Nokia N900 - обов'язкові дії користувача відразу після покупки

  1. Дія нульове: подивимося, скільки пам'яті і де, а також з'ясуємо пару речей.
  2. Увага!
  3. Дія перша: ставимо індикатор розкладки клавіатури
  4. Дія друга: робимо можливим роботу Bluetooth / WiFi при вимкненому телефонному модулі.
  5. Дія третя: включаємо підтримку MMS і додаткових операторських точок доступу.
  6. Дія четверта: включаємо підтримку USSD-запитів.
  7. Дія п'ята: включаємо підтримку передачі файлів по Bluetooth.
  8. Дія шоста: включаємо спостереження за GPRS-трафіком.
  9. Крок сьомий: включаємо нормальну переадресацію дзвінків.
  10. Дія восьмий: отримуємо доступ до історії дзвінків і повідомлень.
  11. Дія дев'ятий: включаємо в N900 більш-менш продумане меню.
  12. Дія десятий: отримуємо нормальний доступ до файлової системи.
  13. Дія одинадцятий: отримуємо права root.
  14. Дія Дванадцятьом: налагоджуємо роботу з архівними файлами.
  15. Дія тринадцятого: отримуємо додаткові профілі, вирівнюємо віджети на робочих столах.
  16. Дія чотирнадцятий: включаємо вбудований FM-приймач.
  17. Дія п'ятнадцятій: щоб наш N900 заголосив і засвітився.
  18. Підсумок: попрацювали напилком, складності з rootfs.

Докладний список характеристик в нашому каталозі: Nokia N900
окремі детальні матеріали по темі:
Загальний огляд Nokia N900

Свого часу дуже прославився один відомий телефон. Зокрема, тим, що після покупки досить наполегливо вимагав певної уваги з боку користувача, без якого навіть дзвонити не міг, не кажучи вже про інше. Як нескладно здогадатися, це був iPhone. Ситуація з Nokia N900 в стані «відразу після покупки» чимось нагадує ту, з iPhone. Звичайно, Jailbreak цього телефону не потрібен, але, як з'ясувалося, без деяких цілком виразних дій користуватися N900 не так вже й приємно.

Спробуємо поєднати в одній статті все найголовніше на цю тему, щось на зразок інструкції: в якій послідовності і що потрібно зробити, щоб N900 став схожий на більш-менш завершений продукт. Уточнимо, що це зовсім не «джентельменський набір» софта, який ми розглянемо пізніше, а саме самий що не є «must have».

Дія нульове: подивимося, скільки пам'яті і де, а також з'ясуємо пару речей.

Запустимо встановлену програму «X Terminal», і наберемо в ній «df -h», отримаємо розкладку по використанню пам'яті в нашому N900. Особливу увагу звернемо на рядок, що описує стан rootfs. Це ми собі так просто зауважимо, скільки вільного місця там є в повністю чистому, щойно з прилавка апараті. Взагалі, rootfs - це системний розділ, в якому нічого зайвого бути не повинно, а якщо і з'являється, то поява це повинно бути виправдане.

Взагалі, rootfs - це системний розділ, в якому нічого зайвого бути не повинно, а якщо і з'являється, то поява це повинно бути виправдане

А тепер відновимо перший раз дані в «Диспетчері додатків». Дивимося: в rootfs мінус 5 МБ. Зробимо собі замітку, що «Диспетчер» так ось працює: дані про вміст репозиторіїв (каталогів ПО) пише в rootfs. Будемо періодично сюди заглядати, щоб подивитися, як і що змінюється. Забігаючи наперед, скажемо, що при підключенні (понад встановлених) штук 5-6 репозиторіїв, розмір бази даних «Диспетчера» може становити до 50-60 МБ. А це, як ми бачимо, майже весь вільний в rootfs місце. Але до цього ми ще повернемося.

Але до цього ми ще повернемося

Йдемо далі. При покупці N900 всередині «Диспетчера додатків» повинні бути вбиті чотири (на даний момент, по крайней мере) каталогу (сховища). Це: «Додатки Nokia», «Оновлення системного ПО Nokia», «Ovi» та «maemo.org» (він же Extras). Ось звідти, в общем-то, і слід ставити софт, за який розробнику ПО вже не соромно. Власне, звернемо увагу на останній репозиторій - Extras. Крім нього, так чи інакше, руки користувача потягнуться до двох його побратимам: Extras-Testing і Extras-Devel. Це як мінімум.

