на прикладі дисципліни «Психологія і педагогіка»
Реферат - це короткий виклад змісту наукових досліджень психолого-педагогічної спрямованості за обраною студентом тематиці. У навчальному рефераті розкривається суть проблеми , Наводяться різні точки зору, висловлюється власна думка.
Для того щоб написання реферату не перетворювалося в формальна справа, студенту необхідно пам'ятати, що реферат пишеться не для викладача, а для саморозвитку, тобто для власної користі.
Робота над рефератом проводиться в п'ять етапів.
1-й етап - вибір теми . Тема вибирається з урахуванням примірного переліку тем, пропонованого кафедрою педагогіки і психології. Студентам рекомендується вибирати тему, номер якої відповідає останнім двом цифрам в номері залікової книжки.
За погодженням з викладачем допускається самостійна формулювання теми реферату з урахуванням пізнавальних, особистісних і професійних інтересів, а також можливостей студента.
2-й етап - підбір літератури. Виконання реферативной роботи передбачає ознайомлення студента з наукової психолого-педагогічною літературою з обраної тематики. В якості джерел необхідної інформації виступаю! монографії, статті, підручники та навчальні посібники. Для написання реферату з дисципліни «Психологія і педагогіка» необхідно використовувати чотири-п'ять першоджерел, в число яких входить не більше одного найменування підручника. Пошук джерел доцільно починати з вивчення списку рекомендованої літератури, наведеного в параграфі 6 цього посібника, і тематичного каталогу бібліотеки МГУЛ.
3-й етап - робота з літературою. вивчення матеріалу краще починати з підручника чи навчального посібника. Це дозволить зорієнтуватися в широкому проблемному полі, присвяченому обраної теми, виявити загальноприйняті в сучасному науковому психолого-педагогічному співтоваристві ідеї, які стосуються даної тематики уточнити найважливіші поняття і терміни. Далі можна переходити до вивчення літератури, безпосередньо відбиває проблематику реферату.
У процесі читання бажано конспектувати текст. Конспект є коротким записом прочитаного. У ньому фіксуються основні судження і висновки автора . На полях аркуша конспекту корисно робити власні позначки, щоб полегшити собі подальшу роботу по обробці та систематизації інформації.
4-й етап - аналіз , Обробка та систематизація інформації. Аналіз прочитаного матеріалу дозволяє виділити головне, сформулювати основні смислові блоки і записати зміст цих блоків своїми словами.
При порівнянні підходів різних авторів до проблеми доцільно складання порівняльно-порівняльний таблиці, в якій фіксуються як збіжні погляди вчених, так і зони їх розбіжностей.
При роботі над темою необхідно враховувати її специфіку. Так. частина гем передбачає аналіз лише одного психологічного феномена або явища. До їх числа відносяться, наприклад, теми: «Особистість: основні етапи та механізми розвитку», «Природа свідомості,« Ілюзії сприйняття »і т. П. Ряд тим вимагає розгляду психологічних явищ і властивостей в їх взаємозв'язку. Наприклад, «Мислення і мотивація», «Темперамент і характер і подібні до них. Професійна спрямованість частини пропонованих тем вимагає заломлення психолого-педагогічних знань через призму специфіки професійної діяльності. Наприклад, «Професійне мислення» (на прикладі своєї спеціальності), «Навчання персоналу як педагогічна проблема».
5-й етап - розробка плану реферату. На основі відібраного і проаналізованого матеріалу розробляється план реферату, в якому відбивається структура роботи . загальноприйнята структура реферату така:
1. Вступ .
2. Основна частина .
3. висновок .
4. бібліографічний список .
6-й етап - написання реферату. Текст реферату пишеться відповідно до розробленого плану.
У вступі дається обгрунтування вибору теми, позначаються її професійна, соціальна і особистісна значимість. обсяг введення - не більше однієї сторінки.
Основна частина присвячується огляду навчальної та наукової літератури з обраної теми. В основній частині розглядається історія питання, розкриваються відповідні темі поняття, висвітлюються різні підходи, визначаються місце і роль вивчених психологічних або педагогічних фактів і закономірностей в житті і професійній діяльності.
Як правило, основна частина складається з декількох розділів, в яких виділяють параграфи і, в разі необхідності, пункти. Обсяг основної частини - 8-10 сторінок.
