- Особливості технології TwinView відеокарт GeForce2MX.
- вибір драйвера
- Налаштування драйвера Detonator
- На закінчення ще кілька загальних рекомендацій.
Особливості технології TwinView відеокарт GeForce2MX.
З моменту виходу в світ відеокарти GeForce2MX пройшло вже більше року. Зараз з'явилося друге покоління сімейства - GeForce2MX400 / 200. За минулий час в різних оглядах і на конференціях багато разів намагалися порівнювати GeForce2MX з GeForce256 (зі змінним успіхом) і з GeForce2GTS (не на користь першого, природно :-)). Однак при таких порівняннях як правило практично не враховується одна з основних, навіть унікальних особливостей GeForce2MX - технологія TwinView, якій приділяється занадто мало уваги.
"Якщо порівнювати технологію TwinView з аналогом від Matrox під назвою DualHead, то технологія від Matrox все-таки більш просунута і по частині якості зображення, і до того ж DualHead дозволяє на вторинному моніторі незалежно від першого монітора в повноекранному режимі програвати фільми, а також виводити збільшене вікно частини робочого столу першого монітора ". (Журнал "Споживач: Комп'ютери та програми" №12 2001)
Однак насправді, це не зовсім так. Вірніше - зовсім не так по відношенню до технології TwinView. А ще вірніше - з деяких пір зовсім не так!
В якійсь мірі в таких поглядах винна сама NVIDIA, оскільки в драйверах Detonator, наявних на момент виходу GeForce2MX, підтримки TwinView не було взагалі. Пізніше вона з'явилася, але вельми боязко і невпевнено, і не виправдовувала покладених на неї очікувань. І хоча в даний час вже є цілком повноцінна підтримка TwinView, перші враження, мабуть, зіпсували ставлення до неї у багатьох користувачів, так і експертів теж.
Так що ж являє собою технологія TwinView?
Чіп GeForce2 MX містить два роздільних і незалежних один від одного відеотракту, два CRTC (Cathode Ray Tube Controller), один з яких передає дані в який входить до складу чіпа RAMDAC (Random Access Memory Digital to Analog Converter), а інший - на зовнішній DAC. Роль останнього в відеокарті з TV-Out грає мікросхема TV-coder.
Завдяки такій архітектурі на обох виходах відеокарти GeForce2MX, оснащеної TV-Out можуть формуватися практично незалежні один від одного сигнали.
Однак для правильної роботи TwinView однієї тільки підтримки на рівні "заліза" мало - необхідно ще правильно підібрати драйвер для відеокарти, вміє коректно працювати з технологією TwinView, а потім правильно налаштувати його. Саме підбору драйвера і його налаштування, що дозволяє найбільш просто і ефективно організувати повноекранне відтворення на екрані телевізора відеофільмів VideoCD, DVD і, головним чином, Mpeg4, присвячений даний огляд.
вибір драйвера
Як уже було відзначено вище, в драйверах Detonator серії 5.хх підтримки TwinView не було взагалі. Робота GeForce2MX з TV-Out організовувалася точно так же, як і для її "одноголового" молодших (TNT2, GeForce256) і старших (GeForce2GTS) братів.
Підтримка TwinView почала з'являтися в драйверах Detonator 6.хх серії, спочатку дуже боязка, але істотно поліпшується від версії до версії.
Примітка: Тут і далі мова піде тільки про драйвери під Windows 9x / ME, які використовував автор. У драйверів під Windows 2000 і Windows NT є свої особливості, які в рамках даної статті розглядатися не будуть. Можна припустити, що проміжні (між розглянутими тут) версії драйверів мають особливості, загальні або з більш ранніми, або з більш пізніми з розглянутих. Чи не розглядаються також особливості драйверів за якістю і швидкості роботи з 3D додатками Direct3D і OpenGL - цей бік питання присвячено вже досить оглядів.
На мій погляд, першою найбільш вдалою (з точки зору TV-Out, інші аспекти тут не розглядаються) стала версія драйвера Detonator 7.58-WHQL.