Це як мінімум

Extras-Devel існує, грубо кажучи, для розробників. Там лежать пакети, зібрані автобілдером, і лежать вони там, потрібні тільки розробнику. У цьому репозиторії найбільше звалище софта, оновлюється він найдовше, і сенсу тримати його постійно включеним, якщо вже вбили його в «Диспетчер», ніякого немає. Розробник ці пакети (після того, як сам вважатиме, що вони готові для тестування) переносить в Extras-Testing.

Там вони, по ідеї, тестуються вже спільнотою Maemo. Набирають «карму», і після того, як тестери проголосують за пакет, розробник, якщо сам захоче і вважатиме за потрібне, перенесе пакет в Extras. Ось звідти його можна вже сміливо встановлювати. Всі інші дії, пов'язані з установкою софта з інших репозиторіїв, будуть нас кваліфікувати в кращому випадку як бета-тестерів, тому шкода, заподіяна нами своїм устроєм намірами в ці репозиторії, буде вважатися як природна реакція розетки на проникнення в неї двома пальцями. Будемо уважні і обережні!

Увага!

Дуже радимо почитати ось це: wiki.maemo.org - About Extras (Причому почитати уважно). Зберемо короткий зміст сказаного там. Пакети, що знаходяться в Extras-Devel, не обов'язково перетворять ваш пристрій в цегла, але це може статися в будь-який час. Та так, що, можливо, буде потрібно перепрошивка. Основна проблема: користувачі, побачивши інформацію про якийсь новому клюванням ПО версії бета, додають собі репозиторій Extras-Devel, а потім забувають його видалити або відключити. «Менеджер програм» так влаштований, що після установки не пам'ятає, звідки був завантажений пакет, ці дані після установки в інформації про пакет відсутні. А потім виходять оновлення, які користувач бачить в autoupdater «Диспетчера», і ставить, бажаючи кращого. А отримати може реально гірше. Своєчасне відключення Extras-Devel допоможе отримувати оновлення тільки з Extras, в крайньому випадку - з Extras-Testing.

В Extras-Testing теж немає ніяких гарантій, але є якесь розумне попередження: ви стаєте бета-тестером, а автор нової програми вважає, що продукт готовий хоча б до тестування. Ну, нам зрозуміло, що певний вельми потрібний софт можна взяти поки тільки в Devel. Наприклад, альтернативний предустановленному «DocsToGo» офіс - «Abi Word» і «gnumeric». І ще по тексту нижче буде видно, що. Але не забувайте про обережність і акуратності!

А саме: наприклад, в статті написано «на даний момент ця програма доступна тільки в Extras-Devel». Що це означає? Це означає, що так було на момент написання статті. Перед тим, як щось робити самим, перевірте, може, програма з'явилася в Extras-Testing або, ще краще, в Extras.

  1. Extras .install (Це качаємо, тільки якщо у нас його немає. По-замовчуванню він в N900 називається «maemo.org»)
  2. Extras-Testing .install
  3. Extras-Devel .install

Раз вже ми будемо обережні ... то акуратно додамо собі репозиторії, які будуть потрібні. Вище - .install файли, які потрібно просто скопіювати в N900, і в менеджері файлів клікнути по ним; вручну щось прописувати «ріпи» ліниво, а так вони автоматично додадуться в «Менеджер програм».

Дія перша: ставимо індикатор розкладки клавіатури

Абсолютно незрозуміло, чому Nokia сама не зробила настільки очевидно необхідне: індикатор, який відображав би стан введення тексту. На всіх апаратах є, а на N900 - немає. Довелося сторонньому розробнику потрудитися, в результаті з'явилася програма «Keyboard Layout Status Icon». У репозиторії Extras її поки немає, в Extras-Testing її теж поки немає, а знаходиться вона в Extras-Devel (бачимо для себе причину: сам автор вважає, що пакет не готовий), тому, якщо зважилися - включаємо цей репозиторій.

