Навіщо потрібна система управління сайтом (Web CMS)?

  1. редагування сторінок
  2. Завантаження зображень
  3. функціонал
  4. підтримка сайту
  5. Ціна
  6. РАЗОМ

Для початку давайте визначимо, що таке «Система управління сайтом» (розглянемо систему управління саме стосовно до Інтернет-сайтів) і навіщо вона потрібна.

Система управління сайтом (Система управління вмістом сайту, Система управління контентом сайту, Web Content Management System, CMS) - інформаційна система (серверне програмне забезпечення), призначена для управління і редагування вмістом (контентом) Інтернет-ресурсу (сайту). Основні завдання, які вирішуються за допомогою CMS: зручне створення, редагування і організація взаємодії веб-сторінок. І в більшості випадків такі системи повинні виконувати ці завдання за допомогою саме зручний функціонал і закладених в них можливостей.

Ви можете продовжити читання або відразу перейти до підсумкової таблиці порівняння .

І ідеальним варіантом використання CMS є можливість здійснення підтримки сайту (Додавання і зміна інформації, якісь настройки) практично будь-якою людиною з будь-яким досвідом і набором знань в області веб-технологій. Звичайно, ми не говоримо про такі завдання, як верстка сторінок або шаблонів сайту, додавання і зміна його функціональних можливостей, програмування. Але основну роботу по контент-підтримки сайту повинен здійснювати людина, що має навіть «початковий» рівень знайомства з ПК. Чи не хочемо образити ні чиї професійні навички, але таку роботу часто називають «секретарської».

редагування сторінок

Звичайно, багато хто так і роблять - займаються підтримкою і оновленням свого сайту власними силами. Але, на жаль, дуже часта проблема в цьому випадку - це недосконалість візуальних редакторів, що використовуються в сучасних системах управління сайтами.

Типовий візуальний редактор виглядає як звичний нам текстовий редактор MS Word, наприклад, так:

Типовий візуальний редактор виглядає як звичний нам текстовий редактор MS Word, наприклад, так:

Він представляє з себе вікно введення і редагування тексту і набір кнопок, які надають адміністратору або контент-менеджеру можливості щодо здійснення різних типових операцій з інформацією, що вводиться (форматування тексту і абзаців, вставку і обробку зображень і таблиць та ін.).

)

Природно, головна роль кожного візуального редактора - полегшення процесу введення і редагування текстової та графічної інформації на сайт. Природно, в якійсь мірі, кожен візуальний редактор справляється зі поставленим завданням, АЛЕ ...

Маючи чималий досвід спілкування з замовниками, ми дуже часто з ситуацією, коли контент-менеджери та адміністратори сайтів зовсім не піклуються про правильність внесення інформації на сайт і дуже часто додають її методом «copy-paste» (копіювати-вставити). І в більшості випадків джерелом, звідки копіюється інформація, є документ Microsoft Word (DOC-файл). При цьому, на жаль, недосконалість практично всіх візуальних редакторів CMS призводить до того, що скопійована з DOC-файлу інформація після вставки в візуальний редактор має аналогічне DOC-файлу форматування тексту, абзаців, відступів, шрифтів і ін. Це форматування просто автоматично «підхоплюється »з файлу-джерела. У підсумку «на виході» виходить така сторінка сайту, яка не відповідає по оформленню задуманому дизайнером зовнішнім виглядом. Цю сторінку вже не застосовуються глобальні стилі сайту і не діють якісь інші методи візуалізації.

Виною тому - велика (а часом, і величезна) кількість «паразитного» HTML-коду, який автоматично розміщується в коді редагованої сторінки. І як раз наявність такого коду не дозволяє сторінці відображатися як це задумано дизайнером, стилі сайту не діють, тому що оформлення вже «зашито» в цьому «паразитному» коді: з'являються «нові рядки», незрозумілі інтервали між абзацами, незрозумілий шрифт (як правило - Times New Roman) та інші «глюки».

Приклад вихідного коду інформаційної частини сторінки одного з який ми отримали в роботу сайтів (вихідний код не тільки «довгий», а й «важкий» - цілих 6,7 КБ):

Після проведення «чистки» коду отримуємо наступне (новий обсяг коду - 2,6 КБ):

Справедливості заради варто відзначити, що не абсолютно всі візуальні редактори «грішать» подібною проблемою. Наприклад, в редакторі CMS «1С-Бітрікс: Управління сайтом» для цього існує спеціальна кнопка «Вставити з Word», функція якої - недопущення зайвого коду з вставляється фрагмента тексту. Звичайно, це не абсолютна панацея, але певним чином поліпшує становище. У той же час, подальша перевірка HTML-коду вкрай рекомендується.

