Поведінка під час землетрусу. Правила поведінки в разі землетрусу. »ОКО ПЛАНЕТИ інформаційно-аналітичний портал

  1. Поведінка під час землетрусу. Правила поведінки в разі землетрусу. Рекомендації по виживанню. Вступ
  2. Оповіщення населення про землетрус
  3. Як дізнатися про майбутнє землетрусі?
  4. Що робити в разі землетрусу?
  5. Що робити в разі необхідності евакуації?
  6. Дії при загрозі землетрусу.
  7. різновиди землетрусів
  8. Рейтинг Публікації:

Поведінка під час землетрусу. Правила поведінки в разі землетрусу. Рекомендації по виживанню.

Вступ

Землетруси - це звичайне явище для нашої планети. Підземні поштовхи трапляються на Землі кожен день. Більшість землетрусів не приносять шкоди ні людям, ні навколишньому середовищу. З огляду на те, що людина освоїла практично всю територію земної кулі - це природне явище переслідує його на протязі всього існування і всюди. Виживання в разі землетрусу - місія, яка під собою має на увазі не тільки безпечне місце, далеко від епіцентру. Це комплекс певних заходів, які відповідають на цілком конкретне питання - як вижити під час землетрусу? Велика частина поверхні Землі піддається підземних поштовхів, тому інформація про виживання в разі землетрусу не буде зайвою ні для кого.

Отже, знаючи, що землетруси мають властивість траплятися на межі перетину літосферних плит, величину ризику опинитися жертвою землетрусу можна оцінити за допомогою карти сейсмонебезпечних зон. Найбільше страждають жителі великих міст з безліччю будівель, де дуже великий ризик опинитися під завалами зруйнованих будівель, великих конструкцій або під землею (метро, ​​шахти, канали, тунелі). Будь-який будинок або споруда потенційно небезпечно в разі землетрусу, також варто триматися подалі від ліній електропередач.

Крім того, слід пам'ятати, що землетруси, які відбуваються на дні океанів чи морів, можуть стати причиною іншого не менш руйнівного природного явища - цунамі. Так, одне з найбільших цунамі за історію людства трапилося в 2004 році, в результаті потужного землетрусу в Індійському океані. Більше 250 тисяч загиблих, сотні тисяч постраждалих в 14 країнах, практично все узбережжя відчуло силу природи.

Оповіщення населення про землетрус

Незважаючи на стрімкий розвиток інформаційних технологій і науки, людина до цих пір не може заздалегідь знати, де і коли саме відбудеться черговий потужний землетрус, щоб попередити населення, дати час грунтовно підготуватися, тим самим істотно знизивши кількість жертв. Сотні сейсмічних станцій по всьому світу спостерігають за сотнями підземних поштовхів і збуджень під земною корою, завжди напоготові повідомити про серйозну загрозу. Найчастіше великий землетрус супроводжується попередньо серією дрібніших, сила яких поступово збільшується. З огляду на те, що планета щодня здригається від підземних поштовхів, передбачити реальну загрозу для тієї чи іншої місцевості практично неможливо. Тому всім, хто знаходиться в сейсмонебезпечній зоні, слід знати про правила поведінки в разі землетрусу, завжди бути готовими до дій, щоб вижити, допомогти близьким і людям, які потребують допомоги і пережити катаклізм.

Як дізнатися про майбутнє землетрусі?

Незважаючи на неможливість передбачення землетрусів за допомогою сучасних технологій і дослідження залежності відбуваються деформацій літосферних плит, є інші ознаки майбутнього природного катаклізму. Більш всяких станцій про майбутнє землетрусі «знає» фауна: серед явних ознак - занепокоєння і незвичайна поведінка птахів, тварин, домашніх тварин, масова міграція плазунів (взимку, під час сплячки, змії і ящірки виповзають навіть на сніг).

Коли ж землетрус набирає обертів і серія поштовхів триває по наростаючій, служби з надзвичайних ситуацій повідомляють про ризик катастрофи в усі штаби цивільної оборони.

Інформація про катастрофу поширюється дуже швидко. Сирени, гудки підприємств, екстрені повідомлення по радіо, телебаченню, SМS-повідомлення від операторів зв'язку - територія ризику повністю покривається в лічені хвилини.

Що робити в разі землетрусу?