До недоліків цих драйверів можна віднести необхідність відключення в драйвері режиму TwinView (перехід з режиму Clone або Extend на Standard) перед вимиканням або перезавантаженням комп'ютера. Якщо цього не зробити, то при подальшому включенні частота оновлення основного монітора іноді збивалася на 60Hz. Крім того, при цьому іноді збивалася і частота оновлення в 3D додатках, прямого доступу до якої з налаштувань драйвера немає. Доводилося вручну правити реєстр - в гілці
[HKEY_LOCAL_MACHINE \ System \ CurrentControlSet \ Services \ Class \ Display \ 0000 \ DEFAULT]
значення параметра "RefreshRate" виправити за "60" на "-1".
У версії драйверів Detonator 7.78-WHQL (її приблизний аналог з точки зору організації TV-Out в серії драйверів 12.хх - 12.41-WHQL) цей недолік був ліквідований, необхідність відключення TwinView перед вимиканням комп'ютера відпала. У версії драйверів Detonator 7.97 (12.90 в серії 12.хх) дещо прискорилося включення-виключення режиму Clone.
Налаштування драйвера Detonator
Драйвера Detonator серій 7.хх-12.хх мають схожу структуру налаштувань драйвера, що відноситься до TV-Out і TwinView, хоча в них є істотні відмінності в структурі драйвера, що стосуються інших налаштувань.
Подальший розгляд проводиться на прикладі Detonator 12.90.
TwinView може бути реалізований в двох режимах:
- Extend: при цьому зображення на телевізорі стає як би продовженням зображення на моніторі
- Clone: зображення на телевізорі копіює (з деякими застереженнями) зображення на моніторі.
Режим "Extend" включається прямо на першій закладці "Властивості: Екран"
У центральній частині поля настройки зображені два монітори (точніше, монітор і телевізор), відносні розміри яких пропорційні використовуваним в даний момент дозволами для цих пристроїв.
Щоб увімкнути телевізор в режимі "Extend" досить клацнути лівою кнопкою мишки по зображенню другого монітора або, натиснувши над ним правою кнопкою мишки, підтвердити єдину команду "Включити".
Шляхом перетягування за допомогою мишки зображень монітора і телевізора один щодо одного, проводиться вказівку напрями розширення робочого столу на моніторі і телевізорі. Тобто якщо зображення телевізора поміщено праворуч від зображення монітора, робочий стіл на ньому буде правим продовженням робочого столу монітора, якщо зверху - верхнім і т.д.
При цьому необхідно враховувати, що реальний дозвіл зображення по одному з вимірів дорівнює сумарній вирішенню телевізора і монітора. Наприклад, при горизонтальному їх розташуванні і дозвіл на моніторі 1024х768, а на телевізорі 800 х 600, комп'ютер обраховує зображення (1024 + 800) х 768 = 2024 х 768, що не може не позначитися на швидкодії. Також слід врахувати, що далеко не всі програми, зокрема повноекранні гри, підтримують такий режим. Наприклад, Quake3 видає помилку ініціалізації відеопідсистеми.
Здавалося б, підвищене навантаження на процесор і відеокарту і відповідно істотне зниження швидкодії - неминуча плата за можливість працювати з двома пристроями відображення. Але, на щастя, в цьому випадку це не так, вірніше не зовсім так.
Для перегляду різних зображень на моніторі і телевізорі завдяки технології TwinView у відеокарти GeForce2MX можна з успіхом використовувати режим Clone, головне при цьому - правильно налаштувати драйвер.
Перейдемо до розділу налаштувань драйвера відеокарти, що ховається за кнопкою "Додатково" - "Властивості: NVIDIA GeForce2MX / MX400" На закладці "TwinView" цього розділу є можливість активізувати режим "Клон" ( "Clone")
При його активізації з'явиться зображення другого монітора (телевізора), аналогічне наявного на першій сторінці налаштування драйвера "Властивості: Екран", тільки умовний розмір зображених пристроїв однаковий. Ну, це і зрозуміло - в даному випадку на телевізорі буде "Клон" (копія) зображення монітора, незалежно від фізичного дозволу пристроїв.