У репозиторії Extras її поки немає, в Extras-Testing її теж поки немає, а знаходиться вона в Extras-Devel (бачимо для себе причину: сам автор вважає, що пакет не готовий), тому, якщо зважилися - включаємо цей репозиторій

Ось, до речі, перевіримо-ка тепер стан пам'яті. Ми ще нічого не робили, нічого не скачували і не встановлювали, просто додали один репозиторій Extras-Devel. Запускаємо терміналку, набираємо «df -h», дивимося: От чорт, було вільно 71,3 МБ, а стало - 56,1 МБ. Тобто, додали один репозиторій в «Диспетчер» - отримали майже мінус 15 МБ вільного місця в rootfs, яке, як незабаром з'ясується, зовсім не гумове, і поки - найсмачніше для багатьох програм. А підключимо ще пару-трійку репозиторіїв? А понаставляли «лівого» софта? :)

:)

Після того, як репозиторій Extras-Devel додасться, можна пошуком (за словом layout) в «Диспетчері додатків» знайти потрібну нам програму і встановити її. Після установки запускаємо «X Terminal», набираємо «pkill -f / usr / bin / hildon-status-menu» - це щоб перезапустити не саме пристрій, а лише статусну область.

Після установки запускаємо «X Terminal», набираємо «pkill -f / usr / bin / hildon-status-menu» - це щоб перезапустити не саме пристрій, а лише статусну область

Тепер у нас є індикатор розкладки, що відображає (на даний момент) поточну мову введення. Все, перша дія виконано. На превеликий жаль, виконане воно не найкращим і правильним чином. До речі, автор активно працює над відображенням статусу Shift, Fn, Caps. Загалом, вже є, ніж користуватися, і є, чого чекати.

Дія друга: робимо можливим роботу Bluetooth / WiFi при вимкненому телефонному модулі.

Людині, яка взяла в руки N900 після, скажімо, того ж Nokia 5800, може здатися незрозумілим, чому це в автономному режимі не можна користуватися іншими функціями бездротового зв'язку. В інших апаратах Nokia - можна, а цей що, виняток? Однак, можемо бути спокійні: не подобається це не тільки нам, і сторонні розробники вже подбали про те, щоб користувач мав можливість усунути цю неприємність.

Буде потрібно завантажити і встановити аплет «Cellular Modem Control Buttons», який додає в меню кнопки «Power» відповідний пункт, що дозволяє включати і вимикати GSM-модуль, не зачіпаючи іншу бездротовий зв'язок. Ось тут трохи відвернемося від теми, щоб наочно показати, що таке Extras-Devel. Цей аплет можна знайти і в Extras, і в Extras-Devel (тут новіша версія).

Ось, до речі, приклад. Якщо встановити ту, яка в Devel, на кнопках побачимо щось неприємне - а про що ми говорили вище? А з Extras - все нормально. Але так уже влаштована «Менеджер програм», що завжди бере і показує найновіше, і навіть якщо програма є в декількох репозиторіях, побачимо ми останню. Так що якщо хочете стабільності, відключайте в «Диспетчері додатків» каталоги Extras-Devel і Extras-Testing (і нічого їх там тримати включеними), і шукайте програму спочатку в Extras. Ось якщо її там немає, або для чогось потрібні саме нові функції, які вже є в тестованих або неперевірених, тоді ... Загалом, відключаємо поки Extras-Devel, і ставимо аплет з Extras.

Загалом, відключаємо поки Extras-Devel, і ставимо аплет з Extras

Тепер в нашому N900 є можливість користуватися і вбудованою функцією «Автономний режим», і додаткової, залишає доступ до WiFi і Bluetooth.

Дія третя: включаємо підтримку MMS і додаткових операторських точок доступу.

По-перше, розберемося з точками доступу. Проблема в тому, що творці N900 не подбали про такі дрібниці, як різні точки доступу, вважаючи, що вистачить і однієї, яка автоматом включається при установці SIM-карти, і яка при цьому робить недоступними дані попередньої точки, якщо це правильна SIM-карта оператора. А для MMS, як відомо, потрібна окрема точка доступу. Так що якщо хочете подержку MMS, спочатку потрібно буде включити підтримку додаткових APN. Пакет пройшов тестінг, і знаходиться вже в Extras - це радує.

Знаходимо в «Диспетчері» додаток «fAPN», встановлюємо.

Ось тут відвернемося ще раз, для загального розвитку. Подивимося, що написано в інфо про програму: 6,01 МБ. А подивіться в «Властивості - Установка»: бачимо, там перераховано купа залежностей; це все встановиться автоматично, але і розмір виростає вже до 20,8 МБ. Деякі додатки будуть разом з собою ставити досить багато доповнень, якщо у вас чогось в системі немає, тому орієнтуватися на зазначені в списку цифри, в загальному, не варто. Хочете точних даних, наскільки змінився rootfs - дивіться в терміналку після установки.

