Отримання Грін-карти через роботодавця

  1. Що таке Грін-карта?
  2. Що значить "отримати Грін-карту через роботу"?
  3. Це як взагалі робиться?
  4. Який процес отримання Грін-карти?
  5. Слово про юристів
  6. Крок 1: вмовляємо роботодавця розпочати процес
  7. Крок 2: Роботодавець отримує дозвіл в Міністерстві Праці
  8. Крок 3: Подача петиції I-140
  9. Крок 4: Очікування вашої черги
  10. Крок 5: Петиція про зміну статусу
  11. Крок 6: отримання Грін-карти
  12. Отже, що у нас виходить?
  13. Що далі?

У цьому пості я постараюся доступно розповісти про те, як можна отримати Грін-карту (право на ПМЖ в США) через американського роботодавця. В даний час я сам перебуваю в середині цього процесу, тому добре знайомий з усіма деталями. Процес дуже довгий і непростий, і може зайняти кілька років.

Постараюся рухатися від самого простого до складного.

Що таке Грін-карта?

Грін-карта, вона ж Green Card , Вона ж Зелена Карта - United States Permanent Resident Card, постійний вид на проживання в США. Відповідний документ традиційно - зеленого кольору, звідси і назва. Володар Грін-карти може постійно проживати і працювати в США, нарівні з громадянами країни. Тримачі Грін-карт не можуть лише працювати на державних посадах, обирати і бути обраними - все інше нарівні з громадянами США. Після 5-ти років проживання в країні держатель Грін-карти може здати іспит і отримати повноцінне громадянство США.

Грін-карта - ласий шматочок, і його не так просто отримати. Хтось "возз'єднується з сім'єю", хтось подається в "беженство", хтось виходить заміж за іноземця, хтось грає в лотерею . А хтось отримує її через роботодавця.

Що значить "отримати Грін-карту через роботу"?

Іноземний фахівець, настільки кваліфікований і відповідний американської компанії, що на його місце неможливо знайти відповідних місцевих кандидатів, може настільки сподобатися і стати в нагоді компанії в США, що терміну дії робочої візи (3-6 років) може не вистачати, і ця компанія може просити у уряду США постійний вид на проживання для цього фахівця (і його сім'ї). Саме з метою, щоб він міг продовжувати працювати в цій компанії і далі.

Це як взагалі робиться?

На найвищому рівні абстракції, отримати Грін-карту через роботодавця можна двома шляхами:

  • Спочатку - отримати робочу візу H-1B, приїхати в США, почати працювати на роботодавця, і потім протягом відведених вам 3-6 років роботи роботодавець починає процес отримання Грін-карти для вас. У більшості випадків роботодавці не поспішають починати процес Грін-карти, чекають як ви себе покажете. У стилі: "попрацюйте на нас спочатку, з рік - а там подивимося". Цей шлях проходить більшість.
  • Другий шлях: знайти чарівного роботодавця в США, самому перебуваючи за кордоном. Такого, який би пройшов всі ці описані надалі мною кола петицій, заплатив тисячі доларів юристам, почекав би рочки 2-3 (а в окремих випадках - і все 6) і все заради того, щоб "витягнути" вас в США. Це варіант теоретично можливий, але практично малоймовірний, хіба що у вас є який-небудь надійний "родич".

Ми будемо (для простоти) розглядати саме перший варіант, так як це саме моя ситуація.
Та й, в принципі, вони не дуже відрізняються в деталях.

Який процес отримання Грін-карти?

Процес складається всього з декількох кроків:

Правда, все дуже просто?
Я розпишу, чому це не зовсім так :)

Слово про юристів

Основною статтею фінансових витрат в цьому процесі є юристи. Юристи, підковані в імміграційних процесах, до яких звертається роботодавець для проведення всіх цих процесів і підготовки всіх документів і подачі всіх петицій.

Тут можливі наступні варіанти:

  • зовнішня юридична фірма (найдорожчий варіант). ось приклад цін якийсь юридичної компанії.
  • власні юристи компанії (теж непогано)
  • ніяких юристів взагалі - найдешевший варіант, коли всі етапи процесу роботодавець проходить сам, без допомоги фахівців розбираючись у всіх тонкощах процесів і заповнення всіх цих петицій

Треба сказати, всі три варіанти мають права на життя. Але від них залежить, скільки грошей на все це витратиться. Юристи можуть зажадати від роботодавця тисячі, а то й десятки тисяч доларів за свої послуги. У кожному конкретному випадку - по-різному.

