Останнім часом досить модним трендом в пошуковій оптимізації став переїзд сайту з протоколу HTTP на HTTPS. Безсумнівним каталізатором цього процесу став Google.
6 серпня 2014 року в офіційному блозі Google Webmaster Central з'явилася стаття « HTTPS as a ranking signal », В якій стверджувалося, що Google буде враховувати використання сайтом протоколу HTTPS в якості одного з факторів ранжирування. Поки що цей сигнал оцінений, як досить слабкий і впливає менш ніж на 1% світових запитів, проте в майбутньому не виключається його посилення. Ця заява підсумовує закликом до всіх веб-майстрам здійснити перехід з протоколу HTTP на HTTPS з метою повішення безпеки передачі інформації в інтернеті.
Багато веб-майстри і власники сайтів поставилися до цієї заяви досить серйозно і почали планувати переїзд. Однак, вітчизняним фахівцям довелося зіткнутися з несподіваною проблемою - нюанси коректного переїзду з HTTP на HTTPS в двох основних пошукових машинах російськомовного ринку - Яндексі і Google не однакові. І для того, щоб переїзд був максимально безболісним, потрібно врахувати ряд певних моментів.
Отже, які ж рекомендації по переїзду у фактичного ініціатора даного процесу - Google? Вони містяться в розділі « Перенесення сайту з зміною URL »Довідки сервісу« Інструменти для веб-майстрів »і досить прості - потрібно всього лише налаштувати 301-й редирект зі сторінок HTTP-сайту на відповідні їм сторінки HTTPS-сайту. Ця ж рекомендація міститься і в іншому документі довідки: « Захистіть свій сайт за допомогою HTTPS ». Альтернативного способу, на жаль, не пропонується. Так, наприклад, в довідці по « Інструменту зміни адрес »Сервісу« Інструменти для веб-майстрів »зазначено, що в даний час цей інструмент не підтримує такий вид перенесення сайту, як зміна протоколу з HTTP на HTTPS.
Яндекс також підтримує протокол HTTPS при індексуванні сайтів. Для зміни головного дзеркала Яндекс пропонує два способи:
- за допомогою директиви Host;
- за допомогою серверного редіректу зі сторінок старого домену на відповідні їм сторінки нового (цей спосіб рекомендується використовувати, якщо новий домен не є неголовним дзеркалом).
Однак, якщо слідувати рекомендаціям Google і вибрати другий спосіб, налаштувавши 301-й редирект зі сторінок HTTP-сайту на відповідні їм сторінки HTTPS-сайту, то в Яндексі можна зіткнутися з дуже неприємними наслідками. Перенесення сайту може затягнутися, і на цей період може відбутися часткове випадання сторінок сайту з індексу, що супроводжується втратою своїх позицій. Тому в Яндексі при переїзді слід дотримуватися іншої тактики, а саме - переклеювання головного дзеркала шляхом використання відповідного інструментарію. Для безболісної переклеювання головного дзеркала, я рекомендую використовувати директиву Host в файлі robots.txt. Щоб прискорити процес переклеювання Яндекс пропонує скористатися інструментом « головне дзеркало »Розділу« Налаштування індексування »сервісу« Яндекс.Вебмайстер ». Причому деякий час назад в цьому інструменті з'явився режим «Встановити протокол https»:
Також в Яндексі є одна особливість, пов'язана з форматом HTTPS, яку необхідно враховувати. У радах вебмайстру за індексування картинок міститься наступна інформація:
«Для того щоб в індекс потрапили картинки, в посиланнях на які використовується протокол https, необхідно, щоб до цієї картинці був доступ по http. Наприклад, якщо ви хочете, щоб проіндексувалася картинка за адресою https://domain.ru/image.jpg, потрібно дати роботу можливість завантажити цю картинку за адресою http://domain.ru/image.jpg ».
Таким чином, я рекомендую дотримуватися наступного алгоритму по перенесенню сайту з протоколу HTTP на HTTPS, щоб постаратися врахувати вимоги обох пошукових систем, і зробити процес максимально безболісним:
- Забезпечте повну доступність для індексаторів пошукових машин, необхідних для індексації сторінок сайту, як по HTTP, так і по HTTPS. При цьому, якщо на сайті використовуються абсолютні адреси внутрішніх сторінок (в посиланнях, в атрибуті rel = "canonical" тега link і т.п.), в HTTPS-версії необхідно замінити у всіх таких адресах "http" на "https".
- Пропишіть в директиві Host файлу robots.txt адреса сайту з HTTPS.
- Встановіть протокол HTTPS в інструменті «Головне дзеркало» розділу «Налаштування індексування» сервісу «Яндекс.Вебмайстер». Можна зіткнутися з ситуацією, що якийсь час цей інструмент не буде дозволяти це зробити, повідомляючи, що вказаний вами домен з HTTPS не може бути обраний в якості головного дзеркала - роботу треба переконатися в тому, що HTTPS-версія сайту дійсно є дзеркалом HTTP -версії, і склеїти ці версії в групу дзеркал (див. розділ « Причини відхилення заявок на зміну головного дзеркала »На).
- Дочекайтеся через деякий час повідомлення від Яндекса в сервісі «Яндекс.Вебмастер» про те, що головне дзеркало змінено на варіант з HTTPS і переконайтеся в цьому, перевіривши зміна головного дзеркала сайту за допомогою форми « Повідомити про новий сайт ».
- Налаштуйте прямі 301-е редіректи з усіх сторінок HTTP-сайту на відповідні їм сторінки HTTPS-сайту, окрім файлів картинок. Уникайте побудови ланцюжків редиректів, коли між вихідним документом на HTTP і кінцевим документом на HTTPS існують проміжні документи.
- Додайте HTTPS-сайт в сервіс «Інструменти для веб-майстрів» Google і підтвердіть права на нього. Якщо для HTTP версії сайту використовувався інструмент відхилення посилань «Disavow links» сервісу «Інструменти для веб-майстрів», то завантажте використовувався файл з відхилюваними посиланнями також і для HTTPS версії.
Ну, а потім головне - запастися терпінням і надією, що у вашому випадку все обійдеться без помилок і глюків з боку пошукових машин, що, на жаль, аж ніяк не гарантовано.
Успіхів!