- Зміст статті ASUS Transformer і Microsoft Surface - чудові девайси, що поєднують в собі планшет і...
- базовий мінімум
- Віртуальна клавіатура для Android-планшетів
- Високий рівень варіант
- HDMI
- висновки
Зміст статті
ASUS Transformer і Microsoft Surface - чудові девайси, що поєднують в собі планшет і повноцінний ноутбук. В дорозі така річ не займає багато місця і відмінно підходить і для роботи, і для відпочинку. Дістав з сумки тоненьку клавіатуру, і у тебе в руках ноутбук, прибрав назад - планшет. Зручно. Але чи можна зробити щось подібне зі звичайного Android-планшета? Легко!
Навіщо?
Навіть найдешевші сучасні планшети мають надзвичайно потужну начинку, продуктивності якої цілком вистачає, щоб позмагатися з нетбуками. Однак у планшета зовсім інше призначення, яке ставить перед нами очевидну проблему: що взяти з собою в дорогу? Зручний для читання книг, веб-серфінгу та ігор планшет або нетбук - прекрасний інструмент для спілкування і роботи? І те й інше тягати з собою - заняття не найвеселіше, але ж ми можемо піти і іншим шляхом.
Коннект планшет зі смартфоном
Почнемо з того, що майже будь-який планшет під управлінням Android підтримує підключення клавіатури і миші - фактично це перетворює його на своєрідний моноблочний комп, який можна притулити до чого-небудь, розташувати перед собою клавіатуру і мишу і спокійнісінько працювати. В дорозі це не дуже зручно, та й надто навіть для гику, тому розумні китайці придумали спеціальні чохли з вбудованою клавіатурою, які легким рухом руки перетворюють планшет в цікавий девайс, схожий на нетбук. Прикупити такий чохол безперечно варто, тим більше що обійдеться він не більше ніж в 20 американських рублів, а клавіатура там дійсно хороша.
Друге - це ОС. Здавалося б, Android зовсім не призначений для роботи і без повноцінного нетбука / ноутбука не обійтися. Але і тут все в порядку, браузери легко обслуговують по кілька вкладок, є безліч клавіатурних комбінацій, повноцінний набір UNIX-утиліт, купа софта для адміністрування, компілятори, утиліти, веб-сервери і все, про що ти тільки можеш подумати, крім зовсім уже професійного софта типу Photoshop або ProTools. Але я сумніваюся, що хтось буде займатися графічним артом або зведенням композиції, сидячи на пасажирському сидінні автомобіля, що рухається по «чудовим» російських дорогах.
Говорячи іншими словами, в планшеті є все, щоб використовувати його в якості робочої станції, а ось про те, як це «все» задіяти на повну котушку, ми і поговоримо далі.
базовий мінімум
Отже, у нас є планшет під управлінням Android 4, клавіатура, миша (опціонально) і бажання перетворити все це в робочу конячку.
Відразу обмовлюся, що USB-клаву і миша можна увіткнути тільки в планшет з підтримкою режиму USB host (OTG), так що якщо цієї опції в планшеті немає, доведеться використовувати більш дорогі Bluetooth-аксесуари, а якщо немає і підтримки Bluetooth, то нічого не поробиш - такий планшет не годиться.
Якщо режим USB-хост підтримується, клавіатуру або мишу слід підключати за допомогою OTG-кабелю, який зазвичай йде в комплекті з планшетом і являє собою кабель типу miniUSB-тато з одного боку і повноцінний USB мама - з іншого (якщо в планшеті повнорозмірні USB- порти, можна виткати прямо в них). Якщо ж в комплекті його не виявилося, OTG-кабель можна купити в будь-якому магазині мобільної техніки або замовити в Китаї за один долар (він нічим не гірше). Хочу попередити, що зазвичай не всі порти підтримують режим хоста, тому встромляти треба в правильний (зазвичай він підписаний Host або OTG).
