Ovi Maps: на що здатна безкоштовна навігація?

  1. Огляд Ovi Maps 21 січня 2010 року компанія Nokia оголосила про те, що сервіс Ovi Maps, за який раніше...
  2. інтерфейс
  3. налаштування
  4. Навігація
  5. Навігація, враження
  6. враження
  7. висновки

Огляд Ovi Maps

21 січня 2010 року компанія Nokia оголосила про те, що сервіс Ovi Maps, за який раніше стягувалася щомісячна оплата, стає безкоштовним для всіх власників смартфонів Nokia. Таким чином компанія відповіла на можливу загрозу з боку Google, яка поки тільки в США надає безкоштовні навігаційні сервіси, і в черговий раз підтвердила своє реноме компанії, яка є не тільки виробником пристроїв, але і сервіс-провайдером. Пропонуємо вам познайомитися з цим сервісом ближче і оцінити, чи здатний він скласти конкуренцію звичним навігаційним пакетам.

На даний момент сервіс доступний не для всіх смартфонів компанії, а лише для ряду моделей, зі списком яких можна ознайомитися на сайті компанії . Зараз ці моделі можна придбати не тільки з безкоштовними картами, але і з автокомплектів, що складається з тримача і зарядного пристрою - аксесуари для автомобільної навігації вельми корисні. Власникам інших пристроїв доведеться почекати, поки компанія адаптує для них свій сервіс, але якщо версія системи нижче, ніж Feature Pack, то чекати сенсу немає - з самого початку було заявлено саме про таких системних вимогах. Також не варто розраховувати, що все запрацює «з коробки». У декількох тестових пристроях встановлена ​​стара версія карт, тому для роботи потрібно завантажити з Ovi Store останній апдейт. Зробити це можна прямо зі смартфона або використовуючи пакет Nokia PC Suite. Але навіть остання версія карт вимагає деякої попередньої підготовки.

Підготовка до роботи

Підготовка до роботи

Теоретично, оновивши програму для навігації, можна відразу включати телефон і їхати. Практично ж варто спочатку зробити деякі дії. А саме: завантажити російськомовний пакет голосових підказок (спочатку вони не включені в комплект поставки, а української мови немає зовсім), а також попередньо завантажити карту України. Останнє начебто необов'язково, але, як показує практика, користуватися сервісом в режимі постійного завантаження карт нереально, чому - читайте далі. Поки ж розберемося, як завантажувати карти.

Поки ж розберемося, як завантажувати карти

Для цього доведеться встановити пакет Nokia Map Uploader, є версії для Windows і Mac OS X. Перша працює тільки при встановленому Nokia PC Suite, друга - Nokia Multimedia Transfer. З пакетом під Windows потрібно бути уважним, так як він за замовчуванням чомусь починає вантажити всі карти поспіль: якщо залишити його і піти, можна несподівано завантажити два з половиною гігабайти карт, витративши на це всю пам'ять пристрою. В іншому ж все простіше простого: вибираємо регіон і карту і завантажуємо на пристрій. Відразу ж насторожує розмір карти України - 65 МБ, в той час як карти популярних навігаційних пакетів, наприклад «Аероскан», важать під 600 МБ. Тому з самого початку стає ясно, що з деталізацією карт поки ще не все добре. Не менш просто відбувається і завантаження голосових пакетів. Незалежно від регіону доступні карти всього світу, тому, відправляючись за кордон, можна обзавестися потрібними картами заздалегідь, не витрачаючи грошей на дорогий трафік в роумінгу.

Незалежно від регіону доступні карти всього світу, тому, відправляючись за кордон, можна обзавестися потрібними картами заздалегідь, не витрачаючи грошей на дорогий трафік в роумінгу

інтерфейс

Важливою частиною навігаційного софта є інтерфейс, особливо якщо програму передбачається використовувати за кермом. У Nokia Maps з цим не все гладко. Очевидно, що інтерфейс створювався виробниками телефонів, а не навігаторів. Головне меню навігаційного пакета являє собою набір з восьми піктограм, які, скажімо прямо, не надто інформативні. А підписи розраховані на людину з орлиним зором. Розглянути там що-небудь, коли телефон знаходиться в утримувачі на лобовому склі, практично неможливо. Втім, особливо там читати і нічого - до розташування пунктів швидко звикаєш. Тим більше що затребуваних пунктів меню не так вже й багато, в основному це перші два: Моє місце розташування і Пошук місць. Сервіс Lonely Planet теоретично повинен містити базу POI, але на даний момент вона дуже слабко виповнена і навряд чи стане в нагоді. Особливо з урахуванням того, що база POI в самій програмі краще, хоча і далеко не повна. Крім того, з цього меню можна включити оновлення статусу в Facebook відповідно до розташування, переглянути свої вибрані місця і дізнатися прогноз погоди. Окремими пунктами меню є Автомобілем, а потім Пішки, їх призначення зрозуміло з назв. По суті своїй є одне й те саме, відмінності полягають лише в способах пересування. Окремо в налаштуваннях можна задати спосіб пересування за замовчуванням.

