Сумарний обсяг голосового трафіку, що курсує в країні і за її межами, неухильно зростає день у день. Складається враження, ніби варто зробити дзвінки безкоштовними - і люди будуть недосипати, аби встигнути поговорити по мобільному з кожним. Нам хочеться всього і багато. Погодьтеся, приємно не відчувати себе обмеженим і дзвонити скільки завгодно на будь-які номери замість того, щоб кожен раз гарячково згадувати, скільки коштує хвилина розмови з тим чи іншим абонентом, і в поспіху обривати зв'язок з думками, що на наступний дзвінок може і не вистачити. Навіть забезпечені люди перевіряють баланс рахунку по кілька разів на день (якщо у них препейд), а на контракті змушені стискувати зуби і дзвонити з домашнього телефону, коли пакетних хвилин замість місяця вистачає днів на десять. Позбутися від цих нещасть дозволяють безлімітні тарифні плани, при яких за фіксовану суму користувач отримує можливість дзвонити стільки, скільки побажає його душа.
Сьогодні всі великі оператори зв'язку України надають якщо не два чи три, то один тарифний план точно, який компанія гордо називає безлімітним. Але одна справа, коли, заплативши певну суму грошей, можна отримати у вільну експлуатацію набір послуг першої комунікаційної необхідності, і інше - коли за ті ж гроші пакетні сервіси мають чіткі межі, розраховані на оптимальне використання протягом місяця. «Який же це безліміт?», - обуриться багато. І будуть, в принципі, мають рацію, але господар пан. На сьогоднішній день так звані безлімітні тарифні плани українських операторів перетворилися в оптовий продаж голосового трафіку, коли клієнт викладає велику суму, а натомість отримує велику кількість хвилин для розмови з суттєвою знижкою. У будь-якому випадку, вибір між усіма пропозиціями національних операторів завжди за абонентом. І в рамках цієї статті ми ознайомимо читачів з існуючими тарифними планами вітчизняних операторів, щоб прояснити загальну картину безлімітних пропозицій на ринку.
Найпершим оператором, який надав своїм абонентам дійсно необмежену зв'язок за щомісячний внесок, став перебуває зараз в пост-ребрендінговом стані UMC. На дворі стояв 2003 рік, і оператор вирішив порадувати своїх абонентів введенням в дію нового тарифного плану «Безлімітний». Користувач за щомісячну плату трохи більше 600 гривень отримував необмежений доступ до основних послуг, включаючи дзвінки на всі телефонні номери в межах України. Всі були задоволені - і корпоративні користувачі, і приватні особи. Нікого навіть не бентежила висока абонплата. Нічого не віщувало біди. Але такий телефонний рай закінчився з початком червня 2006-го. До цього часу компанія встигла підрахувати свої збитки від такої мобільної «кулі», взятися за голову і знайти управу на страшні наслідки - всіх абонентів безлімітного пакету було безкоштовно переведено на новий тариф «Безлімітний 2006» за допомогою SMS -повідомлення з відповідним текстом. А винуватцями такої різкої зміни в значній мірі стали підприємливі громадяни, які користувалися своїми безлимитка не по адекватному призначенню (пам'ятаєте товаришів з пучком потертих бюджетників на зв'язці - вони стояли в місцях великого скупчення народу і пропонували три-п'ять хвилин розмови з будь-яким номером по Україні за гривню?). Вагомий «внесок» в збитки компанії внесли і ті, хто поповнював свій баланс «Київстару» і life :) (у них в той час з'явилися бонуси за вхідні) за рахунок нереально тривалих дзвінків з безлімітних номерів UMC. Останнє, до речі, йде в не менший збиток. Оскільки, коли абонент одного оператора (для прикладу візьмемо користувача UMC) дзвонить на номер будь-якого іншого мобільного оператора, компанія-надавач зв'язку повинна відрахувати цьому іншому оператору певну суму за доступ до його мережі. Це частина тих грошей, які UMC отримає від абонента за вихідний дзвінок. Тому він і обмежив дзвінки на «чужі» номери лімітом в 1000 хвилин.