Хочете точних даних, наскільки змінився rootfs - дивіться в терміналку після установки

Ну, все, точки доступу створювати можна. Навіть якщо не хочете користуватися MMS, ця можливість може дуже стати в нагоді. Ставимо тепер програмку «fMMS» - власне, підтримку відправки та отримання MMS для N900. Шукаємо в «Диспетчері», встановлюємо. На момент роботи зі статтею «fMMS» чомусь зникла з Extras (до таких речей теж потрібно бути готовим, до речі), довелося шукати її в Devel. Там поруч пошуком може виявитися «Sharing Plugin для fMMS». Його вручну ставити не потрібно, він автоматично встановиться. А потрібен він для того, щоб вбудувати функцію «відправити у MMS» в програми, що використовують спільний доступ - «Галерея» і т.д.

Усе. Залишилося програму налаштувати, і деякі функції MMS будуть працювати і на цьому апараті. Деякі - це, на даний момент, отримання та відправка одного кадру з однієї картинкою і текстом. Чи не все ще в програмі гладко, але нічого іншого і зовсім не існує.

Дія четверта: включаємо підтримку USSD-запитів.

У нових прошивках підтримку запитів виду * 100 # (запит балансу, інші операторські функції) зробити обіцяють, але коли ще це буде, а апарат-то вже ось він, на руках. Крім того, віджет, створений стороннім розробником ПО, настільки вже функціональний, що вбудована підтримка, можливо, буде не дуже вже затребуваною. Ну, поживемо, побачимо, а поки - знову в «Менеджер програм». В Extras на даний момент цього віджета немає, є в Testing і Devel. Шукаємо «ussd-widget», встановлюємо.

Шукаємо «ussd-widget», встановлюємо

Ось, тепер у нас є віджет робочого столу для USSD-запитів. Їх можна буде включити кілька. Віджет цей добре налаштовується, і дуже зручний для швидкого і частого використання.

Дія п'ята: включаємо підтримку передачі файлів по Bluetooth.

Згадуємо про те, що відсутність підтримки передачі файлів по Bluetooth зараз якщо і знайдеш в якомусь телефоні, то, швидше за все, в такому, де взагалі немає Вluetooth. Взагалі-то, передавати файли з N900 по BT можна, але тільки фото (взагалі зображення) і відео. Все інше - ні-ні. Кумедне обмеження для «потужного кишенькового комп'ютера» і так далі.

Програма стороннього розробника допоможе нам уникнути конфузу: знаходимо в репозиторії Extras програму «Petrovich». Встановлюємо.


Дуже добре, тепер у нашого N900 є ще одна корисна, але «з коробки" не представлена ​​функція. Біда «Петровича» - бачить він тільки призначений для користувача розділ. А шкода, доводиться підключати до роботи сторонні менеджери файлів.

Дія шоста: включаємо спостереження за GPRS-трафіком.

Взагалі, кожен пункт цієї статті - це привід подивуватися тому, який чудовий конструктор у нас в руках. Далі панельку, а ми будуємо на ній будиночок. Ось, в апараті серії Nxx є тепер і GSM-модуль, і підтримка виходу в Інтернет через сервіси опреатора стільникового зв'язку ... Забули тільки про одне: користувачеві непогано б знати, де, чого і скільки він скачав. Це при тому, що N900 зовсім не полінується і автообновление для репозиторіїв запустити, і погодний віджет оновити, і новинний, і так далі. А адже WiFi далеко не завжди під рукою.

Загалом, журналу, в якому відстежувалися б GPRS-сесії, в N900 немає. Власне, тут взагалі з «Журналом», м'яко кажучи, біда, але про це трохи пізніше. Що ж до GPRS - єдине, що зараз є і може хоч якось допомогти, це віджет для робочого столу, який називається «Personal Dataplan Monitor», яка вміє вести підрахунок загального трафіку, не розділяючи його на кшталт. Тобто, скільки ви накачали через МТС, а скільки через Beeline, буде для вас загадкою.