При отриманні сигналу тривоги. Залежно від конкретної ситуації і розвитку подій візьміть до уваги наступні поради і рекомендації для виживання під час землетрусу:

  • включити радіоприймач, телевізор, будь-яке джерело прямого мовлення, бажано зі штабу цивільної оборони, щоб остаточно переконатися в серйозній загрозі землетрусу, а також отримувати рекомендації для дій і останню інформацію про поточну ситуацію;
  • повідомити близьким, родичам, сусідам, людям на вулиці в межах досяжності про загрозу катастрофи, при цьому обмежуючись короткими фразами без зайвих емоцій, економлячи час і не піддаючи паніці інших. Найкраще обмежитися радою включити радіо, телевізор для отримання більш повної інформації. Зв'яжіться з тими важливими для вас людьми, хто знаходиться в дорозі або в інших віддалених місцях; за бажанням, при наявності доступу в інтернет - розішліть повідомлення будь-кому, кому може ця інформація бути корисна, але пам'ятайте, що кожна секунда на вагу, тому в кожній з перерахованих ситуацій не варто захоплюватися або давати волю емоціям;
  • зберіть всіх членів вашої родини, з якими ви проживаєте, щоб розподілити обов'язки зі збору та підготовки до можливої евакуації;

Що робити в разі необхідності евакуації?

1. Зберіть в рюкзак або будь-яку зручну для вас ємність речі першої необхідності, паспорта, інші важливі документи, гроші, цінності.

2. Наберіть в ємність води, приготуйте невелику кількість консервованих продуктів;

3. Підготуйте приміщення до консервації (закрийте на замки, клямки всі вікна, балкони, перекрийте газ, воду, вимкніть електроприлади з мережі), закрийте на замок вхідні двері;

4. Візьміть, якщо є в наявності, засоби індивідуального захисту (респіратори, протигази, марлеві пов'язки тощо);

5. Візьміть одяг (обов'язково теплий комплект);

6. Надайте допомогу інвалідам в околиці, старим і хворим, допоможіть іншим людям, які потребують допомоги;

Дії при загрозі землетрусу.

  1. Відключити електроенергію в приміщенні, закрити всі вікна, двері, балкони.
  2. Сповістити сусідів, якщо є, зібрати речі першої необхідності, документи, гроші, цінності, воду, продукти, переносний приймач (в залежності від ситуації і особистих переваг, список найважливіших речей може доповнюватися або змінюватися), закрийте на замок двері, як можна скоріше виходьте на вулицю, прихопивши з собою дітей, близьких і всіх, хто потребує допомоги і не може впоратися самостійно з евакуацією.
  3. Відходите далі від будівель і ліній електропередач, відкритий простір з чистим небом - 90 відсотків врятоване життя в разі землетрусу. Слухайте інформацію по приймачу про розвиток ситуації.

Що робити в разі раптового землетрусу?

Якщо ви зустріли землетрус лицем до лиця, дотримуйтесь подальших рекомендацій:

  1. При перших поштовхах намагайтеся якомога швидше покинути будівлю. Якщо ви можете вийти на відкритий простір протягом 15-20 секунд, не баріться, просто біжіть щодуху. Кожна секунда в такій ситуації на рахунку.
  2. По шляху проходження на вулицю, стукайте по всі двері, набирайте по телефону знайомих і близьких, рідних, дітей, якщо ті не з вами. У разі масової евакуації, хапайте маленьких дітей на руки і все за тим же сценарієм рухайтеся на відкритий простір. Категорично не рекомендується користуватися ліфтом - тільки по сходах!
  3. Якщо ж ви вирішили залишитися в квартирі або будинку, в будь-якому приміщенні, з якого вам не вибратися за півхвилини, встаньте в дверний отвір або в кут кімнати (біля несучої стіни). Якнайдалі від вікон, люстр, навісних полиць, дзеркал, шаф. Якщо ви не знаєте, що таке несуча стіна або вам набагато легше знаходиться в лежачому стані, тоді обґрунтуйте під столом, ліжком, при цьому ви застерігає себе від обрушилися шматків штукатурки, цегли, розбитого скла та інших неприємностей, відверніться від вікна, прикрийте голову руками .
  4. Після основного удару землетрусу, якщо вас і тих, хто був поруч біда обійшла стороною і ви можете пересуватися, постарайтеся якомога скоріше покинути будівлю, притискаючись спиною до стіни, якщо вони ще на місці. По шляху проходження комусь може знадобитися допомога, в залежності від вашого фізичного стану, надайте посильну першу допомогу постраждалим, допоможіть з евакуацією іншим людям, якщо це у ваших силах.
  5. Якщо ви прийняли рішення евакуюватися не відразу, а з необхідним набором найважливіших речей, зберіть все в рюкзак або сумку, візьміть трохи води і їжі, чергову аптечку, перекрийте газ, воду, вимкніть електроприлади з мережі, закрийте всі двері, вікна. Звичайно ж з цього переліку щось може постраждати після землетрусу, тому дійте на свій розсуд. Закрийте двері на ключ.
  6. У міру покидання будівлі або після того, як всі речі винесені, надайте посильну допомогу всім, хто її потребує. Якщо ви чуєте крики, виламувати двері, надайте першу допомогу, викликайте швидку допомогу і продовжуйте шукати постраждалих. Намагайтеся не залишати зону лиха - ваша допомога в разі дієздатності надасть чималу послугу постраждалим. Використовуйте для розбору завалів будь придатний для цього інструмент: лопати, ломи, домкрати, молотки, дошки і т.п. Після вилучення постраждалих надайте першу допомогу, в разі загрози життю, як можна скоріше відправляйте людини в відділення лікарні доступним транспортом або ж чекайте приїзду лікарів, якщо швидка допомога вже поінформована.
  7. Будьте обережні при пошуку і наданні допомоги. Можуть бути повторні землетруси, тому оціните тверезо ситуацію, не піддаючись паніці, приймайте рішення - йти на допомогу або залишитися на вулиці.
  8. Е слі землетрус застав вас за кермом, зупиніться, покиньте автомобіль, мотоцикл до закінчення підземних поштовхів. Якщо ви опинилися в громадському транспорті, не панікуйте, попросіть водія зупинитися і відкрити двері, якщо він сам цього не зробив. Бажано залишити салон після поштовхів.
  9. Якщо землетрус вас спіткало в метро або на залізниці, не панікуйте, в цьому випадку все залежить більшою мірою від машиністів і роботи із запобігання аваріям спеціально навчених цьому людей. Хапайтеся за поручні, очікуйте повідомлень від машиніста, при екстреної евакуації слідуйте за всіма, уникаючи паніки і тисняви.
  10. Якщо ви перебуваєте в прибережній зоні, постійно стежте за зведеннями інформаційних служб і штабу надзвичайних ситуацій. У разі потужного землетрусу може виникнути цунамі. У випадку повідомлення про можливе цунамі, як можна скоріше рухайтеся перпендикулярно лінії берега, якщо є транспорт - сідайте і тисніть на газ. Залежно від ситуації, у вас може виявитися деякий час для евакуації, яке витратьте на підготовку найпотрібніших речей, документів, одягу.
  11. У міру можливості, дотримуйтесь в будь-який з перерахованих ситуацій спокій. Паніка під час землетрусу, як показує плачевний досвід, тільки шкодить.
  12. Якщо після землетрусу ваше будівля зруйнована або непридатне для подальшої у ньому перебування, стежте за зведеннями місцевого уряду про надання допомоги постраждалим і загальної ситуації.
  13. Постійно стежте за обстановкою в вашому регіоні після катастрофи (радіо, ТБ, інтернет). Після землетрусів існує загроза хімічного, радіаційного забруднення, внаслідок аварій на виробництвах і заводах. У таких випадках потрібно вживати заходів в залежності від ситуації, що склалася.

Ці основні правила поведінки в разі землетрусу допоможуть вижити не тільки вам, а й іншим. Будьте готові до рішучих дій в разі землетрусу. Якщо ви перебуваєте в сейсмонебезпечній зоні і землетруси для вас звичайне явище - підготуйте всі необхідні речі в окремий рюкзак або сумку, щоб збори при евакуації займали мінімальний час.

У цій статті ви дізнаєтеся, що таке землетрус, з яких причин воно виникає і наскільки може бути небезпечним для людини. Також дізнайтеся про різновиди землетрусів, про способи вимірювання сили.

Землетруси є одним з найсерйозніших ворогів для людини, зважаючи на свою природу походження і руйнівним потенціалом. Залежно від сили підземних поштовхів, руйнування на поверхні землі можуть досягати катастрофічних розмірів. Якими б міцними були будівлі і будь-які споруди людини, все може бути знищено силою природи.

Щороку на нашій планеті відбувається близько мільйона землетрусів, велика частина яких не завдає шкоди для людини і навіть не відчувається фізично. Але періодично відбуваються сильні підземні поштовхи (приблизно, раз на два тижні), що несуть загрозу для життєдіяльності людини. Велика частина землетрусів відбувається на дні океану, що є причиною появи іншого природного явища - цунамі, яке може бути не менш небезпечно, руйнуючи все на своєму шляху приливної хвилею. Небезпека цунамі виникає тільки в прибережних районах і при значному підземному поштовху, а землетрусу небезпечні практично для всієї планети.

Землетрус - не що інше, як підземні поштовхи, спровоковані процесами, що відбуваються всередині нашої планети, це сейсмічне явище, яке виникає внаслідок різких зсувів земної кори. Цей процес може відбувається на великій глибині в земних надрах, але частіше за все на поверхні (до 100 км).

Землетруси - це завершальний етап руху порід Землі. Сила тертя перешкоджає зрушень земної кори, але коли напруга досягає критичного рівня, відбувається різке зміщення з розривом порід, енергія сили тертя знаходить вихід в русі, коливання від яких поширюються, подібно звуковим хвилям, на всі боки. Місце, де відбувається розлом або рух, називається фокусом землетрусу, а точка на земній поверхні над фокусом - епіцентром землетрусу. У міру віддалення від епіцентру, сила ударної хвилі зменшується. Швидкість таких хвиль може досягати 7-8 км в секунду.