Коли все буде на руках, чіпляємо до планшета миша і клавіатуру - і вуаля, все працює. Можна було б сказати, що цього буде достатньо, але Android може запропонувати набагато більш просунуті можливості управління за допомогою клавіатури. Одна з основних - це досить розвинена і зручна система клавіатурних комбінацій, яка існує ще з перших версій ОС. Так, для навігації по робочому столу і різним меню можна використовувати «стрілки», і, клавіша замінює кнопку «Назад», а <Win + Esc> - кнопку «Додому». Крім них, є ще цілий набір інших керуючих комбінацій, в тому числі шорткати для запуску додатків:
Клавіатурні комбінації Android
<Esc> - аналог кнопки «Назад» <Win + Esc> - аналог кнопки «Додому» <Ctrl + Esc> - аналог кнопки «Меню» <Alt + Tab> - перемикання між додатками <Ctrl + Space> - перемикання розкладки <Ctrl + P> - відкрити настройки <Ctrl + M> - управління встановленими додатками <Ctrl + W> - зміна шпалер <Win + E> - написати лист <Win + P> - програвач музики <Win + A> - калькулятор <Win + S > - написати SMS <Win + L> - календар <Win + C> - контакти <Win + B> - браузер <Win + M> - карти Google <Win + Space> - пошук <Ctrl + Alt + Del> - перезавантаження: )
Особливе місце серед них займає комбінація <Win + Space>, яка відкриває вікно пошуку, яке в Android аналогічно вікну пошуку OS X або Ubuntu, тобто дозволяє шукати не тільки в інтернеті, але і серед встановлених додатків, контактів і закладок браузера. Дуже зручний інструмент управління з клавіатури.
Комбінації клавіш також доступні і в додатках, однак лише мала частина розробників реалізує таке управління. Навіть серед браузерів, де ця функціональність просто необхідна, я зміг знайти тільки два, якими можна повноцінно керувати за допомогою клавіатури. Це стандартний браузер і Google Chrome, які підтримують такий набір комбінацій:
комбінації браузера
<Ctrl + N / T> - нова вкладка <Ctrl + I / O> - збільшити / зменшити масштаб <Ctrl + J> - менеджер закачувань <Ctrl + R> - перезавантажити сторінку <Ctrl + F> - пошук <Ctrl + B> - закладки <Ctrl + H> - історія <Ctrl + D> - додати в закладки <Ctrl + S> - поділитися <Ctrl + G> - інформація про сторінку <Ctrl + P> - вікно налаштувань <Ctrl + W> - закрити вкладку <Ctrl + L> - фокус на адресний рядок <Space / Shift + Space> - перемотування на екран вниз / вгору <Ctrl + С / V> - копіювання / вставка <Ctrl + Tab> - перемикання між вкладками
На жаль, в Android немає способу змінити комбінації клавіш або додати свої, але наявних буде цілком достатньо, щоб працювати з планшетом без всякої миші, лише іноді торкаючись до екрану - вибрати якийсь труднодосягаемимі елемент інтерфейсу.
AIDE дозволяє створювати повноцінні Java-додатка для Android в самому Android
Раз вже ми заговорили про браузер, то потрібно подбати і про підключення до інтернету. Далеко не всі планшети оснащені модулем 3G, тому інтернет тобі, швидше за все, доведеться забирати іншими способами. Два стандартних рішення - це 3G-модем або інтернет з телефону. Перший варіант більш кращий, проте на планшетах з одним хост-портом (як у мене) він не дозволить увіткнути ще й клавіатуру. Варіант з роздачею інтернету з телефону по Wi-Fi дуже зручний, але вижірает батарею смарта з неймовірною швидкістю, тому набагато краще для цієї мети використовувати більш економічний Bluetooth.