РАЗОМ: з досвіду можемо сказати, що використання візуальних редакторів при відсутності мінімально необхідних знань основ HTML-мови дуже часто перетворює підтримку сайту неспеціалістом в справжню муку і не може гарантувати необхідну грамотність і правильність адміністрування сайту. Неодноразово ми стикалися з тим, що нам просто доводилося переверстувати величезні обсяги інформації, які були занесені на сайт за допомогою вищезгаданого методу «copy-paste» з текстового редактора MS Word. А для того, щоб ваш сайт завжди був «на висоті», необхідно дотримуватися максимальної якості не тільки в обсязі, але і правильності розміщення на ньому інформації.

Завантаження зображень

Хостинг

Робота будь-якої системи управління сайтом заснована на роботі великої кількості скриптів, написаних на різних мовах програмування і з використанням різних технологій (HTML, CSS, PHP, JavaScript, jQuery, Ajax, Phyton, ActiveX, MySQL та ін.). І чим більше «наворочені» і функціональніша система управління сайтом, тим більш продуктивні сервери потрібні для її правильної і швидкої роботи. А це - прямопропорційно відповідну вимогу до хостингу, на якому розміщуватиметься ваш сайт. І, природно, чим більш продуктивні сервери, тим вони дорожче.

У порівнянні з сайтами на CMS, веб-сайти, які розробляються без використання таких, набагато менш вимогливі до використовуваних ресурсів. Як правило (в переважній більшості випадків) для таких сайтів не потрібне використання баз даних (наприклад, MySQL або Microsoft SQL), технічно такі сайти реалізуються набором «статичних» HTML- і CSS-файлів, якщо в них використовуються якісь скрипти (наприклад , JavaScript або можливості мови PHP), навантаження на сервер залишається мінімальною і практично незначна в порівнянні з сайтами на CMS.

У той же час обов'язковим буде сказати, що для обслуговування сайтів без CMS необхідні знання основ веб-конструювання, така робота навряд чи зможе бути доручена секретарю або «звичайному» менеджеру.

РАЗОМ: сайти на CMS більш вимогливі до хостингу, в той час як сайти без CMS працюють швидше, їх обслуговування дешевше, але вимагає знань основ HTML-мови. Але якщо ви в будь-якому випадку не мають наміру самостійно здійснювати підтримку сайту і мають намір покласти цю роботу на сторонню компанію, ви можете не звертати на цю обставину уваги, ключовим в цьому моменті є вимоги до хостингу і, відповідно, його ціна.

функціонал

Системи управління сайтами, в більшості своїй, мають досить багато функціональних можливостей для використання їх на створюваних сайтах, причому переважна більшість необхідних функцій вже є в базових версіях CMS. Для реалізації якихось нестандартних можливостей можна написати власні модулі або скористатися будь-якими готовими рішеннями, які можуть бути безкоштовними або платними, що продаються в так званих Marketplace (магазинах додатків).

Стандартний набір функціоналу, який дає нам практично будь-яка CMS, дозволяє здійснювати пошук на сайті, обробку форм зворотного зв'язку, управління фото- і відеогалерея, роботу з базами даних, сортування різних даних, реалізацію уніфікованих інформаційних блоків і т.д. За додаткову плату можна придбати розширені можливості: корзина товарів (для Інтернет-магазинів), модулі он-лайн оплати товарів, інтеграцію і взаємодію з бухгалтерськими програмами і т.д.

Не можна сказати, що сайти без CMS не володіють ніяким функціоналом або дуже «ущемлені» в цьому, але «джентельменський набір» функцій цілком забезпечується і без використання системи управління. Зокрема, можна організувати роботу форм зворотного зв'язку, зробити он-лайн калькулятор, впровадити слайдери зображень, красиві по реалізації фотогалереї і т.п. У тлумачних руках такий сайт нічим не поступатиметься сайту на який-небудь «навороченной» CMS-ке.

РАЗОМ: якщо необхідно розробляти Інтернет-магазин, то без CMS просто не обійтися. Якщо треба зробити більш-менш типовий сайт (сайт-візитка, корпоративний сайт або навіть сайт-каталог) без вишуканого набору складного функціоналу, то можна обійтися і без системи управління сайтом.