На перших порах переводили на нові тарифи тільки особливо балакучих, які перевищували пакетні хвилини. У відповідь на хвилю обурення від безлімітних абонентів компанія виставила залізний аргумент. У договорі про послуги є одна цікава примітка, яке повідомляє, що оператор має право змінювати тарифи на свій розсуд. До того ж, так компанія закликає нових та існуючих абонентів спілкуватися більше всередині мережі.
Порівнявши тодішній безлімітний від UMC з «Необмеженим» від «Київстару» часів 2005-го, ми помітимо певну різницю в підходах лідерів ринку до цього бізнесу. У першому - абонентська плата була на 100 гривень вища. UMC надавала 1000 хвилин на всі номери в країні, «Київстар» ж - 4000, пакетний інтернет-трафік у UMC становив 250 мегабайт, у «Київстару» - 300. Кількість безкоштовних SMS однакова - 1000 штук. Але! Плату за з'єднання стягував тільки «Київстар». Хоча обмеження на тривалість переговорів дорівнювало UMC'шному - через дві години зв'язок обривався. Тобто з тарифним планом UMC відбулося наступне. Замість колишніх 4000 хвилин сталі 1000, відведених на дзвінки іншим операторам і стаціонарні телефони. Разом з тим було накинуто 3000 хвилин на внутрішньомережеві розмови, аргументувавши це спонукання до спілкування між внутрішніми абонентами. Але в будь-якому випадку поговорити довше двох годин не вдавалося через обмеженого часу з'єднання. Хоча користувачі частенько скаржилися на те, що зв'язок розривалася задовго до встановленого двогодинного ліміту. Та й 3000 хвилин на внутрішні розмови в мережі нікому душу не гріли, крім самого оператора. Абоненти, і без того скаржилися на не дуже-який зв'язок, обурилися неймовірно. І добра їх частина подалася на пошуки більш вигідних умов для вихідних дзвінків.
За кількістю безлімітних тарифів МТС попереду планети всієї - у нього їх цілих чотири. Абоненти можуть скористатися пакетами «МТС Безлімітний», «МТС Безлімітний легкий», «МТС Безлімітний VIP» і «МТС Безлімітний БЕЗ контракту» (на умовах препейду).
Перший включає 3000 хвилин внутрішньомережевих розмов, 1000 - на бесіди з іншими операторами і номерами фіксованого зв'язку, 800 пакетних SMS. Також доведеться заплатити 10 копійок за з'єднання і чималий щомісячний внесок - 549 гривень. Та й плата за надпакетні хвилини і на номери МТС, і на всі інші однакова - 60 копійок.
«МТС Безлімітний легкий» за суму, майже вдвічі меншу попереднього тарифного плану (вартість пакету складає 210 гривень, а одноразовий авансовий платіж 299), надасть істотно урізаний набір. На внутрішні розмови відведено 750 хвилин, іншим операторам і стаціонару - взагалі 250, а плата за з'єднання становить аж 15 копійок. Та й мобільний Інтернет дозволяє прогулянки тільки в рамках 50 мегабайт. Не густо.
У безлимитка для обраних - «МТС Безлімітний VIP» - вже набір солідніше. Тарифний пакет, який є найдорожчим на ринку мобільних послуг (абонплата - 600 гривень, одноразовий авансовий платіж становить 799 гривень), надає рекордна серед лімітованих кількість хвилин на розмови всередині оператора - 5000. А також 250 мегабайт нічного мобільного Інтернету, які входять в пакет . Плата за з'єднання під час дзвінка не стягується. А в іншому тарифний план не виділяється на тлі інших.
Остання пропозиція МТС серед безлімітних пакетів - це «МТС Безлімітний БЕЗ контракту», який, як зрозуміло з назви, не вимагає контрактного договору з абонентом. Заплативши 99 гривень за стартовий пакет, користувач отримує додатково 9 гривень на баланс і 400 пакетних хвилин на розмови: 300 з них підуть на бесіди з МТС та Jeans на номери послуг «Моя сім'я», «Голосова пошта» та «Переадресація дзвінків», а решту 100 - на дзвінки іншим операторам і стаціонарні телефони. Надпакетні розтрати (а вони при такому розкладі точно з'являться) змусять розщедритися абонента: в межах України перша хвилина дзвінка обійдеться в 0,70 гривні, всі наступні протягом одного дзвінка - в 0,35 гривні, а за номери «Моя сім'я» (дзвінки на два улюблені номери всередині мережі) доведеться викладати по 5 копійок. SMS і MMS, як і мобільний Інтернет, в пакет взагалі не включили, за них потрібно буде платити окремо. Плата за з'єднання понадпакетних розмов в цьому тарифному плані найвища серед операторів - 0,27 гривні. Всього так мало, що такий ліміт буде відлітати максимум за тиждень. Добре, хоч кількість замовлень пакетних хвилин необмежена місяцем. Хоча якщо щотижня платити 90 гривень, то можна підшукати собі тарифний план і півгодини.