Ситуація з синім зубом в Android досить дивна, і його підтримка сильно різниться від версії до версії. Проте роздача інтернету по Bluetooth (профіль PAN) підтримується вже давно, і, швидше за все, вона вже є в смартфоні (шукати слід десь в районі «Бездротові мережі -> Додатково -> Режим модема»). Щоб підключитися до такого «транслятора», Google рекомендує вибрати потрібну Bluetooth-пристрій у списку в розділі «Профілі» і поставити галочку навпроти пункту «Використовувати для доступу в інтернет». Але на практиці такого пункту найчастіше просто не існує, тому для підключення доведеться використовувати незалежну реалізацію профілю PAN, наприклад «Bluetooth PAN» з маркету. Вона вимагає root, але зате користуватися їй простіше простого: запустив, натиснув на величезну круглу кнопку посередині екрану.
Щоб в дорозі мати доступ до всіх необхідних даних, можна заздалегідь скинути їх на флешку або використовувати хмарні диски начебто Dropbox або Google Drive. Обидва підходи незручні, тому що не дозволяють виконувати синхронізацію автоматично. Зате додаток Dropsync це вміє і робить дуже добре. Фактично Dropsync виконує ту ж задачу, що і настільна версія Dropbox: дозволяє зберігати файли на флешці, періодично синхронізуючи їх з хмарним сховищем. Що важливо, каталоги для синхронізації можна вибирати індивідуально, надсилаючи та приймаючи з хмари тільки те, що реально потрібно на планшеті, наприклад книги, музику, вихідні тексти.
Користуватися Dropsync досить просто, треба лише вибрати каталог для синхронізації, каталог в Dropbox і вибрати метод синхронізації: в одну сторону або в обидві. Після цього софтіна повисне в тлі і буде періодично виконувати синхронізацію. Відразу рекомендую купити Pro-версію, в ній реалізована підтримка Linux-технології inotify для моментальної синхронізації відразу після зміни файлів, а також прибрано обмеження на розмір файлу в 5 Мб і на один синхронізований каталог.
Віртуальна клавіатура для Android-планшетів
Ефективно працювати в емуляторі терміналу можна і без хардварний клавіатури. Для цього потрібно просто встановити клавіатуру Hacker's keyboard, на якій є клавіші <Ctrl>, <Alt>, стрілки навігації, окремий рядок з цифрами, а також окрема панель з клавішами <F1-F12>.
Високий рівень варіант
Поговоримо про більш просунутому використанні планшета. Для гику, а тим більше людини, що виконує адміністрування віддалених серверів, стандартної функціональності і звичайних додатків буде, звичайно ж, недостатньо для відчуття себе повноцінним. Тому нам необхідно обзавестися джентльменським набором линуксоида, а саме емулятором терміналу, набором утиліт командного рядка, а також різними SSH-клієнтами і rsync'амі. Всього цього для Android повно, спасибі ядру Linux.
Насамперед отримаємо на планшеті root. Як це зробити, ми вже розповідали, тим більше що для кожного пристрою своя методика, що включає в себе багато нюансів. Тому Google в допомогу. Далі ставимо Android Terminal Emulator з маркету, це стандартний VT102-емулятор з підтримкою всього, що потрібно. Він підтримує всі керуючі послідовності, а значить, всі комбінації клавіш, які ти будеш набирати на клавіатурі.
Емулятор терміналу і Hacker's keyboard
Стандартна інсталяція Android включає в себе обмежений набір утиліт командного рядка (в якому немає навіть команди сp), але його легко розширити до повного, просто встановивши BusyBox за допомогою одного з багатьох інсталяторів, доступних в маркеті. Після цього можна обзавестися і нормальним bash замість убогого sh, що йде в комплекті. Для цього встановлюємо GNU bash 4.2 Installer, запускаємо і натискаємо кнопку «Install». Щоб емулятор терміналу знав, що ми хочемо при запуску відразу потрапити в bash, йдемо в настройки терміналу і в опції «Командна оболонка» вказуємо шлях «/ system / xbin / bash -».
