Здається, всі вже звикли до того, що дії російських стільникових операторів часто впритул межують з шахрайськими - вони підписують своїх абонентів на платні послуги, причому ситуація вибудовується таким чином, що користувачі самі дали свою згоду на це. Однак повз одного волаючого поведінки по відношенню до своїх абонентів з боку «Мегафона» ми все ж не змогли пройти. І сьогодні розповімо вам, що не подарувати цьому оператору сотні і навіть тисячі рублів.
Спершу нічого не віщувало біди: ми зайшли на сайт з мобільного пристрою абонента «Мегафона» (за допомогою LTE) з метою прослухати свіжий радіоефір. Вибрали передачу, і, здавалося б, ось-ось має розпочатися відтворення, але ... все не так просто. Відкрився незрозумілий сторонній сайт з кнопкою «Слухати» і дрібним шрифтом з вельми цікавою інформацією та нашим телефонним номером.
Зрозуміло, ми не хотіли оформляти платну підписку і кнопку «Слухати» натискати не стали. Якби ми це зробили, то після натискання на кнопку «Слухати» без всякого підтвердження була б підключена платна підписка і списані кошти з рахунку за її активацію. Але найбільше обурило не це, а те, що якийсь сторонній сайт отримує наш телефонний номер і потім може користуватися ним як завгодно. Може бути, навіть для спам-розсилок. При цьому якщо підключена послуга «Заборона підписок», прослухати станцію не можна: приходить SMS про те, що на телефоні встановлено заборону на «Мобільні підписки».
Крім allmp3.ru, є й інші сайти, що займаються підпискою абонентів на платні послуги. Наприклад, якщо ви захочете послухати Білана (ну а раптом), відповідні посилання виявляться серед перших п'яти. Як тільки ми опиняємося на одному з цих сайтів, відразу ж приходить SMS про заборону «Мобільних підписок», тому сайт не може отримати наш телефонний номер і оформити підписку. Якби послуга «Заборона підписок» не була підключена, все повторилося б як в попередньому випадку.
В якості контент -провайдер знову зазначено ТОВ «Інформпартнер».
Дзвінок в технічну підтримку «Мегафона» не допоміг розібратися в ситуації - нам заявили, що на сайті може бути встановлено спеціальне програмне забезпечення для визначення номера, і нічого протизаконного в цьому немає. На питання, чи допоможе в даному випадку антивизначник номера (АВН), нам також відповіли негативно.
Коли ви дзвоните комусь, він же бачить ваш номер, правда? Ну ось, тут принцип такий же, - повідомили в «Мегафоні».
Згідно зі статтею 44.1 закону «Про зв'язок», розсилка по мережі рухомого радіотелефонного зв'язку повинна здійснюватися за умови згоди абонента за допомогою вчинення ним дій, однозначно ідентифікують його. Правда, в цьому ж законі зазначено, що по мобільному номеру ідентифікувати абонента неможливо.
З юридичної точки зору до «Мегафону" не докопатися: формально оператор діє за законом, оскільки ви самі даєте свою згоду. Але як бути з технічної складової, що третя особа фактично отримує дані про вашому номері? Чи можуть вищезгадані сайти? Щоб прояснити ситуацію, ми звернулися до генерального директора Сергію Литовченко, який сам став свідком свавілля з боку оператора.
З технічної точки зору очевидно, без участі самого оператора «Мегафон» сайти, які оформляють підписку, не можуть отримати інформацію про ваш абонентський номер. В даному випадку при переході на веб-сайт постачальника послуг відбувається межсерверное звернення постачальника послуг до шлюзу оператора «Мегафон» з запитом про визначення номера абонента.
З юридичної та правової точки зору все виглядає належним чином: абонента повідомляють про підключення на його номер платної послуги, сам постачальник послуг передплати (allsmp3.ru) в п. 4.4 визначає згоду абонента на обробку, передачу оператором його зв'язку інформації про номер абонента. Інше питання - до моменту переходу на сайт постачальника послуг я, як абонент, не даю згоди на передачу свого абонентського номера третім особам, а значить формально можу не погодитися на це.
Зараз на сайті change.org розміщена петиція з вимогою ввести обов'язкове SMS-підтвердження платних підписок «Мегафоном», щоб такі випадки не відбувалися. Підписати її.
Ми звернулися до прес-служби компанії Мегафон за коментарем:
Спасибі за Ваше звернення.
Ми приділяємо велику увагу захисту клієнтів від шахрайства - в нашій компанії працює спеціальний відділ, але, на жаль, ситуації, подібні до описаної Вами виникають. Тому ми вдячні всім абонентам, хто повідомляє нам про порушення будь-якого типу (відсутність сервісу, неправомірне оформлення сервісу, порушення законодавства). Така інформація допомагає нам не тільки застосовувати штрафні санкції до контрагентів, а й повертати гроші нашим абонентам, які постраждали від їх дій. У 2014 році ми зробили повернення коштів 205 тисячам осіб на загальну суму 69,2 мільйона рублів.
Що стосується подібних ситуацій, то ми вже ведемо роботу, щоб захистити абонентів:
1. В минулому році був відкритий спеціальний короткий номер * 505 # виклик, за яким кожен клієнт «Мегафона» самостійно може перевірити наявність підписок.
2. Мегафон запропонував клієнтам нову послугу - «Контентний рахунок». Нове рішення дозволяє управляти витратами на довідкові та розважальні сервіси, які відносяться до контентним послуг, що надаються із залученням партнерів. Детальна інформація тут: http: //moscow.megafon.ru/services/content/ks/ks.html
3. Найближчим часом «Мегафон» планує внести зміни в особистий кабінет абонента, після чого з'явиться ще простіша і зручна форма управління своїми підписками.
Контент для платних підписок надається контрагентами (контент-провайдерами), які в обов'язковому порядку забезпечують відповідність сервісу вимогам законодавства. «Мегафон» самостійно не організовує подібні сервіси. Фактично ми лише надаємо своїм абонентам інструмент для придбання контенту, розміщеного власниками сайтів в мережі. На вимогу «Мегафона», все контент-провайдери в обов'язковому порядку доводять до своїх користувачів умови надання сервісу, в тому числі в явному вигляді позначають вартість свого сервісу і порядок списання плати. Якщо ми бачимо порушення, то компанія негайно вживає жорстких заходів (від великих штрафів до розриву контракту) і повертає в повному обсязі гроші абонентам, які постраждали від шахрайських дій.
Якщо хтось із наших абонентів зіткнувся з подібного роду шахрайством, пропоную писати мені прямо: [Email protected]
З повагою, керівник бізнес-комунікацій компанії Мегафон
Максим Мотін
Як же захистити себе від випадкових підписок, поки «Мегафон» не вирішить цю проблему сам? Поки вихід один - зателефонувати на підтримку оператора і попросити підключити послугу «Заборона підписок». Тільки в цьому випадку ви зможете убезпечити себе від списання коштів за сумнівні послуги.
Коли ви дзвоните комусь, він же бачить ваш номер, правда?Але як бути з технічної складової, що третя особа фактично отримує дані про вашому номері?
Чи можуть вищезгадані сайти?