До виходу на чеську політичну сцену чеських «піратів» підштовхнув судовий процес у справі засновників торрент-порталу «The Pirate Bay», який дозволяв усім бажаючим безкоштовно скачувати фільми і музику, захищені авторським правом. Вирок - рік тюремного ув'язнення і штраф в розмірі 3,6 мільйонів доларів, обурив чеських противників копірайту, і на світ з'явилася Чеська піратська партія. А чому саме партія, а не просто об'єднання борців за вільний Інтернет, запитали ми у заступника голови нової партії Ондржеєм Профанта.
«Ми хочемо змінити закони в області авторських прав, а демократичний шлях до цього веде через парламент і політичну партію».
«Інтернет - це наше море ...», - під таким девізом представляє себе ПВП в Інтернеті. Логотип у неї теж «морський» - парус у вигляді чеського прапора. Ще місяць тому, відразу ж після реєстрації партії, її представників мало хто сприймав серйозно. У телевізійній дуелі в ефірі Чеського телебачення нинішнього заступника голови «піратів» Ондржеєм Профанта, прямо скажемо, обробили під горіх: на питання про програму, яка щойно народилася партії він відповідав якось занадто невпевнено. Зараз же на сайті ПВП помітно пожвавлення: керівництво партії висловлюється з податкових питань, встає на захист чеської науки і повідомляє, що у виборах буде брати участь в поодинці, не вступаючи в коаліцію з іншими партіями. Процес, що називається, пішов ...
Ще раз підкреслю, що головне своє завдання піратська партія бачить в лібералізації законодавства в області авторських прав. А зовсім не в підтримці комп'ютерного піратства, як стверджують її противники. Наприклад, глава чеського «Союзу щодо захисту авторських прав» Роман Стрейчік:
«Як захиснику авторських прав, мені залишається тільки дивуватися тому, що в Чехії виникає партія, котра закликає толерантно ставитися до обмеження авторських прав громадян».
Йому опонує Їржі Кадержабек, духівник і перший заступник голови ПВП:
«Для нас важливо створити противагу спілкам з охорони авторських прав і видавничим будинкам. Ми не підтримуємо комп'ютерне піратство і не плануємо узаконити безкоштовне використання комерційного софтвера ».
Їржі Кадержабек заявив, що вступає в політику для того, щоб зберегти Інтернет вільним для своїх дітей і не дати йому перетворитися в закриту засіб масової інформації.
«У мене два маленьких сина, і я хотів би їм в майбутньому сміливо дивитися в очі. Я один з тих, хто допомагав розвивати всесвітню мережу, і не можу допустити, щоб вона перетворилася в закрите джерело інформації і торговий канал величезних корпорацій ».
Інформаційне суспільство XXI століття має бути засноване на повазі до права людини на вільне поширення інформації і суворої охорони його приватного життя, стверджують чеські «пірати». Про те, чим загрожує зникнення анонімності в Інтернеті, розмірковує Їржі Кадержабек.
«Потрібно зрозуміти одну річ. Все почнеться з Інтернету, а закінчиться тим, що у всіх будуть чіпи на зап'ястях. У той момент, коли зникне анонімність в Інтернеті, всім стане відомо, коли ви сидите у комп'ютера, де ви знаходитеся, які сайти відвідуєте. Ось ми, наприклад, як партія, виникли виключно на базі Інтернету. При відсутності анонімності таке неможливо собі уявити ».
Воістину неосяжні мети поставили перед собою «пірати» чеського розливу. Цитую: «зрушення в свідомості суспільства і головних політичних сил у ставленні до проблем копірайту, патентного права, охорони приватного життя і свободи». Страж законності в області авторських прав Роман Стрейчек такого «зсуву» побоюється.
«Ми представляємо інтереси малого сегмента носіїв авторських прав і з тривогою спостерігаємо за тим, як розвивається Інтернет. Я маю на увазі порушення прав авторів і прагнення певних груп узаконити або домогтися толерантного ставлення до порушників. Я задаюся питанням: якщо авторська діяльність не буде оплачуватися, хто буде створювати нові твори? ».
«Пірати», по інший бік барикад, запевняють, що існуючі способи захисту авторських прав ні що інше, як анахронізм, на практиці вже не діє. Рідкісний користувач Інтернету не має досвіду безкоштовного і безкарного скачування музики, фільмів та ігор. Про те, яка ситуація із захистом авторських прав в чеському Інтернеті, розповідає експерт в області інформаційних технологій Ян Лодл.
«Поки в Чехії справа йде так: поліція пред'являє претензії до того, хто активно заробляє гроші на порушення авторських прав. Само по собі скачування файлів в Інтернеті не карається в кримінальному порядку. Покарання загрожує тільки тому, хто пропонує файли для скачування ».
Може, захисникам авторських прав варто стати більш ліберальними і піти на деякі поступки «піратам»? «Ми думаємо над цим», - говорить глава чеського «Союзу щодо захисту авторських прав» Роман Стрейчек.
«Ми шукаємо рішення разом з іншими організаціями та зацікавленими групами з боку власників прав. Але говорити про ідеальну модель поки передчасно. Час покаже, яким шляхом ми підемо ».
А «пірати» вже знають, яким шляхом вони підуть. Спочатку - в національні законодавчі органи, а потім в Європарламент - за прикладом шведів, які вже відправили одного свого представника до Страсбурга.
Може, захисникам авторських прав варто стати більш ліберальними і піти на деякі поступки «піратам»?