Огляд основних систем веб-аналітики

  1. Зростання відвідуваності сайтів - збільшення продажів!
  2. Інтернет-лічильники
  3. Системи інтернет-статистики
  4. Системи аналізу поведінки користувачів
  5. Аналізатори логів сервера
  6. Інструменти аналізу показників сайту
  7. Ексклюзивні системи інтернет-аналітики

У 2009 році на просування в Інтернеті (Рунеті) російський бізнес витратив майже 20 млрд рублів. Велика частина цих інвестицій припала на пошукове просування, результатом якого стало значне зростання відвідуваності рекламованих сайтів. Йдеться в першу чергу про притягнення на сайти декількох потенційних покупців з пошукових систем Яндекс, Google, Rambler і інших великих інтернет-майданчиків. Очевидно, що в такій ситуації важливо провести аналіз проведених інтернет-кампаній, оцінити їх ефективність і зрозуміти, яку вигоду отримав (або може отримати в майбутньому) Ваш бізнес.

Звідки саме на сайт прийшли відвідувачі? Скільки їх було? Наскільки цікавим, зручним і змістовним видався їм сайт? Скільки часу провели на ньому відвідувачі? До яких дій призвело їх знаходження на сайті: розчаровані відходи або зацікавлені дзвінки, онлайн-замовлення і навіть інтернет-покупки?

На ці та багато інших питань допомагають відповісти різні системи інтернет-аналітики. Інша назва цієї цікавої і дуже корисною дисципліни - веб-аналітика.

Зростання відвідуваності сайтів - збільшення продажів!

З огляду на різноманітність технологій по залученню на сайт клієнтів (пошукова оптимізація і просування сайтів, контекстна та медійна реклама, соціальний маркетинг та т. Д.) Все гостріше стає питання визначення дійсно працюють маркетингових каналів для грамотного розподілу рекламних бюджетів. У Demis Group інструменти веб-аналітики користуються заслуженим увагою, оскільки дозволяють швидко і результативно коригувати рекламні кампанії в мережі Інтернет, підвищуючи їх ефективність і комерційну вигоду.

Інтернет-аналітика допомагає поліпшити і самі сайти, на які залучається цільова аудиторія. Використовуючи різні дані, можна оптимізувати структуру веб-ресурсу, його зміст, дизайн, програмну частину, а також значно поліпшити продають якості сайту. Важливе значення має зручність сайту для цільової аудиторії і його відповідність очікуванням останньої.

Взагалі, термін «веб-аналітика» є досить великим, він включає в себе весь спектр інструментів, так чи інакше вивчають і аналізують відвідувачів онлайн-ресурсу, їх поведінку на сайті, сам ресурс в цілому і інші параметри. З одного боку, це досить коректно з точки зору відповідності назвою, з іншого - може трохи заплутати, адже під назвою «інструмент веб-аналітики» може ховатися як звичайний лічильник трафіку (т. Е. Відвідувань і переглядів сайту), так і досить складний аналізатор поведінки користувачів на конкретних ділянках сторінки. А може, мова і зовсім йде про програмному рішенні, що визначає показники сайту в пошукових системах. Легко заплутатися, тому ми розділили системи веб-аналітики на умовні категорії, більш точно дають уявлення про суть роботи цих інструментів.

Інтернет-лічильники

У цю категорію можна віднести як прості лічильники з обмеженим функціоналом, часто встановлюються лише для участі в інтернет-рейтингу (наприклад, Rambler Top-100 або Рейтинг Mail.ru), так і більш просунуті рішення від Spylog і LiveInternet, що надають досить непогані можливості аналізу. До таких можливостей слід віднести відвідуваність сайту (кількість переходів і переглядів), розмір нової або постійної аудиторії, джерела звернень (переходи з пошукових систем по різним цільовим запитам, переходи з сайтів і з конкретних сторінок сайтів, переходи з контекстної реклами і т. Д. ) з розбивкою на добову, щотижневу або місячну статистику.

Інша гідність звичайних лічильників - вони безкоштовні.

