Огляд лінуксових відеоредакторів

У репозиторіях будь-якого дистрибутива Linux можна знайти велику кількість програм для обробки відео, але ось з приводу оптимального редактора відео єдиної думки до цих пір немає. Користувачів щось завжди не влаштовує, кому-то недостатньо або, навпаки, багато функцій, хтось заплутався в інтерфейсі або не знайшов інструкції. Спробуємо встановити найпопулярніші і розібратися в їх можливостях.

Avidemux вельми простий за функціями відеоредактор, з нього зазвичай і починають знайомство з подібними рішеннями в Linux, тим більше що в репозиторіях він попадається одним з перших, а рейтинг високий. Можливостей, на перший погляд, відносно небагато: різка відео (з можливістю вставки фрагмента в будь-яке місце), фільтрація, перекодування в будь-який формат. На одну доріжку можна завантажити кілька файлів, підтримка декількох доріжок не передбачена. Виглядає негусто, наприклад, немає ефектів і вставки титли. Але кожен пункт має велику кількість налаштувань, тому навіть на поверхневе знайомство може знадобитися чимало часу. По звуку, наприклад, можлива зміна кодувальника і параметрів кодування, нормалізація, додавання другої аудиодорожки з будь-якого джерела, зрушення аудіо. Реалізовано пошук чорних кадрів і зручна навігація по ним, перебудова ключових кадрів, аналіз відео на наявність помилок. Передбачено калькулятор, який допомагає підібрати параметри, щоб підсумковий файл виявився певного розміру, експорт субтитрів.

Є навіть такі функції, як дамп кадру. Підтримує безліч форматів відео, включаючи такі, як AVI, DVD (сумісні з MPEG), MP4 і ASF. Можливості розширюються за допомогою плагінів. Командний рядок і скрипти дозволяють автоматизувати будь-які завдання по обробці відео. Підтримка multithreading дозволяє швидше обробляти відео на сучасних CPU. Програма мультиплатформенна. Має два види інтерфейсу: Qt і GTK, при установці зі сховищ оптимальний вибирається автоматично, але при бажанні можна використовувати інший. Всі параметри локалізовані, налаштування знаходяться на своєму місці, розібратися дуже просто, якщо що незрозуміло з основних питань, допомагає документація. За замовчуванням показується тільки вхідний відео, але реалізовано кілька варіантів перегляду результату.

Поширюється під ліцензією GNU GPL. Дуже простий редактор, що підходить для більшості домашніх користувачів, яким потрібно просто перекодувати відео в потрібний формат, попутно прибравши зайве.

Flowblade Movie Editor - мультитрековий багатоканальний відеоредактор і наймолодший проект огляду, розробки його анонсовані всього два з половиною роки тому. Проте проект швидко розвивається і навіть з поточної далеко від фінального релізу версією 0.14 приваблює користувачів (версія 0.16 очікується в грудні 2014 року). Flowblade дозволяє проводити будь-які операції по редагуванню відео, аудіо і графічних файлів (обрізати, видаляти, додавати, переміщати, обертати, накладення та інше). Причому все це можна зробити за допомогою різних інструментів / способів (чотири методу вставки, три заміни і три переміщення).

У постачання програми більше 40 відеоефектів, більше 30 аудіофільтри і 50 фільтрів зображень. Є інструменти анімації. Проект може містити до дев'яти відео- та аудіо-доріжок. Аудіо при додаванні відділяється від відео, і редагувати потрібно окремо. Підтримує практично всі мультимедійні формати з підтримуваних FFmpeg (на відкриття і збереження), а також зображення форматів JPEG, PNG і SVG. Перед початком роботи над проектом бажано вибрати найбільш підходящий профіль підсумкового відео. Flowblade має типовий для більшості відеоредакторів призначений для користувача інтерфейс, на жаль не локалізований, але хто вже мав справу з подібними програмами, розбереться без проблем. Підтримується drag and drop. Управління проводиться за допомогою пунктів контекстного меню і інструментів, розташованих над тимчасової лінійкою. Мінус - відсутність ескізів на шкалі часу, при великій кількості файлів починаєш плутатися.

Редактор невеликий, працює відносно швидко. Розробники пропонують три навчальних фільму, які допоможуть зрозуміти основи роботи з редактором: перегляд повністю знімає всі питання. Та й мінімальний дозвіл екрана має бути 1152 х 768, інакше працювати відмовиться. Написаний на Python і GTK. З установкою проблем немає, так як потрібний пакет вже доступний в репозиторіях основних дистрибутивів Linux.