«Зірка» мобільного бізнесу України щороку переглядає свою пропозицію в області мобільного безліміту, і на 2008-й абоненти щосили користуються послугами тарифного плану «Необмежений», наданого в розділі «Малий і середній бізнес».
За щомісячну абонплату в 400 гривень і одноразовий авансовий платіж в 550 гривень при підключенні, який у повному обсязі надходить на рахунок абонента, користувач отримує єдині 4000 хвилин на дзвінки в усіх напрямках (включаючи внутрішньомережеві), крім номерів life :), Beeline, «Екотел »,« Інтертелеком », на які окремо виділено 500 хвилин.
Абсолютно всі дзвінки по Україні понад наданого пакету потягнуть на 60 копійок, як і у МТС. Та й плата за з'єднання така ж, як і у МТС'ного «Безлімітного» - 10 копійок. Кількість пакетних SMS і MMS - 1000 і 300 відповідно.
Якраз такі бізнес-клієнти, на яких націлений цей тарифний план, не зрадіють платі за з'єднання і 4000 хвилин на всі випадки життя. Попередній пакет - «Бізнес Необмежений», де абонплата була на 100 гривень вища, надавав 4000 хвилин на дзвінки в будь-якому напрямку на просторах батьківщини і стільки ж давав на розмови в абонентській групі, яка створювалася з співробітників організації, до того ж, плата за з'єднання не стягувалося. Виходить, чим далі в ліс, тим найбільш невигідно умови.
У смугастого оператора в безлімітному статусі два тарифних плани: «Безліміт Стандарт» і свежезапущенний «Максимальний». Не так давно, правда, діяв «Вільний стиль», який орієнтувався на бізнес-клієнтів, як і «Безліміт Стандарт», але на даний момент підключення до нього не проводиться.
Тарифний пакет «Максимальний», в першу чергу, цікавий тим, що розрахований на препейд-абонентів, що вже зацікавить широку аудиторію антіконтрактніков. Такий стартовий пакет можна придбати за 100 гривень, і половина цих витрачених грошей перейде на рахунок користувачеві після активації SIM-карти . При платі 5,95 гривні в день на розтерзання абонента надається щодня 1000 хвилин на вихідні дзвінки в усіх напрямках в Україні (внутрішньомережеві, межоператорские, на номери фіксованого зв'язку). Але хитрість тут в тому, що ця тисяча строго розподілена. На дзвінки абонентам Beeline відведено 490 хвилин, з номерами МТС і «Київстар» можна безкоштовно поговорити по 100 хвилин, стільки ж відведено «Голден Телекому», стаціонарними телефонами і іншим мобільним операторам України. А ось life :) удостоївся особливої «любові» - з ним більше 10 хвилин в день безкоштовно не поговорити. Якщо абонент не вкладається в цю денну норму, то надпакетні хвилини тарифікуються однаково - 69 копійок за штуку. Але, що приємно, плата за з'єднання як і раніше відсутня.
Любителям SMS доведеться туго. Безкоштовних повідомлень пакет не передбачає, за кожне доведеться накидати 25 копійок. Зате ті, у кого родичі або друзі живуть в Росії, порадіють. За хвилину таких міжнародних переговорів потрібно відірвати від гаманця всього 69 копійок (також без плати за з'єднання).