встановлюємо BusyBox
Відтепер у нас є повноцінна командний рядок, але немає SSH-клієнта і гарного текстового редактора. Вирішити цю проблему можна, встановивши старий добрий ConnectBot і Vim Touch. Як незалежні інструменти вони виконують свою роботу чудово, але використовувати їх продуктивно при наявності клавіатури і при необхідності правити різні файли прямо з терміналу не вийде. Тому ми встановимо нативні версії цих програм. Консольний Vim для Android можна отримати по цій засланні . Його слід розпакувати, перекинути на карту пам'яті планшета, а потім покласти в каталог / system / xbin. Ось як це зробити прямо в Android:
Старий добрий Vim в новій графічній упаковці
Установка консольного vim
$ Su # cp / sdcard / шлях-до-бінарники / system / xbin # chmod + x / system / bin / vim
SSH-клієнт, в свою чергу, є в додатку SSHDroid. Все, що потрібно зробити, - це встановити SSHDroid і скопіювати SSH-клієнт в каталог / system / xbin:
установка ssh
$ Su # cp /data/data/berserker.android.apps.sshdroid/dropbear/ssh / system / xbin # chmod + x / system / xbin / ssh
Можна піти ще далі і встановити цілий Linux-дистрибутив, в якому буде все, що ти хочеш. Особливо зручно для цього використовувати Arch Linux Installer, який встановлює в образ мінімальний Arch Linux без всяких непотрібних іксів та іншого мотлоху. А завдяки арчевих філософії rolling-релізів ти завжди будеш мати наісвежайшая софт, без необхідності встановлювати нову версію дистрибутива. Сам інсталятор неймовірно простий, тому не буду описувати його використання.
Зрозуміло, що під час віддаленої роботи нам, швидше за все, доведеться виходити в Мережу через VPN, оскільки відкриті Wi-Fi в різних кафетеріях і готелях довіри не викликають просто за визначенням. У новому Android тепер є підтримка VPN прямо з коробки, тому ніяких проблем настройка проксінг не викличе. Просто йдемо в настройки «Бездротові мережі -> Ще ...», тиснемо VPN, Android пропонує поставити PIN або пароль, це доведеться зробити, так як інакше далі нас не пустять. Далі тиснемо «Додати профіль VPN» і вказуємо тип VPN (стандартний PPTP, L2TP / IPSec, IPSec Xauth або IPSec Hybrid), вбиваємо ім'я профілю, адреса сервера і ключі, якщо необхідно (для PPTP, природно, не потрібно). Зберігаємо, Тапа на ім'я профілю, вбиваємо логін і пароль, і весь трафік починає йти через тунель.
налаштовуємо VPN
Якщо ти збираєшся зайнятися в дорозі кодінгом, то в Google Play для цього є маса інструментів. Для створення невеликих підсобних утиліт і скриптів можна використовувати середу SL4A ( code.google.com/p/android-scripting ), Яка дозволяє виконувати скрипти, написані на sh, Python, Ruby, Perl, Lua та іншими мовами. Середа оснащена редактором і простим API, що дозволяє отримати доступ до основних функцій планшета.
Для більш серйозних розробок можна використовувати середу QPython, яка, крім API SL4A, пропонує доступ до нативному Android API, а також крос-платформної бібліотеці графічних віджетів Kivy. Створені за допомогою QPython додатки майже не будуть візуально відрізнятися від нативних. Середа Ruboto IRB взагалі пропонує повний доступ до Android Java API, але для мови Ruby.
Особливо хотілося б відзначити середу AIDE, що дозволяє створювати повноцінні Java-додатка для Android в самому Android. Середовище дуже розвинена, з повним набором всіх необхідних функцій, включаючи підсвітку синтаксису, автодоповнення, онлайн-підказки, компіляція і запуск одним натисканням. AIDE повністю сумісна з проектами Android SDK, тому її дійсно можна використовувати для серйозної розробки. Особливо хардкорні товариші можуть встановити GNU GCC C / C ++ Compiler, той самий GCC і набір binutils, які дозволяють збирати софт в консолі.
