Продовжимо наше вивчення iPad ( частина 1 , частина 2 ), Діставшись нарешті до софтверної начинки, з якої найчастіше стикається користувач - до додатків на iPad. Як недавно написав хтось із західних блогерів, iPad - це як чиста грифельна дошка, який з запуском додатків перетворюється на щось зовсім інше. І кожен додаток на iPad робить його чимось новим, несхожим на попереднє, і iPad "йде", а залишаються тільки додатки. Тому-то ця частина огляду і вийшла найбільшою.
Додатки можна розділити на дві групи: ті, які поставляються в комплекті з iPad (тобто розроблені Apple), і інші, які розробляють сторонні розробники. Так я і розділю статтю на розділи.
Додатки в комплекті
Для початку, слід сказати, що вбудованих додатків у iPad менше, ніж було за замовчуванням у iPhone - в нерівній битві з розробниками (або з Джобсом) в процесі портування полягли смертю хоробрих і не дісталися до iPad:
- додаток для погоди
- програма для перегляду курсів акцій
- калькулятор
- і годинник.
На щастя, перші два пункти вирішуються досить легко - в день виходу iPad в App Store вже було три додатки для погоди, від Accuweather, WeatherBug і Weather Channel, так що якщо ви фанат прогнозів, то проблема легко вирішується. Точно також для тих, хто стежить за курсом акцій, з першого ж дня були доступні додатки від Bloomberg і E * Trade (до речі, по секрету можу сказати, що скоро вийде і додаток з інформацією від однієї з російських бірж, правда, поки тільки для iPhone). З калькулятором трохи складніше, на даний момент з безкоштовних калькуляторів в App Store є тільки PCalc Lite, який навіть в самому простому режимі видає значно більше функцій, ніж мені треба - особливо коли мені треба, скажімо, перемножити два числа. З цієї точки зору калькулятор в iPhone був ідеальний, але, мабуть, просто розтягнути кнопки на весь екран - не в стилі Apple, тому вони просто поки що "забили" на цей проект (або калькулятор повернеться у вигляді віджета в iPhone OS 4.0, хто знає?).
PCalc Lite
З годинником все теж непросто. У самому iPad годинник, звичайно ж, є вбудовані (в верхньому меню, і доступні вони звідти практично з усіх програм). Подивитися час в різних містах, як можна це було зробити у вбудованому в iPhone додатку, ніде, а аналоги в App Store поки що тільки за гроші. Але разом з додатком для часу пропала можливість і "заводити будильники" в пристрої. Не те, щоб в цьому була крайня необхідність, але було б дуже приємно її мати, на додачу до будильнику в iPhone, наприклад. Але гірше інше - поки не з'явиться багатозадачність, з можливістю створювати демонів для фонових процесів, сторонні розробники не можуть створювати свої додатки-будильники, нехай навіть і за гроші (будильник, який працює тільки тоді, коли він є активним застосуванням - це не будильник) .
[Ad # intext-inside]
Взагалі великий розмір екрану iPad і самотньо бовтаються на ньому іконки додатків наштовхують на думку про те, що в iPhone OS 4.0 серед новинок може виявитися не тільки багатозадачність, але і нова схема організації робочого столу. Причому це може торкнутися не тільки iPad, але і iPhone - адже інтерфейс Home Screen розроблявся без урахування того, що на ньому може бути розміщено дві сотні різних додатків, і в підсумку доводиться багаторазово гортати туди-сюди екрани в пошуках потрібної програми (так, є Spotlight для швидкого пошуку, але це не завжди зручний вихід). Я не здивуюся, якщо в 4.0 Apple представить щось на зразок віджетів, як це зроблено у Windows Mobile і Android, для швидкого доступу до певної інформації. А іконки додатків можна було б групувати за жанрами і потім розглядати стопки іконок на зразок того, як це зроблено з фотографіями у iPad. Але це так, просто фантазії поки що.
Зате в нижньому Доці тепер можуть поміщатися 6 іконок додатків, що стало для мене сюрпризом - я лише пізніше вичитав десь в мережі, що тепер з'явилася така можливість.