Примітка: Закладка "Клон" стає активною тільки в разі, коли до відеокарти підключений телевізор, який має активний опір 75ом, в іншому випадку закладка неактивна (сіра), при цьому вибрати режим "Клон" стає неможливо. Якщо це відбувається, необхідно переконатися в надійності з'єднання відеокарти з телевізором, а, в крайньому випадку, доведеться підпаяти баластні опір між землею і сигнальним проводом (паралельно телевізійному входу). Його величину бажано взяти максимальну, при якій наявність підключеного телевізора надійно визначається (зазвичай 75-100ом).
Якщо активізувати режим "заборонити автопанорамірованіе на клоні" (поставити галочку) то зображення на телевізор не буде переміщатися слідом за мишкою, коли та спробує "втекти" за межі екрану.
Може виникнути питання - так що ж, кожен раз, коли захотілося подивитися відео по телевізору, потрібно лізти вглиб налаштувань відеодрайвера, щоб активізувати TwinView? Так як же слід його вмикати - вимикати?
Відповідь - НІЯК! Режим "Клон" досить активізувати один раз, і він буде постійно включений, оскільки на продуктивності комп'ютера його активізація практично не позначається - падіння продуктивності в іграх може становити всього максимум кілька відсотків. В подібної міри "знижує" продуктивність комп'ютера, наприклад, звукова карта, але, тим не менш, ми не відключаємо її в ті моменти, коли вона нам не потрібна!
Якщо натиснути на зображення другого (правого) монітора правою кнопкою мишки або, зазначивши в графі "Дисплей" другий монітор (телевізор), натиснути лівою кнопкою мишки на кнопку "Параметри пристрою", з'явиться додаткове меню з налаштування телевізора.
Примітка: Аналогічну маніпуляцію можна, природно, провести і з основним монітором, зображеним ліворуч, отримавши при цьому доступ до відповідних його налаштувань.
Розглянемо наявні тут настройки:
Поставивши "пташку" у напису "Основний дисплей", ми як би поміняємо місцями телевізор і монітор. Для відеокарт з двома VGA виходами і двома DAMDAC, один з яких (у складі чіпа GF2MX) має частоту 350MHz, а інший (зовнішній) зазвичай 150MHz, це дозволяє підключати той чи інший монітор до швидшому RAMDAC. Для відеокарт ж з TV-Out цього робити не слід, оскільки основний монітор виявиться підключеним до відносно низкоскоростному DAC TV-encoder, не здатна забезпечити комфортні частоти поновлення на основному моніторі, а телевізор, за визначенням не здатний працювати з високими дозволами і частотою розгортки, "не оцінить" своє підключення до основного RAMDAC 350MHz :-).
У рядку "Вибір пристрою виведення" ми отримуємо доступ до налаштувань телевізійної системи, в якій буде передаватися сигнал на телевізор. Якщо Ваш телевізор може працювати в NTSC, можна поекспериментувати з нею, для всіх інших слід вибрати PAL. Який з доступних PAL-ів вибрати? В даному випадку - будь-який, оскільки основне їх відмінність (в рознос частот несучих аудіо і відео сигналів) в даному випадку абсолютно не важливо.
Вибравши закладку "Корекція кольору", ми отримуємо доступ до налаштувань кольору, а також яскравості, контрастності і гами телевізійного зображення. Тут немає необхідності зупинятися детально - все і так зрозуміло.
Наступний розділ називається "Налаштування екрану". Звідси можна відкоригувати положення зображення на екрані телевізора, основну яскравість і контрастність, а також задіяти "Фільтр мерехтіння".
Слід зазначити, що настройки закладки "Корекція кольору" не поширюються на режим "Overlay" (накладення) на телевізорі, так що при відтворенні повноекранного відео необхідно користуватися настройками саме з закладки "Налаштування екрану".
