11 вересня 2015 року
Три роки тому відбувся запуск ВебIQметра - некомерційного освітнього проекту компанії «Доктор Веб». Ми вітаємо всіх користувачів, які за весь цей час своїми рекомендаціями, допомогою і активною участю дозволили ВебIQметру з невеликої серії тестів перетворитися в повномасштабний освітній проект для всіх, хто хоче поліпшити свої знання в області інформаційної безпеки.
Влітку 2012 року в компанії «Доктор Веб» з'явилася ідея дати користувачам антивірусів Dr.Web і активним відвідувачам мережі Інтернет можливість перевірити свої знання в області інформаційної безпеки, - і всім бажаючим було запропоновано пройти кілька тестів на цю тему, щоб оцінити свою інформованість в цій області і повчитися на віртуальних помилках. А 11 вересня 2012 стартував проект ВебIQметр , Який з тих пір регулярно доповнювався новими активностями та ідеями і за три роки свого існування перетворився на повномасштабний освітній проект з елементами інтерактивної гри.
Учасники проекту проходили тести, виконували цікаві завдання, вирішували кросворди, читали корисні поради, заробляли трофеї і віртуальні нагороди проекту - бали і Dr.Web-ки, які можна ставити на вподобані лоти в щомісячних аукціонах ВебIQметра і отримати корисні сувеніри Dr.Web. В рамках проекту користувачі надсилали свої тести і кросворди, а також ідеї щодо розвитку проекту, і кращі креативні знахідки були втілені в життя.
Проект ВебIQметр дуже дорогий компанії «Доктор Веб», тому що саме його учасники стали основою створеного згодом спільноти Dr.Web. Вітаємо наших користувачів і всіх друзів Dr.Web з цим ювілеєм і бажаємо проекту ВебIQметр нових цікавих ініціатив і довгої роботи!
11 вересня 2015 року
На початку вересня побачила світ книга петербурзького автора Валентина Холмогорова «PRO віруси». «Доктор Веб» з задоволенням рекомендує цю книгу до прочитання - по-перше, в силу її змісту (вона охоплює історію появи комп'ютерних вірусів, сучасні різновиди кіберзагроз та особливості їх поширення, а також методи протидії їм). А по-друге, тому що володар псевдоніма, позначеного на обкладинці, - співробітник нашої компанії, аналітик-копірайтер Павло Шалин, з чиїми статтями, новинами і вірусними оглядами добре знайомі постійні відвідувачі сайту drweb.ru.
Автор книги «PRO віруси» висвітлює історію появи та еволюції комп'ютерних вірусів, розповідає про етапи розвитку підпільного кіберкрімінального ринку, а також порівнює різні типи шкідливих програм, їх характеристики і деструктивні функції, призводить найпоширеніші варіанти їх класифікації. Окремі глави присвячені розгляду шляхів поширення вірусів, способів зараження комп'ютера, архітектурі ботнетів і, звичайно ж, описують методи протидії сучасним кіберзагрозам.
«PRO віруси»: рекомендуємо до прочитання книгу аналітика компанії «Доктор Веб»
Ось що сам автор розповів прес-службі «Доктор Веб» про свою книгу.
- Читач книги «PRO віруси» - хто він?
- На практиці я дуже часто стикаюся з тим, що не тільки прості користувачі, але навіть деякі IT-фахівці мають досить-таки поверхневими знаннями в сфері інформаційної безпеки, плутаються в термінології, довіряють різним домислів і міфів. Особливо це стає помітно в процесі вивчення статей деяких вітчизняних журналістів, які пишуть про шкідливі програми і називають, наприклад, класичних троянців «вірусами», або змішувальних поняття «вразливість» і «експлойт». Крім того, неточностями часто грішать опубліковані в мережі переклади матеріалів зарубіжних авторів. Тому, коли видавництво запропонувало мені написати такий собі «лікнеп» з комп'ютерної вірусології, я погодився не роздумуючи. Іншими словами, ця книга орієнтована на читача, що володіє базовими знаннями в комп'ютерній сфері і цікавиться питаннями інформаційної безпеки. Вона - для всіх, хто бажає дізнатися, чим відрізняється, скажімо, «буткіт» від «руткита», і чому «боти» - це не тільки бабусині зимові черевики.
- Книга називається «PRO віруси», однак її тематика істотно ширше. Чи вдалося охопити всі актуальні аспекти сучасного світу інтернет-загроз? Чи чекати читачам продовження?