Залишається незрозумілим, навіщо оператор робить акцент на «по-справжньому безлімітних розмовах» і запевняє, що обмежень на хвилини немає. Не всякий, звичайно, вимовить однотисячний набір за день, але якщо наярювати на номери life :) або півдня висіти на стаціонарних дзвінках, то така розмова все одно потягне понад пакет грошики. І все-таки подумайте - всього за 180 гривень в місяць в «Максимальному» ви отримуєте більше хвилин, ніж в будь-якому іншому безлімітному. Не дивно, що абоненти зараз масово мігрують на цей тарифний план. Виняток становлять, звичайно ж, любителі поговорити з номерами, які починаються на «8 (063)» і «8 (093)».
Для своїх бізнес-клієнтів Beeline пропонує тариф «Безліміт Стандарт». У «корпоративної групи» виходять дійсно безкоштовні і безлімітні. На номери всередині мережі відведено 3000 хвилин, на всі інші в межах України - 100 хвилин, а також 1000 SMS та стільки ж MMS всередині мережі Beeline. Якщо цього виявиться замало, понад пакет доведеться накинути 9 копійок за кожну хвилину розмови на номери смугастого оператора, 29 копійок - на стаціонарні телефони і 60 - на номери інших операторів. Якщо ж користувач нагуляє в мережі більше 500 безкоштовних мегабайт, то за кожен зайвий буде доплачувати 50 копійок, а за кожну позапланову SMS - 10 копійок. А от наступні дзвінки поза корпоративної групи ще й стягнуть з абонента 9 копійок за з'єднання. В цілому, такий безліміт обійдеться в 390 гривень абонентської плати і ще 500 гривень гарантійного внеску.
До недавнього часу оператор пропонував тарифний план «Вільний стиль», в якому за абонплату в 640 гривень і гарантійний внесок 500 гривень (вже чимало по грошах виходить) надавалися необмежені вихідні на номери Beeline, 1000 хвилин на номери фіксованого зв'язку та інших операторів, стільки ж SMS і MMS, 500 мегабайт мобільного трафіку. Надпакетні розтрати не особливо відрізнялися від аналогічних з «Безліміт Стандарт», хіба що внутрішньомережеві розмови були без обмежень, і вартість самого пакету була значно вище.
Свої безлімітні послуги оператор пропонує в розділі «Business life», де представлені два тарифних плани - «Безмежний базовий» і «Безмежний». Обидва з необмеженим часом спілкування всередині мережі та обидва без плати за з'єднання. Але базовий вимагає куди меншою абонплати - 165 гривень (правда, тарифи не включають збору до ПФ). Він також включає 350 хвилин на розмови з іншими операторами і номерами фіксованого зв'язку. І коли цей ліміт закінчиться, за кожну зайву хвилину доведеться платити по 50 копійок, в той час як «Безмежний» бере за це ж справа цілу гривню - найдорожчий в цьому плані тариф.
Пакетних SMS надається всього 50, за надпакетні потрібно буде викласти по 20 копійок (в принципі, середню їх ціну), а мобільного Інтернету відведено мінімум - 50 мегабайт. Зате такий тарифний план має одну незаперечну перевагу - дзвінки в Росію можна здійснювати лише за 0,50 гривні за хвилину (набір російського номера проводитися в певному форматі). І плату за з'єднання оператор як і раніше не стягує.
Тарифний план «Безмежний» за абонентську плату в 550 гривень подарує 1000 хвилин на номери чужих операторів і стаціонарні телефони 1000 пакетних SMS, 250 MMS, 200 мегабайт для інтернет-серфінгу і, як уже говорилося, найвищу вартість понадпакетних хвилин поза мережею. Вважаю, такий пакет послуг буде затребуваним, коли більша частина контактів «сидить» на life :). Немаленька плата за послуги відразу відлякає інших абонентів.
Оператор хоч і славився завжди найбільш вигідними пропозиціями всередині мережі, та й частенько поза нею, а й за ним був один грішок, коли абонентам плану «life :) Platinum» люб'язно запропонували перейти на нові тарифи з абонплатою в 500 гривень, щоб мобільно спілкуватися за 50 копійок за хвилину. Так що такі добровільно-примусові переклади з одного тарифного плану на інший абоненти завжди повинні мати на увазі.