Крок 1: вмовляємо роботодавця розпочати процес

Тут в першу чергу все залежить від вашої домовленості з роботодавцем.

  • Якщо ви спочатку з ним це обговорювали, чи якщо роботодавець має таку усталену практику - у вас все добре. Поговоріть зі своїм роботодавцем, позначте ваше бажання, дізнайтеся їх наміри, намітьте якийсь план, термін, і виходите вже від нього.
  • Якщо ж ваш роботодавець ні про що не підозрює - вам належить з ним складна розмова. Може бути - не один раз. Може бути ця розмова розтягнеться на роки. Якщо ваше бажання отримувати Грін-карту сильно, а роботодавець вас не підтримує - подумайте про пошук нової роботи. Можна змінити H-1B роботодавця на більш поступливого. Не тягніть з цим сильно: термін вашої візи може підійти до кінця дуже несподівано.

Бути на хорошому, навіть відмінному рахунку - навіть не обговорюється.
Якщо ви у них на поганому рахунку - якою буде їм сенс морочитися?

Роботодавець платить: (можливо) якусь суму на консультації з юристами
Тривалість процесу: все залежить від вас і роботодавця, від "відразу" до "5-6 років"

Крок 2: Роботодавець отримує дозвіл в Міністерстві Праці

Процес приблизно такий:

  • Визначення розміру окладу: Спочатку роботодавець повинен отримати значення середньої заробітної плати (Prewailing Wage Determination) характерною для вашої професії, вашій позиції, ваших майбутніх обов'язків. Характерних конкретно для певного міста і місцевості, де ви будете працювати. Для цього роботодавець подає петицію ETA 9141 в DOL (Міністерство Праці), і чекає відповіді близько двох місяців. Ваша майбутня зарплата повинна буде відповідати: чи не бути менше (а краще - більше) середньої зарплати по галузі.
  • Реклама вакансії: Роботодавець повинен провести рекламну кампанію про вільну вакансію, щоб всі місцеві фахівці могли на неї претендувати, надіслати резюме і прийти на інтерв'ю. Рекламна кампанія повинна включати в себе обумовлені види реклами, деякі з яких: відкрита позиція на біржі праці штату, оголошення в місцевих газетах (не менше двох оголошень, в два різних вихідних дня), вакансії на сайтах, оголошення по радіо, в кампусі університетів і так далі. Дуже серйозно і масово, все повинно бути підтверджено доказами. В вакансії повинні бути коректно описані всі вимоги та вказано назмер заробітної плати.
  • Період найму: Роботодавець повинен не менше 30 днів приймати резюме, проводити співбесіди з кандидатами, документуючи кожен крок. Тільки по закінченню повного місяця, якщо кандидатів на цю позицію не знайшлося (це повинно бути документально обгрунтовано) - можна подавати основну петицію PERM.
  • Подача PERM-петиції: Роботодавець збирає всі необхідні документи і подає основну петицію (так звана "PERM") до Міністерства Праці. На момент написання статті, PERM-петиції розглядаються приблизно 6-8 місяців, а то й призначений аудит.
  • Аудит PERM-петиції (якщо буде потрібно). Аудит можуть призначить по безлічі причин. Від необхідності дослати якусь самотню папірець, до вимоги пройти кроки реклами та найму ще раз, на цей раз під пильним наглядом аудитора. Аудит може додати до терміну розгляду PERM-петиції ще цілий рік часу.
  • Отримано відповідь: Петиція схвалена - ура! Відхилена - печаль :(

Таким чином, процес отримання схвалення від Міністерства праці може зайняти в кращому випадку - 8-10 місяців, а в гіршому розтягнутися на півтора-два роки.

Існує кілька сайтів з інформацією про терміни розгляду петиції PERM, один з них це офіційний dolstats.com (особливо графіки статистики ), І ще є зібрана добровольцями детальна статистика по абсолютно різних нагод на сайті trackitt.com

І мало того що все повинно строго документуватися, всі документи цього процесу повинні зберігатися у роботодавця протягом 5-ти років після отримання вами Грін-карти.

