Оновлення до Windows 10: Огляд фінальної версії OS Microsoft

  1. Огляд Windows 10
  2. Меню Пуск Windows 10
  3. Віртуальні робочі столи і опція "Подання завдань"
  4. Цифровий асистент Cortana
  5. Microsoft Edge
  6. Вхід в систему і технології захисту даних
  7. Windows Hello - прощай Пароль!
  8. картографія
  9. Home або Professional?
  10. DirectX 12
  11. Висновки

Windows 10 - якісний прорив на користь продуктивності, комфорту і безпеки, або не більше ніж "перефарбована" система, по крупицях що увібрала в себе все найкраще з того, що вже зуміла досягти Microsoft в попередніх версіях? Про те, що дасть користувачеві комп'ютера або планшета перехід на фінальну версію збірки Windows 10 (Build 10240) після установки безкоштовних оновлень з Windows 7 або Windows 8, про перші враження, очевидних перевагах, деякі обмеження і недоліки Win 10 ми розповімо в нашому огляді.

Огляд Windows 10

Після більш ніж скромного результату, досягнутого Microsoft в версії Windows 8, компанія всіма можливими силами і засобами намагається повернути довіру користувачів, більшість з яких вже віддало перевагу гідності Windows 7 і, в загальному то, не дуже прагнути з ними розлучатися. Але глобальним завданням компанії залишається створення універсальної платформи для пристроїв будь-яких типів, що об'єднує їх в єдину "екосистему" з уніфікованою середовищем розробки ПО, що відкриває доступ до єдиного магазину додатків.

Наскільки це вдалося в оновленій Windows 10, життєвий цикл якої компанія попередньо визначила в 10 років, судити нашим читачам. Перше знайомство свідчить про те, що думка кінцевого користувача все ж постаралися врахувати. При подальшому знайомстві думки багатьох розходяться.

Меню Пуск Windows 10

У попередній версії Windows 8, на відміну від 7-ки, ця опція меню була відсутня, що стало одним із приводів для стійкого розчарування. В мажорному білді Windows 10, як і в проміжних версіях, усіма улюблений Пуск повернутий на своє звичне місце. Інтерфейс меню, кожна ікона, її розташування та опис пророблялися і перемальовувалися з маніакальною пунктуальністю протягом більш ніж одного року і ось що вийшло в результаті.

Фінальна версія Windows 10 у всій красі
Фінальна версія Windows 10 у всій красі!

Через більш ніж рік пошуку компромісу кнопка харчування в результаті знову розмістилася внизу - практично на тому ж місці, де вона розташовувалася в Windows 7. Доступні, як і в 7-ці, і списки для переходів, дістатися до яких можна, клікнувши на відповідний розділ меню (в Win7 списки були випадають). Звичне по Win 7 поєднання списку часто використовуваних додатків і періодично оновлюються, що групуються за потрібне чином динамічних плиток Live Times інтерфейсу Modern UI дійсно досить зручно.

При переході в режим "планшет" меню "Пуск" автоматично розташовується на весь екран:

Меню Пуск в режимі планшета
Меню "Пуск" в режимі планшета

Клікнувши по додатком ви зможете відобразити його в меню у вигляді плитки. Розмір панельки меню "Пуск" можна варіювати як по вертикалі, так і по горизонталі:

Регульовані розміри меню Пуск
Регульовані розміри меню "Пуск"

На панелі задач доступні: кнопка Подання завдань, магазин додатків Windows Store, браузер Edge, пошукова панель Cortana і ін. Просунуті настройки, як і в попередніх версіях, заховані в панелі керування.

Віртуальні робочі столи і опція "Подання завдань"

Тут, поза всяким сумнівом, компанія зуміла знайти власне цілком вдале рішення, запропонувавши дійсно нову функцію для сімейства Windows. До слова в OS X аналогічна можливість була запропонована ще в 2007 році, не кажучи вже про Linux. Тепер можливість "складувати" відкриті вікна на віртуальних робочих столах і повністю сконцентруватися на вирішенні поточної задачі з'явилася і у користувачів Windows.

Як виглядають віртуальні робочі столи в Windows 10
Як виглядають віртуальні робочі столи в Windows 10

Для тих, хто раніше не працював з віртуальними робочими столами, на звикання потрібен деякий час, але результат цілком виправдовує зусилля. Опція "Подання завдань" позбавить користувача, що працює з великою кількістю програм і додатків одночасно від незліченної кількості вікон і покупки резервного робочого монітора. Тепер, використовуючи опцію "Подання завдань" ви зможете відвести під задіяні, але що тимчасово не використовуються додатки окремий прихований екран, без будь-якої втрати корисних даних. Для миттєвого створення нового чистого робочого столу досить натиснути комбінацію Win + Ctrl + D або кнопку "+" в правій нижній частині активного робочого столу.