підтримка сайту

підтримка сайту - це підтримка його працездатності, оновленні інформації і додавання нового контенту після того, як сайт буде запущений і почне повноцінно працювати. Підтримкою сайту може займатися як співробітник компанії-власника сайту (системний адміністратор, контент-менеджер, секретар і т.д.), так і стороння організація в рамках надання аутсорсингових послуг. У кожному конкретному випадку вибір залишається за вами. Для грамотної підтримки сайту необхідний (вкрай рекомендується) фахівець, що володіє розширеними або хоча б базовими знаннями в області розробки сайтів. Як було сказано, цією роботою можна спантеличити і секретаря, але в цьому випадку з 90-відсотково упевненістю можна сказати, що помилок в роботі і оновленні інформації на сайті уникнути не вдасться. Причиною тому - всілякі тонкощі роботи CMS, описані вище.

Ціна

На ринку систем управління сайтами представлені як платні (комерційні), так і безкоштовні CMS. Платні, як і в будь-якому аналогічному випадку, призначені для отримання прибутку компаніями-розробниками. Над платними CMS працюють цілі (часом, досить великі) компанії, велика кількість розробників (і не тільки). Такі системи постійно змінюються, модернізацію, виправлення помилок, оновлення і так далі. Залежно від редакції вашої CMS можна розраховувати на різні рівні техпідтримки і навіть на прямий он-лайн контакт з технічними фахівцями-розробниками. Вартість таких систем - різна - від кількох тисяч до сотень тисяч рублів. Залежно від вартості можна підібрати собі відповідну саме вам редакцію з необхідним набором функціоналу.

У той же час, безкоштовна (некомерційна) система управління сайтом зовсім не означає якоїсь урізаний функціонал, «недоробленість» або відсутність підтримки з боку розробників. Такі системи, як правило, розробляються деякими спільнотами (групами програмістів-ентузіастів), поширюються у відкритому вихідному коді і в більшості випадків мають можливість власної модернізації. Для розширення можливостей таких CMS також існують різноманітні MarketPlace-и, форуми, спільноти розробників і просто небайдужих людей. Практично завжди ви зможете знайти відповідь на своє питання про наявні функції або про нарощування можливостей обраної безкоштовної системи.

Якщо розглядати сайт, що функціонує без CMS, то, як випливає з його визначення, ніякої системи управління в ньому немає, і платити в даному випадку за неї не доведеться.

РАЗОМ: в кожному конкретному випадку замовник має право вибирати саме той варіант, який йому найкращий. Хтось має досвід «спілкування» з певною CMS, кому-то принципова її безкоштовність, хтось і зовсім не бажає розбиратися в тонкощах роботи свого сайту і не хоче навіть чути «якихось страшних його слів» ... Вибір за вами! А ми, в свою чергу, можемо здійснити грамотну консультацію щодо вибору необхідного варіанту розробки сайту з урахуванням специфіки і вимог вихідної задачі.

РАЗОМ

Підводячи підсумки, зберемо докупи всі плюси і мінуси використання системи управління сайтами:

Сайт з CMS Сайт без CMS Редагування сторінок Просте і звичне розміщення інформації за допомогою візуального редактора Розміщення інформації за допомогою HTML- або текстового редактора Дозволяє робити роботу неспеціалістам Необхідні знання основ HTML При звичайному копіюванні через візуальний редактор додається багато «паразитного» коду «паразитного» коду немає, тому що інформація додається і перевіряється вручну При додаванні «паразитного» коду збільшується обсяг сторінок При додаванні «паразитного» коду не застосовуються потрібні стилі та форматування сайту Завантаження зображень Автоматичне завантаження і масштабування зображень Ручне завантаження і масштабування зображень Недосконалість автоматичного масштабування Можливість попередньої обробки зображень в спеціальних графічних редакторах зображення зберігаються на сервері в вихідному розмірі і автоматично масштабіруютс при необхідності Можливість збереження зображень в спеціальних графічних редакторах з оптимізацією (мінімізацією) розмірів файлів Хостинг Необхідність використання потужних серверів в порівнянні з сайтами без CMS Мінімальні вимоги до хостингу Функціонал Можливість використання розширеного функціоналу (пошук, корзина товарів, сортування, бази даних і т.д .) Обмежені, але не зовсім скромні можливості (достатні для більшості типових сайтів) Підтримка сайту Можливість підтримки сайту власними силами Необхідний ність залучення стороннього фахівця Відсутність абонентської плати за підтримку сайту Підтримка сайту здійснюється за абонентську плату або за разову оплату при разових зверненнях Імовірність допущення помилок з подальшою необхідністю їх виправлення за допомогою фахівця Гарантія грамотної підтримки і кваліфікованого виконання робіт Ціна Можливість використання як платних, так і безкоштовних CMS Відсутність плати за відсутністю CMS Необхідність абонентської плати для щорічного продовження ліцензії CMS

Дополнительная информация

rss
Карта