу, то співаю», як в онлайн-щоденнику. У кожного поста буде чітка продумана завдання, буде контент-план і план просування блогу. В цілому буде набагато більше продуманості і стратегії.

Навіщо творчому проекту блог? Хіба недостатньо інтернет-магазину з описами його товарів?

Що таке блог? По суті це постійно оновлювана стрічка новин, матеріалів. Кожен пост в блозі - це двері на ваш сайт, в яку можуть зайти люди. Якщо дуже спрощено, то чим більше дверей, тим більша ймовірність того, що в них прийдуть нові відвідувачі, які познайомляться з сайтом і стануть вашими потенційними клієнтами.

Пости в блозі - це відмінний спосіб показати вашу експертизу, познайомитися з читачами, збудувати довірчі відносини, дати можливість читачеві зрозуміти, чи подобається йому ваш підхід і чи готовий він звернутися до вас як до фахівця. Наприклад до мене приходять клієнти, які кажуть: «Я прочитала ваш блог від початку до кінця, все вивчила і хочу працювати тільки з вами». Однією сторінкою, яка описує товар або послугу, майже неможливо домогтися такого ефекту.

Крім того, блог - постійно оновлюваний елемент на сайті. Він ніби говорить пошуковим системам «цей сайт активний, живий», це позитивно сприймається пошуковими системами, відповідно, ваш сайт показується краще у видачі, а значить приводить нових клієнтів.

Чому б просто не писати в Фейсбук або Інстаграм?

Фейсбук, Інстаграм і інші соціальні мережі дуже важливі для взаємодії з аудиторією, залучення, але потрібно розуміти, що це не ваша платформа, на якій діють чужі правила гри.

Я зазвичай відповідаю на такі питання, приводячи в приклад аналогію з квартирою. Ви можете все життя жити в знімній квартирі або у вас може бути власна квартира, де ви - господар. Якщо ви знімаєте квартиру, а у вас труба потекла, то ви телефонуєте господареві і його обов'язок - викликати сантехніка і починають все. Але зате якщо господар вирішить розірвати з вами договір, він може зробити це в будь-який момент. Соціальні мережі, здавалося б, простіше в обігу, але показують чужу рекламу на ваших сторінках, змінюють алгоритми видачі постів у стрічці.

Головні плюси своєї квартири очевидні - це ваше. Також і з вашим standalone блогом (автономний блог - прим. Ред.). Ви приймаєте рішення, як буде виглядати ваш сайт, ви повністю керуєте увагою читача (ніяких чужих банерів і мерехтливих повідомлень), ваші права на тексти, хороший пошук і архів статей, які за часом живуть набагато довше, ніж одноденні тексти в соціальних мережах, оптимізація в пошукових системах. Блог - це ваші правила гри без сюрпризів.

Ну і нарешті, в сучасному світі, якщо ви збираєтеся серйозно підійти до ведення блогу, використовувати його для підтримки свого бізнес-проекту, не мати своєї адреси в інтернеті вже несерйозно.

Що потрібно, щоб був блог? Як почати? Чи потрібно планувати цей процес, складати контент-план або досить просто писати пости?

Підходи можуть бути різні. Я знаю приклади, коли блог починався як щоденник в інтернеті, а потім виростав в цілий бізнес. Наприклад дизайнер інтер'єрів Надя Зотова почала вести ЖЖ, щоб вихлюпувати туди свої знахідки, ідеї, результати свого навчання нової професії. Завдяки блогу її запросили в Seasons, а потім вона створила свою власну дизайн-студію. Зараз блог - це частина сайту студії, але він до цих пір є головним двигуном в її просуванні.

Якщо ви знаєте зараз, що хочете використовувати блог для просування свого бізнес-проекту, то важливо прописати завдання блогу, описати портрет ідеального читача, визначитися з платформою для блогу, придумати теми постів і скласти контент-план, продумати стратегію просування блогу. Просто писати пости - це дуже тривала історія. Зараз вже недостатньо тільки писати, дуже важливо, як ви будете просувати свій блог.