У інтерфейсу карт є одна глобальна проблема: він дуже різнорідний і залежить від того, в якій частині програми в даний момент знаходишся, єдиний стиль відсутній. Головне меню, настройки, відображення карти, додаткові опції на ній - таке відчуття, що всі ці частини інтерфейсу робили різні люди, яким до того ж заборонили між собою контактувати. Звичайно, це не смертельно, можливо, хтось і зовсім не зверне на подібні речі уваги. Але все ж в рамках одного програмного продукту подібне «достаток», на наш погляд, зайве. Крім того, незрозуміла логіка навігації по інтерфейсу. За повернення назад в більшості випадків відповідає не яка-небудь варіація на тему кнопки Назад, а клавіша Меню. Природно, до цього теж звикаєш. Але підсвідомо від неї очікуєш скоріше контекстного меню, ніж повернення назад. Загалом, інтерфейс є куди розвивати, хоча навряд чи це буде зроблено найближчим часом.

налаштування

налаштування

Налаштування програми дозволяють регламентувати роботу з мережею, вибрати точку доступу за умовчанням, а також включити попередження про роумінг. Адже навіть якщо карти закачані в смартфон спочатку для пошуку об'єктів, відображення POI, а також для показу карти в режимі Супутник трафік все ж буде витрачатися. Тому, щоб на 100% убезпечити себе від зайвих витрат потрібно повністю відключити використання доступу в Інтернет. Розділ Налаштування / Навігація дозволяє управляти всім, що пов'язано безпосередньо з рухом: вибір мови голосових підказок, розташування дому, попереджень про перевищення швидкості і т.д. Варто відзначити також можливість обліку інтенсивності дорожнього руху, яка, правда, поки не працює. Наступна закладка вже відноситься до побудови маршрутів - тут вибираємо, якими шляхами будемо їхати, спосіб пересування і тип маршруту. В налаштуваннях карти вказуємо, які типи POI відображати, скільки максимум пам'яті можна використовувати для карт, де їх зберігати і систему вимірювання. Остання ж вкладка відповідає за синхронізацію з Ovi.

Остання ж вкладка відповідає за синхронізацію з Ovi

Навігація

Карти. Як вже було сказано, незадовго до переходу навігації в безкоштовний режим роботи з'явилися і докладні карти України, до недавнього часу представляли собою набір з десятка найбільших трас. Постачальником карт виступає компанія Navteq, яку Nokia придбала в минулому році. Компанія «широко відома у вузьких колах» постачальників карт, що дозволяє сподіватися на високу якість карт в майбутньому. Поки ж з ними не все гладко. Адресна прив'язка присутня навіть не у всіх обласних пунктах (наприклад, в Херсоні є тільки вулиці, без назв), а переглянути список всіх доступних населених пунктів можливості немає. Хоча поїздка по Україні показала, що в загальних рисах нанесені навіть невеликі міста, такі, наприклад, як Нова Одеса, Первомайськ, Вознесенськ (Миколаївська обл.). Але вулиці вулицями, а поки не буде адресної прив'язки, толку від цього небагато.

Карти досить точні, з визначенням місця розташування проблем немає. У містах нанесені не тільки вулиці, а й дворові проїзди, а ось контури будівель тут не наведено. Спочатку здається, що немає і номерів будинків, так як пошук організований зовсім не так, як в традиційних навігаторах: вводити окремо номер будинку просто нікуди. Але насправді все в порядку - будинки пронумеровані, і їх абсолютно не складно знайти. Ось тільки не підтримуються букви в номерах.

