- Історія народження KolibriOS
- KolibriOS сьогодні
- Установка і запуск KolibriOS
- Установка на VirtualBox
- Запуск з жорсткого диска з під Windows
- Практичне значення KolibriOS
На відміну від Windows, операційна система Linux представлена набагато більшим числом версій і модифікацій. Незважаючи на існуючі між ними очевидні відмінності, всі вони походять від однієї єдиної операційної системи Unix, розробленої ще в далекому 1969 році. Але є серед них і такі, які цілком можна прийняти за повністю самостійні проекти. Якраз однією з таких систем є KolibriOS, розроблена програмістами-ентузіастами країн СНД.
Історія народження KolibriOS
У другій половині 90-х років якийсь фінський студент по маєток Віллі Турьянмаа займався розробкою графічної оболонки для DOS. Називалася вона MultiRun Program for IBM-PC. При цьому він так захопився, що й не помітив, як його програма сама поволі почала перетворюватися в самостійну операційну систему, здатну запускатися з дискети, що й не дивно, адже використання DOS як основи в той час вже не було потрібно.
Що отримала назву MrOS нова операційна система була написана на Pascal і включала в себе набір з трьох десятків відносно простих програм. Загалом, якби не було в образу сказано, була вона досить примітивної 16-бітної ОС, а тут ще як на зло все більше визнання стали отримувати ще нові в той час скриптові мови, а також Java і XML. До того ж, розробника бентежило занадто повільне виконання написаних на інтерпретованих мовах програм.
І Віллі Турьянмаа прийняв рішення створити найшвидше в світі ядро, а заодно усунути всі прошарки між «залізом» і програмним забезпеченням. Для цього йому довелося відмовитися від використання популярних в той час мов програмування і звернутися до єдино потрібного для здійснення цієї мети асемблеру. Написана на низкоуровневом мові програмування операційна система під назвою MenuetOS практично відразу привернула увагу незалежних розробників, завдяки чому число її прихильників стало швидко зростати, а сама система почала швидко набирати популярність.
У 2004 році один з програмістів спільноти, такий собі Іван Піддубний, до цього займався розробкою удосконалених російських редакцій MenuetOS представив полегшене ядро системи, яке, незважаючи на зменшену вагу, мало більшу функціональність. Це ядро і лягло в основу дистрибутивів Kolibri 3 і Kolibri 3 SE. У той час Kolibri розвивалася паралельно з MenuetOS, хоча і не вважалася самостійним продуктом.
Треба сказати, поява Kolibri вельми дратувало Віллі Турьянмаа, для якого його дітище залишалося найголовнішим пріоритетом. І він став вимагати, щоб спільнота, вже порядком зацікавлені новим проектом, відмовилося від його просування і продовжувало направляти свої сили в правильне, як це уявлялося самому Віллі, русло. Так і сталося, що в команді Турьянмаа стався розкол.
Каталізатором розриву послужив перехід головною гілки проекту MenuetOS на 64-бітну розрядність з одночасним закриттям вихідних кодів, що не могло не викликати невдоволення багатьох розробників, на відміну від Турьянмаа не володіли 64-бітними комп'ютерами. В результаті оних подій частина програмістів відмовилися від роботи над MenuetOS і переключилися на Kolibri.
KolibriOS сьогодні
Робота над KolibriOS триває і донині. Участь в розвиток проекту беруть близько 30 осіб з Європи і країн колишнього СНД. На сьогоднішній день Kolibri є найменшою і легкою операційною системою в світі. Вага інсталяційного образу в форматі ISO з системою, драйверами, іграми та програмами становить якихось 38,3 мегабайт, а мінімальний обсяг необхідної для її запуску оперативної пам'яті - всього 8 Мб.
Працює система на архітектурі 86x, але також підтримує і 64-розрядні процесори. Основні файлові системи - FAT16 і FAT32, є обмежена (тільки для читання) підтримка NTFS, ISO 9660 і Ext2 / 3/4. Є підтримка USB, багатозадачності, TCP / IP -стека і деяких мережевих карт.
Поставляється система з набором попередньо встановлених програм, серед яких є найпростіший браузер, текстовий і графічний редактори, переглядач зображень, медіаплеєр з підтримкою деяких форматів аудіо і відео, файловий менеджер, різні системні утиліти, а також спеціальні додатки-емулятори, завдяки яким на KolibriOS можна запускати додатки та ігри, написані для інших систем. Більш детально ознайомитися з особливостями і технічними характеристиками цієї операційної системи можна на офіційному сайті.
Установка і запуск KolibriOS
Як в такій в установці KolibriOS не потребує і може запускатися точно так же, як і будь-який «живий» диск. Також систему можна запускати безпосередньо з жорсткого диска комп'ютера з встановленою Windows, а також на віртуальній машині VM VirtualBox або VMware Workstation. Правда, в останньому випадку деякі можливості KolibriOS можуть бути недоступні через відсутність підтримки нею розширень гостьових операційних систем.
Установка на VirtualBox
Процедура установки на VirtualBox елементарна. Тип операційної системи у вікні майстра віртуальної машини можна встановити Other і Other / Unknown.
Об'єм оперативної пам'яті виділити 64 Мб (хоча вистачило б і 8 Мб).
Тип носія і розмір віртуального диска залишити за замовчуванням.
Якщо замість образу ISO ви використовуєте IMG, перед запуском машини доведеться виконати деякі настройки. У головному вікні VirtualBox виберіть «Налаштувати», перейдіть в розділ «Носії», натисніть кнопку додавання контролера і додайте новий контролер типу Floppy.
Далі виділяємо «Контролер: Floppy», тиснемо по плюсик в правій частині рядка.
І через стандартний огляд додаємо файл IMG.
Запуск з жорсткого диска з під Windows
На сайті розробника, а також присвячених KolibriOS форумах можна знайти описи різних способом запуску системи з жорсткого диска, але ми розглянемо тільки один з них. Працює він на Windows Vista, 7 і 8,1.
1. Скачайте архів з файлами операційної системи, розпакуйте його і скопіюйте або перемістіть папку kolibri на диск C
2. Зайдіть в неї, знайдіть файл kolibri.img і скопіюйте його в корінь диска C
3. Перейдіть за адресою C: / kolibri / HD_Load / mtldr і скопіюйте файл завантажувача mtldr в корінь диска C
4. Від імені адміністратора запустіть файл vista_install.bat з папки з завантажувачем mtldr
Тепер, якщо ви перезавантажте комп'ютер, то потрапите в меню вибору завантаження операційної системи.
Щоб видалити завантажувач, запустіть файл vista_remove.bat.
Примітка: описаний спосіб не проходив тестування на комп'ютерах з UEFI, тому цілком можливо, що на ПК з цим інтерфейсом він працювати не буде.
Практичне значення KolibriOS
З цілком зрозумілих причин великого практичного значення KolibriOS мати не може, тому що не підтримує роботу з програмним забезпеченням Windows, а її власні додатки недостатньо функціональні. В першу чергу KolibriOS можна порекомендувати програмістам, охочим спробувати свої сили у вивченні асемблера.
Також цю операційну систему можна використовувати як «рятувальний диск» для забезпечення повного доступу до файлової системи Windows. У більш широкому контексті KolibriOS можна розглядати як інструмент розваги, завдяки що входять до її складу емуляторам, наприклад того ж DosBox, що дозволяє запускати додатки та ігри, написані для MSDOS.