Дана категорія - це найбільш підходящий вибір для зовсім маленького бізнесу або для новачків, які ще не знайомі з усіма тонкощами і можливостями інтернет-аналітики, але вже хочуть почати використовувати її в справі підвищення ефективності своїх сайтів. Функціонал Рамблера і Mail.ru обмежений, а ось можливості LiveInternet навіть у безкоштовній версії дають власнику сайту досить наочну картину щодо аудиторії сайту, її характеристик і джерел походження. В цілому LiveInternet можна сміливо рекомендувати для використання на невеликих комерційних або на будь-яких некомерційних сайтах. Цей інструмент дозволить відмінно тримати «руку на пульсі».

Системи інтернет-статистики

Це більш просунуті варіанти лічильників. Два найбільш популярних в Рунеті сервісу, які необхідно віднести до цієї категорії, належать пошукових систем: це Яндекс.Метрика і Google Analytics від однойменних пошукових гігантів. Крім аналізу безпосередньо джерел і кількості звернень, ці інструменти дозволяють досить точно відстежувати поведінку відвідувача на ресурсі, грунтуючись на його переходах між сторінками сайту.

Найбільш популярні системи інтернет-статистики безкоштовні, але це не означає, що у них невисока якість або обмежений функціонал. Адже ці продукти представлені лідерами пошукового ринку Рунета. Не вимагаючи установки зображення лічильника на сайті (на чому в безкоштовній версії наполягає LiveInternet), системи Яндекс.Метрика і Google Analytics надають досить широкі можливості аналізу вхідного трафіку і його поведінки на сторінках сайту. Дуже зручною функцією фахівці вважають можливість завдання так званих цілей. Це своєрідні фільтри, що відсівають, що визначають користувачів, що діють за потрібною нам алгоритму: наприклад, перехід на наш сайт, потім перехід на цільову сторінку і здійснення покупки або заповнення і відправка електронної форми замовлення. Очевидно, що подібні системи (втім, як і просунуті представники категорії «звичайних» лічильників) вміють подавати інформацію у вигляді різноманітних графіків і діаграм, застосовувати фільтри по величезній кількості критеріїв та характеристик, а також формувати всю цю інформацію у вигляді аналітичних звітів. При тонкій настройці умілими руками від подібних систем можна домогтися чудових результатів, отримавши дуже точну картину щодо трафіку з тих чи інших джерел. Фахівці Demis Group часто рекомендують використання одного з таких інструментів на сайтах клієнтів, що значно допомагає в процесі побудови і реалізації ефективної інтернет-кампанії.

Системи аналізу поведінки користувачів

Веб-інструменти цієї категорії використовуються, як правило, для глибокого аналізу відвідувачів на основі поведінкових алгоритмів. Такі рішення можуть грунтуватися як на кліки користувачів, так і на повній інформації про їх перебування на сторінці, аж до руху курсора і часу його зупинки на конкретних ділянках сторінки. Яскраві представники цього напрямку - системи ClickTale, WebVisor і деякі інші.

Системи, орієнтовані безпосередньо на аналіз поведінки відвідувачів на конкретних сторінках, - це досить нішевий продукт, який до недавнього часу практично не користувався популярністю на вітчизняних просторах Інтернету. Потрібно відзначити, що раніше такі системи орієнтувалися виключно на кліки користувачів на певних ділянках сторінок, багато хто з них існують і сьогодні (Crazy Egg, Click Heat і т. Д.). Але розвиток веб-технологій зробило можливим аналіз будь-якої (!) Активності користувачів, аж до рухів миші і зупинки курсора в певній частині сторінки (як правило, це відповідає точці уваги відвідувача). Найбільш популярна система такого типу - англомовна ClickTale. Швидше за все, саме на маркетингову модель і технічну реалізацію цього сервісу орієнтувалися творці схожою російської системи WebVisor. Основною «фішкою» сервісу, як і його англомовного аналога, є можливість відтворення будь-якого перегляду, як ніби Ви дивіться на екран очима відвідувача Вашого сайту. Очевидно, що вивчати таким чином поведінкову модель кожного користувача з метою поліпшення юзабіліті (Зручності і функціоналу) сайту, аналізу джерел звернень і т. Д. Не дуже розумно. Краще формувати різноманітні звіти, на основі заздалегідь визначених і заданих умов (фільтрів). Можливість перегляду «в реальному режимі» є, скоріше, красивою функцією-доважком або ж функцією для вивчення якихось аномальних випадків. Аналізу трафіку і поліпшення інтерфейсу веб-проекту прекрасно служать так звані карти уваги, на яких різними кольорами залежно від активності користувачів фарбуються різні частини сторінки. Це виглядає дійсно цікаво і несе практичну цінність. Довгий досвід роботи ClickTale довів, що багато інтернет-ресурси реально збільшують продажі і конвертованість відвідувачів в клієнтів за рахунок поліпшень, що вносяться на основі подібних даних. Основним недоліком систем ClickTale і WebVisor є їх досить висока вартість для проектів з пристойним обсягом трафіку. Втім, в комерційних проектах ефективне використання недешевого інструментарію виправдовує себе. Так, використання ClickTale для аналізу і поліпшення інтернет-магазинів клієнтів Demis Group збільшувало конвертованість відвідувачів в покупців до 40%, що робило інвестицію в просування дуже вигідною, не кажучи вже про вигоду від інвестиції в використання подібного аналітичного сервісу.