Поза сумнівами, одне з найбільш популярних рішень, навіть не дивлячись на те, що вже два роки як не випускав нову версію. Але проект досі живий, просто йде розробка нового OpenShot 2.х. стартував OpenShot в 2008 році, коли основний автор Джонатан Томас (Jonathan Thomas) не знайшов серед відеоредакторів Linux підходить і вирішив створити свою версію, що володіє простим і зрозумілим інтерфейсом. OpenShot швидко завоював популярність і через два роки став використовуватися за замовчуванням в багатьох дистрибутивах. Доступні всі функції: обробка треків, зміна розмірів і швидкості відео, обрізка, накладення титрів, мікшування і редагування аудіо та багато іншого. Неможлива обробка з точністю до кадру, але це не завжди і потрібно. Крім експорту відео в будь-який з підтримуваних форматів, можливе завантаження відео на сервіси типу YouTube і Vimeo.

Спочатку OpenShot поставляється з великою кількістю ефектів (включаючи 3D-анімацію), переходів і титрів, які також можна редагувати за допомогою вбудованих засобів або зовнішніх програм - Inkscape (звичайні) і Blender (3D). При експорті також використовуються готові шаблони, тому не потрібно замислюватися про налаштування під конкретний пристрій. Всі установки, ефекти, субтитри, шаблони описуються у вигляді XML-файлів, які легко редагувати за допомогою зазначених програм або в звичайному редакторі. Підтримка бібліотеки FFmpeg дозволяє обробляти відео, аудіо та графічні файли у всіх популярних форматах - AVI, MPEG, DV, MOV, FLV, MP3 і інших.

Інтерфейс класичний для подібних програм, локалізована, підтримується drag and drop. Пропорції вікон змінюються за допомогою мишки, можна підігнати під будь-який дозвіл монітора і як зручніше працювати. Після виклику налаштувань елемента з'являється вікно, в якому необхідно просто задати параметри, тому складнощів тут ніяких. Більшість операцій виконуються інтуїтивно, саме тому OpenShot любимо новачками і тими, хто хоче швидко обробити відео, не розбираючись з численними настройками.

Версія 1.x розроблена з використанням Python і фреймворка Media Lovin Toolkit, інтерфейс на GTK +, друга отримала новий движок на C ++, який буде використовувати бібліотеки FFmpeg, LibAV, JUCE і ImageMagick. Інтерфейс з GTK + переведений на Qt 5, і версія 2.х працює не тільки в * nix, але і Win і Mac. Також розробляється спеціальний API, що дозволить використовувати OpenShot як програмованого фреймсервера і створювати практично будь-які додатки для обробки відео. У репозиторіях більшості дистрибутивів потрібний пакет вже є, тому установка проблем не викликає.

У репозиторіях більшості дистрибутивів потрібний пакет вже є, тому установка проблем не викликає

Ініціатором і беззмінним керівником LiVES LiVES is a Video Editing System є Габріель Фінч (Gabriel Finch), що займається відеоартом. Звідси і деяка специфіка LiVES, недоступна в інших рішеннях і збиває з пантелику новачків. Версія під номером 1.0.0 з'явилася в 2009 році і відразу отримала визнання користувачів і кілька нагород.

За допомогою LiVES можна обробляти відео в реальному часі: обрізати, змішувати на декількох доріжках, змінювати швидкість відтворення / напрямок / розмір, обертати, зберігати файл або його частину, використовувати ефекти, перекодувати і багато іншого. Редагування аудіо доступно тільки в тих функціях, які необхідні для обробки відео (завантаження, Ресемплінг, зміна швидкості і інші). Як джерела використовується локальний аудіо / відеофайл, веб-ресурс (імпорт з YouTube), DVD-диск або пристрій (веб-камера, ТБ-тюнер). Підтримується створення слайд-шоу з набору зображень, з купою параметрів. За рахунок інтеграції з MPlayer / FFmpeg підтримує більше 50 форматів, включаючи PDF і анімований GIF.

LiVES може приймати відеопотік від іншої копії програми, обробляти його і транслювати далі (на вихід або ще однієї LiVES). Реалізовано віддалене управління. Така архітектура дозволяє для обробки даних використовувати потужний сервер, а дані відтворювати за допомогою звичайного ПК або планшета. Можлива автоматизація процесів за допомогою скриптів. Для створення ефектів, кодування, декодування і відтворення використовуються плагіни (включаючи RFX і LADSPA), пропонується API, що дозволяє легко розширити функціонал. Модулі можуть бути написані на будь-якій мові: Perl, C, C ++, Python і так далі.