Підведу підсумки:

Роботодавець платить: самі петиції в Минестерство Праці - безкоштовні. Оплачується вартість рекламної кампанії і розміщення вакансії на біржі праці, вартість прийому резюме і проведення співбесід, плюс (можливо) гонорар юристів) = невизначена сума в розмірі від $ 200 до $ 5,000.

Тривалість процесу: від восьми місяців до двох років

Крок 3: Подача петиції I-140

Після отримання відповіді від Міністерства Праці по PERM-петиції роботодавець може подавати найголовнішу петицію про вашу Грін-карти в USCIS (Міністерство послуг громадянства та імміграції) - так звану форму I-140

При подачі цієї петиції визначається така річ, як "тип переваги" вашої петиції, від якого залежить, як скоро вам "випаде" ваша Грін-карта. Цих типів аж п'ять (включаючи вчених, спортсменів і інвесторів-мільйонерів), але нас цікавлять тільки такі два:

  • EB2 - для професіоналів з високими здібностями, які претендують на високі позиції, що вимагають високого рівня освіти (Master Degree) і / або багаторічного досвіду роботи в області
  • EB3 - для спеціалістів із вищою освітою (Bachelor Degree) і / або досвідом роботи в області

Більшість претендентів йдуть по шляху EB3, і їм доводиться чекати куди довше, ніж щасливчикам в категорії EB2. Справа в тому, що петиції в категорії EB2 пропускають наступний крок (читайте нижче: крок 4: Очікування вашої черги), що сильно прискорює подальший процес.

Слід зауважити, що петицію I-140 можна прискорити, подавши її за premium processing (І доплачуєте $ 1,225). У такому випадку і її расмотренного займе всього 15 днів

Роботодавець платить: петиція I-140 коштує $ 580, можливий Premium Processing - $ 1,225, плюс гонорар юристів = від $ 580 до $ 6,000
Тривалість процесу: час на підготовку петиції + очікування = від 1 до 6 місяців

Крок 4: Очікування вашої черги

Вам пощастило, якщо ваша петиція пішла по шляху EB2, а також якщо ви не громадянин Китаю або Індії. В такому випадку ви відразу перескакуєте на наступний крок і можете подавати петицію про отримання Грін-карти або про зміну статусу.

В іншому випадку - ви чекаєте, поки не підійде черга вашої петиції. У Міністерства обмежена кількість рук, а петицій дуже багато - і вони розглядаються в порядку надходження і в порядку переваги.

Скільки триває очікування? Сильно залежить від вашого типу переваги і країни громадянства. Обробка йде з різною швидкістю: актуальні дані завжди можна знайти в щомісяця публікується " Visa Bulletin ". Ось приклад з поточного ( липень 2015 ) Буллетін:

Перевага EB2 - поточні петиції розглядаються без ніякого очікування, за винятком кандидатів-громадян Китаю (2 роки очікування) і Індії (7 років очікування)

Перевага EB3 - розглядаються петиції за квітень 2015 (всього 4 місяці очікування), за винятком численних громадян Філіппін (у них в цьому році вже достінгут якийсь ліміт), бідних громадян Китаю (4 роки очікування) і нещасних громадян Індії (11 років очікування ).

11 років очікування!
Уже все схвалено дозволу з Міністерства Праці! Уже схвалена ваша петиція про Грін-карти!
Ви просто сидите і чекаєте 11 років! Як же мені пощастило що я не індус!

Як я вже сказав вище, ці терміни весь час змінюються, і раніше терміни очікування по EB3 були набагато довше - люди чекали по кілька років. Тому єдиний правильний спосіб - звірятися з щомісячним Буллетін.

Вартість: очікування - абсолютно безкоштовний процес
Тривалість: від "відразу" до "кілька років"

Отже, ваша черга підійшла, приступаємо до наступного етапу!

Крок 5: Петиція про зміну статусу

І нарешті, зібрані всі документи, все готово для подачі головною петиції: I-485 - петиції про реєстрацію на ПМЖ або зміні статусу.