HDMI
Тягаючи з собою планшет, та ще й маючи підключається до нього клавіатуру і мишу, ти напевно захочеш підчепити його до HDMI-порту телевізора або AV-ресивера. В принципі, тут все просто і до нудного зручно: встромив кабель і отримав картинку на великому екрані. Але є кілька цікавих моментів, про які я хотів би розповісти.
Планшет, HDMI і телевізор
Гасіння екрану. Одна з найбільш гнітючих особливостей реалізації підтримки HDMI в Android - це необхідність тримати екран включеним. Як тільки ти натискаєш кнопку вимикання планшета, HDMI знеструмлюється і «велика картинка» зникає. Відключити така поведінка засобами самого Android не вийде, але можна скористатися чудовою програмою Screen Standby, яка примусово відключає задню підсвічування екрану, так що можна спокійно дивитися відео, грати в ігри або серфить інет, не відволікаючись на копію зображення на планшеті.
Screen Standby має безліч вельми корисних налаштувань, наприклад відключає підсвічування самостійно при встромляє HDMI-кабелю. Для цього досить включити опцію «Auto HDMI / MHL Detection» в розділі «HDMI Detection» (там же є і налаштування відключення при запуску програми або приміщення в док). Ще одна дуже цікава функція - це переклад планшета в режим тачпада, коли на екрані монітора з'являється курсор, а екран планшета перетворюється на великий тачпад. Чи включається в меню «Settings -> Touchpad setting -> Use touchpad function», але у мене ця функція не запрацювала, що передбачувано, враховуючи обмежену підтримку моделей.
Джойстик і пульт управління. Планшетом, підключеним до монітора або телевізора, можна управляти не тільки за допомогою клавіатури і миші, але і використовуючи смартфон на тому ж андроїд. Не обов'язково для цього заходити на планшет по SSH або іншими засобами. Можна скористатися віртуальним джойстиком BT Controller з маркету. Ця програма дозволяє перетворити смартфон в віртуальний Синьозубий джойстик, пульт управління або навіть клавіатуру - тут вже кому що необхідно.
BT Controller слід встановлювати на обидва девайса, які вже пов'язані між собою по Bluetooth. Далі на одному з пристроїв натискаємо кнопку «Connect», після чого на екрані з'явиться повідомлення з проханням вибрати функцію пристрою: Controller або Host. Натискаємо на планшеті Host, після чого в правому верхньому куті з'являється інформаційна табличка, яка символізує вдале підключення і працездатність компонентів. Тап по рядку «KB Enabled» на табличці перекине нас в меню налаштувань способів введення, в якому слід вибрати BTController, а тап по «KB Active» дозволить переключитися на BT Controller замість стандартної клавіатури.
Коли всі ці операції будуть виконані, можна використовувати що з'явився на екрані джойстик. У безкоштовної версії програми лише один варіант інтерфейсу - це джойстик SNES, за допомогою якого досить зручно грати в ігри, але для інших цілей він не годиться. Платна версія BT Controller дозволяє вибрати між більш ніж тридцятьма різними джойстиками, пультами і клавіатурами і, що ще більш важливо, створити новий пульт самому за допомогою спеціального редактора.
Чохол з вбудованою клавіатурою виявився великий ...
висновки
Планшет на Android дійсно можна перетворити в повноцінний десктоп, яким приємно користуватися. Справжній ноутбук на Лінуксі він, звичайно, не замінить, але особливих проблем в використанні ти теж не помітиш.
Але чи можна зробити щось подібне зі звичайного Android-планшета?Навіщо?
Однак у планшета зовсім інше призначення, яке ставить перед нами очевидну проблему: що взяти з собою в дорогу?
Зручний для читання книг, веб-серфінгу та ігор планшет або нетбук - прекрасний інструмент для спілкування і роботи?