- Обсяг книги був спочатку фіксованим, таким було побажання видавництва. Вмістити в задані скромні рамки великий обсяг інформації неможливо чисто фізично. Тому книга, до речі, вийшла саме «PRO віруси», а не «PRO антивіруси» - власне, методам протидії шкідливим програмам там присвячений лише один відносно невеликий розділ. Так що тематика для подальшої роботи в даному напрямку, очевидно, є, і якщо ця книга зацікавить читачів, буде і продовження. Про те, «чого боятися», я вже написав, сподіваюся, що настане час написати і про те, «як з цим боротися». Крім того, я сподіваюся, що час від часу ми будемо оновлювати книгу, щоб актуалізувати викладену в ній інформацію. Ну, а з появою електронної версії, яку видавництво планує випустити через кілька місяців після виходу «паперової», зробити це буде ще простіше.
- Як ти вважаєш: для користувача, який прагне до максимального рівня безпеки, знання є додатком до антивірусу або, навпаки, антивірус - до знань? На що слід покладатися більшою мірою?
- Покладатися, перш за все, слід на здоровий глузд, і не в останню чергу - на розуміння процесів, які можуть призвести до зараження. Саме їх я і намагався описати на сторінках книги. Безумовно, якщо користувачі нерозважливо завантажують додатки з сумнівних сайтів або влаштовують чемпіонат зі швидкісного відкриття вкладень в отриманих від спамерів листах, їм, швидше за все, не допоможе навіть найсучасніший антивірус. Вірусописьменники прекрасно володіють сучасним інструментарієм для обходу антивірусного детектив, і до того моменту, поки новий зразок шкідливої програми не потрапить в лабораторію антивірусної компанії, протягом деякого часу він може і зовсім не детектуватиметься захисним ПЗ. У той же час досить прийняти елементарні заходи для забезпечення безпеки - наприклад, регулярно робити резервні копії найбільш важливих файлів, використовувати складні паролі, не працювати в системі під обліковим записом з адміністративними повноваженнями, перевіряти отримані по електронній пошті або завантажені з Інтернету підозрілі файли антивірусом або за допомогою публічних сервісів на зразок VirusTotal, і ризик зараження можна помітно знизити. Але для цього потрібно як мінімум знати, чого побоюватися. Praemonitus praemunitus - «попереджений - значить озброєний».
- Які з сучасних шкідливих програм є твоїми «улюбленими» (якщо можна так висловитися) в плані їх оригінальності або специфічності поширення? Чи знайшли вони своє місце в книзі?
- Кожна шкідлива програма по-своєму цікава. Наприклад, найбільш великим і різноманітним функціоналом володіють банківські трояни - їх завжди цікаво описувати. Є, звичайно, і оригінальні шкідливі програми, наприклад, BackDoor.Dande, шпигував за аптекарями і фармацевтами, або Trojan.SteamBurglar, які крали віртуальні предмети і артефакти у шанувальників комп'ютерних ігор. Про всі ці загрози, до речі, ми писали і на нашому корпоративному сайті.
- Поряд з науковими і технічними публікаціями в твоєму «багажі» є і фантастичні твори. Якщо науково пофантазувати - як ти бачиш протистояння вірусів і антивірусної індустрії, скажімо, років через 10?
- Протистояння нікуди не дінеться: сучасний світ кіберзлочинності - це гігантська міжнародна індустрія з багатомільйонними оборотами, тому вирусописатели навряд чи захочуть втратити такий ласий шматок і дружно перейти на «світлу сторону сили». Отже, як використовуються зловмисниками технології створення шкідливих програм, так і технології протидії їм будуть безперервно розвиватися. Хіба що акценти, швидше за все, змістяться в сторону мобільних пристроїв і портативних гаджетів, які рік за роком поступово витісняють з ринку традиційні «настільні» ПК і ноутбуки. Через десять років комп'ютерна індустрія стане переважно мобільного. До речі, як раз зараз я пишу науково-фантастичну книгу, присвячену, в тому числі, протистояння кіберзлочинців і їхніх ідеологічних противників якраз в цей самий часовий період - через 10 років. У книзі розповідатиметься про технології, які в кінцевому підсумку можуть привести до явища, званого зараз терміном «кібервійна». Очікується, що книга буде опублікована на початку 2016 року.
Читач книги «PRO віруси» - хто він?Чи вдалося охопити всі актуальні аспекти сучасного світу інтернет-загроз?
Чи чекати читачам продовження?
Як ти вважаєш: для користувача, який прагне до максимального рівня безпеки, знання є додатком до антивірусу або, навпаки, антивірус - до знань?
На що слід покладатися більшою мірою?
Які з сучасних шкідливих програм є твоїми «улюбленими» (якщо можна так висловитися) в плані їх оригінальності або специфічності поширення?
Чи знайшли вони своє місце в книзі?
Якщо науково пофантазувати - як ти бачиш протистояння вірусів і антивірусної індустрії, скажімо, років через 10?