Відеокарта або відеоадаптер - це, якщо говорити простою мовою, електронний пристрій, який перетворює графічний образ в таку форму, яка придатна для подальшого виведення на екран монітора. Не можна сказати, що це найважливіший елемент в конфігурації комп'ютера, однак якщо ви віддаєте перевагу використовувати потужні графічні редактори або любите «важкі» іграшки, то саме відеокарта може стати найдорожчим комплектуючих при складанні вашого ПК. Адже в іншому випадку ви просто не зможете нормально працювати або грати в самі останні ігри.
Відеокарта вимагає велику кількість енергії і, що найголовніше, вона здатна виділяти дуже велика кількості тепла. У зв'язку з цим даний пристрій може сильно нагріватися і навіть перегріватися, чого допускати вкрай небажано, оскільки надалі це може привести до проблем з працездатністю відеокарти. Так, продуктивність може значно погіршитися, на екрані нерідко виникають артефакти , А то й ознайомитися з температурою відеоадаптера зовсім, то через деякий час він може просто вийти з ладу. З огляду на, що це найчастіше один з найдорожчих компонентів ПК, то образа від втрати буде ще більше. І добре, якщо пристрій буде ще на гарантії, а якщо ні?
Сьогодні я хотів би поговорити про те, що саме є причиною перегріву відеокарти і як вирішити цю проблему.
Симптоми перегріву відеоадаптера
Давайте почнемо з опису симптомів.
- Отже, в першу чергу це подвисания і гальмування в іграх, а також при роботі в графічних редакторах. Правда, проблеми в роботі останніх не обов'язково пов'язані з відеокартою, так як такі програми дуже вимогливі і до решти «заліза».
- На екрані періодично можуть виникати артефакти у вигляді точок або смужок різного кольору. Правда, не варто забувати, що для деяких відеокарт появи артефактів при завантаженні певних ігор є своєрідною нормою і часто не «лікується». Про такі випадки шукати інформацію потрібно в тому ж Google.
- У системному блоці ви можете почути сильний гул. Таким чином починає працювати кулер на відеокарті, який часто не встигає її охолоджувати. І все ж сильний гул далеко не завжди свідчить про перегрів відеокарти. Навпаки, часто він говорить про те, що система охолодження працює і працює нормально. Крім того, на ринку можна зустріти чимало моделей, в яких для охолодження використовується радіатор, а не кулер. Відомо, що перший набагато гірше відводить тепло, зате працює абсолютно безшумно.
Припустимо, що у вас є один з симптомів перегріву відеокарти. Як саме дізнатися, що проблема криється саме в нагріванні? Вихід один - скористатися утилітою, яка показує температуру відеоадаптера. Взагалі, я досить докладно про це розповідав в одній з ранніх статей на сайті, тому коротко нагадаю, що виконати дану операцію можна за допомогою таких програм, як SpeedFan, Everest, HWmonitor і т.д. Який з них користуватися, вирішувати тільки вам, оскільки всі ці програми прекрасно справляються із завданням і показують точну температуру пристрою. Просто постарайтеся завантажити утиліту з офіційного сайту, що б ненароком не нарватися на вірус.
Запускаєте програму і дивіться на температуру відеокарти. Тут треба зазначити, що без навантаження температура може варіювати між відмітками 30-55 ° C (залежить від пристрою), а під навантаженням її температура може доходити і до 80 ° C, якщо гра особливо вимоглива. Якщо ж програма показує куди більш високі значення, то проблема безумовно є і ми спробуємо її зараз вирішити.
Як впоратися з перегрівом?
Якщо раніше ніяких труднощів з перегрівом ви не відчували і вони почалися недавно, то справа, швидше за все, в тому, що всередині системного блоку накопичення пилу і накопичилося її виразно чимало. Що робити? Необхідно позбутися від пилу.
Насамперед вимкніть комп'ютер і ВІДКЛЮЧІТЬ системний блок від мережі. Після цього акуратно зніміть бічну кришку (робити це можна тільки в тому випадку, якщо комп'ютер не перебуває на гарантії, інакше ви можете втратити останньої) і спробуйте видалити пил за допомогою пензлика. В принципі, можна скористатися і пилососом, але поводитися з ним треба дуже акуратно, так як є ймовірність випадкового пошкодження деяких компонентів. Якщо дана процедура не допомогла, то потрібно спробувати зняти відеокарту і як слід її почистити. Якщо ви цим ніколи не займалися раніше, краще довірте процедуру тій людині, які її вже проходив.
Якщо з графічним адаптером все відмінно, пилу немає і працює він на п'ять балів, можливо, банально не вистачає додаткового охолодження. Тут усе значно складніше. Так, непогано б замінити корпус системного блоку на більший, проте даний варіант є дуже недешевим рішенням, тому можна обмежитися установкою додаткових кольорів. Один з них можна повісити на бічну стінку системного блоку, благо, там якраз для нього передбачено кріплення. Інший можна встановити на видув теплого повітря з корпусу. Найчастіше ці прості рішення раз і назавжди вирішують проблеми з перегрівом. Це особливо актуально для відеокарт з пасивним охолодженням, чи то пак радіатором.
Куди рідше неполадка з пов'язана з термопастою на чіпі відеокарти, яка необхідна для правильного відводу тепла з пристрою. Можливо, що вона вичерпала свій термін і її необхідно замінити. Ось цього я вам робити не раджу, так як процес не найлегший і може привести до виникнення додаткових проблем з працездатністю карти.
*****
А наостанок хотілося б сказати ось що. Деякі ігри банально не оптимізовані для відеокарт, будь це хоч nVidia, хоч ATI Radeon, хоча ще якась. Нещодавно мені вдалося пограти в одну з таких іграшок на комп'ютері з вельми і вельми потужним «залізом». Якщо навіть останні гри йшли на ура і не приводили до неполадок, то при завантаженні однієї простенької і досить старої іграшки через перегрів відеокарти з'являвся синій екран смерті, після чого комп'ютер перезавантажувався. Ось так.
І добре, якщо пристрій буде ще на гарантії, а якщо ні?Як саме дізнатися, що проблема криється саме в нагріванні?
Як впоратися з перегрівом?
Що робити?