Інтерфейс базується на GTK +, локалізований (крім кількох пунктів меню). Управляється за допомогою мишки і клавіатури, функції віджея - з джойстика або MIDI. Головна особливість - два режими інтерфейсу: Clip Edit (режим фрагментарного редагування) і Multitrack (режим з кількома доріжками). Clip Edit пропонується за замовчуванням і використовується віджеями, дозволяючи готувати відео, відтворювати кліпи з різною швидкістю, використовувати ефекти, перекодувати та інше. Другий - це власне багатодоріжковий редактор. Наявність двох режимів часто збиває новачків, які, прочитавши про можливості LiVES і запустивши програму, очікують побачити редактор з декількома треками, а при вигляді Clip Edit розчаровуються, що отримали не зовсім те.

Програма працює не тільки в Linux, але і * BSD, openMosix, IRIX, OS X і Solaris, підтримує платформи x86, AMD64, ppc і xbox / x86. З огляду на, що LiVES доступний в репозиторіях більшості дистрибутивів Linux, установка проблем не викликає. Але в офіційному репозиторії Mint / Ubuntu / Debian знаходиться стабільна, але не остання версія. Щоб отримати все нові функції, слід підключити репозиторій NoobsLab:

$ Sudo add-apt-repository ppa: noobslab / apps

Pitivi - зовні простий редактор, з досить великими можливостями, який у свій час встановлювався в Ubuntu і інших дистрибутивах за замовчуванням, поступившись OpenShot. Але часи змінилися. Спочатку проект розвивався мляво, це викликало нарікання, хоча з виходом кожної версії з'являються корисні функції. Зараз буквально ожив. Розробка сьогодні підтримується приватній компанією Collabora, що надає консультації з використання вільного ПЗ. В даний час доступний реліз 0.93, хоча вже є інформація про швидкий вихід фінальної 1.0. Програма дуже логічна, гнучка, зрозуміла і, головне, стабільна в роботі, не вимагає потужного комп'ютера. При створенні проекту відразу задаємо потрібні параметри вихідного відео. У редакторі присутній зручний робочий стіл, всі дії проводяться в одному вікні, що дуже спрощує знайомство (не в приклад LiVES). Тому навіть недосвідчений користувач швидко зрозуміє, що до чого. Просто перетягуємо на шкалу все медіафайли та ефекти.

При додаванні відео аудіодоріжка автоматично від'єднується, і її можна редагувати окремо. Кількість шарів регулюється автоматично, їх можна переміщати, фіксувати і видаляти. Також легко додаються титри і переходи. Всі основні операції проводяться за допомогою пунктів меню (їх небагато) і декількох кнопок, розташованих праворуч від шкали. Тут є функції, що дозволяють розрізати, видалити, групувати і вирівняти кліпи. Всі правки зберігаються, тому будь-яку операцію можна відкотити. За допомогою повзунка в шарі регулюється прозорість відео і амплітуда звукового сигналу. Дуже зручно і наочно.

Може обробляти всі формати відео і аудіо, які підтримує GStreamer, включаючи формат MXF (Material eXchange Format). Всі настройки і установки фільтрів і ефектів описуються за допомогою текстових JSON-файлів, які легко правляться, і на їх основі можна створювати свої. Поширюється за умовами LGPL. Написаний на Python з використанням GTK + (PyGTK). Pitivi є в репозиторіях більшості дистрибутивів, тому проблем з його установкою немає.

Shotcut - чомусь маловідомий, але дуже потужний крос-платформний відеоредактор з відкритим вихідним кодом, який має простий інтерфейс і більшу функціональність. C його допомогою можна проводити всі необхідні операції на декількох треках: редагувати відео, вирізати кадри, застосовувати аудіо- та відеофільтри, змінювати налаштування відео і аудіо, створювати багатошарову анімацію за допомогою ключових кадрів, покадровий пошук і багато іншого. Є індикатор рівня і регулятор гучності аудіо. Спеціальний інструмент дозволить встановити правильний баланс білого. Кліп або його частину можна зберегти як MLT XML файл. Готові набори налаштувань, drug and drop і багаторівнева історія правок гранично спрощують роботу з додатком. В останньому релізі 14.09 поліпшена функція композітінга (раніше доступна по клавіші С), але тепер для настройки розміру, положення і прозорості відео або графіки не потрібно застосування фільтрів. Передбачена оптимізація спеціально для планшетних пристроїв. Підтримує всі типи відео / аудіофайлів на основі FFmpeg або LibAV, а також основні графічні формат. Як джерело відео і фільтрів може виступати HTML5. Підтримується захоплення відео з веб-камер, HDMI, потоків IP, екрану X11 і аудіо, трансляція потоку (HTTP, HLS, RTMP, RTSP, MMS, UDP). Для обробки OpenGL задіюється GPU, підтримуються multithreading.