Зараз вже недостатньо тільки писати, дуже важливо, як ви будете просувати свій блог

Що входить в професійний блог? Адже це не тільки пости по темі, потрібна експертна складова? Або це має бути розважальний контент?

Все буде залежати від того, яку роль ви для себе виберете як автор блогу. Голос, то, як ви розмовляєте зі своїм читачем, - один з важливих елементів особистого бренду. Тема може бути будь-яка, але розкриваючи її різними голосами, ви отримаєте різний результат.

Ось кілька варіантів ролей, які може вибрати автор блогу.

Професор - глибокий експерт в темі, ділиться своєю експертизою, говорить з читачами авторитетним голосом.

Художник - показує красу теми і надихає.

Пророк - ріже правду-матку, торкається питань, про які іншим зазвичай не дуже комфортно говорити.

Журналіст - збирає різний досвід і точки зору на тему, намагається представити об'єктивну картину, віддаючи право читачеві приймати рішення.

Зірка - ділиться своєю харизмою і своїм дуже особистою думкою.

Назви ролей умовні, важливий характер повідомлення. Це тільки п'ять варіантів ключових ролей, може бути багато варіацій: наставник, товариш, артист, оглядач, оповідач, гід і інші.

Наприклад фотограф в ролі професора може розповідати про витримку, діафрагму, правила фотографії. Фотограф-художник швидше поділиться своїми знімками, намагаючись надихнути читачів на творчість. Фотограф-пророк напише пост про те, як важливо вивчати роботу дзеркальної камери, а не клацати що потрапило на телефон. І так далі.

Дуже важливо експериментувати, щоб зрозуміти, в якій ролі вам комфортніше як автору блога та потім дотримуватися однієї-двох ролей.

Чи є якась константа для всіх творчих блогів або завжди все залежить від конкретного проекту і його завдань?

Блог - дуже гнучкий інструмент, в ньому, дійсно, багато чого буде залежати від проекту і від бажань автора.

Мабуть, єдина критична річ - розуміння того, навіщо ви робите блог і задоволення від процесу створення.

Якщо все це створюється через силу або «тому що так треба», то важливо спочатку знайти енергію на створення і підтримку блога.

Наприклад я дуже довго буксувала зі своїм особистим блогом, хоча начебто було бажання писати, але було не дуже зрозуміло для чого. Коли я зрозуміла для себе, що буду йти з корпоративної роботи, я створила блог «Будинок, в який хочеться приходити». Він став платформою, де я реалізовувалася не як представник корпорації, а як творча людина, де я вибудовувала співтовариство читачів, нових людей, які не мають ніякого відношення до моєї роботи і професійної діяльності. І ось тоді пішла зовсім інша енергія. Я цілий день працювала керівником відділу на заводі, а потім поверталася додому і сідала за блог, який писала до глибокої ночі.

Краще це робити самому або знайти фахівця (копірайтера, редактора, маркетолога), а самому займатися безпосередньо творчістю?

Це дуже залежить від характеру блогу. Я все-таки вірю в те, що краще починати з того, щоб писати свої тексти самостійно. Саме так, через вашу особистість найкраще відбивається ваша експертиза. Я люблю говорити, що зараз вже немає бізнесу B2B і B2C, а є P2P, тобто people to people, люди - людям. Люди купують у людей, і мені здається, що дуже важливо, щоб в вашому блозі відбивалася ваша точка зору, ваші історії, ви.

Часто я помічаю, що блог сприймають виключно як текстовий формат спілкування. Це не обов'язково повинні бути тексти. Ви можете знімати відео або записувати аудіоподкасти. Редактуру, монтаж, обробку можна делегувати, але я все-таки за те, щоб ви були присутні в блозі як автор.

Пам'ятайте листи Євгена Дьоміна, вкладені в коробочки зубної пасти SPLAT ? Адже це не що інше як блог, тільки в такий ось цікавій формі. До речі, всі ці листи можна знайти на сайті компанії. Звичайно, над тим, щоб ці листи дійшли до споживачів, працює ціла команда людей: дизайнери, художники, співробітники виробництва, - але текст листа пише сам Євген. Важливо, що він, а не копірайтер, спілкується зі споживачами від першої особи.