Активізувавши рядок "Вибір дозволу", ми отримаємо доступ до розділу драйвера "Дозвіл екрану" управління дозволом на телевізорі. При цьому доступні два дозволи - 640х480 і 800х600. Який з них вибрати - треба перевірити експериментальним шляхом, при якому дозволі зображення робочого столу Вас більше влаштує.
Зазвичай в обох режимах є невеликі поля зверху і знизу екрану, і досить широкі поля з боків екрану. Можливий варіант боротьби з ними трохи пізніше.
Повернемося до розділу налаштувань драйвера "Властивості: NVIDIA GeForce2MX / MX400".
Тут за закладкою "GeForce2MX / MX400" можна отримати коротку інформацію про файлах драйвера, версії, датою виходу, коротку інформацію про систему, відеоадаптер (в тому числі про версії BIOS, переривання IRQ і типі TV-Coder).
Звідси ж через кнопку "Додаткові властивості" отримуємо доступ до наступного розділу налаштувань драйвера "Додаткові властивості GeForce2MX / MX400", який містить серед інших і закладку "Елементи управління накладенням"
Примітка: доступ до установок в останніх драйвери Detonator відкривається тільки тоді, коли включається спеціальний режим DirectDraw - "Overlay" (накладення). У режимі "Overlay" відеопотік виводиться не через відеобуфер, як зазвичай, а через окрему область відеопам'яті, де вона обробляється особливим чином засобами самої відеоплати. Розмір кадру "Overlay" і глибина кольори не залежать від основного режиму відео. Після обробки буфер "Overlay" може бути виведений в вікно на DeckTop за технологією "ChomaKey" (заміщення "ключового кольору") або через TV-Out на телевізор. Для забезпечення роботи відеокарти в режимі "Overlay" крім підтримки його на апаратному рівні, необхідно виконання як мінімум ще 2-х умов - використання програми відео, вміє працювати в такому режимі і то, щоб режим "Overlay" при цьому включився (що відбувається не завжди). Останнє зауваження особливо актуально, оскільки не всі відеофільнтри і медіаплеєри розумнішають правильно працювати в режимі "Overlay", а іноді цей режим просто не включається. Наприклад, це може відбуватися, якщо фільм Mpeg4 підібганий з дозволом по горизонталі, що не кратному 32. При відтворенні такого фільму за допомогою Windows Media Player 6.4 і ряду інших медіаплеєрів, режим "Overlay" іноді включається, а іноді немає. Про способи однозначного включення режиму "Overlay" при відтворенні відеофільмів далі буде окрема розмова. У будь-якому випадку, активізація закладки "Елементи управління накладенням" є як би додатковим індикатором включення режиму "Overlay".
На цій закладці проводиться настройка параметрів відео (яскравість, контрастність і т.д.), одержуваних при включеному режимі "Overlay". Звідси здійснюється управління пристроєм або пристроями відображення - монітором і (або) телевізором, які не вказані, як повноекранні на наступній закладці. Тут можна додатково активізувати функцію "Дозволити масштабування", після чого за допомогою движка "Управління масштабуванням" і "хреста", що вказує, яку частину зображення слід збільшити, провести збільшення обраної зони відео. Ця функція буде детально розглянута трохи нижче.
За кнопкою "Управління відеоотраженіем" (четвертий рівень вкладення в налаштування драйвера!) Ховається група найважливіших налаштувань TV-Out, відповідальних за "Управління повноекранним відеоотроаженіем". Звідси можна зробити включення повноекранного пристрої (за замовчуванням вимкнено), вказавши в якості такого "Основний дисплей" (не уявляю, в якому випадку це може знадобитися!) Або "Додатковий дисплей" (телевізор). Інші налаштування практично повторюють настройки закладки "Елементи управління накладенням", тільки стосуються Вашого пристрою, зазначеного як "повноекранне".
Слід уточнити, що якщо пристрій (монітор, телевізор) не вказано, як повноекранне, управління ним буде здійснюватися з попередньої закладки, навіть якщо на ньому буде включений (не з драйвера, а з медіаплеєра, наприклад, через ALT-ENTER) режим повноекранного перегляду фільму! Така вже логіка роботи драйвера!