Док на 6 іконок
Решта вбудовані додатки перекочували з iPhone, і їх скріншоти ви можете подивитися на сайті Apple . Можу лише сказати, що всі вони значно виграли від великого розміру екрану і буквально "розквітають" в горизонтальному режимі, надаючи в ньому максимально зручний спосіб перегляду контенту і роботи з ним. Окремо можу прокоментувати роботу деяких з цих програм:
- Maps
Навіть незважаючи на відсутність GPS в пристрої, дуже добре визначає і показує місцезнаходження (це, скоріше, досягнення пристрою або навіть системи локацій Google, а не програми, і тим не менше).
- Video
Програвач відеофайлів абсолютно не спіткнеться навіть на файлах з високою роздільною здатністю, моментально відкриваючи їх і даючи можливість перейти в будь-яке місце в фільмі
- Photos
iPad - ідеальна інтерактивна фоторамка, за допомогою якої я вже кілька разів показував фотографії друзям і знайомим. При цьому вона вміє робити ще багато чого.
- Mail
Пошту на iPad стало читати в кілька разів зручніше, ніж на iPhone, за рахунок іншої організації екранів додатка. Залишилося дочекатися єдиного ящика (де показувалася б пошта з усіх ящиків одночасно)
І Safari - це додаток заслуговує окремого абзацу. Коли Джобс представляв iPad, він сказав фразу, яка в перекладі звучить приблизно так: "iPad вміє робити революційні речі, наприклад, ви з його допомогою зможете переглядати веб-сайти!". Яке диво, подумав тоді я, хмикнувши - веб-сайти то і зараз можна переглядати, на чому завгодно - від комп'ютерів до холодильників. Однак, відчуття змінюються, коли ти дійсно починаєш браузіть веб, завантажувати і переглядати веб-сайти на iPad, і розумієш, наскільки це зручно. Я не думаю, що я зможу донести тут в тексті всю красу того, наскільки це здорово зроблено на iPad, вам доведеться спробувати це самим, коли ви зможете на ньому попрацювати. Але якщо коротко: по-перше, все надзвичайно швидко, від завантажити програму до завантаження веб-сторінки, і до переміщення по ній - від простого скролла до збільшення і зменшення об'єктів. Але ті відчуття від повного і моментального контролю веб-простору під кінчиками пальців - вони дійсно заворожують, і веб-сайти хочеться переглядати тільки на iPad. Майнула навіть думка, що якби iPad вмів тільки показувати веб-сайти, це була б вже гідна покупка, але він, на щастя, вміє не тільки це.
Правда, ви повинні чітко усвідомлювати, що якщо ви любите російські (та й не тільки) сайти з мультимедіа (де на сторінки часто вбудовують музику і відео за допомогою технології Flash), то веб-браузинг на iPad для вас буде досить неповноцінним. Flash Apple не любить і всіма силами просуває стандарт HTML5, але поки він недостатньо широко поширений і тому з сайтами бувають обломи. Але досить багато сайтів заявили про сумісність з iPad (включаючи два найпопулярніших відео-сайту, YouTube і Vimeo), а в міру зростання його популярності таких сайтів ставатиме все більше.
Існують різноманітні програми
Цікаво, що до моменту надходження iPad в продаж пристрій бачили, тримали в руках і запускали на ньому додатки буквально лічені розробники, особливо наближені до Apple. Всі інші були змушені тестувати свої програми на симуляторі, який входить до складу інструментів для розробки, а за два тижні до старту продажів Apple почала прийом додатків і тестувала їх за розробників, надсилаючи інформацію про помилки. Таким чином, до моменту запуску iPad в продаж в магазині зібралося близько 3 тисяч додатків, оптимізованих під iPad.
У випадку з iPhone все було по-іншому, можливість офіційно розробляти програми у програмістів з'явилася приблизно через рік після надходження iPhone в продаж, тому у всіх була можливість оттестировать свої програми на iPhone. Оскільки можливості перевірити свої додатки на iPad у більшості сторонніх розробників зараз не було, то додатки в результаті вийшли не дуже якісними, і навіть наша readMe при портировании постраждала - там вилізло кілька дрібних, але від цього не менш неприємних глюків, які проявилися тільки на реальному пристрої. Довелося терміново робити оновлення і подавати його в Apple, і судячи з того, що вже пішла хвиля дрібних оновлень для програм, які я встановив з App Store, проблема не тільки у нас.