Які двигуни / платформи підходять для ведення творчого блогу?

В першу чергу я рекомендую WordPress. Це найпопулярніша платформа в світі (26% всіх сайтів зроблені на WordPress). Для вас це означає, що вам легко і недорого буде знайти допомогу: хто все налаштує і полагодить, якщо що. За допомогою WordPress можна реалізувати будь-яку задумку. Магазин? Будь ласка! Онлайн-курс? Легко! Сайт, куди користувачі будуть заходити під паролем? Теж можна! Може бути, вам не потрібні ці можливості на першому етапі, але знадобляться далі. Спочатку можуть виникнути складності, але якщо ви налаштовані серйозно, то воно коштує того.

Vigbo (колишня Gophotoweb) - платформа для створення сайтів і блогів для творчих людей. Розібратися з нею всередині на початковому етапі можна самостійно, це нескладно. Великий плюс платформи - російськомовна служба підтримки. Мінус - платформа платна (55 у. Е. В рік) і функціонал там обмежений, кількість шаблонів теж, тобто не всі ваші навіжені бажання можна буде реалізувати.

Blogspot - платформа в першу чергу для блогу, сайт там створити можна, але складно. З очевидних плюсів: безкоштовна і досить відома, так що для неї ви можете знайти багато шаблонів і інструкцій з налаштування. З мінусів: платформа належить Google, але вони їй толком не займаються. Якісь речі, наприклад, постинг картинок, там реалізовані дуже дивно, але чекати змін від Google не доводиться. Якщо ви налаштовані серйозно створювати і просувати блог, а не просто вести онлайн щоденник, то краще її не вибирати.

Твій проект Start Blog Up - як він допомагає блогерам? Кому саме він допоможе?

Я працюю з творчими підприємцями або тими, хто планує ними стати в найближчому майбутньому. В першу чергу він допомагає моїм читачам у вигляді матеріалів в блозі і соціальних мережах, розсилки, безкоштовних вебінарів про те, як розповідати про себе і про свою справу з допомогою блогу та інтернету.

У мене є кілька форматів групової роботи - це курс Mums Blog Up для мам з підприємницькою жилкою, який ми робимо спільно з Катею Никитюк та воркшоп # ХорошоБитьБлогером спільно з Анею Черних, блогером і ідеологом журналу «Може бути по-іншому» (так, я люблю працювати в партнерстві). В рамках такої роботи учасники груп створюють або серйозно прокачують свої вже існуючі блоги: починаючи від стратегії і закінчуючи детальним планом по просуванню блогу і його монетизації.

Часто до мене приходять клієнти, яким комфортніше працювати індивідуально в своєму ритмі. Разом в рамках циклу консультацій ми створюємо блог. Іноді це робота з нуля, іноді повний перегляд роботи вже існуючого.

Кому-то необхідно отримати відповіді на кілька своїх питань, щоб потім рухатися самостійно. Наприклад, скласти план запуску блогу або визначитися зі стратегією просування, написати сторінку про себе або проаналізувати тексти постів з точки зору ефективності. Тоді цикл зустрічей не обов'язковий, можна обійтися кількома фокусними зустрічами.

В рамках послуги «Аудит» я аналізую вже існуючі блоги, даю рекомендації по тому, що варто змінити, показую приклади, як це реалізовано в аналогічних проектах і пропоную список змін. Всі рекомендації ми обов'язково промовляємо і погоджуємо особисто.

Нарешті, всі мої клієнти обов'язково отримують від мене пост-підтримку і включаються в закрите співтовариство інших підприємців і авторів блогів. Це простір, де можна завжди поставити будь-яке питання, похвалитися або поскаржитися в безпечній обстановці. Серед учасників спільноти організовуються спільні проекти, партнерства, всі підтримують один одного і для мене це найбільша радість - бачити, як проекти, до яких я трохи доклала руку, розвиваються.