Звернемо увагу увагу, що для "повноекранний пристрої" немає Еквалайзер (яскравість, контрастність і т.д.). Чи не поширюються на цей режим і настройки Еквалайзер з закладки "Корекція кольору". Таким чином, при перегляді фільмів на телевізорі яскравість і контрастність регулюються тільки з закладки "Налаштування екрану".
Якщо вибрати в якості повноекранного пристрої "Додатковий дисплей" (тобто телевізор) і "Дозволити драйверу вибирати режим повного екрану" (поставити "пташку"), то при початку відтворення відеофільму в режимі "Overlay", автоматично включиться повноекранне відтворення на телевізорі , при цьому на моніторі збережеться віконний режим!
На мій погляд, вдале поєднання технології TwinView з особливими можливостями режиму Overlay - це і є найважливіша функція стосовно до відеокарт GeForce2MX з TV-Out! (Про переваги TwinView в професійних додатках при роботі з двома моніторами, розмова особлива)
Таким чином, провівші один раз Досить копітку настройку відеодрайвера, ми отрімуємо
Надзвичайно просте надалі управління Перегляд відеофільмів на комп'ютері. Досить Вставити відеофільм в привід CD-ROM, и тут же, без усяк "танців з бубном", маніпуляцій з "гарячими клавішамі" і перемикань дозволів и частоти кадрів, ми ПОЧИНАЄМО Дивитися фільм. Можна Сказати, P & V - Plug and View (Включивши и Дивись :-))! При цьом доступ до перемотуванні фільму, іншім налаштування залішається на моніторі - там віконний режим, хоча для гурманів и там можливо Включити повноекранне відтворення традіційніх ALT-ENTER. Для ілюстрації наведено скріншот екранах монітора з запущеним в Windows Media Player 6.4 відеофільму "Матриця" формату Mpeg4, поверх вікна з Яким розташовуються вікно провідника и Microsoft Word. На телевізорі при цьому йде нормальне повноекранне відео! Головне, щоб з-під інших вікон визирав б хоча б куточок (один піксель :-)) вікна з медіаплеєром, інакше картинка на екрані телевізора зупиниться. При цьому деякі медіаплеєри дозволяють відтворювати відео на екрані телевізора в згорнутому або закритому іншими вікнами вікні!
Незважаючи на те, що Mpeg4 сам по собі вимагає багато ресурсів, при досить швидкому процесорі і великому обсязі пам'яті (основне, відео), під час відтворення фільму на комп'ютері можна реально працювати (наприклад в Word, навіть AutoCAD), відтворення при цьому не пригальмовує, якщо не включати особливо ресурсномістких операцій типу "глобальна заміна" або "тонування", і не запускати дискових операцій.
Але повернемося до решти налаштувань закладок "Елементи управління накладенням" і "Управління повноекранним відеоотроаженіем".
Якщо активізувати функцію "Дозволити масштабування", після чого за допомогою движка "Управління масштабуванням" і "хреста", що вказує, яку частину зображення слід збільшити, провести збільшення обраної зони відео. На жаль, ця функція практично непридатна для обрізання країв широкоекранних фільтрів, оскільки збільшена область не виходить за висотою за розмір початкового зображення. Тобто якщо фільм, записаний у форматі 16: 9 займає на екрані звичайного телевізора із співвідношенням сторін 4: 3 близько 75% площі екрану, те ж саме станеться і активізації цієї функції. Для правильної обрізки бічних сторін широкоекранних фільмів, потрібне застосування спеціальних відеофільтрів, які вміють коректно проводити таку операцію. Одним з таких фільтрів є DivXG400, який буде розглянуто пізніше.
В принципі, те ж саме можна сказати і про функції "Формат зображення". Реально можна скористатися двома із запропонованих режимів - "Відстежувати накладення" і "Початкове зображення". Особливої різниці між ними немає, я для себе зупинився на "Початкове зображення". Якщо активізувати режими "Повний екран" або "4: 3" (для телевізора із співвідношенням 4: 3 ці режими природно, збігаються), то при відтворенні широкоекранних фільмів зображення займе весь екран, витягнувшись по висоті, в режимі "Анаморфное16: 9" зображення теж буде спотворено, ступінь спотворення залежить від співвідношення сторін фільму.