Тепер, крім самого лічильника, у нас є ще й спостерігач: якщо апарат кудись поліз і щось качає, це можна побачити, бо лічильник оживе. Якого-небудь значка в системному для позначення активності Upload / Download дуже не вистачає, можна користуватися хоча б цим, хоча б так.

Крок сьомий: включаємо нормальну переадресацію дзвінків.

Ще в основному огляді N900 говорилося про те, що вбудована підтримка переадресації викликів аж надто примітивно влаштована. Тому для нормальної роботи телефону потрібно стороння розробка - «Call Forwarding Applet». Зараз він розташовується в Extras-Testing, є і в Devel; на даний момент там однакові версії, тому без різниці, звідки ставити.

Зараз він розташовується в Extras-Testing, є і в Devel;  на даний момент там однакові версії, тому без різниці, звідки ставити

Отже, ще одна обов'язкова функція звонкового сервісу оселилася в нашому N900.

Дія восьмий: отримуємо доступ до історії дзвінків і повідомлень.

Вбудований «Журнал», як уже говорилося в статтях Загальний огляд Nokia N900 і Nokia N900, телефон , Володіє як цікавими особливостями, так і досить безглуздими обмеженнями. Зокрема, всю історію дзвінків подивитися просто неможливо, незважаючи на те, що в апараті вона справно зберігається. Тому знову звертаємо свої погляди до стороннього розробника: додаток «glogarchive» нас врятує.

Тому знову звертаємо свої погляди до стороннього розробника: додаток «glogarchive» нас врятує

У репозиторії Extras лежить на даний момент версія 0.3-1, а в Extras-Devel - 0.5-1. Чесно кажучи, ніяких глюків в роботі поновлення помічено не було, і ми ставимо її, тому що інтерфейсний і функціонально вона на порядок цікавіше і сильніше. Хоча просто отримати доступ до архіву подій на N900 може і попередня (на скріншотах зліва 0.3-1, праворуч 0.5-1).

Дія дев'ятий: включаємо в N900 більш-менш продумане меню.

Меню в N900 - це щось: всього дві панелі, в одній (головна) 14 додатків і кнопка для доступу в другу панель, а в неї (додаткова) звалюються всі інші програми, які ми будемо встановлювати. Нічого поміняти місцями і / або перейменувати не можна, папки свої створювати не можна ... Загалом, тут Nokia переплюнула всіх, погіршивши навіть ту ситуацію, яку користувачі отримали «з коробки» в «сонеріков» на платформі UIQ3. І незрозуміло, як OS linux і не-сімбіановость, що не-смартфонів (інтернет-таблетно і так далі) можуть виправдати відсутність хоч скільки-небудь продуманого меню. На скріншотах: зліва головне меню, праворуч - те, що відкривається по кнопці «Додатково».

На скріншотах: зліва головне меню, праворуч - те, що відкривається по кнопці «Додатково»

Сторонні розробники трохи покращують ситуацію, але теж далеко не райдужним чином. Однак, якщо збираєтеся встановлювати більш 30-40 додатків, краще б скористатися хоча б тим, що є. Ми порекомендуємо додаток «Catorise», яке замінює стандартне меню на той варіант, який є в «Диспетчері додатків». Тобто, будуть створені такі самі папки, куди і будуть складатися додатки - відповідно тих розділів, в яких вони були в «Диспетчері».

Це є і в Extras, і в Testing, і в Devel. В останньому - там версія постарше, трапляється глюк при установці, лікується перезавантаженням. Інших глюків поки особливих помічено не було. А будуть помічені - завжди можна відкотитися. Можете поставити з Extras, там нормальна робоча версія.

Загаль, тепер меню Виглядає Наступний чином. Одна папка відображає Одразу всі ярлики, а інші розбівають Додатки по групах як смороду заявлені в пакетах. Число папок може змінюватися, якщо ми будемо ставити якісь програми з нових розділів «Диспетчера додатків».

Число папок може змінюватися, якщо ми будемо ставити якісь програми з нових розділів «Диспетчера додатків»

Може здатися, що якось похмуро ... Але сумувати з приводу фону і іконок особливо не варто: при наявності бажання їх все можна буде замінити на свої улюблені. Правда, це вже не функція програми «Catorise».

Правда, це вже не функція програми «Catorise»

Сказати, що розбиття на розділи дуже зручне - можна, взагалі-то ... Але якщо встановлених додатків багато, поки іншого варіанту хоч якось уникнути гортання простирадла з ярликами не видно. А щоб повернутися до стандартного вигляду, потрібно просто деінсталювати програму.