Від моди на безлімітні плани не відстає і новий стандарт мобільного зв'язку. Своїм абонентам він пропонує пакет UFree. Варто розщедритися всього на 500 гривень на місяць, і користувач отримує 4000 хвилин на розмови в мережі оператора (враховуючи кількість абонентів нового стандарту, то це дуже щедрий ліміт) і на номери фіксованого зв'язку, а також голосовий і відеопошту і, звичайно, відеодзвінки. По закінченню цих хвилин все це добро тарифікується в 0,25 гривні за одну хвилину.
А ось на дзвінки іншим операторам Utel поскупився - усього 800 безкоштовних хвилин, вимовивши які абонент буде платити по 70 копійок за хвилину розмови. Цю нестачу було покрито багатим набором пакетних SMS - 1500 штук. MMS за межі країни, правда, обійдеться порівняно дорого - 4,95 гривні за кожну.
Але це ще нічого, в порівнянні з тим, що в тарифний план UFree не включений мобільний Інтернет. Тобто за кожен мегабайт доведеться викладати по 10 копійок, і ніяких пільг на цей рахунок оператор не передбачив. Мабуть, він всерйоз розраховує на офісні і домашні «виділенки» абонентів. Та й невикористані послуги UFree НЕ будуть переходити на наступний місяць, як це передбачено в трьох інших тарифних планах оператора.
Ті ж контрактні абоненти, які не розділятимуть цінову політику оператора в цьому тарифному пакеті, можуть його змінити на інший.
Utel дозволяє робити це раз на місяць. Навряд чи знайдуться бажаючі на такий безліміт, та ще й зі слабким національним покриттям.
Підбіраючі найбільш лояльний тарифний план для себе, абонент, як правило, почни зі свого оператора. І змінить йому тільки в разі найбільш вигідної пропозиції чужій компанії. Але безліміт індивідуальний, на відміну від того, який буде використовуватися, скажімо, офісом, зажадає дещо іншого набору послуг. Користувач, зважившись викладати щомісяця кругленьку суму, очікує, в першу чергу, необмеженого часу на вихідні дзвінки на всі номери в межах країни, солідний набір безкоштовних мегабайтів для мобільного інтернет-серфінгу і, звичайно, вітає широке покриття. А для корпоративних цілей буде дуже до речі відсутність плати за з'єднання, щоб не переплачувати за восновном короткі, але часті вихідні дзвінки. І безкоштовний інтернет-трафік бізнес-клієнтів цікавить мало. І все ж, навіть не дивлячись на те, що поставлені оператором обмеження на вихідні не завжди (а у деяких і ніколи - у випадку з пакетом Beeline «Максимальний») можуть бути перевищені, ліміт є ліміт. І людина чисто психологічно відчуває ці рамки, і нехай вони будуть як завгодно широкими. Воістину необмежену мобільний зв'язок вже не запропонує жоден оператор, тому що на кожну безкоштовну хвилину у нас знаходиться по кілька комерційно-кмітливих абонентів.
Зараз ми бачимо, як безлімітні абоненти українських операторів, не обтяжені тривалими контрактними зобов'язаннями, мігрують на новий жовто-чорний тариф під назвою «Максимальний». Можна, звичайно, звинуватити Beeline в демпінгу - мовляв, що ж ви колег підставляєте. Але головне, що новий безліміт діє в інтересах користувача. Якщо безлімітний тариф потрібен вам для того, щоб підкреслити свій статус і дзвонити скільки завгодно куди завгодно, то, звичайно, краще вибрати «МТС Безлімітний VIP» або контрактні пропозиції «Київстару». Але в тому випадку, якщо безлімітний повинен економити ваші гроші, «Максимальний» підійде набагато краще. Правда, з істотними застереженнями. По-перше, дзвінки на life :) - це чи не табу для цього пакета. По-друге, він не передбачає інтернет-трафік, тільки голосовий. По-третє, покриття Beeline все ще далеко від ідеального. І, по-четверте, «Максимальний» розійдеться тиражем в 300 тисяч штук - можливо, не всі бажаючі встигнуть.
«Який же це безліміт?Пам'ятаєте товаришів з пучком потертих бюджетників на зв'язці - вони стояли в місцях великого скупчення народу і пропонували три-п'ять хвилин розмови з будь-яким номером по Україні за гривню?