Пошук, об'єкти. Будь-пошук в додатку Nokia Maps проводиться через один рядок. Сюди можна вводити як назва вулиці з номером будинку, так і необхідний об'єкт. Тут бажано підключення до Мережі - пошук в інтерактивному режимі, як правило, дає більше результатів. Мабуть, основна база зберігається на сервері, в той час як сама програма містить тільки основні дані. Окремо можна переглядати POI по категоріях, об'єктів досить багато. Неочевидна функція - для більшості об'єктів, крім адрес, в базі є і телефони, і після вибору того чи іншого об'єкта в контекстному меню, крім пунктів Їхати на автомобілі або Іти пішки, з'явиться ще й пункт Зателефонувати. Зручно, якщо ви, наприклад, шукаєте готелі поблизу, хочете відразу дізнатися про наявність вільних номерів і так далі. Загалом, потрібна і корисна функціональність. Як вже було сказано, номери будинків також цілком впевнено знаходяться, але тільки якщо номер не містить букв. Знайти що-небудь, що має адресу виду <номер будинку> <буква>, не можна. Цікаво, що пошук двомовний: російська та українська, що рятує від безлічі проблем одним махом.

Цікаво, що пошук двомовний: російська та українська, що рятує від безлічі проблем одним махом

Прокладка маршрутів. І ось ми підібралися до найцікавішого - прокладання маршрутів. І тут знову виникає відчуття, що програму робили люди, кілька далекі від навігації - настільки все незвично. Простий приклад: автор статті в процесі тестування відправлявся в поїздку з Києва до Херсона. Природно, навігатор проклав маршрут по найкоротшому шляху - через Кіровоград, в той час як більш звичним і оптимальним є варіант через Умань, Голованівськ і Первомайськ. Так ось, якщо ввести кінцевий пункт маршруту і почати навігацію, додати проміжний адреса вже язик не повертається. Побудували маршрут - все, дотримуйтесь по ньому. Хоча можливість додавати проміжні точки є, ось тільки можливості ввести адресу немає. Можна лише додати об'єкти з бази POI.

Можна лише додати об'єкти з бази POI

І вже коли ваш покірний слуга зовсім вже було вирішив, що будувати маршрути по декількох адресах не можна, така можливість все ж знайшлася. Але вона надійно захована від непідготовленого користувача, який звик користуватися окремими навігаторами. Виявляється, потрібно просто послідовно виконати пошук декількох адрес, кожен раз вибираючи Додати до маршруту. Потім розраховуємо маршрут, якщо результат задовольнив - тиснемо Поїхали. Якщо немає - додаємо ще проміжну крапку і так далі. Причому навігатор не намагається побудувати найкоротший шлях через всі крапки. У якому порядку задасте - в такому і поїде, що добре видно на скріншоті. Чи не Київ-Голованівськ-Херсон, а Київ-Херсон-Голованівськ. На щастя, точки можна «рухати» за списком, хоча все ж дивно, що навігатор не прагне побудувати найкоротший шлях через них. Цілком очевидно, що і в процесі руху повинна бути можливість додавати в маршрут проміжні адреси, таке відчуття, що в цій частині програми пропущений один рівень меню - прикра недоробка, яких, втім, в програмі більше, ніж хотілося б. І тут ми переходимо до головного - враженням від використання.

Навігація, враження

Для чистоти експерименту спочатку ми вирішили спробувати навігацію без завантаженої заздалегідь карти, щоб оцінити витрати трафіку і зручність такого режиму роботи. У повсякденному житті робити цього не варто, і зовсім не тому, що будуть великі витрати на трафік, немає. З цим якраз не все так погано, за день їзди по Києву піде мегабайта півтора-два. Тим більше що карта кешируєтся в пам'ять пристрою і вдруге завантажуватися вже не буде. Та й як можуть істотно зрости витрати на завантаження карт, якщо вся карта «важить» 65 МБ? Проблема полягає в іншому - прокладка маршрутів в такому режимі працює з рук геть погано. Маршрут постійно перераховується, змінюється, прямо на перехресті вам можуть раптово порадити їхати у зворотний бік, рвонути під «цеглину» по односторонній дорозі і так далі. Складається враження, що смартфон намагається будувати маршрут по тому нещасному шматочку карти, який встиг завантажити, а все інше для нього - темний ліс. Хоча за логікою речей в такому режимі маршрут повинен будуватися на сервері і передаватися в телефон. Загалом, висновок один - користуватися такою навігацією неможливо. Саме тому на самому початку статті ми радили завантажити потрібні карти відразу - ситуація покращиться кардинально, більшість проблем відпадуть самі собою.