Аналізатори логів сервера

Як правило, подібні рішення дуже незручні для недосвідчених користувачів, так і фахівця часом непросто розібратися в далеко не завжди коректних даних. Найбільш поширені на просторах Рунета представники категорії - Webalizer і AWStats. Втім, з огляду на вищезазначених недоліків ці системи рідко використовуються в якості єдиного джерела інформації про трафік. Як правило, вони входять в комплекс інтернет-аналітики.

Інструменти аналізу показників сайту

До цієї категорії можна віднести як численні онлайн-проекти, так і десктопні програми, орієнтовані на аналіз проекту з точки зору провідних пошукових систем і рейтингів.

Інструменти для аналізу показників сайтів, як у вигляді онлайн-проектів, так і у вигляді десктопних додатків в основному використовуються веб-майстрами і приватними оптимізаторами для відстеження процесу просування власних сайтів і сайтів клієнтів. Такі ресурси (наприклад, PR-CY.ru) надають інформацію про сайт з точки зору пошукових систем: кількість проіндексованих сторінок, позиції за ключовими словами, рейтингові показники - наприклад, тИЦ і PR, і т. Д. Їх також нерідко використовують клієнти, намагаючись оцінити роботу оптимізатора. З одного боку, така «перевірка» виглядає наївно, з іншого - постійне поліпшення показників є непрямим свідченням активної роботи над проектом.

Ексклюзивні системи інтернет-аналітики

Великі компанії, які надають послуги пошукового просування та інтернет-маркетингу, нерідко використовують власні програмні розробки для веб-аналітики. Це продиктовано декількома факторами: приватних даних зібраних даних, а також можливістю передбачити всі нюанси, необхідні для ефективної роботи саме в рамках унікальних виробничих процесів конкретної компанії. Так, в Demis Group для збору і аналізу інформації про проекти наших клієнтів і їх відвідувачів використовуються власні десктопні і онлайн-додатки, що дозволяють в режимі реального часу відслідковувати і фіксувати результати просування сайтів в пошукових системах Рунета (див. Приклад просування). Відсутні ж елементи в разі необхідності заповнюються одним з вищеописаних інструментів.

Підсумовуючи матеріал, хочеться ще раз відзначити: незважаючи на те, що в Росії веб-аналітика як окремого напрямку незаслужено обходиться увагою, лідери ринку активно використовують інструменти веб-аналітики для більш ефективної роботи і успіху клієнтів. Грамотний інтернет-аналіз і здійснювані на його основі вироблення і реалізація різних рекомендацій, рішень - це шлях до постійного зростання відвідуваності сайту, поліпшенню його продають якостей, збільшення конверсії відвідувачів сайту в покупців, а в кінцевому підсумку - шлях до збільшення продажів і прибутку бізнесу.

Зробіть крок на шляху до успіху - замовте ефективну розкрутку сайту в Demis Group!

Звідки саме на сайт прийшли відвідувачі?
Скільки їх було?
Наскільки цікавим, зручним і змістовним видався їм сайт?
Скільки часу провели на ньому відвідувачі?
До яких дій призвело їх знаходження на сайті: розчаровані відходи або зацікавлені дзвінки, онлайн-замовлення і навіть інтернет-покупки?

Дополнительная информация

rss
Карта