Плюси і мінуси бізнесу в Росії і за кордоном

  1. Плюси і мінуси власного бізнесу
  2. переваги
  3. недоліки
  4. Малий бізнес в Росії і за кордоном
  5. Що чекає малий бізнес в Росії найближчим часом?

Вітаю! Сьогодні я хочу поговорити про специфіку підприємництва в Росії і за кордоном, а також обговорити з вами плюси і мінуси бізнесу. Чому стартаперів з Пермі простіше і вигідніше зареєструвати свою справу в Гонконзі, ніж в рідному місті? Яку позицію займає Росія в рейтингу Doing Business? І чи можна щось зробити для виправлення ситуації?

Плюси і мінуси власного бізнесу

Як і будь-яке серйозне справу свій бізнес - це не просто суцільний плюс у вигляді високого доходу і «свободи» від дурного начальника.

переваги

  • Свою справу - це унікальна можливість максимально розкрити свої здібності як організатора, управлінця, переговірника, продавця, креативщика і багато чого іншого
  • Розмір потенційного доходу практично необмежений і залежить лише від ефективності обраної бізнес-моделі
  • Власний бізнес - це свобода від тісних рамок роботи за наймом. Звичайно, працювати на себе доведеться більше і наполегливіше, ніж на когось. І в перші місяці після відкриття у підприємців немає ні вихідних, ні свят. Але зате той, хто працює на себе, не залежить ні від офісного графіка, ні від примх керівництва, ні від політики чужої компанії

Але зате той, хто працює на себе, не залежить ні від офісного графіка, ні від примх керівництва, ні від політики чужої компанії

недоліки

  • Високі ризики. На жаль, ризиків у підприємця (особливо, в Росії) чимало. Постійні зміни в законодавстві, штрафи та інші побори, нечесна конкуренція, рейдерські захоплення, коливання курсів валют, відсутність попиту на товар або послугу, проблеми з доставкою, некомпетентність персоналу ... Потенційні ризики російського бізнесмена можна перераховувати безкінечно
  • Трудомісткість. У період створення та розкрутки власного бізнесу його власнику доводиться одночасно вирішувати купу великих і малих завдань. За статистикою, підприємець витрачає на свою справу набагато більше сил і часу, ніж висококваліфікований найманий працівник у великій компанії
  • Капіталомісткість. Відкриття своєї справи вимагає початкового капіталу, хоча б мінімального. Перші півроку-рік ІП, як правило, працює собі в збиток. І весь цей час йому потрібно платити податки і оренду, купувати сировину і матеріали, вкладати гроші в рекламу і просування
  • Ставлення до бізнесу. У Росії ставлення до приватних підприємців насторожено-недовірливе. Успіх у нас асоціюється з роботою в Газпромі або на чиновницькій посаді, а не з власним проектом. Підприємництво не заохочується ні суспільством, ні державою. Все частіше в ЗМІ бізнесмена позиціонують як жадібного спекулянта або відвертого шахрая

Місце Росії в рейтингу від Doing Business

З 2002 року проект Doing Business проводить щорічні глобальні дослідження. За методикою Світового банку та Міжнародної фінансової корпорації оцінюються умови ведення бізнесу в різних країнах світу. За результатами досліджень кожній країні присвоюється рейтинг, який розраховується як середнє арифметичне десяти показників (від оподаткування до захисту інвесторів).

У 2015 році Doing Business оцінював умови для ведення бізнесу в 189 країнах.

У 2015 році Doing Business оцінював умови для ведення бізнесу в 189 країнах

У загальному рейтингу Росія зайняла 51 місце. Нас обійшли не тільки США, Швеція, Німеччина, Канада і Сінгапур, а й Словаччина, Словенія, Румунія, Мексика, Чилі, Перу, а також Казахстан, Грузія, Вірменія та Білорусь. З країн колишнього СРСР нижче Росії в рейтингу виявилися лише Молдова, Азербайджан, Киргизстан, Україна, Узбекистан і Таджикистан.

Як не дивно, дуже високий бал за в Росії отримали такі показники як «Забезпечення виконання контрактів» (5-е місце) і «Реєстрація власності» (8-е місце). А найбільш проблемними виявилися параметри «Отримання дозволів на будівництво» (119-е місце) і «Міжнародна торгівля» (170-е місце).