Дія десятий: отримуємо нормальний доступ до файлової системи.

З термінальної програми, з правами root, можна потрапити в будь-яке місце файлової структури N900. Але це, як не крути, зручно і приємно тільки тим, хто дуже до цього звик. Нормальний, пересічний користувач хоче бачити, що і де у нього в пристрої є, якщо вже є така можливість, і хоче, щоб бачити це йому було зручно. Вбудований файловий менеджер урізаний, як зазвичай прийнято у Nokia, до можливості переглядати лише призначені для користувача файли - документи, музичка, картинки, ще дещо. Це доступ до призначеного для користувача розділу / home / user / MyDocs. А система ніби як відкрита, так і може знадобитися подивитися і в інші місця, а то і зовсім там що-небудь змінити, як ми побачимо пізніше.

А система ніби як відкрита, так і може знадобитися подивитися і в інші місця, а то і зовсім там що-небудь змінити, як ми побачимо пізніше

У репозиторіях зараз можна знайти кілька альтернативних менеджерів, це «emelFM2», «GPE File manager» і «Midnight Сommander». Всі вони в Extras відсутні, в Testing є тільки другий, в Devel є ще й «Midnight Commander», а «emelFM2» взагалі береться .deb файлом звідси і зроблений для попередніх версій Maemo; в ньому багато чого не розраховане на N900, але може стати в нагоді. В общем-то, радимо встановити всі три, оскільки кожен з них може виявитися більш зручним для якихось певних завдань. І відразу скажемо, нічого схожого на той же «Xplore» для S60 на N900 поки не існує.

І відразу скажемо, нічого схожого на той же «Xplore» для S60 на N900 поки не існує

Ось, тепер по файлах в нашому N900 ми будемо гуляти більш-менш вільно і легко.

Дія одинадцятий: отримуємо права root.

Раз вже заговорили про прогулянки по файлах на N900, варто, мабуть, зайнятися і нашим правом там щось змінювати, а не займатися простим спогляданням. Для цих цілей існує пакет «rootsh», який потрібно встановити, після чого команда в терміналі «sudo gainroot» буде давати вам відповідні адміністраторські права. Шукаємо ... ага, немає. Придивімося уважніше: і точно, вона вже встановлена. Це зробила установка «fMMS», яка без «rootsh» працювати не може. Ось і наочна демонстрація одного з прикладів того, навіщо це потрібно.

Ось і наочна демонстрація одного з прикладів того, навіщо це потрібно

Інший приклад ми розглянемо в наступному пункті, а дещо додатково згадаємо вже в кінці статті.

Дія Дванадцятьом: налагоджуємо роботу з архівними файлами.

Ну куди в наш час без роботи з архівами? Так 90% даних в мережі викладено у вигляді архівів RAR, ZIP ... А що нам скаже N900 при спробах відкрити який-небудь такий файл? Скаже: програми для відкриття такого типу файлів не маю. Хіба таке прийнятно? Звичайно, ні. Тому перейнятися самостійним навчанням N900 роботі з архівами. Скажемо відразу, це не зовсім очевидні процедури.

Включаємо репозиторії Extras-Testing і Extras-Devel, вивантажуємо «Менеджер програм». Запускаємо «X Terminal», і там пишемо: «sudo gainroot». Тиснемо ENTER.

Отримавши права root, приступаємо до установки. Спробуємо спочатку «7-Zip», про який заявлено, що він розуміє більшість поплулярних форматів. Пишемо: «apt-get install p7zip-full». Тиснемо ENTER.

Тиснемо ENTER

Слід мати на увазі, що це command-line архіватор, тобто, не має ніякої графічної оболонки, і всі дії доведеться виконувати в командному рядку терміналкі. Перевіряємо. З .zip впорався, з .rar - немає. Що ж, пошукаємо ще способи.

Що ж, пошукаємо ще способи

Встановимо для вбудованого менеджера файлів підтримку ZIP. Це - «Unzip add-on for the File manager». Встановлюємо, перевіряємо: ага, працює. ZIP-и відкриває, RAR-и, природно, немає. Йдемо далі.

Йдемо далі

Ставимо на всякий випадок "zip» (зараз там версія 2.32), щоб вміти ще й створювати архіви чимось, крім «7-Zip». Це теж консольний архіватор.