Чому так важливі додатки для iPad? Тому що, незважаючи на можливість запускати на iPad додатки для iPhone, цей режим відверто "смокче". Так, в цілому якась сумісність є, але це або "риб'яче око" посеред екрана, або величезні пікселі як в 8-бітної приставки в режимі збільшення картинки в два рази. Тому розробникам доведеться поворухнутися, щоб оновити додатки під iPad, так як користуватися iPhone-додатками на ньому, м'яко кажучи, некомфортно. Частково, можливо, це за рахунок того, що додатки, адаптовані під iPad, ефективно використовують екранний простір за допомогою нових елементів, і тому додатки зручні у використанні. До речі, той самий split-screen в вертикальному режимі у багатьох додатків ховається і перетворюється в pop-over, і це не дуже добре - я так розумію, це рішення приймає розробник, а не система, так що штовхайте девелоперів.
Іграшка з iPhone в режимі 2x
Багатьох цікавило як працює доступ до файлів, про який говорив Джобс на презентації і який подається за велику фичу iPad. Якщо ви розраховували, що iPad буде монтуватися як Flash-привід на робочому столі комп'ютера, то ви будете розчаровані. Apple в своєму репертуарі, винаходить колесо. Для початку, на iPad має бути встановлено додаток, яке підтримує роботу з файлами (збереження або відкриття - в даному випадку, у мене це Pages / Numbers / Keynote, набір програм для iPad від Apple). Після цього в iTunes, при підключеному iPad, у вкладці Apps з'являється розділ File Sharing, в якому показуються ті додатки, які вміють відкривати файли. Ви повинні закинути туди потрібний вам файл (вибравши при цьому програму, для якої цей файл призначається), і він буде скопійований на iPad.
Після цього ви йдете на iPad, запускаєте там потрібне вам додаток (в даному випадку Pages), відкриваєте вкладку Import document, і намагаєтеся відкрити потрібний вам документ.
Діалог імпорту файлу
Pages досить непогано відкриває навіть Word-документи, видаючи при цьому кілька попереджень про втрати header і footer, а також про заміну шрифту (до більш складних документів я поки не добрався, але підозрюю, що успішно імпортувати програма буде тільки не дуже складні документи в плані форматування), і після цього - вуаля!
Попередження при відкритті
Далі редагування документа проходить більш-менш успішно, якщо, знову ж таки, вам не треба верстати в текстовому документі глянсовий журнал або багатосторінкову книгу, а відносно нескладний документ. Інтерфейс у документів iWork, треба сказати, для такого сенсорного екрану дуже хороший - розробники Apple явно постаралися видати дуже якісний продукт, і у них це вийшло. Підозрюю, що і iPad-и для тестування у них цілком могли бути, тому нічого дивного.
Інтерфейс Pages при роботі з файлом
А для передачі документа з iPad треба пройти фактично зворотну процедуру - в тому ж Pages потрібно натиснути кнопку Export, вибрати варіант експорту (послати документ поштою, завантажити його в iWork.com, або ж зробити експорт в PDF / Word / Pages формат), і в разі вибору останнього варіанту він збережеться в спеціальну папку на iPad і з'явиться в iTunes, щоб його можна було звідти скачати на диск комп'ютера.
Що я можу сказати? Такий спосіб роботи з файлами безперечно краще, ніж ніякого, але все ж мене не покидало відчуття, що це якесь тимчасове рішення, настільки воно місцями незручно. Мало того, що в самому iTunes воно виглядає недоречною надбудовою, але нетривіальність рішення мене особисто напружила - який же це it just works, якщо мені, щоб зрозуміти, як це працює, довелося йти читати довідку на сайті? До того ж всередині немає ніякої підтримки вкладеності і каталогів, так що якщо у вас є парочка файлів, то ніяких проблем, а якщо файлів декілька десятків або сотень? Що, мені так і скролл в Pages на iPad цей нескінченний список файлів для того, щоб відкрити потрібний? Коротше кажучи, це рішення мені зовсім не сподобалося, і я сподіваюся, що в iPhone OS 4.0 Apple придумає щось краще.
Читання на iPad
Цей огляд був би неповним без ще однієї програми, яким Apple розраховує всерйоз завоювати ринок електронних читалок - це програма iBooks. Її потрібно завантажувати окремо з App Store (хоч і безкоштовно), і пов'язано це з тим, що iPad скоро з'явиться у багатьох країнах, а додаток є ще й інтерфейсом до магазину книг, який поки що доступний лише для ринку США. Тому власникам американської учеткі доводиться викачувати iBooks в App Store.