Рейтинг Doing Business очолюють Сінгапур, Нова Зеландія, Данія, Південна Корея, Гонконг, Великобританія, США, Швеція, Норвегія і Фінляндія. А замикають його такі країни як Чад, Венесуела, Лівія, Еритрея, Південний Судан, Ліберія і Ангола.

Малий бізнес в Росії і за кордоном

Незважаючи на непогану оцінку від Doing Business, Росію навряд чи можна назвати «доброзичливою» для малого бізнесу. У 2015-му частка малих і середніх російських підприємств становила близько 20% від загального числа зареєстрованих компаній.

Для порівняння: відсоток малих підприємств за кордоном, в середньому, досягає 50%. А в окремих західних країнах цей показник наближається до 90%! В основному там, де бізнес (в тому числі, і іноземний) отримує хорошу підтримку і від держави, і від приватних фінансових структур.

Наприклад, у Великій Британії починаючий підприємець має право на безкоштовні бізнес-консультації. У Китаї малий бізнес, пов'язаний з інноваціями, може розраховувати на нізкопроцентниє позики. У США підприємцям допомагають укладати контракти з великими компаніями і отримувати держзамовлення.

Ще трохи статистики по Росії. Всього 3,4% вітчизняних ІП працює на ринку більше трьох років - інші закриваються раніше. Щорічно число зареєстрованих ІП зростає на 4%. А тих, хто припинив свою діяльність - на 11%. Щомісяця в Росії закривається близько 43 тисяч малих підприємств. У нашій структурі ВВП частка малого та середнього бізнесу становить лише 21%.

Чому в Росії такий «агресивний» для підприємців клімат? Причин багато: корупція, високе податкове навантаження, нескінченні перевірки, проблеми з залученням фінансів, складності з логістикою, низька кваліфікація кадрів. У минулому році цей список доповнився санкціями, різкою девальвацією рубля і високими темпами, через що серйозно впала платоспроможність населення і виросли ціни на сировину і матеріали.

Не дивно, що кожен п'ятий підприємець в Росії сьогодні готовий продати свій бізнес ...

Що чекає малий бізнес в Росії найближчим часом?

За даними Forbes з початку кризи число банкрутств збільшилася на 15%. Малий і середній бізнес наполегливо витісняється з економіки великими приватними і державними компаніями.

Результати опитування ВЦИОМ показують, що в 1990 році підприємцями хотіло стати близько 33% респондентів у віці до 34 років. У 1991-го року таких охочих було вже 49,8%. А ось в 2015-му відкрити свій бізнес в Росії хоче менше 3% опитаних ...

А ось в 2015-му відкрити свій бізнес в Росії хоче менше 3% опитаних

Виправити ситуацію можна в будь-який момент, взявши на озброєння успішний досвід десятка країн: Сінгапуру, Грузії, Нової Зеландії, Тайваню, Гонконгу. Потрібна «всього лише» прозора і лояльна система оподаткування, справедливий суд, надійний захист прав власності (в тому числі, і інтелектуальної), доступ до недорогих кредитів і умови для чесної конкуренції ...

Зауважте в це статті я використовую тільки сухі статистичні цифри, без будь-якої емоційного забарвлення. Ситуація не з кращих?

Повірте навіть в такій обстановці створити свій невеличкий бізнес. І я довів це сам собі, тепер ваша черга! На сьогодні це вся інформація для роздумів, яку я підготував. Детальніше про мене можна прочитати в розділі «». Підписуйтесь на оновлення і не забувайте ділитися посиланнями на найцікавіші пости з друзями в соціальних мережах!

PS А що, на Вашу думку, заважає розвитку малого бізнесу в Росії?

Чому стартаперів з Пермі простіше і вигідніше зареєструвати свою справу в Гонконзі, ніж в рідному місті?
Яку позицію займає Росія в рейтингу Doing Business?
І чи можна щось зробити для виправлення ситуації?
Чому в Росії такий «агресивний» для підприємців клімат?
Що чекає малий бізнес в Росії найближчим часом?
Ситуація не з кращих?

Дополнительная информация

rss
Карта