Наостанок ставимо з терміналкі (з правами root) підтримку RAR: «apt-get install unrar». Перевіряємо - працює.

Однак це все явно незручно, хотілося б чогось з графічним інтерфейсом, а не в командному рядку очі ламати в терміналке. Є програма «xarchiver» ( шукати тут ), Спробуємо попрацювати з нею. З розпакуванням він справляється, а ось зі створенням туго: вилітає. З репозиторіїв програма деякий час назад зникла, давно не оновлюється, так що ... в загальному, полегшує розпакування - і то добре. Вона ж буде тепер спрацьовувати в «Менеджері файлів» при виборі архівного файлу. І треба мати на увазі, що без «unrar» і «unzip» вона працювати не буде.

І треба мати на увазі, що без «unrar» і «unzip» вона працювати не буде

Загалом, це все, що є. Чекаємо, поки з'явиться що краще. В принципі, архіви тепер не є якоюсь нерозв'язною проблемою на нашому N900.

Дія тринадцятого: отримуємо додаткові профілі, вирівнюємо віджети на робочих столах.

Стандартні налаштування режимів в N900 зводяться до двох: «Загальний» і «Без звуку». Чесно кажучи, незрозуміло, для чого такий мінімалізм. Ну, вважає хтось, що йому двох профілів досить - нехай не користується функцією перемикання на інші, навіщо ж обмежувати в створенні нових всіх інших? Поки для вирішення цієї проблеми є тільки одна стороння розробка - «tweakr», яка, крім профілів, займається ще чимось по підкручування системи, наприклад, дозволяє вибудувати віджети робочих столів по сітці. Чому Nokia сама не зробила ні того, ні іншого? Йдемо в Extras, знаходимо «tweakr», встановлюємо.

Йдемо в Extras, знаходимо «tweakr», встановлюємо

Після установки програма з'явиться в вигляді аплету для панелі управління ( «Параметри»). Не найвдалішим чином тут зроблено додавання профілів, але на безптічье, як то кажуть ... Береться поточний налаштований профіль «Загальний», і його настройки кладуться в новий створюваний. Перемикання - через меню системної області. А по клавіші «Power» будуть, як і раніше, перемикатися два режими - зі звуком і без звуку.

А по клавіші «Power» будуть, як і раніше, перемикатися два режими - зі звуком і без звуку

Вирівнювання ж іконок і віджетів на робочих столах зроблено наступним чином: працює притягання до трьох видів сітки в той момент, коли ви редагуєте вміст робочого столу. Без цієї функції головного екрана можуть автоматично зсуватися і на одну точку, а з урахуванням початкового ривка і складності з акуратним відпуском вибудувати їх в одну лінію - справжні тортури.

Дія чотирнадцятий: включаємо вбудований FM-приймач.

Він є, просто його не видно і тому він не включається. Грубо кажучи, це як ніби нам дали пульт ДУ, який повністю робочий, але немає на ньому жодної кнопки. Ситуація вирішується установкою з Extras програми «FM Radio Player».

Ситуація вирішується установкою з Extras програми «FM Radio Player»

Оформлення і функціональність на кілька сумнівному рівні, але нічого іншого однаково немає.

Дія п'ятнадцятій: щоб наш N900 заголосив і засвітився.

«З коробки» цього апарату категорично не вистачає різноманітних кодеків, щоб забезпечити своєму користувачеві виразне прослуховування _его_ музики і _его_ фільмів, які він десь назбирав, зберіг, сколлекціоніровал ... Тому в наш список «must have» потрапляє пакет «Extra Decoders Support », який дасть апарату підтримку FLAC, OGG, FLV, MKV, AC3 всередині відео, Musepack (.mpc) і ще дещо. Правда, на даний момент профілі Main і High для H.264 не підтримуються, тому багато відеофайли в MKV відтворювати девайс поки не навчився, і ще по дрібницях. Але і без того все дуже непогано.

Але і без того все дуже непогано

Це було останнє дію.

Підсумок: попрацювали напилком, складності з rootfs.