Налаштувати параметри ви можете з прив'язкою додатки до певного робочого столу або зробити кожне запущене застосування видимим в панелі завдань. Кожен незалежний віртуальний робочий стіл містить свій набір вікон, що дозволить вам зручно систематизувати інформацію за ступенем значущості, спрямованості - ігри, музика, фото і відео, біржові зведення і багато іншого. Особливих обмежень на кількість створюваних робочих столів немає, ви можете самі визначити і організувати для себе свою особисту територію максимального комфорту.

Організація роботи з віртуальними робочими столами
Організація роботи з віртуальними робочими столами

Повідомлення, що надходять з інтерактивних додатків (ICQ, Skype ...), поміщені на прихованих робочих столах дублюються на основний, що виключає втрату або затримку доступу важливої ​​інформації. Відверта недоробка, на яку, розробники можливо звернуть увагу в процесі доведення системи - відсутність можливості вибирати і задавати фон віртуальних робочих столів для прискорення і полегшення візуального пошуку інформації.

Цифровий асистент Cortana

Віртуальний голосовий помічник з "зачатками" штучного інтелекту, знайомий користувачам смартфонів на базі Windows Phone тепер доступний у версії для десктопів.

Цифровий асистент Cortana - вікно вітання
Цифровий асистент Cortana - вікно вітання

Вікно налаштувань цифрового асистента Cortana
Вікно налаштувань цифрового асистента Cortana

Перше враження від знайомства з цифровим голосовим асистентом Cortana в Windows 10 викликає у пересічного користувача приємний шок, немов при набутті власного повноцінного електронного помічника зі штучним інтелектом. Cortana готовий допомогти знайти інформацію на диску комп'ютера і в Мережі, налаштувати корисні повідомлення, забронювати номер в готелі, проінформувати користувача про ситуації на дорогах або скасування авіарейсу і багато іншого.

На жаль, "вау-ефекту" наші співвітчизники поки не відчули, оскільки в Росії асистент не працює - потрібно міняти налаштування регіону. Та й реальним проривом, кардинально відрізняє його інтелектуальні та інтерактивні можливості від Google Now або Siri, Cortana, поки не став.

Для активації Cortana в меню Пошук на панелі завдань вводиться питання або натискається однойменна іконка із позначкою мікрофона. Далі користувач, в чиєму регіоні опція підтримується, може налаштувати асистент так, як йому зручно, спілкуючись з ним після в голосовому режимі.

Cortana забезпечує підтримку роботи користувача з календарями, поштою, картографією та т. Д. Асистент інтегрований з браузером Edge. Екран блокування дозволяє налаштувати короткий або докладний відображення повідомлень від ряду обраних додатків. Доступна можливість настройки Cortana на трансляцію щоденної ранкової зведення з ключовою корисною інформацією - місцевих новин, погоди, значимі події та ін. Підключивши асистент до пакету Office 365 ви отримаєте можливість доступу до ділової інформації.

Вікно налаштування повідомлень
Вікно налаштування повідомлень

Асистент передбачає можливість активації деяких простих дій по голосовим фразам, але говорити про повноцінний інтерактивному інтелектуальному спілкуванні c Cortana навіть англійською мовою поки явно передчасно, та й нагадування поки поводяться досить непослідовно, найчастіше відображаючись в центрі повідомлень без додавання інформації на екран.

Відомості та поновлення відображаються в правій частині екрана робочого столу одним помахом клавіші в панелі завдань по сусідству з годинником. Натисніть клавіші Win + X, ви отримаєте доступ до розширеного контекстного меню, де присутня панель управління зі збільшеним числом налаштувань.

Вікно статистики повідомлень і оновлень
Вікно статистики повідомлень і оновлень

У центрі повідомлень концентрується і відображається вся інформація про роботу системи і з'являються проблеми. Тут же відображається інформація про виклики Skype, з магазину додатків, нагадування та ін. Тут же розташовані настройки VPN, елементи управління роботою ПК або планшета, бездротовими підключеннями і т. П.

В панелі задач присутній поле локального і глобального пошуку, задіє можливості Bing - пошукача від Microsoft, частка якого на глобальному ринку скоротилася сьогодні до менш ніж 3%.

