НОУ ІНТУЇТ | лекція | Послідовних функціональні вузли. Регістри і реєстрова пам'ять

  1. Регістр-клямка
  2. реєстрова пам'ять

Анотація: Розглядається принцип дії регістрів як елементів електронної пам'яті.

Регістр - це ІМС середнього ступеня інтеграції, призначена для запам'ятовування і зберігання многоразрядного слова.

Регістр-клямка

Найпростіший регістр представляє собою паралельне з'єднання декількох тригерів ( Мал. 8.1 , А). УДО регістра-засувки приведена на Мал. 8.1 , Б. Якщо регістр побудований на тригерах-засувках, то його називають регістр- "засувка". Як правило, до складу ІС регістра входять буферні підсилювачі і елементи управління, наприклад як показано на Мал. 8.2 , А. Тут зображена функціональна схема 8-розрядного D-регістри-засувки КР580ІР82 з трьома станами на виході. Його УДО представлено на Мал. 8.2 , Б.


Мал.8.1.

Чотирьох-розрядний регістр- "засувка" з прямими виходами: а - функціональна схема; б - УДО

Третім станом (перші два - це логічний 0 і логічна 1) називається стан виходів ІС, при якому вони відключені і від джерела живлення, і від загальної точки. Інші назви цього стану - стан високого опору, високоімпедансное стан, Z-стан [ 1 , С. 61 - 63; 2 , С. 68 - 70].

Досягається це третій стан спеціальним схемним рішенням [ 3 , С. 117 - 118] в вихідний частини логічних елементів, коли вихідні транзистори логічних елементів замкнені і не подають на вихід ні напруги харчування, ні потенціалу землі (НЕ 0 і не 1).

Регістр КР580ІР82 складається з 8 функціональних блоків ( Мал. 8.2 , А). У кожен з них входить D -тригер-засувка з записом по задньому фронту і потужний вихідний вентиль на 3 стану. STB - стробірующій вхід, Регістр КР580ІР82 складається з 8 функціональних блоків (   Мал - дозвіл передачі - сигнал, керуючий третім станом: якщо , То відбувається передача інформації з входів на відповідні виходи , якщо ж , Всі виходи переводяться в третій стан. при і ІС працює в режимі шинного формувача - інформація зі входів передається на виходи в незмінному вигляді.

При подачі на При подачі на   заднього фронту сигналу відбувається замикання переданої інформації в тригерах, тобто там запам'ятовується те, що було на момент подачі заднього фронту сигналу відбувається "замикання" переданої інформації в тригерах, тобто там запам'ятовується те, що було на момент подачі . поки що , Буферний регістр буде зберігати цю інформацію, незалежно від інформації на D -вхід. При подачі переднього фронту при збереженні стан виходів буде змінюватися відповідно до зміни на відповідних входах . Якщо ж , То всі вихідні підсилювачі переводяться в третій стан. При цьому, незалежно від стану входів, всі виходи регістра переводяться в третій стан.

Всі висновки регістра можуть мати активний нульовий рівень, що відображається на УДО у вигляді інверсних сигналів і позначень висновків.

Існує безліч різновидів регістрів, наприклад, зсувні регістри [ 4 , Глава 8], в яких тригери з'єднані між собою таким чином, що передають інформацію послідовно від одного тригера до іншого [ 5 , Стр. 109 - 122], але ми тут зупинимося на регістрі-засувці і його застосуванні.

реєстрова пам'ять

Реєстрова пам'ять - register file - це сверхоператівное пристрій (СОЗУ) - схема з декількох регістрів, призначена для зберігання кількох багаторозрядних слів.

на Мал. 8.3 показаний приклад реалізації СОЗУ, що складається з чотирьох 8-розрядних регістрів (підключення RG2 і RG3 не показано, воно здійснюється аналогічно). Дане СОЗУ має інформаційний обсяг 4x8 біт - 4 слова по 8 біт, або 4 байта. Тут DI - data input - вхідна шина даних, DO - data output - вихідна шина даних, WR - сигнал запису в СОЗУ, RD - сигнал читання інформації з СОЗУ, ВШД - внутрішня шина даних.

Кожен регістр має двухразрядний адреса, який подається на входи дешифратора. Наприклад, крайній лівий на Мал. 8.3 регістр RG1 має адресу Кожен регістр має двухразрядний адреса, який подається на входи дешифратора , Наступний - (Не показаний на малюнку), далі - (не показаний), а крайній праворуч регістр RG4 має адресу .

При наявності активного сигналу записи При наявності активного сигналу записи   дешифратор відповідно до кодом адреси видає на один з регістрів активний сигнал   , За яким інформація з вхідний шини даних DI записується в обраний регістр дешифратор відповідно до кодом адреси видає на один з регістрів активний сигнал , За яким інформація з вхідний шини даних DI записується в обраний регістр. По задньому фронту інформація в цьому регістрі "замикається".

Якщо, наприклад, на DI подана інформація Якщо, наприклад, на DI подана інформація   ,   і адреса регістра дорівнює   , Тоді активний сигнал на виході 3 дешифратора буде поданий як   на регістр RG4 , і адреса регістра дорівнює , Тоді активний сигнал на виході "3" дешифратора буде поданий як на регістр RG4. На інших регістрах в цей час буде неактивний рівень сигналу , Тому інформація із вхідними шини даних буде записана в RG4, в інших регістрах буде зберігатися записана раніше інформація.

При активному сигналі читання При активному сигналі читання   активізуються всі 8 мультиплексорів (на схемі показані перший, другий і восьмий, інші підключені аналогічні), оскільки на їх дозволяють входи подано активний сигнал активізуються всі 8 мультиплексорів (на схемі показані перший, другий і восьмий, інші підключені аналогічні), оскільки на їх дозволяють входи подано активний сигнал . Відповідно до поданого на дешифратор адресою, мультиплексори коммутируют на вихідну шину даних інформацію з обраного регістра. наприклад, , Адреса регістра дорівнює . Тоді на всіх мультиплексорах буде , Всі вони починають вибирати інформацію відповідно до адреси . Тому на вихідну шину DO будуть подані розряди внутрішньої шини з номерами 25 - з першого мультиплексора, 26 - з другого, 27 - з третього, 28 - з четвертого, 29 - з п'ятого, 30 - з шостого, 31 - з сьомого і 32 - з восьмого мультиплексора. Таким чином, інформація, яка є копією вмісту регістра RG 4 з адресою передається на вихідну шину даних DO.

Розглянемо ще один приклад синтезу схеми реєстрової пам'яті об'ємом на 4 двухразрядного слова [ 6 , C. 54,55]. Оскільки кількість регістрів дорівнює 4, для їх адресації достатні 2 лінії адреси. Відповідно до кількості регістрів розрядність мультиплексорів дорівнює 4. Схема наведена на Мал. 8.4 . Тут же відображено стан всіх точок схеми при заданій вхідної інформації. на Мал. 8.4 прийняті позначення Розглянемо ще один приклад синтезу схеми реєстрової пам'яті об'ємом на 4 двухразрядного слова [   6   , C і - значення виходів регістрів і відповідно в попередні моменти часу - показують, що інформація на відповідному виході не змінюється. аналогічно - постійний стан виходу мультиплексора.

Дополнительная информация

rss
Карта