Для наочності вищевикладеного наведені скріншоти розглянутих вище прикладів. (Відеофільм "Матриця" формат Mpeg4, розмір відео 512x288, загальна тривалість 2:10:35, час від початку 1:37:48).
Відповідна останнього кадру настройка відеофільтру DivXG400 "Cut sides to vertically fill at least" встановлена на 75%
У висновку ще одна порада.
Багато напевно звернули увагу на те, що режим "Overlay" на екрані телевізора виводиться без "бордюрів", в той час як "Робочий стіл" обрамлений неприємною чорною окантовкою.
В конференції iXBT був запропонований досить оригінальний спосіб боротьби з цим явищем. Оскільки доступні в PAL режими 640х480 і 800х600 виводяться з бордюрами, а режим "Overlay" йде на 720х576 без бордюрів, можна припустити, що якщо для робочого столу зробити доступним такий дозвіл, робочий стіл піде без бордюрів. І це дійсно так!
Для цього достатньо вказати в реєстрі такий дозвіл.
Для цього треба в дорозі
HKEY_LOCAL_MACHINE \ System \ CurrentControlSet \ Services \ Class \ Display \ 0000 \ MODES \ 16
створити розділ 720,576 а в наявний в ньому параметр "за замовчуванням" скопіювати значення, наприклад, з розділу 640,480 (зазвичай це 60 72 75 85 100). Для інших колірних палітр (8, 32) це робити не обов'язково.
Після цього і для монітора, і для телевізора стане доступним ще один дозвіл 720х576.
Якщо виставити такий дозвіл, зображення робочого столу буде йти без чорних полів, але з досить великим Overscan - втратою частини зображення по сторонам, особливо вгорі і внизу екрану. Що краще - втрата частини зображення або чорна окантовка - кожен може вибрати для себе сам.
Точно так само можна зробити доступним режими 960х720 - дуже зручно для власників 15 "моніторів і 1280х960 - при цьому власники моніторів з 70kHz горизонтальною розгорткою зможуть виставити частоту оновлення 70Hz (що, звичайно, теж мало), при цьому горизонтальна розгортка виходить 69,9kHz в той час як при "стандартному" 1280х1024 максимум, доступний їм 60Hz (що абсолютно неприйнятно).
попередження:
- записи реєстру застосовні тільки для відеокарт GF2MX-TV-out, драйвера Detonator 7.xx-12.xx і операційної системи Windows9x. Для інших відеокарт, операційних систем і версій драйвера Detonator зазначені виправлення файлу реєстру працювати не будуть.
- записи реєстру поширюються "Як є". Автор не несе ніякої відповідальності за можливу прямий або непрямий шкоди, викликаний внесенням виправлень.
На закінчення ще кілька загальних рекомендацій.
Для перегляду відеофільмів формату MPEG-4 (докладніше про формат см. MPEG4 у питаннях і відповідях) необхідно встановити відеофільтр, здатний декодувати його.
На мій погляд, більш вдалим є кодек (кодер-декодер) DivX4 - його фінальна версія здатна добре працювати з файлами, створеними з використанням більш старого і найбільш поширеного DivX3.11alpha, апаратні вимоги нижче, а якість відтворення вище, є розвинена система налаштувань і Help.
Важливе попередження: Перед тим як під'єднувати телевізор до комп'ютера необхідно вимикати і телевізор, і комп'ютер, вийняти їх вилки з мережевих розеток. Звичайно, комусь це нагадає заклик "мити руки перед їжею" - банально і всім відомо. Але скільки мікросхем TV-encoder вийшло з ладу через нехтування цим елементарним "правилом комп'ютерної гігієни" :-(.
додатковоТак як же слід його вмикати - вимикати?
Який з доступних PAL-ів вибрати?