Вікно локального і глобального пошуку
Вікно локального і глобального пошуку

Microsoft Edge

Поняття "функціональний актуальний браузер" сьогодні найменше асоціюються з компанією Microsoft, що запропонували світу на різних етапах своїх неквапливих архаїчних, немов застиглих в міжчасся "віслюків" - Internet Explorer 10 в Windows 8 і IE 11 в 8.1. Мінімальні зміни при анонсі своїх чергових досягнень стосувалися движка нових версій, що в результаті залишило за осликом не більше 15% ринку, в той час як левова частка користувачів впевнено закріпилися на загривку Chrome і Firefox.

Проект Spartan, анонсований Microsoft через місяць після відходу керівника команди розробників Internet Explorer Діна Хачамовіч - чергова спроба компанії запропонувати користувачам нову якість серфінгу з браузером Edge тепер для Windows 10.

Вікно браузера Microsoft Edge
Вікно браузера Microsoft Edge

Розробники анонсували новий продукт як браузер, що повністю відповідає вимогам сучасного вебу, хоча відчуття незавершеності інтерфейсу і обмеженості функціонала відчуває вже при першому знайомстві з Edge навіть початківець веб-серфер. Працювати над Edge доведеться ще багато і наполегливо, що втім не приховують і самі розробники. І для початку треба забезпечити можливість інтеграції розширень, з появою яких компанія і сторонні розробники отримають можливість систематично розширювати функціонал браузера, що очікується не раніше осені.

Edge, що позиціонується як легкий і швидкий браузер, виглядає підкреслено мінімалістично і працює на полегшеному движку Trident, запозиченому у Internet Explorer.

Вікно пошуку Edge
Вікно пошуку Edge

Сьогодні можна однозначно стверджувати: на практиці піднесений компанією Microsoft як швидкий легкий браузер нового покоління Edge має меншим числом опцій, ніж ранній Chrome 2008 року, а ті, що присутні в чому нагадують аналоги у конкурентів - Apple Safari, Opera і ін. Говорити про перспективи просунутої синхронізації і платформ під час відсутності розширень поки сенсу немає.

Темна тема, яку можна виставити в налаштуваннях меню, загального враження безжиттєвості і неоконченности інтерфейсу не знімає.

Темна тема інтерфейсу Edge
Темна тема інтерфейсу Edge

Вбудований в браузер цифровий асистент Cortana дозволяє здійснити пошук по виділеному слову або фразі. Результати пошуку відобразяться на панелі праворуч. За замовчуванням, функція Do Not Track відключена, спливаючі вікна заблоковано. Присутні функції управління паролями, прогнозування сторінок, фільтр SmartScreen і деякі інші. Зате відсутні ті деякі дійсно корисні і оригінальні можливості, які були відмінно опрацьовані в IE - прискорювачі, веб-фрагменти, які позбавляють користувача від надмірного метання по вкладках, можливість інтеграції сайту з панеллю задач Windows і т. П.

Чи не вразили і можливості функціоналу Edge ...

У порівнянні з Google Chrome, завантажувати нову випадкову сторінку за 8 сек, та ж сторінка в Edge відкрилася за 22 сек. В стрес-тесті при відкритті 30 вкладок Edge завантажив процесор Core i5 на 98%, оперативну пам'ять на 97%, в той час як Google Chrome впорався з відповідними показниками 70% і 78%. Повторний тест, проведений через кілька днів упустили Edge після відкриття 22-ї вкладки. Ні про яку стабільність і передбачуваність роботи в даному випадку мова не йде.

Висновок: вивчивши поточні можливості Edge користувач задається питанням: яку мету переслідувала корпорація і чому він, власне повинен відмовлятися від звичних переваг функціоналів Chrome / Opera / Firefox ?! - Для чого дійсно поки зручний Edge, так це для скачування Google Chrome.)

Вхід в систему і технології захисту даних

У Windows 10 розробники вважали за потрібне забезпечити користувача відразу декількома можливостями входу в операційну систему і захисту даних, запропонувавши відмовитися від звичного введення логіна і пароля облікового запису, які тепер будуть потрібні тільки при установці програми і початковому налаштуванні режимів входу.

Штатний (повсякденний) вхід в систему декількома способами. Перший варіант, присутній ще в попередній версії Windows 8.1, передбачає введення легко запам'ятовується чотиризначного пін-коду, як і на звичайних стільникових телефонах. При необхідності обраний ПІН-код можна поміняти або скинути. В останньому випадку вхід в систему буде здійснюватися стандартним чином - через обліковий запис або альтернативними способами.