Встановили, в результаті: індикатор розкладки клавіатури, роботу Bluetooth / WiFi в автономному режимі, MMS і APN, USSD, передачу файлів по BT, індикатор GPRS, переадресацію дзвінків, «Журнал дзвінків і повідомлень», структуроване меню, не урізаний менеджер файлів, підтримку розпакування архівів RAR і ZIP, «лінійку» для робочого столу, FM-радіо і кодеки для аудіо-відео. Майже все це, крім хіба що кодеків, Nokia повинна була б, по хорошому-то, дати «з коробки», та в більш прийнятному вигляді. Ну, нічого, на тюнінг N900 у нас пішло близько 45 хвилин - це цілком прийнятний час. Додамо лише пару міркувань, особливо не залазячи в складності робіт по поліпшенню файлової структури N900 і тому подібного.

Прийшла пора глянути, чого ми наустанавлівалі, і як це позначиться на системній області rootfs. У «Диспетчері додатків» відключаємо всі зайві репозиторії, запускаємо «X Terminal», даємо «df -h», дивимося: 59,3 МБ. Згадаймо початкову цифру: 71,3 МБ. Таким чином, в результаті всього лише доведення апарату «напилком» отримали мінус 12 МБ. Почнемо ставити інші програми - і вже точно виліземо за позначку «вільно: 42 МБ». Чим вона важлива?

Справа хоча б в тому, що для N900 можливо оновлення прошивки по повітрю, прямо з «Диспетчера додатків». Це набагато швидше і в багатьох випадках простіше, ніж оновлювати прошивку флешер або через NSU. Але ось обновлялка хоче вільних 42 МБ. Одним словом, навіть відключення непотрібних репозиторіїв може і не врятувати, не дати отримати вільні МБ, особливо якщо понаставили тим оформлення, накидали шрифтів ... Видаляти «зайві» програми - ой як не хочеться, щоб оновити прошивку.

У мережі представлено досить багато варіантів боротьби з нестачею місця в rootfs, але для користувача, який не хоче особливо морочитися з глибоким вивченням файлової структури в N900, і при цьому досить акуратний, можна виділити наступні кілька порад.

  1. Не тримайте включеними зайві репозиторії. Ну, з цим і так зрозуміло, з огляду на сказане в «Дія нульове».
  2. При будь-якому розкладі краще перемістити з симлінк кеш APT (те місце, куди «Менеджер програм» складає свої бази) і кілька інших директорій з rootfs в / opt. Можна багато чого так перенести, в принципі. Відповідні інструкції легко знайдуться в мережі.
  3. Не ставте багато тем оформлення. Краще залишайте одну. А вилучені потім перевіряйте в / usr / share / themes і грюкає те, що від них залишається, вручну.
  4. Видаліть «tutorial-home-applet», навіщо він вам потрібен ...
  5. Ну, і ... частіше після установки будь-якого неперевіреного софта перевіряйте rootfs командою «df -h» в терміналке.

Є і більш радикальні заходи, але ми їх поки розглядати не будемо. По крайней мере, до тих пір, поки вони не зведуться до «завантажити - встановити - перезавантажити». І бажано - з можливістю відкату. Наше завдання - знайомити користувача з Maemo і N900, а не вчити їх бути хакерами. Тому з урахуванням дій 1-5, протягом ще хвилин 15-ти, отримано наступне: вільних в rootfs близько 83 МБ, з урахуванням того, що репозиторії можна і не відключати. Можна і більше отримати, але поки жорсткої такої необхідності немає.

Можна і більше отримати, але поки жорсткої такої необхідності немає

Які можна зробити висновки? Таки да, Maemo 5, представлена ​​на даний момент апаратом Nokia N900, штука цікава, особливо для тих, хто хоче ним користуватися, в основному, саме через його платформних можливостей, забезпечених таким собі телефонним доважком.

- >> Важливі матеріали по темі:
Загальний огляд Nokia N900


Що це означає?
А підключимо ще пару-трійку репозиторіїв?
А понаставляли «лівого» софта?
В інших апаратах Nokia - можна, а цей що, виняток?
Якщо встановити ту, яка в Devel, на кнопках побачимо щось неприємне - а про що ми говорили вище?
Ну куди в наш час без роботи з архівами?
А що нам скаже N900 при спробах відкрити який-небудь такий файл?
Хіба таке прийнятно?
Ну, вважає хтось, що йому двох профілів досить - нехай не користується функцією перемикання на інші, навіщо ж обмежувати в створенні нових всіх інших?
Чому Nokia сама не зробила ні того, ні іншого?

Дополнительная информация

rss
Карта