У комплекті з iBooks йде одна безкоштовна книга - Winnie-the-Pooh, так що можна оцінити можливості програми, навіть не вдаючись до покупки книг в онлайн-магазині Apple. Що я можу сказати про цю програму, враховуючи, що нам доводиться з нею конкурувати, так як у нас є своя читалка книг для iPad - readMe ? Я б дуже хотів бути патріотом нашого застосування, але чесно скажу, що з точки зору інтерфейсу, опрацювання, краси і зручності нам є ще до чого прагнути.
Якщо у вас велика колекція книг в форматі EPUB, то ви можете завантажувати їх в iBooks і читати на iPad. Якщо ж у вас книги в FB2 або навіть PDF - readMe в цьому випадку підходить краще (хоча EPUB наша програма теж читає) - у нас теж є 3D перегортання сторінок, хоча і не таке гарне, як у програми від Apple. На захист нашої програми (і не тільки її) слід сказати, що iBooks використовує дуже багато приватних API в системі, які недоступні стороннім розробникам (точніше, вони доступні, але при їх використанні програму не пустять в App Store), і тому у Apple є нечесну перевагу перед нами, яке вони активно експлуатують. Завдяки тому, що вони використовують приватні API для реалізації всієї тієї краси в iBooks, наш продукт на її тлі виглядає гірше, хоча у нас просто менше можливостей. Це один з тих моментів, які сильно дратують при роботі в закритій екосистемі App Store - все начебто рівні, але деякі рівніші за інших.
Але в цілому, якщо говорити про iPad як про пристрій для читання електронних книг, то хочеться відповісти фразою з старого анекдоту: "Так-так, саме так я собі це і уявляв!". Саме таким, в моєму розумінні, і повинен виглядати процес читання книг на електронному пристрої, а не той чорно-білий жах з електронним папером E-Ink і з інтерфейсом, який ставить в безвихідь навіть такого гику, як мене. Я практично не читаю книг на електронних пристроях: на комп'ютері - тому, що я завжди знайду, що ще можна зробити на комп'ютері, на e-book reader - тому що вони мене дратують гальмами і ідіотським інтерфейсом, на телефоні - тому що екран занадто маленький .
Скріншот книги з екрану iPad
Книга, яку я читаю зараз - "Стартап" Гая Кавасакі (в оригіналі - The Art of the Start, переклад виходить у Росії 19 квітня) цікава мені як з професійної точки зору, тому що у нас зараз саме стадія стартапу, і з точки зору того, чи можливо взагалі читати книги на такому пристрої. І зараз, отримавши iPad, я розумію, що це цілком можна (і потрібно) робити саме на цьому пристрої. Я нарешті отримую від цього процесу задоволення, і не тільки від чудової книги, а й від чудового пристрою, на якому її приємно читати. Мені навіть трохи якось шкода тих людей, хто заплатив 400-500 доларів за Kindle, тому що iPad, крім читання книг, може робити ще стільки всього, чого Kindle поки що навіть і не снилося, а гроші при цьому (принаймні , в Штатах) цілком можна порівняти.
[Ad # intext-inside]
На завершення статті хочу ще раз перерахувати кілька особливо запам'яталися речей про iPad, на які я звернув увагу за ці кілька днів більше, ніж на інші:
- апаратна частина, особливо екран - вище всяких похвал!
- відбитки пальців на екрані виводять мене з себе
- на iPad краще запускати додатки для iPad, збільшені iPhone-додатки тільки псують враження
- відмінна фото-рамка / читалка / веб-браузер
- чекаємо 8 квітня, iPhone OS 4.0 і багатозадачність.
І основний відгук, він же, напевно, і резюме цього огляду - це кращий гаджет, коли-небудь створений Apple. Він не без своїх недоліків, безумовно, але навіть те, що є зараз - це вже дуже багато, але ж це тільки перша версія пристрою, і далі буде тільки краще. Безумовно, буде величезна кількість клонів і копій, більш наворочених і менш дорогих, але всі вони, я думаю, будуть "другими", і їх усіх будуть порівнювати з iPad, який відкрив цей ринок.
Чому так важливі додатки для iPad?
Що я можу сказати?
До того ж всередині немає ніякої підтримки вкладеності і каталогів, так що якщо у вас є парочка файлів, то ніяких проблем, а якщо файлів декілька десятків або сотень?
Що, мені так і скролл в Pages на iPad цей нескінченний список файлів для того, щоб відкрити потрібний?