"Реєстрація на ПМЖ" - це якщо ви весь цей час перебували за кордоном.
"Зміна статусу" - це якщо ви перебуваєте на той момент в США по робочій візі.

Ця петиція подається одночасно і на вас і на всіх членів вашої родини, так як Грін-карти отримують всі члени сім'ї петиціонера. У процесі її подачі відбуваються ще кілька хвилюючих подій:

  • Медичний огляд - всім членам вашої родини потрібно буде пройти повне медичне обстеження. Займає кілька годин. Також в США досить суворі вимоги щодо імунізації - і на цьому етапі вас можуть відправити робити з десяток відсутніх щеплень. Про необхідні щеплення можна почитати тут .
  • Відбитки пальців - вас сповістять про час і місце, куди підійти для здачі відбитків. Ця процедура потрібна для обов'язкової перевірки вас по різних базах даних ФБР.
  • Інтерв'ю - найчастіше обходиться без нього, але можуть і призначити, якщо у них будуть до вас додаткові питання :)

Вартість для вас: $ 200 за медогляд на кожного члена сім'ї, плюс невизначена сума грошей на щеплення + сама петиція коштує $ 1,070 за кожного члена сім'ї
Тривалість: близько чотирьох місяців

Цікава тонкість: якщо у вас категорія переваги EB2 (вам не потрібно очікувати в черзі), то ви можете подати петиції I-140 і I-485 одночасно , І вони будуть одночасно розглянуті. Це дозволяє злити кроки 3, 4 і 5 воєдино і скоротити і без того довгий процес хоча б на кілька місяців. Тепер зрозуміло, чому краще бути в категорії переваги EB2?

Крок 6: отримання Грін-карти

Цей крок найбільш простий.
Через кілька тижнів вам в поштову скриньку просто приходять ваші Грін-карти.
У звичайних біленьких конвертах.
Мої вітання!

Отже, що у нас виходить?

Отримання Грін-карти через роботодавця - тривалий, дорогий і надзвичайно тоскний процес.

Весь процес займає: по-мінімуму - один рік, по-максимуму - кілька (2-5) років.
Ви платите зі своєї кишені: щось на зразок $ 1,270 (+ щеплення) за кожного члена сім'ї
Роботодавець платить: від приблизно $ 1,000 (без юристів) до $ 10,000 (з юристами)

В процесі існує мільйон зволікань і юридичних секретів, і відповідно - мільйон місць на яких можна "засипатися". Очікування того-чи іншого відповіді може раптово зрости на місяці або навіть рік по будь дурної причини ... ну, і так далі. Не просто.

Що далі?

Отже, ви - щасливий володар права проживати і працювати в США без якихось обмежень! Вам не потрібна більше віза на в'ёзд! Ви можете змінювати роботу коли вам заманеться, вже не будучи прив'язаним до одного роботодавця, як на робочій візі. Всі члени вашої родини можуть робити все що їм заманеться: працювати, не працювати .. Ліпота!

Однак є нюанс: отримавши повні права, не варто поспішати і відразу переходити на іншу роботу з окладом вище. Заради чого все затівалося? Нехай у кого-то тільки на папері, але роботодавець ж вас "для себе" витягав? Стільки часу і грошей угробити? Недобре вийде. З точки зору Департаменту Праці вийде ситуація "еее, як же так ...?"

Пам'ятайте про документах, які повинні зберігатися протягом п'яти років? Вони в будь-який момент можуть ще знадобитися. Мало що. Тому з поточним роботодавцем потрібно зберігати хороші відносини і, якщо і є бажання змінити роботу, все-таки попрацювати у нього ще хоча б півроку-рік.

Ведіть себе добре, а років так через 5 ми зможете отримати повноцінне американське громадянство :)

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Що таке Грін-карта?
Що значить "отримати Грін-карту через роботу"?
Це як взагалі робиться?
Який процес отримання Грін-карти?
Що далі?
Що таке Грін-карта?
Що значить "отримати Грін-карту через роботу"?
Це як взагалі робиться?
Який процес отримання Грін-карти?
Якщо ви у них на поганому рахунку - якою буде їм сенс морочитися?

Дополнительная информация

rss
Карта