Інтерфейс не локалізований, написаний за допомогою Qt 5. Зовнішній вигляд можна змінювати за допомогою скінів, а розташування і кількість доків встановити як найбільш зручно. При першому знайомстві це трохи збиває з пантелику новачків. Так, при завантаженні відео буде показаний тільки основний екран, все інше (timeline, фільтри, плей-лист та інше) включаються через меню View. Добре працює в мультимоніторних конфігураціях. Всі основні операції можуть бути викликані за допомогою гарячих клавіш , Це дуже прискорює процес, хоча деякий час потрібно, щоб пристосуватися. Можлива автоматизація завдань і пакетне кодування файлів. Є ряд відеокерівництво, що дозволяють отримати повне враження про роботу з Shotcut.

У репозиторіях дистрибутивів потрібного пакету немає. Розробники пропонують для x86 / x64 Linux (Mint 12+, Ubuntu 12.04+, Debian 7 +, Fedora 15+, openSUSE 12+, Arch / Manjaro) архіви. Установка не потрібно, архів містить основні бібліотеки, тому досить розпакувати і запустити знаходиться всередині файл. Також, можливо, буде потрібно додатково встановити ряд бібліотек і плагінів (SDL, libexif, JACK і LADSPA), список можна знайти на сайті .

Lightworks - відеоредактор професійного рівня, що розробляється з 1989 року, хоча версія для Linux була анонсована тільки в 2010 році, а бета з'явилася в 2013-му. Розповсюджується по Freemium-ліцензії. Тобто її можна вільно завантажити і використовувати (після реєстрації) в базовому варіанті, за додаткові функції і розширену підтримку кодеків необхідно заплатити.

Для редагування відео можна використовувати необмежену кількість аудіо- і відеотреків. Обробка відео і застосування ефектів відбувається в реальному часі у фоновому режимі, що не заважає працювати з програмою. Хоча це вимагає більш сучасного ПК. Для прискорення обчислювальних задач застосовується GPU, але це вимагає обов'язкової установки драйверів для відеокарт від ATI або NVIDIA. Також не потрібно зберігати проекти. Всі операції автоматично зберігаються, тому втратити обробку неможливо. Підтримує всі існуючі формати відео, дозволяючи імпортувати або експортувати відео. Можливий захоплення і одночасне редагування відео відразу з декількох камер. Реалізована функція захоплення екрану.

Інтерфейс редактора зрозумілий і зручний, вікна можна переміщати в будь-яке місце, запускається в повноекранному режимі, замінюючи собою робочий стіл. Забезпечено масштабування інтерфейсу на екранах надвисокої роздільної здатності. Проект дозволяє створювати кілька «кімнат» (rooms) для обробки різних джерел. Кліпи на timeline можна підписувати, це дуже спрощує орієнтування в великих проектах. Принцип редагування трохи відрізняється від інших. Для видалення або заміни частини відео слід вибрати початкову та кінцеву точку на timeline і в бібліотеці, а потім вибрати операцію Replace, Delete або Remove. Також легко застосовуються ефекти. Інструменти корекції реалізовані як фільтри (з великою кількістю параметрів). Причому є навіть вибіркова корекція (Selective Correction) дозволяє правити тільки певні кольори. Титри теж реалізовані як ефекти. Розробники пропонують кілька відеоуроків, які допоможуть швидше розібратися з редактором. У репозиторіях пакета немає. Для установки проект пропонує deb- і rpm-пакети, але ставляться без проблем вони не завжди.

висновки

Як бачимо, чим редагувати відео, в Linux є, потрібно просто вибрати рішення, найбільш відповідне по завданню. Щоб видалити зайве в декількох файлах і перекодувати, досить і Avidemux, для більш серйозних проектів слід вибрати щось пофункціональнее. І це, звичайно, не всі відеоредактори. З цікавих залишилися за кадром Kdenlive, Cinelerra і Jahshaka, але з ними вже розбирайся самостійно.

Дополнительная информация

rss
Карта