Розкажеш про успіхи клієнтів?

Рік тому до мене на консультації прийшла Юля вишка. Юля з Естонії, але вже давно живе в Німеччині. У неї було кілька ідей проектів і їй хотілося отримати алгоритм по тому, як розповісти про них світу і почати їх тестувати в реальному житті, а не тільки в голові і на папері. Перше, що Юля сказала: вона хоче показати всім, що Берлін - прекрасне місто, а не сірий і похмурий, яким багато його представляють. В рамках нашої роботи Юля з нуля створила блог, придумала назву «Берлін зі смаком», сама налаштувала сайт на WordPress (я до сих пір цим захоплююся, зазвичай моя рекомендації - взяти собі фахівця для технічних питань) і почала писати блог про смачний Берлін, про незвичайні кав'ярні, цікаві місця, про які не пишуть в путівниках. Трохи пізніше Юля запустила авторські екскурсії по Берліну, провела кілька безкоштовно, зібрала відгуки, а зараз вже в її арсеналі кілька розроблених маршрутів по різних частинах міста, спільна програма зі стилістом про стильний Берліні і, головне, щоденні відгуки від читачів, на кшталт такого: « ніколи б не подумала, але тепер Берлін в моєму списку місць, куди я хочу приїхати ».

Це з одного боку дивовижна, а з іншого боку дуже логічна історія того, у що перетворюється ідея всього за рік, коли кожен день працюєш над її втіленням і розповідаєш про це в блозі.

Твій другий проект «Будинок, в який хочеться приходити» - він про що? Можна його назвати прикладом творчого блогу, ти приводиш його в приклад своїм клієнтам? Або це блог для душі?

Блог «Будинок, в який хочеться приходити» - це моє портфоліо і майданчик для експериментів. Так, я часто наводжу його в приклад клієнтам. Показую, з чого я починала. Іноді мені дуже хочеться змінити перші пости, але я їх не міняю і не видаляю, бо мені важливо показувати клієнтам і пам'ятати самої, що, коли блог починався, було багато помилок, жахливі фотографії, дурні заголовки, кострубаті питання в кінці поста, які не збирали коментарів. Звичайно ж, я привожу в приклад і останні пости, ділюся історією переїзду блогу на WordPress.

Зараз це швидше лайфстайл-блог. Коли я його створювала, моїм головним завданням було визначитися з напрямком. Я думала про інтер'єрного дизайну, декоруванні, організації вечірок. Я отримувала і навіть до сих пір продовжую отримувати цікаві пропозиції в цих сферах. Наприклад недавно мені запропонували стати головним редактором в интерьерном онлайн-журналі. Дуже було шкода відмовлятися. Ці історії доводять, що блог працює, це відмінний інструмент для просування і для цього не треба стояти з рупором і розхвалювати себе, потрібно просто писати про те, що тобі цікаво і важливо.

Думаємо, дотримуючись порад і рекомендацій Варвари, автори творчих проектів вже більш ясно розуміють, як почати вести свій блог, для чого це потрібно і що з ним робити далі. Розкажіть в коментарях, ведете ви блог і для чого?

Варвара Лялягіна, автор і керівник проекту   Start Blog Up Варвара Лялягіна, автор і керівник проекту Start Blog Up

Розмовляла Надія Меркушева

І ще секрети від блогерів:

Варвара, скажи, блог для творчих підприємців ніж повинен відрізнятися від інших блогів?
Навіщо творчому проекту блог?
Хіба недостатньо інтернет-магазину з описами його товарів?
Чому б просто не писати в Фейсбук або Інстаграм?
Що потрібно, щоб був блог?
Як почати?
Що входить в професійний блог?
Адже це не тільки пости по темі, потрібна експертна складова?
Які двигуни / платформи підходять для ведення творчого блогу?
Твій проект Start Blog Up - як він допомагає блогерам?

Дополнительная информация

rss
Карта