Маршрути програма прокладає часом далеко не оптимальні по швидкості і зручності пересування, ігноруючи проспекти і воліючи вулички місцевого значення. Частково це вирішується настройками, але не завжди. З ПДР в більшості випадків також проблем немає, вулиці з одностороннім рухом Nokia Maps відомі, так само як і дозволені ліві повороти. Якість голосових підказок також претензій не викликає: голос приємний, команди більш ніж адекватні і зрозумілі. Проекція карти цілком зручна, назви вулиць легко читаються, постійно відображаються поточна швидкість, відстань до пункту призначення і розрахунковий час прибуття. Хотілося б, звичайно, щоб цифри ці були побільше, але і так непогано. Ліва функціональна клавіша відкриває меню Функції, з якого доступні найпотрібніші функції (див. Скріншот). В цілому ж все зручно і більш-менш інтуїтивно.

враження

враження

І ще трохи вражень від використання Nokia Maps в поїздці. Все ж програма виявилася далеко не безгрішним. Час від часу губляться супутники, йде перерахунок маршруту. Якщо включити автономний режим - все продовжує працювати, але точність визначення координат падає (хоча логіки в цьому немає ніякої). Час холодного старту також досить високо - дві-три хвилини. На маршруті Херсон-Первомайськ-Голованівськ-Умань є за великим рахунком лише одне місце, де можна заблукати, - вкрай незручна розв'язка в Первомайську. І саме на ній Nokia N97 mini втратила супутники. А потім вже в 100 км від Києва на Одеській трасі, де вже нікуди не потрібно було згортати, в районі Таращі навігатор несподівано запропонував згорнути через роздільник наліво. Навіщо - одному Богу відомо. В цілому, повторимося, все більш-менш нормально. Враження приблизно такі ж, як від використання навігатора з iGo і картами CarteBlanche. І не дарма - адже Navteq, природно, не намагалася створити карти з нуля, а просто купила те, що на той момент було у CarteBlanche. Шкода, що не у «Аероскан».

Шкода, що не у «Аероскан»

висновки

Від використання карт Nokia залишається подвійне враження. Для людини непідготовленого, який вперше стикається з навігаційними пакетами, це рішення, мабуть, буде хорошим виходом, особливо якщо навігація потрібна не постійно, а лише час від часу. Купивши смартфон і зробивши мінімум дій по завантаженню карт, він отримає в своєму пристрої досить непогане навігаційне рішення, яке виручить в разі потреби. Головне - не дуже-то йому довіряти і поглядати на покажчики і знаки (втім, ці поради актуальні для будь-якого навігатора). Адже ми пам'ятаємо, що навігація безкоштовна і пропонується «в доважок» до смартфону, причому найдешевший (Nokia 5230) коштує всього лише трохи більше $ 200. Це добре? Без сумніву. З іншого боку, люди, які мають досвід спілкування з навігаційними пристроями та пакетами, знайдуть в Nokia Maps безліч недоліків. Причому справа навіть не в картах, а саме в самому навігаційному пакеті, логіка інтерфейсу якого, м'яко кажучи, незвична. А самі карти - справа наживна, при наявності ресурсів за півроку-рік їх можна вивести на принципово новий рівень. Але, знову ж таки пам'ятаємо, що пакет пропонується безкоштовно. Хочете щось краще - поставте Garmin Mobile XT і купіть до нього карту, все разом обійдеться майже в $ 150. Інша справа, що такий софт в нашій країні мало хто купує, вважаючи за краще завантажувати з файлообмінників. Але процедура установки «ламаного» ПО хоча і не дуже складна, але все ж вимагає певних знань. А тут - наче бери і користуйся. І начебто хочеться похвалити Nokia за цей крок і назвати наявність безкоштовної навігації відмінним конкурентною перевагою. Але дивлячись на той, як періодично починає «гальмувати» смартфон в режимі навігації, як зроблений інтерфейс, на деталізацію карт і т. Д., Хочеться з цим почекати. І порадити компанії спочатку довести все до розуму, а лише потім починати масовану рекламну кампанію. Втім, вже пізно. Та й Nokia не звикати випускати на ринок «сирі» продукти, як апаратні, так і програмні. І що скажуть користувачі, активно купують Nokia 5230 «тому, що з навігацією», через деякий час - ще питання.

Карти тестувалися на смартфонах Nokia N97 mini і Nokia 5230

продукт надано Nokia

Та й як можуть істотно зрости витрати на завантаження карт, якщо вся карта «важить» 65 МБ?
200. Це добре?

Дополнительная информация

rss
Карта