Для налаштування параметрів входу і ПІН-коду слід пройти шлях: Пуск - Параметри - Облікові записи - Параметри входу - Додати. На цьому етапі знову-таки для входу потрібні дані облікового запису.

Налаштування ПІН-коду
Налаштування ПІН-коду

Windows Hello - прощай Пароль!

Windows Hello - це інноваційний персоналізований спосіб входу в систему, що працює під управлінням Windows 10 за допомогою програмно-апаратної оцінки параметрів особи, райдужної оболонки або відбитка пальця. При цьому необхідність введення пароля, природно, зникає. Для настройки інтерфейсу Windows Hello слід пройти в меню Пуск і далі по шляху Параметри - Облікові записи - Параметри входу. Для налаштування параметрів входу в меню Windows Hello користувачеві буде потрібно сканер відбитків пальця або камера з підтримкою цієї функції.


Додаток Windows Hello дозволяє користувачеві входити в систему, використовуючи дані біометричної аутентифікації - шляхом розпізнавання особи, відбитків пальців або райдужної оболонки. На жаль, датчик відбитка пальця на споживчому комп'ютері середньостатистичного користувача поки з області екзотики, не кажучи вже про камерах зі зміною глибини. Отже, для використання можливостей Windows Hello придбання, як мінімум, датчика відбитків пальців на сьогоднішньому етапі не уникнути.

Вхід в систему з використанням біометричних даних
Вхід в систему з використанням біометричних даних

Біометрична аутентифікація може використовуватися не тільки при вході в свій системний профіль, але і для авторизації в додатках, на сайтах і в корпоративних сервісах, що на порядок збільшить рівень безпеки використання персональних даних і виключить будь-яку ймовірність несанкціонованого входу в систему з використанням фотографії власника профілю.

Вже наявні сумісні комп'ютери з підтримкою технології сканування відбитків пальців, за заявою компанії, отримають після поновлення до Windows 10 підтримку Windows Hello. На додаток до Windows Hello розробники додатків, веб-сайтів та системні адміністратори отримають доступ до "беспарольному" програмі "Паспорт", зручну для ідентифікації своїх користувачів. Зауважимо, що функція аутентифікації користувача за райдужною оболонкою ока або особі в Windows Hello підтримується пристроями, обладнаними камерами 3D-Intel RealSense.


функція Continuum

Можливості функції Continuum в Windows 10 по достоїнству оцінять власники многорежимних ультрабуків, які суміщають функціонал планшетів і ПК. Завдяки Continuum необхідність установки гір софта і драйверів, що забезпечують можливість перемикання режимів роботи з ПК на планшет скасовується. Момент підключення / відключення клавіатури і переходу пристрою в альтернативний режим роботи, як і оптимізація дисплея до потрібних параметрах під керуванням Continuum відбуваються автоматично. Разом з тим є і можливість ручного перемикання режимів з сенсорного управління на клавіатуру і мишу з нового Центру сповіщеннях.

Якщо спочатку Continuum створювався як програмний засіб, що забезпечує швидку і просту адаптацію користувачем інтерфейсу ПК або екранної клавіатури з сенсорним дисплеєм, то тепер з'явилася можливість адаптації до роботи на великому екрані, з мишкою і фізичною клавіатурою для деяких моделей смартфонів. Все що потрібно для цього - активувати Continuum і підключитися до відповідної периферії.

Відео анонса Continuum від Бельфіоре (англійська)

Демонструючи роботу Continuum, Бельфіоре без праці підключив смартфон до зовнішнього дисплею, на якому продублювати домашня сторінка екрану смартфона і запустив звичну сторінку MS Office. Безумовно, для інтеграції Continuum в мобільні пристрої і повноцінної підтримки цієї функції, багатьом виробникам смартфонів доведеться провести чималу роботу з адаптації існуючих мобільних додатків, включаючи можливість одночасної роботи двох екранів.

картографія

Універсальне програму «Карти» для комп'ютерів і смартфонів в Windows 10 дозволяє задавати маршрути проходження і аналізувати трафік, але напрямок руху на екран смартфона, зі зрозумілих причин, не відображає. Відсутня також і доступ до корисної інформації про номери телефонів, часу роботи, дані про розташованих поблизу значущих об'єктах. З аналогічними можливостями ми вже встигли познайомитися завдяки Google Maps і Bing Maps і нічого нового Microsoft тут нам не повідомив.

картографія
картографія

Home або Professional?