Причинами виникнення землетрусів є тектонічні процеси (пов'язані з природним, природним рухом або деформацією земної кори або мантії), вулканічні та інші, менш серйозні, пов'язані з обвалами, зсувами, заповненнямводосховищ, обваленням підземних порожнин гірських виробок, вибухами та іншими змінами, найчастіше спровоковані діяльністю людини, які називаються штучними збудниками.

різновиди землетрусів

Вулканічні землетрусу виникають в результаті високої напруги в надрах вулкана, в зв'язку з рухами лави або вулканічного газу. Подібні землетруси не несуть великої загрози для людини, але тривають довго і багато разів.

Техногенні землетруси викликаються діяльністю людини, наприклад, у разі затоплення при будівництві великих водосховищ, при видобутку нафти або природного газу, вугілля, тобто при порушенні цілісності земної кори. Землетруси в таких випадках не мають великих магнітуд, але можуть бути небезпечними для невеликої ділянки поверхні Землі, а також провокувати серйозніші тектонічні зміни, наслідком чого стане підвищення напруги порід в корі планети.

Обвальні землетрусу викликаються обвалами і великими зсувами, не такі небезпечні і несуть локальний характер.

Штучні землетрусу виникають в разі застосування потужної зброї або використання кліматичної зброї (тектонічна зброя). Сила таких землетрусів залежить від потужності вибуху або інтенсивності використання (у разі кліматичної зброї). Інформації про застосування тектонічного зброї найчастіше засекречена для простих смертних і можна тільки здогадуватися, що саме призвело до землетрусу в тому чи іншому регіоні планети.

Для вимірювання сили землетрусу використовують шкалу магнітуд і шкалу інтенсивності.

Шкала магнітуд - відносна характеристика землетрусу, яка має свої різновиди: локальна магнітуда (ML), магнітуда поверхневих хвиль (MS), магнітуда об'ємних хвиль (MB), моментная магнітуда (MW). Найпопулярнішою шкалою є локальна шкала магнітуд Ріхтера, який в 1935 році запропонував цей спосіб вимірювання сили землетрусів, що і дало назву цій шкалі. Шкала Ріхтера має діапазон від 1 до 9, величина магнітуди вимірюється спеціальним приладом - сейсмографом. Шкалу магнітуд часто плутають з 12-бальною шкалою, яка оцінює зовнішні прояви підземних поштовхів (руйнування, вплив на людей, природні об'єкти). У момент самого поштовху надходять в першу чергу дані про величину магнітуди, а вже після землетрусу - сила землетрусу, яка вимірюється за шкалою інтенсивності.

Шкала інтенсивності - якісна характеристика землетрусу, яка вказує на характер і масштаб цього явища по відношенню до людини, тварин, природи, природним і штучним спорудам в зоні ураження землетрусу.

Інтенсивність землетрусу може визначається в балах однієї з прийнятих сейсмологічних шкал інтенсивності, або максимальними кінематичними параметрами коливань земної поверхні

У різних країнах прийнято по-різному вимірювати інтенсивність землетрусу:

У Росії і деяких інших країнах прийнята 12-бальна шкала Медведєва - Шпонхойера - Карника.

В Європі - 12-бальна Європейська макросейсмічною шкала.

У США - 12-бальна модифікована шкала Меркалли.

В Японії - 7-бальна шкала Японського метеорологічного агентства.

Давайте подивимося, що ж означають ці цифри, виключаючи японський спосіб вимірювання:

3 бали - незначні коливання, які помічають особливо чутливі люди, що знаходяться в момент землетрусу в приміщенні.

5 балів - спостерігається розгойдування предметів в приміщенні, поштовхи відчуває кожен, хто в свідомості.

6-7 балів - можливі руйнування в будівлях, тріщини в земній корі, поштовхи відчуваються в будь-якій місцевості і в будь-якому приміщенні.

8-10 балів - будівлі практично будь-якої конструкції починають руйнуватися, людині складно встояти на ногах, можлива поява великих тріщин у земній корі.

Міркуючи логічно, можна приблизно уявити, що менша величина за цією шкалою несе менший збиток, максимальна - стирає всі з лиця Землі.


джерело: vigivanie.com

.

Рейтинг Публікації:




Коментарі (1) | Роздрукувати

Додати новину в:Що робити в разі землетрусу?
Що робити в разі необхідності евакуації?
Як дізнатися про майбутнє землетрусі?
Що робити в разі землетрусу?
Що робити в разі раптового землетрусу?

Дополнительная информация

rss
Карта