У висновку підводяться підсумки і містяться висновки, до яких прийшов автор у результаті самостійно проведеного огляду літератури. Обсяг цієї частини реферату не більше однієї сторінки.
Бібліографічний список включає не менше чотирьох найменувань монографій, книг або статей. Як зазначалося вище, в списку літератури має бути не більше одного найменування підручника. Джерела наводяться в алфавітному порядку або в порядку згадування їх у тексті.
Матеріал викладається своїми словами, літературною мовою. при викладі необхідно уникати висловлювань від першої особи і прагнути використовувати непрямі формулювання авторської позиції. Наприклад: на нашу думку, автор вважає, представляється важливим, доцільно відзначити і т. Д.
У тексті обов'язкові посилання на використану літературу . Посилання наводяться у квадратних дужках відразу після тексту, до якого відносяться, із зазначенням порядкового номера джерела в списку літератури та сторінки. Наприклад: Л.С. Виготський вважав, що будь-яке сприйняття має свій динамічний продовження в русі [2, С. 42].
Цитати наводяться дослівно, полягають в лапки і супроводжуються квадратними дужками, в яких також вказуються порядковий номер джерела в бібліографічному списку і сторінка. Допускається виправдане скорочення цитати. В даному випадку пропущені слова замінюються трьома крапками. Наприклад: «Соціальні форми поведінки складніше, стаючи індивідуальними, вони знижуються до функціонування за більш простим законам» [2, С. 16].
Вимоги до оформлення реферату
Реферат виконується на одному боці аркуша формату А4 (297 × 210). При комп'ютерному наборі тексту реферату використовується 14-й світлий шрифт. У тексті витримується одинарний міжрядковий інтервал. Поля з усіх боків аркуша 2,5 см.
Абзацний відступ повинні бути рівні п'яти буквах або 1,27 см.
Всі сторінки, крім титульної і другої, мають наскрізну нумерацію, виконану арабськими цифрами. Нумерація починається з 3-ї сторінки. Номери сторінок розташовуються по центру верхнього поля сторінки.
На титульному аркуші зазначаються : Тема, прізвище, ім'я, по батькові студента, курс, група, а також посаду, прізвище, ім'я, по батькові викладача, перевіряють роботу. І рік написання реферату. Зразок оформлення титульного аркуша наведено в додатку 1.
На другій сторінці реферату розміщується зміст, в якому відбивається структура тексту із зазначенням сторінок, що відповідають початку глав, параграфів і підпунктів. Зміст набирається 14-м світлим прямим шрифтом.
Структура тексту реферату повинна відповідати планом .
Особливу увагу необхідно звернути на правильність оформлення заголовків. Всі заголовки пишуться на середині рядка. В кінці заголовків не ставляться крапки. Заголовок не полягає в лапки і не підкреслюється. Перенесення слів в заголовках не допускається. Між заголовками і текстом витримується 2,5 інтервалу - два натискання на клавішу «Введення».
Заголовки розділів нумеруються арабськими цифрами і набираються напівжирним заголовних прямим шрифтом. приклад:
Глава 1. КОНФЛІКТ ЯК ПРЕДМЕТ психологичекое
ДОСЛІДЖЕНЬ
Нумерація заголовка параграфа здійснюється двома арабськими цифрами, набраними напівжирним рядковим прямим шрифтом. При цьому перша цифра відповідає номеру глави, друга - номеру параграфа.
приклад:
1.1. Дослідження конфліктної поведінки людини в зарубіжній
психології
Пункти нумеруються трьома арабськими цифрами і друкуються напівжирним рядковим курсивом. приклад:
1.1.1. Дослідження міжособистісних конфліктів
при оформленні бібліографії вказуються: прізвище та ініціали автора, назву книги або статті, назва збірки, місце видання, рік видання, номер (для журналів), сторінки (для статей), загальна кількість сторінок (для книг). Нумерація джерел здійснюється в алфавітному порядку або в порядку згадування їх у тексті. Зразки оформлення бібліографії наведено в додатку 2.
Приклад оформлення титульного аркуша реферату по ГОСТ дивіться в статті « Поняття реферату, оформлення по ГОСТ «.
© Автор: Пишемо-диплом-самі.рф