Яка версія виявило краще самє вам? Для початку визначимося, які версії доступні при установці безкоштовного оновлення і після зіставте наявні варіанти з тими, які можуть знадобитися для вирішення поставлених перед вами завдань. Отже, оновлення з базової версії Windows 7 Home або Windows 8 можна оновитися до Windows 10 Home (вартість після доступного року безкоштовного оновлення буде $ 119). Користувачі з попередньо встановленою версією Ultimate зможуть встановити максимальне оновлення Windows 10 Pro ($ 199).

Ключова різниця в версія рівня Home і Pro в підтримці технології шифрування BitLocker, віртуалізації Hyper-V і підтримки алгоритму віддаленого доступу Remote Access. Завдяки технології BitLocker є можливість шифрування розділів жорсткого диска з паролем доступу. При цьому зберігати ключі відновлення можна в хмарному сховищі OneDrive. За допомогою технології Remote Access можливо контролювати віддалені комп'ютери, встановлюючи дозволу і паролі на вхід в профіль. За допомогою технології Hyper-V можна створювати віртуальні розділи і тестувати чергові оновлення Windows 10 без будь-якого збитку для поточних налаштувань операційної системи.

Підтримка функції BitLocker
Підтримка функції BitLocker

DirectX 12

Одна з інновацій Windows 10 - підтримка DirectX 12, що обіцяє, згідно синтетичним бенчмарк, стрибкоподібний приріст продуктивності в іграх. На думку самих розробників, нова версія графічного API повинна стати саме тим локомотивом, який забезпечить гарантований успіх Windows 10. Наскільки хороший на ділі DirectX 12 і наскільки він універсальний з точки зору безлічі існуючих підсистем і задач ми зможемо переконатися з виходом реальних ігор.

В основі 12-ї версії DX покладена та ж ідея, що і в API Mantle, запропонованої AMD кілька років тому, а саме: надати розробникам низькорівневий доступ до заліза.


Інтеграція DirectX 12 обіцяє чималий приріст продуктивності і поліпшення якості ігрових сцен. Попередні тести радують.
Варто звернути увагу, що далеко не всі графічні процесори, що підтримують сьогодні DX11 забезпечать підтримку DX12.

Висновки

Заходи для реабілітації іміджу компанії, вжиті оновленим керівництвом Microsoft і персоналіями, відповідальними за розробку нової версії Windows, після виходу розчарували більшість користувачів Windows Vista і Windows 8 поки вимагають значного доопрацювання. І, прекрасно розуміючи обсяг майбутніх доробок, компанія запропонувала всім бажаючим можливість взяти участь в програмі попереднього тестування Windows Insider, в якій вже взяли участь понад 5 млн. Чоловік з більш ніж 100 країн світу. Разом з тим, помітна копітка робота над зауваженнями користувачів, хоча багато хто з їхніх побажань на UserVoice і інших майданчиках в Редмонді компанія залишила без уваги.

Істотно доопрацьовано меню Пуск і віконні додатки, що полегшують орієнтацію на "віртуальної місцевості", вражають можливості віртуальних десктопів і DirecX 12, частина нових та оновлених додатків виглядають дійсно корисними. Деякі додатки не представляють ніякої окремої цінності, оскільки давно і успішно реалізовані і підтримуються на більшості смартфонів, деякі розробники залишили без доопрацювання.

Будемо сподіватися, що час і бажання Microsoft детально опрацювати наявні явні креативні недоліки принесуть свої плоди, браузер Edge наростить мускулатуру, дизайн іконок буде доопрацьовано, додатки додадуть функціональності, а очікуваний осінній анонс мобільної версії Windows 10 Mobile, пристрої HoloLens і перспективні поновлення Xbox One виправдають наші очікування.

Сьогодні, щоб поставити жирну крапку в питанні варто оновлюватися до Windows 10 або задовольнятися достоїнствами звичної 7-ки, Microsoft надає всім категоріям користувачів можливість оновитися з Windows 7, Windows 8 і 8.1 до Windows 10 на безкоштовній основі.

Щож, з урахуванням темпів, якими надходять поновлення можливо і варто спробувати!

Наш цикл статей, присвячених новій операційній системі Windows 10 буде продовжено в повній відповідності з побажаннями наших читачів. Ви вже можете прочитати про те як зробити системну флешку Windows 10 з підтримкою UEFI , А незабаром ми продовжимо серію з інформацією про те як налаштувати роботу з віртуальними робочими столами, як встановити та активувати "чисту" систему Windows 10 і багато іншого.


Схожі матеріали:

Яка версія виявило краще самє вам?

Дополнительная информация

rss
Карта