Як і будь-який товар, акції проходять певні етапи свого життя - від появи (емісії) до припинення існування (закінчення строку дії, знищення, втрата ліквідності і т.п.). Багато в чому операції з цінними паперами безпосередньо пов'язані з такими основними поняттями комерційного і цивільного права, як володіння, користування і розпорядження. Однак для цілей ділового обороту таке визначення буде занадто розмитим і невизначеним.
На поточний момент існує розгорнута класифікація самих цінних паперів і порядок оформлення операцій з цінними паперами. Крім цього існує ціла галузь комерційного права (на основі НК - податковий кодекс РФ), яка визначає загальний порядок звернення та оподаткування операцій з цінними паперами.
Основні наглядові функції в сфері випуску, обігу та проведення угод з цінними паперами здійснюються ЦБ РФ, ФСФР і податковими органами.
Зміст статті
Цільові функції угод і обігу цінних паперів
Для того, щоб повніше усвідомити суть вироблених операцій з фінансовими активами, необхідно уявляти, для яких цілей ці угоди виробляються.
Незалежно від того, чи виробляються операції на відкритому ринку цінних паперів або на позабіржовому, основні цілі угод з ними можна представити таким чином:
- Залучення інвестиційних ресурсів з боку компаній і корпорацій для здійснення програм розширення бізнесу.
Відбувається це шляхом спеціальної процедури (пасивна операція) під назвою емісії акцій або облігацій через первинне (вторинне) розміщення цих інструментів на ринку. Також до пасивних операцій з цінними паперами відносяться виписка компанією векселі або, наприклад, розміщення кредитною організацією депозитних сертифікатів.
До цього типу можна також віднести операції випуску спеціальних цінних паперів, що мають товарно-розпорядчі властивості.
- Інвестування фінансових коштів юридичною особою (фірмою, фондом, урядом) в цінні папери для отримання доходу у вигляді процентних платежів (при покупці, наприклад, облігацій) або дивідендів. Це також відноситься в більшості випадків до торговельних операцій на фондових біржах , Причому, незалежно від того, в якій формі вони відбуваються (у документарній або бездокументарній)
- Використання деяких видів цінних паперів (акцій, ф'ючерсних або форвардних контрактів, опціонів) для захисту від ринкового ризику при здійсненні інвестиційної або комерційної діяльності. Використовується в більшості випадків великими компаніями при здійсненні масштабних угод у ЗЕД, оптово-роздрібних поставках і ін.
- Використання фінансових інструментів в якості кредитних ресурсів і при взаєморозрахунках з банками, як, наприклад, операції «репо» з торговими цінними паперами (РЕПО - це отримання кредиту в банку компанією під заставу її цінних паперів з подальшим зворотним викупом)
- В окремих випадках інвесторами застосовуються схеми для мінімізації податкових витрат. Наприклад, оподаткування операцій позик з цінними паперами, випущеними деякими урядовими структурами, звільнені від податку (наприклад, муніципальні бонди в США або ОФЗ уряду РФ)
Основні види операцій з цінними паперами
Основна методологія класифікації угод з цінними паперами заснована на процедурі проведення дій з ними, і може бути представлена наступним чином:
- касові операції. Мають на увазі під собою порядок проведення розрахунків з цінними паперами. До цього типу належать такі види угод:
- Використання ЦБ як розрахункового засобу між контрагентами
- Внесення застави у вигляді ЦБ - ломбардні або аукціонні угоди (для цілей забезпечення фінансових зобов'язань, крім операцій «репо»)
- Депонування ЦБ на спеціальних рахунках депозитно-розрахункових організацій (в основному при біржових угодах)
- Внесення ЦБ в Статутний капітал комерційної організації
- операції «репо» з цінними паперами, в тому числі і при проведенні кредитних аукціонів в ЦБ РФ (в Центральному банку)
- облік ЦБ на балансі компанії і проведення інвентаризації їх вартості, як наприклад, для визначення величини статутного капіталу.
- товарно-розпорядчі операції. Відносяться до спеціального класу ЦБ, які мають особливий титулом власності на товар, виданий (випущений) під цей папір. До них, в першу чергу, відносяться морські коносаменти, варранти, складські розписки, акредитиви, депозитні сертифікати, різні ваучери і депозитарні розписки. Тут треба зазначити, що об'єктом оподаткування при операціях з цінними паперами такого типу, є не вартість самого паперу, а товарний актив, уособленням якого вона є
- транзакційні операції (угоди, пов'язані з емісією, передачею, купівлею / продажем, зберіганням). До найбільш часто вживаним операціями такого типу можна віднести:
- покупка / продаж (див. Купівля цінних паперів фізичною особою: договір купівлі - продажу ) - основний тип операцій з ЦП. Переважно виконується за допомогою послуг посередників (брокерів) і / або торгових майданчиків (бірж). Типова операція при таких угодах - це комісійні збори з боку брокера (договір комісії за операціями з цінними паперами), торговельного майданчика (торговий регламент і плата за використання Торговельної системи біржі) та депозитарію (облік, зберігання, надання виписок та інше)
- емісійні операції - це процедури, пов'язані з випуском в обіг конкретної ЦБ. Вони варіюються від простої виписки векселі або виданням коносамента до досить складних і дорогих операцій створення проспекту емісії, андеррайтингу, первинного розміщення, проведення лістингу на біржі
- страхування ризиків або операції хеджування. Використовуються широко не тільки при здійсненні операцій на організованих торгових майданчиках (біржах), але і в звичайній діловій практиці. Хеджування активів, вкладених, наприклад, в акції або облігації, проводиться за допомогою спеціальних фінансових похідних інструментів - ф'ючерсів, опціонів, валютних «своп» контрактів і т.п. оскільки види ризиків в операціях з цінними паперами досить різноманітні (валютні, цінові, кон'єктурних, політичні), то для їх хеджування застосовується безліч різних інструментів і стратегій.
- Податкові операції. Оподаткування операцій з цінними паперами в Росії анітрохи не відрізняється від фіскальної системи розвинених країн. У своїй основі вони підрозділяються на оподаткування операцій організації з цінними паперами та окремо для фізичних осіб. В цілому вітчизняне податкове законодавство досить ліберально щодо ставок оподаткування, і також існують різні податкові преференції для деяких учасників ринку. Так, наприклад, ставка податку з дивідендів становить всього 9%, і вона не стягується зовсім при володінні акціями більше 3 років. Крім цього, наприклад, внесення акцій в якості внеску до статутного капіталу компанії також звільнено від фіскальних платежів (чим багато компаній і користуються для забезпечення зарплатних опціонів топ - менеджменту). В даний час податок на операції з цінними паперами регулюється НК РФ і Федеральним законом «Про ринок цінних паперів» від 22 квітня 1996 року, а також безліччю підзаконних актів Міністерства Фінансів РФ і інструкціями Центрального Банку.
На закінчення статті хотілося б відзначити, що всі про операції з цінними паперами розповісти в одній малоформатної статті, звичайно, неможливо. Але, у всякому разі, є надія, що представлений матеріал допоможе зорієнтуватися в цьому великому світі грошей і капіталу.